ევრაზიის ანტიკორუფციული აკადემიური ქსელის ჰაბების კურსდამთავრებულთა მილოცვის ცერემონია
სიახლეები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 29 მაისი 2021
2021 წლის 27-28 მაისს, გაიმართა ევრაზიის ანტიკორუფციული აკადემიური ქსელის ანტიკორუფციული ჰაბების (უკრაინა, საქართველო, სომხეთი, ყირგიზეთი, მოლდოვა) კურსდამთავრებულთა მილოცვის ცერემონია. ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებმა. საქართველოში, კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო-სასწავლო კურსის მიმდინარეობას, კოორდინირებს „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI). დასახელებულ ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღო IDFI-ს ღია მმართველობის მიმართულების ხელმძღვანელმა - დავით მაისურაძემ.
დავით მაისურაძემ შეხვედრის მონაწილეებისათვის წარადგინა პრეზენტაცია ღია მმართველობის პარტნიორობისა (OGP) და მოპოვებითი მრეწველობის გამჭვირვალობის ინიციატივის (EITI) სინერგიაზე ანუ რა მნიშვნელობა აქვს სახელმწიფოსთვის ერთდროულად როგორც OGP-ის, ასევე, EITI-ს წევრობას. აღსანიშნავია, რომ მიუხედავად არასამთავრობო ორგანიზაციების აქტიური ადვოკატირებისა საქართველო დღემდე არ არის EITI-ს წევრი, რითაც მცირდება ღია მმართველობის პარტნიორობის წევრობით არსებული შედეგების ეფექტიანობაც. აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნებს შორის ერთდროულად OGP-ისა და EITI-ს წევრები არიან: უკრაინა, სომხეთი, ყირგიზეთი და ავღანეთი.
საქარველოში კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო-სასწავლო კურსი უკვე მეორე წელია, რაც მიმდინარეობს ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით. 2020-2021 წლების გაზაფხულის სასწავლო სემესტრი დასრულდება 2021 წლის ივლისში.
საქართველოში კორუფციასთან ბრძოლის საგანმანათლებლო პროგრამის ფინანსური მხარდამჭერია ღია საზოგადოების მხარდაჭერის ფონდი, რომელიც ხელს უწყობს კორუფციასთან საბრძოლველად მდგრადი ადამიანური რესურსების განვითარებას.