Works in Progress: სახელმწიფო უნივერსიტეტების ღიაობა
2013 წლის 8 მაისს “Works in Progress”-ის ფორმატის ფარგლებში გაიმართა საჯარო დისკუსია სახელმწიფო უნივერსიტეტების გამჭვირვალობის შესახებ. მოხსენება გააკეთა IDFI-ის ანალიტიკოსმა თამარ იაკობიძემ, პროექტ „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზის“ ფარგლებში 2010-2013 წლებში მიღებული საჯარო ინფორმაციის ანალიზის საფუძველზე. მოხსენებას ესწრებოდნენ აკადემიური სფეროს ქართველი და უცხოელი წარმომადგენლები.
მოხსენებაზე წარმოდგენილი იყო 2010-2013 წლებში ათი სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან მიღებული საჯარო ინფორმაციის ანალიზი:
• ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
• საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი
• ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი
• სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
• თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი
• გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი
• ი. გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
• შ. მესხიას სახელობის ზუგდიდის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
• შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
• აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
განხილული იყო 2011 წლიდან უნივერსიტეტების მიერ იურიდიული სტატუსის შეცვლა, და ამ ცვლილების გავლენა გამჭვირვალობაზე. წარმოდგენილი იყო სტატუსის შეცვლის შემდეგ უნივერსიტეტების მიერ მიღებული წესდებების ანალიზი საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კუთხით. პრეზენტაციის დროს მოყვანილ იქნა კონკრეტული მაგალითები უნივერსიტეტების ღიაობის პრაქტიკიდან, კერძოდ თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის უარი საჯარო ინფორმაციაზე და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის 2012 წლის შიდა აუდიტის შედეგები, რომლის მიხედვითაც ეკონომიკური საქმიანობა უნივერსიტეტს ზიანს აყენებს.
“Works in Progress” წარმოადგენს მიმდინარე აკადემიური დისკუსიების სერიას და ორგანიზებულია კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრის (CRRC), საერთაშორისო განათლების ამერიკული საბჭოების: ACTR/ACCELS და სამხრეთ კავკასიის ამერიკული კვლევითი ინსტიტუტის (ARISC) მიერ. “Works in Progress”-ის მიზანს წარმოადგენს კავკასიის რეგიონში მიმდინარე კვლევების მხარდაჭერა და პროდუქტიული კრიტიკა.

Works in Progress: Openness in State Universities
On May 8, 2013 a public discussion about transparency of state universities was held within the format of “Works in Progress”. The presentation was prepared on the basis of the public information received within the framework of project “Public Information Database” in 2010-2013 and was made by an analyst of IDFI, Tamar Iakobidze. Georgian and Foreign representatives of academia were present at the discussion.
Analysis covered public information received from ten state universities in 2010-2013:
• N(N)LE Ivane Javakhishvili Tbilisi State University
• N(N)LE Georgian Technical University
• N(N)LE Ilia State University
• N(N)LE Sokhumi State University
• N(N)LE Tbilisi State Medical University
• N(N)LE Gori State Teaching University
• N(N)LE I. Gogebashvili Telavi State University
• N(N)LE Sh. Meskhia Zugdidi State University
• N(N)LE Akaki Tsereteli State University (Kutaisi)
• LEPL Shota Rustaveli State University (Batumi)
The change of legal status of some universities since 2011, and the implications of this change on transparency has also been touched upon. The statutes of universities adopted after the change of status have been analyzed in terms of public information accessibility. Specific examples from the practice of university openness were given, e.g. refusal of Tbilisi State University to release public information and results of the 2012 Internal Audit of Ilia State University, according to which the economical activities of the university cause loss.
“Works in Progress” is an ongoing academic discussion series and is organized by Caucasus Research Resource Centers (CRRC), the American Councils for International Education: ACTR/ACCELS, and the American Research Institute of the South Caucasus (ARISC). The purpose of the “Works in Progress” (W-i-P) series is to provide support and productive criticism to the research activities in the Caucasus region.