კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის მონაწილეთა დაჯილდოების ცერემონია
2024 წლის 19 ოქტომბერს გაიმართა კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის 2023-2024 წლების მონაწილეთა დაჯილდოების ცერემონია. ღონისძიებისას პროგრამის მონაწილეებს, რომლებმაც წარმატებით შეძლეს პროგრამის შედეგად შეთავაზებული აკადემიური კურსების დასრულება, გადაეცათ სერტიფიკატები. ამავდროულად, დაჯილდოების ცერემონიაზე, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI), ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და USAID საჯარო მმართველობის პროგრამის წარმომადგენლებმა შეაჯამეს 2023-2024 სასწავლო წლების შედეგები.
ღონისძიება გახსნა IDFI-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა, რომელმაც მადლობა გადაუხადა პროგრამის პარტნიორს, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტს პროგრამის საუნივერსიტეტო სივრცეში მასპინძლობისთვის, ასევე, პროექტის ფინანსურ მხარდამჭერებს, USAID საჯარო მმართველობის პროგრამასა და შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს, რის შემდეგაც შეხვედრის მონაწილეებს გააცნო პროგრამის ფარგლებში მიღწეული შედეგები. შეხვედრის ფარგლებში, კურსის მონაწილეებს ასევე სიტყვით მიმართეს:
- ლევან ავალიშვილმა - პროგრამების დირექტორი, IDFI;
- ნინო მატარაძემ - მეცნიერებათა და ხელოვნების ფაკულტეტის დეკანი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი;
- რიჩარდ ჰეიზელვუდმა - USAID-ის საჯარო მმართველობის პროგრამის ხელმძღვანელი
- თეონა ტურაშვილმა - ადგილობრივი მმართველობის, ინტერნეტისა და ინოვაციების მიმართულებების ხელმძღვანელი, IDFI;
- გიორგი ჩხეიძემ - კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის კურსის - კარგი მმართველობა და კორუფცია - ლექტორი.
ღონისძიებაზე ასევე მოეწყო პროგრამის მონაწილეებისა და კურსდამთავრებულებისთვის განკუთვნილი პოლიტიკის დოკუმენტების კონკურსის გამარჯვებულთა მიერ მომზადებული ნაშრომების პრეზენტაცია. ნაშრომები წარადგინეს:
- ნინო კაპანაძემ - პოლიტიკის დოკუმენტი - საქართველოს პარლამენტში მოქალაქეთა ინტერესების წარმოდგენის პრობლემები და მათი დაძლევის პერსპექტივები;
- მათე ბუბაშვილმა - პოლიტიკის დოკუმენტი - ინტერმუნიციპალური საქმიანობის გაძლიერება საქართველოში;
- გოგა რაზმაძემ - პოლიტიკის დოკუმენტი - საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევების პრევენციის ინსტიტუციური მექანიზმები.
პროგრამის შედეგების განხილვის შემდეგ, გაიმართა 2023-2024 წლების კურსდამთავრებულთა სერტიფიკატებით დაჯილდოების ცერემონია, რომლის დროსაც დასახელდა სამი ყველაზე მაღალი მოსწრების კურსდამთავრებული.
კორუფციასთან მებრძოლთა პროგრამა მონაწილეების სთავაზობს ისეთ საგნებს,  როგორებიცაა:
- კარგი მმართველობა და კორუფცია;
- კორუფცია, ფული და და პოლიტიკა;
- ანტიკორუფციული პოლიტიკის მართვა საჯარო და კერძო დაწესებულებებში;
- კორუფციასთან ბრძოლა - საერთაშორისო აქტორები და ანტიკორუფციული პლატფორმები.
საგნების ლექტორებად მოწვეულები არიან სფეროს გამორჩეული სპეციალისტები.
კონკურსის შედეგად შერჩეული მონაწილეები, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბაკალავრიატისა და მაგისტრატურის სტუდენტებთან ერთად, გადიან კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამის საგნებს, რომლებიც ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის მეცნიერებათა და ხელოვნების ფაკულტეტის კურიკულუმის ნაწილია. თავის მხრივ, ეს შესაძლებლობას აძლევს ილიას უნივერსიტეტის სტუდენტებს მიიღონ, როგორც პროგრამის დასრულების სერტიფიკატი, ასევე, სასწავლო კრედიტებიც.
აღსანიშნავია, რომ 2023-2024 სასწავლო წლის განმავლობაში, USAID საჯარო მმართველობის პროგრამის მხარდაჭერით, IDFI პროგრამის მონაწილეებსა და წინა გამოშვების კურსდამთავრებულებს სალექციო კურსების გარდა შესთავაზა დამატებითი ღონისძიებები:
- წამყვანი ექსპერტების მონაწილეობით საჯარო დისკუსიები კარგი მმართველობის სხვადასხვა აქტუალურ რეფორმაზე;
- წამყვანი ექსპერტების მოსაზრებები (ოპედები) კარგი მმართველობის სხვადასხვა აქტუალურ რეფორმაზე;
- პოლიტიკის დოკუმენტების კონკურსი ახალგაზრდებისთვის;
- ონლაინ ტრენინგები და კონსულტაციები პოლიტიკის დოკუმენტების კონკურსით დაინტერესებული ახალგაზრდებისთვის;
- კარგი მმართველობის სკოლა ახალგაზრდებისთვის მიმდინარე რეფორმების, ასევე, ხელისუფლების მონიტორინგის მექანიზმების შესახებ თეორიული და პრაქტიკული უნარების გასაუმჯობესებლად;
- სტიპენდიები ანალიტიკური ნაშრომების მოსამზადებლად.
კორუფციასთან ბრძოლის სასერტიფიკატო პროგრამა იძლევა უნიკალურ შესაძლებლობას საჯარო, კერძო და არასამთავრობო სექტორებში დასაქმებული პირებისა და სტუდენტებისთვის ჩამოყალიბდნენ კორუფციასთან მებრძოლ ექსპერტებად, მიიღონ თეორიული და პრაქტიკული ცოდნა, გაიზიარონ სხვა ქვეყნების გამოცდილება და ხელი შეუწყონ სხვადასხვა დონეზე კორუფციის დამარცხებას საქართველოში.
2023-2024 წლების პროგრამა განხორციელდა შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოსა (Sida) და USAID საჯარო მმართველობის პროგრამის ფინანსური მხარდაჭერით.

On October 19, 2024, the award ceremony for the participants of the 2023-2024 Certification Program in Fighting Corruption was held. During the event, participants who successfully completed the academic courses offered by the program were awarded certificates. Additionally, representatives from the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Ilia State University, and the USAID National Governance Program summarized the results of the 2023-2024 academic year.
The event was opened by IDFI Executive Director, Giorgi Kldiashvili, who expressed gratitude to the program's partner, Ilia State University, for hosting the program, as well as to the project’s financial supporters, USAID National Governance Program and the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida). He then presented the results achieved through the program. The participants also heard remarks from:
- Levan Avalishvili - Program Director, IDFI
- Nino Mataradze - Dean of the Faculty of Sciences and Arts, Ilia State University
- Richard Haselwood – Chief of Party of the USAID National Governance Program
- Teona Turashvili - Head of Local Government, Civic Tech and Innovations Directions at IDFI
- Giorgi Chkheidze - Lecturer for the Anti-Corruption Certification Program course on Good Governance and Corruption.
The event also featured presentations of policy papers prepared by the winners of the policy document competition for program participants and graduates. The presented works included:
- Nino Kapanadze - Policy Document: Challenges and Perspectives in Representing Citizens' Interests in the Parliament of Georgia
- Mate Bubashvili - Policy Document: Strengthening Inter-Municipal Activities in Georgia
- Goga Razmadze - Policy Document: Institutional Mechanisms for Preventing Road Traffic Incidents.
Following the discussion of the program's outcomes, the award ceremony for the 2023-2024 graduates took place, during which the top three graduates were recognized for their achievements.
The Anti-Corruption Program offers courses such as:
- Good Governance and Corruption
- Corruption, Money, and Politics
- Managing Anti-Corruption Policies in Public and Private Institutions
- The Fight Against Corruption: International Actors and Anti-Corruption Platforms.
Distinguished specialists in the field are invited as lecturers of these courses.
The participants selected through the competition, along with undergraduate and graduate students from Ilia State University, are enrolled in the courses of the Certification Program in Fighting Corruption, which are part of the curriculum of the Faculty of Arts and Sciences at Ilia State University. This opportunity allows Ilia State University students to receive both - a certificate of program completion and academic credits.
It is noteworthy that during the 2023-2024 academic year, with the support of the USAID National Governance Program, IDFI offered additional activities to program participants and alumni network members, including:
- Public discussions on various relevant good governance reforms, featuring leading experts.
- Expert opinions on key good governance reforms.
- A policy document competition for young professionals.
- Online training and consultations for young professionals interested in the policy document competition.
- A Good Governance School for youth, aimed at enhancing theoretical and practical skills related to ongoing reforms and government monitoring mechanisms.
- Scholarships for preparing analytical papers.
The program provides a unique opportunity for individuals employed in the public, private, and non-profit sectors, as well as students, to become experts in the fight against corruption, gain theoretical and practical knowledge, share experiences from other countries, and contribute to combating corruption at various levels in Georgia.
The 2023-2024 program was implemented with the financial support from the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida) and the USAID National Governance Program.