IDFI-ის შეხვედრა ღია მონაცემთა ბაზების ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) წარმომადგენლებმა 1 დეკემბერს ღია მონაცემთა ბაზების ხელმისაწვდომობის შესახებ თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში მორიგი შეხვედრა ჩაატარეს. შეხვედრა პროექტის „ღია მონაცემები: ცვლილებებისა და ინოვაციების წყარო“ ფარგლებში გაიმართა.
შეხვედრა გამიზნული იყო სტუდენტებისთვის. შეხვედრას ასევე დაესწრნენ IDFI-ის დონორი ორგანიზაციის წარმომადგენლები, საჯარო დაწესებულებების, არასამთავრობო ორგანიზაციების, ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლები და ჟურნალისტები.
შეხვედრა IDFI-ის დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა გახსნა და დამსწრე საზოგადოებას ღია მონაცემების მნიშვნელობაზე ესაუბრა. ასევე, აღნიშნული მიმართულებით ორგანიზაციის საქმიანობის რამდენიმე პრაქტიკული მაგალითიც განიხილა.
IDFI-ს ანალიტიკოსმა, გოგა თუშურაშვილმა საქართველოს საჯარო დაწესებულებებში დაცული საჯარო მონაცემთა ბაზებისა და რეესტრების შესახებ მონაცემები დაინტერესებულ პირებს და მოწვეულ სტუმრებს გააცნო და მათი ხელმისაწვდომობის საკითხი და ბიზნეს-სტარტაპებისთვის გამოყენების გზებზე ისაუბრა.
მან ასევე მიმოიხილა ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობის კუთხით საქართველოში არსებული მდგომარეობა და საჯარო მონაცემთა ბაზების გამოყენებით IDFI-ის მიერ შექმნილი აპლიკაციები (საქართველოში არსებული სავალუტო გადამცვლელი პუნქტებისა და საქართველოს ტერიტორიაზე მოქმედ ნოტარიუსთა რუკა) წარუდგინა დამსწრე საზოგადოებას.
შეხვედრის ფარგლებში ასევე განხილულ იქნა ღია მონაცემების გამოქვეყნების საერთაშორისო პრაქტიკის ზოგადი მიმოხილვა, კერძოდ აშშ-სა და დიდი ბრიტანეთის ღია მონაცემების პორტალზე გამოქვეყნებული მონაცემთა ბაზები და მონაცემთა ბაზებზე დაყრდნობით შექმნილი და განთავსებული აპლიკაციები. აღნიშნული შეადარეს საქართველოს ღია მონაცემების პორტალს.
გიორგი კლდიაშვილმა ისაუბრა ღია მონაცემების პორტალის - data.gov.ge პრიორიტეტებზე და აღნიშნა, რომ ღია მონაცემების პორტალი მოქალაქეებს, ბიზნეს სექტორს და ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს საშუალებას აძლევს გაეცნოს სახელმწიფო მონაცემებს და მათი გამოყენებით შექმნას ინოვაციური აპლიკაციები, ბიზნეს პროექტები და ელექტრონული სერვისები.
შეხვედრის მონაწილეებმა ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით IDFI-ს მიერ შექმნილი გამოკითხვის მეშვეობით სხვადასხვა ტიპის მონაცემებზე ხელმისაწვდომობის პრიორიტეტულობაც განსაზღვრეს. შეხვედრის დასასრულს გაიმართა დისკუსია. IDFI-ს წარმომადგენლებმა სტუდენტების კითხვებს უპასუხეს.
ღია მონაცემების პორტალი - data.gov.ge საქართველოში რამდენიმე თვის წინ შეიქმნა. აღნიშნულ პორტალზე ეტაპობრივად, ყველასთვის ხელმისაწვდომ ფორმატში, თავსდება საჯარო დაწესებულებების გამგებლობაში არსებული მონაცემთა ბაზები.
IDFI-ის გუნდი, პროექტის „ღია მონაცემები: ცვლილებებისა და ინოვაციების წყარო“ ფარგლებში მონიტორინგს უწევს და აფასებს საქართველოს საჯარო დაწესებულებების ანგარიშვალდებულებას, პროაქტიულობას, ეფექტურობას, სიცხადესა და გამოყენებადობის დონეს www.data.gov.ge ვებგვერდისთვის საჯარო მონაცემების გამოქვეყნებაში.

On December 1st representatives of Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) held the next meeting regarding the access to the Open Data at Tbilisi State University within the scopes of the project: "Open Data: Source of Changes and Innovations".
The meeting was intended for Students. Also representatives of Donor Organizations of IDFI, public, private and civil sector, media and other interested citizens attended the meeting.
The meeting was opened by Giorgi Kldiashvili, Director of IDFI. He spoke about Open Data and it's importance. Also, Kldiashvili discussed some practical examples from organization's activities in the direction of the mentioned issue.
The Analyst of IDFI, Goga Tushurashvili introduced data gathered from public entities to attendees and discussed accessibility and the ways of usage of this information for business-startups.
Goga Tushurashvili also spoke about the current situation in Georgia regarding the access to the Open Data and Presented the applications (The map of Currency Exchange Bureaus existing in Georgia and Active Notary on Georgia’s Territory) created by IDFI for using public databases.
Also, the general overview of International Practice of publication of Open Data was discussed framework of the meeting. Specifically, they discussed the Open Data Portal of US and UK and the applications created from databases published on portal. The mentioned portals were compared with Open Data Portal of Georgia.
Giorgi Kldiashvili spoke about priorities of Open Data Portal - data.gov.ge and mentioned that it gives opportunity to every user, representative of private sector or other interested person to access the data and use it to create applications, business projects and e-services.
According to the results of survey, created by the IDFI, attendees discussed the importance of availability of revealed various types of information. At the end of the meeting was conducted the discussion. Representatives of IDFI answered the questions of students.
Open Data Portal - dat.gov.ge was created several month ago. Data bases, owned by public entities are periodically published on the website in various, convenient formats for citizens.
The team of IDFI monitors accountability, proactive disclosure, efficiency and public information availability at public entities within the framework of the project.