საპარლამენტო ღიაობის მსოფლიო კვირეული
საპარლამენტო ღიაობის მსოფლიო კვირეული არის ყოველწლიური ღონისძიება საპარლამენტო გამჭვირვალობასა და საქმიანობაში თანამონაწილეობის შესახებ. ეს ასევე არის დამატებითი შესაძლებლობა, მთავრობის, პარლამენტისა და სამოქალაქო საზოგადოებისთვის, ღიაობის მიმართულებით, ახალი ვალდებულებებისა და ცოდნის გაზიარებისთვის. საპარლამენტო კვირეულის ფარგლებში, მსოფლიოს მასშტაბით, დაგეგმილია სხვადასხვა ღონისძიება.
საპარლამენტო ღიაობის მსოფლიო კვირეული პირველად 2014 წელს ჩატარდა. კვირეულის ფარგლებში მსოფლიოს 30 ქვეყანაში 45-მდე აქტივობა და ღონისძიება გაიმართა. 2015 წელს დაგეგმილია არაერთი ღონისძიება, მათ შორის:
1. „ღია მმართველობა პარტნიორობის“ დასავლეთ ბალკანური დიალოგი სახელწოდებით – „ღია მმართველობა, აქტიური მოქალაქე: ცოდნისა და გაზიარების ინიციატივა ღია მმართველობა პარტნიორობისთვის“, რომელიც გაიმართება 10-11 სექტემბერს, ქალაქ ტირანაში, ალბანეთში. აღნიშნული ღონისძიება მიზნად ისახავს ფორუმის შექმნას, სადაც მონაწილეები განიხილავენ ღია მმართველობის ეფექტიან ინიციატივებს და ამ მიმართულებით არსებულ გამოწვევებსა და წინააღმდეგობებს, ასევე მათი გადაჭრის გზებს. ამავდროულად, ფორუმის მიზანია, OGP-ის ფარგლებში, ხელი შეუწყოს სამოქალაქო ორგანიზაციებსა და მთავრობას შორის დიალოგის გაძლიერებას. ბოლოს კი, აღნიშნული ღონისძიება ხელს შეუწყობს რეგიონული თანამშრომლობის გაღრმავებას, საუკეთესო პრაქტიკისა და წარმატებული ინიციატივების გაზიარებას. ღონისძიებას დაესწრება 150-200 მონაწილე ბალკანეთისა და მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნების მთავრობიდან, სამოქალაქო საზოგადოებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციებიდან. ღონისძიების მასპინძელი ორგანიზაციები არიან „დემოკრატიისა და მედიაციის ინსტიტუტი“ და ალბანეთის ინოვაციისა და საჯარო ადმინისტრირების სამინისტრო. ამავდროულად, ღონისძიებას ჰყავს რამდენიმე ადგილობრივი და რეგიონული პარტნიორები. ხოლო ფინანსურ მხარდაჭერას ახორციელებს ევროკავშირი, გაეროს განვითარების სააგენტო, ამერიკის საელჩო ტირანაში და გერმანიის მარშალის ფონდი.
2. Sunlight Foundation-ის ყოველწლიური “TransparencyCamp”, რომელიც ჩატარდება 11-12 სექტემბერს, ვაშინგტონში, აშშ. კონფერენცია ეხება ღია მმართველობას და ამ კუთხით თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენების ცოდნის გაზიარებას. კონფერენციის დღის წესრიგი არ არის სტრუქტურირებული და მისი განსაზღვრა მონაწილესაც შეუძლია კონკრეტული იდეების შეთავაზებით. ეს არის მთავრობის წარმომადგენლების, ჟურნალისტების, საჯარო მოხელეების, სტუდენტებისა და ზოგადად აქტიური მოქალაქეებისთვის შექმნილი პლატფორმა, მთავრობის ღიაობის დამკვიდრებისთვის ახალი მიდგომების გასაზიარებლად.
“TransparencyCamp”-ის გასული წლის შეხვედრა 30-31 მაისს ჩატარდა, ჯორჯ მეისონის უნივერსიტეტში, რომელსაც 20-მდე სხვადასხვა ქვეყნის 500-მდე მონაწილე ესწრებოდა. განხილულ საკითხებს შორის გამოიყო ერთმანეთში ცოდნის გაზიარების, მთავრობაში, უნივერსიტეტებში და არასამთავრობო ორგანიზაციებში ტექნოლოგიაზე და არა-ტექნოლოგიებზე დაფუძნებული კავშირების გაუმჯობესების აუცილებლობა.
3. 14-15 სექტემბერს, თბილისში ჩატარდება „ღია მმართველობა პარტნიორობის (OGP)“ საპარლამენტო ღიაობის სამუშაო ჯგუფის შეხვედრა. ჯგუფის თანათავმჯდომარეები არიან: ჩილეს კონგრესი და ეროვნულ დემოკრატიული ინსტიტუტი. შეხვედრაზე წარმოდგენილი იქნებიან კანონმდებლების, პარლამენტის აპარატის და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების ჯგუფები, რათა მოხდეს საპარლამენტო ღიაობის და გამჭვირვალობის შესახებ გამოცდილებების გაზიარება და საკანონმდებლო ინფორმაციასა და პროცესზე მოქალაქეთა ჩართულობის გაზრდის ახალი გზების შემუშავება. ღონისძიების მასპინძელია საქართველოს პარლამენტი. პარტნიორი ორგანიზაციები არიან ევროკავშირი, გაეროს განვითარების სააგენტო, ეროვნულ დემოკრატიული ინსტიტუტი, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), საერთაშორისო გამჭვირვალობა, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტო.
4. 15 სექტემბერს საპარლამენტო კავშირი (IPU) აღნიშნავს დემოკრატიის დღეს. ორგანიზაციის მიზანია დემოკრატიის განვითარების ხელშეწყობა, ორგანიზაციის წევრი 164 პარლამენტის მეშვეობით. 2007 წლიდან, რაც გაერომ დაამკვიდრა 15 სექტემბერი, როგორც დემოკრატიის დღე, არაერთი ღონისძიება იმართება მსოფლიოს 100-მდე ქვეყნის პარლამენტში. ღონისძიებების მთავარი მხარდამჭერი არის გაერთიანებული ერების ორგანიზაცია.
აღნიშნული ღონისძიებების შესახებ უფრო დეტალურ ინფორმაციას შეგიძლიათ გეცნოთ ოფიციალურ ვებ-გვერდზე, სადაც ასევე შეგიძლიათ მოიძიოთ ღია მმართველობა პარტნიორობის საპარლამენტო კვირეულის შესახებ ღონისძიებათა კალენდარი და სხვა სიახლეები.

Global Legislative Openness Week is an annual event about transparency and participatory parliament. It is an addition opportunity for government, parliament and civil society representatives to share knowledge and seek new commitments.
First Global Legislative Openness Week took place in 2014. Over 45 activities were held in 30 countries. In 2015, under the GLOW, there are many activities planned globally.
The Western Balkans OGP Dialogue – “OPEN GOVERNMENT, ENGAGED CITIZENS: A LEARN-AND-SHOW INITIATIVE TO MAKE OPEN GOVERNMENT PARTNERSHIP WORK”, to be held on 10-11 September, in Tirana, Albania. The main objective will be to launch a Forum where participants will reflect on effective initiatives to further open government and on challenges and obstacles to open government, and how to overcome them. Moreover, the forum intends to strengthen the ways of communication between the government and the civic society within the frameworks of the OGP. Finally, the activity will promote the Regional Cooperation, sharing of best practices and effective initiatives. An estimated number of 150-200 international participants and around 100 participants from Albania will participate from government, civil society and international organization background. Institute for Democracy and Mediation and the Ministry of Innovation and Public Administration are the hosting organizations. The event has several regional and local partner organizations. The donor organizations are the European Union, UNDP, USAID and the German Marshall Fund.
Sunlight Foundation’s annual “TransparencyCamp” will be held on 11-12 September in Washington D.C., USA. The conference will be about OGP - to share the knowledge about the use of new technologies to make the government more transparent. The schedule of the conference is not structured and most of the issues will be set during the event by participants with their suggestions. This is a platform for government representatives, journalists, decision-makers, students and generally active citizens to share new approaches to open government.
The last “TransparencyCamp” was organized on 30-31 of May, 2014, at George Mason University and over 500 participants from 20 countries were present. Some of the key issues were sharing the knowledge and doing better to connect non-tech and with tech inside government, civil society and academia.
On 14-15 September the Open Government Partnership’s Legislative Openness Working Group meeting will be held in Tbilisi, Georgia. The meeting will be chaired by the Congress of Chile and the National Democratic Institute. The meeting will unite the focused group of legislators, parliament staff and civil society representatives to share experience advancing legislative openness and explore ways to advance public access to legislative information and process. The Parliament of Georgia is a host organization. The partner organizations are: European Union, UN Development Programme, National Democratic Institute (NDI), Institute for Developing of Freedom of Information (IDFI), Transparency International (TI), German Federal Enterprise for International Cooperation (GIZ) and US Agency for International Development (USAID).
On 15th of September Inter-Parliamentary Union (IPU) will celebrate the Democracy Day. IPU works to promote democracy through its member parliaments in 164 countries around the world. Since the United Nations General Assembly declared in 2007 that every 15 September should be observed as the International Day of Democracy, hundreds of events have been held to mark this day in over 100 countries. Therefore, the main supporting organization of this event is the United Nations Organization.
If you are willing to look for more detailed information about these events, you can visit the official web-page. Also, on the same web-site, you can check the GLOW calendar and other useful resources.