გლობალური საკანონმდებლო ღიაობის კვირეული თბილისში
14-15 სექტემბერს, საქართველოს პარლამენტი ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) გლობალური საკანონმდებლო ღიაობის კვირეულის (GLOW) ფარგლებში მასპინძლობს საკანონმდებლო ღიაობის სამუშაო ჯგუფის კონფერენციას თემაზე: ,,ღიაობის ვალდებულება: პარლამენტის სამოქმედო გეგმები, სტანდარტები და მეთოდები."
აღნიშნული კონფერენციის ორგანიზებაში საქართველოს პარლამენტთან ერთად აქტიური წვლილი შეიტანეს OGP-ის საკანონმდებლო ღიაობის სამუშაო ჯგუფმა (ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტი და ჩილეს კონგრესი), გაეროს განვითარების პროგრამამ (UNDP), ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), აშშ-ს საერთაშორისო დახმარების სააგენტომ (USAID), ევროკავშირის წარმომადგენლობამ საქართველოში (EU), გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოებამ და საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველომ.
14-15 სექტემბერს თბილისში GLOW-ს ფარგლებში გამართულ კონფერენციას ჩილეს კონგრესი და ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტი გაუწევენ თანა-თავმჯდომარეობას. კონფერენციაში ქართველი დელეგატების გარდა, მონაწილეობას იღებს ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) წევრი ქვეყნების 70-ზე მეტი დელეგატი, მათ შორის OGP-ის მმართველი კომიტეტის წარმომადგენლები და OGP-ის ქვეყნების სახელმწიფო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
მონაწილეები ერთმანეთს გაუზიარებენ გამოცდილებას საკანონმდებლო ღიაობის დახვეწაზე, არასამთავრობო სექტორთან თანამშრომლობაზე, საპარლამენტო ეთიკის საერთაშორისო სტანდარტების შემუშავებაზე და ,,ღია მმართველობის პარტნიორობის" (OGP) ფარგლებში მოქალაქეთათვის საკანონმდებლო პროცესებში ჩართულობის ხელშეწყობაზე.
თბილისში გამართულ გლობალურ საკანონმდებლო ღიაობის კვირეულს, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე დავით უსუფაშვილი გახსნის. აღსანიშნავია, რომ კონფერენციაზე, საქართველო წარადგენს საქართველოს ღია პარლამენტის 2015-2016 წლის სამოქმედო გეგმას, რომელიც შემუშავდა „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI) პროექტის „ღია მმართველობის პარტნიორობის ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერა“ შედეგად, რომელიც ხორციელდება საქართველოს პარლამენტთან პარტნიორობით. აღნიშნული პროექტის არის ევროკავშირის და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ერთობლივი პროგრამის „საქართველოში საპარლამენტო დემოკრატიის სისტემის გაძლიერება“ ნაწილი. საქართველოს ღია პარლამენტის 2015-2016 წლების სამოქმედო გეგმა პარლამენტის ბიურომ 17 ივლისს დაამტკიცა

On September 14-15, within the scopes of the Global Legislative Openness Week (GLOW) the Parliament of Georgia is hosting a Conference of the Open Government Partnership's Legislative Openness Working Group entitled: Committing to Openness: Parliamentary Action Plans, Standards, and Data.
Along with the Parliament of Georgia, OGP Legislative Openness Working Group (NDI and the Congress of Chile), United Nations Development Programme (UNDP), Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), US Agency for International Development (USAID), European Union (EU), GIZ and Transparency International - Georgia were actively involved in organizing the conference.
Conference of the Open Government Partnership's Legislative Openness Working Group will be co-chaired by the Congress of Chile and NDI. In addition to the Georgian delegates, participants of the conference include more than 70 representatives of the OGP member countries, the representatives of the OGP Steering Committee and the representatives from state institutions as well as the non-governmental organizations.
They will be able to share their experiences about elaboration of the legislative openness and cooperation with the private sector, and to discuss development of international standards for Parliamentary ethics and support of civil engagement in legislative processes.
The Chairman of the Parliament of Georgia, David Usupashvili will open the Global Legislative Openness Week in Tbilisi. Georgia will present the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016, which was developed within the project of IDFI - "Supporting Parliament of Georgia Involvement in Open Government Partnership Initiative". The project, funded by the European Union and the United Nations Development Programme (UNDP), is implemented with the collaboration of the Parliament of Georgia. Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016 was adopted on July 17th, by the Bureau of the Parliament.