IDFI-ს ექსპერტებმა საჯარო მოსამსახურეთა ტრენინგები ჩაატარეს
საქართველოს მთავრობის კანცელარიის, საჯარო სამსახურის ბიუროსა და ევროკავშირის პროგრამის ,,ელექტრონული მმართველობის ხელშეწყობა საქართველოში’’ ორგანიზებით გაიმართა ტრენინგი ელექტრონულ მმართველობასთან დაკავშირებულ საკითხებზე.
ტრენინგს უძღვებოდნენ ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ექსპერტები. მათ მონაწილეებს ელ-მმართველობასთან დაკავშირებულ საკითხებზე მრავალწლიანი მუშაობის შედეგად დაგროვილი გამოცდილება გაუზიარეს.
ტრენინგის გახსნას ესწრებოდნენ ევროკავშირის ელექტრონული მმართველობის პროგრამის ხელმძღვანელი - ფილიპ ბერნარდი, საჯარო სამსახურის ბიუროს უფროსი - ირაკლი კოტეტიშვილი და ,,ელექტრონული მმართველობის ხელშეწყობა საქართველოში’’ პროექტის ხელმძღვანელი - კოსტას დრაკასი. ისაუბრეს ელექტრონულ მმართველობასთან დაკავშირებული ტრენინგების მნიშვნელობაზე განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც საქართველოს საჯარო სამსახურში ელექტრონული მმართველობის დანერგვა–განვითარება ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია. 2009 წლიდან საჯარო სამსახურის ბიურო აქტიურად მუშაობს ამ მიმართულებით და საჯარო სამსახურის სფეროში ელექტრონული მმართველობის რამდენიმე წარმატებულ პროექტს ახორციელებს.
ტრენინგის ფარგლებში მონაწილეები გაეცნენ ელექტრონული მმართველობის ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორიცაა:
• ეთიკა ელექტრონულ მმართველობაში და პერსონალურ მონაცემთა დაცვა;
• ელექტრონული მმართველობის სტრატეგიის ფორმულირება და პროექტების მართვა;
• ინფორმაციის თავისუფლება და ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნება.
პროექტი ითვალისწინებდა 150 საჯარო მოსამსახურის გადამზადებას საჯარო სამსახურის გაძლიერებისა და საქართველოში ეფექტური ელექტრონული მმართველობის დანერგვის მიზნით.

Training was held by the Chancellery of Georgia, Civil Service Bureau and the "Supporting Electronic Governance in Georgia" program of the EU on the issues of e-governance.
The training was led by the experts of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI). With the participants of the training they shared the experience accumulated as a result of several years of work on the issues related to e-governance.
The opening was attended by the director of the Electronic Governance Program of the EU - Philip Bernard, the Head of the Civil Service Bureau - Irakli Kotetishvili and the director of the "Supporting Electronic Governance in Georgia" project - Kostas Drakas. They talked about the importance of the training related to electronic governance, especially when the implementation and development of e-governance in the civil service of Georgia is an important priority for the country. The Civil Service Bureau has been actively working in this direction since 2009 and is implementing several successful e-governance projects in the civil service sphere.
Over the course of the training the participants were introduced to important topics of electronic governance:
• Ethics in e-governance and personal data protection;
• Formulating the e-governance strategy and managing projects;
• Freedom of information and proactive disclosure of information.
The project was designed for the training of a total of 150 civil servants with the purpose of strengthening civil service and implementing effective e-governance in Georgia.