გამჭვირვალე სახელმწიფო შესყიდვების რეიტინგი - ანგარიში 2020
სიახლეები | აქტუალური თემები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანგარიში | რეგიონული და გლობალური საქმიანობა 28 იანვარი 2021
ანგარიშის მიზანია მკითხველს წარუდგინოს გამჭვირვალე სახელმწიფო შესყიდვების რეიტინგში (Transparent Public Procurement Rating - TPPR) შემავალი ქვეყნების შეფასებები, გამოკვეთოს ძირითადი ტენდენციები, სახელმწიფო შესყიდვების სისტემათა ძლიერი და სუსტი მხარეები და განიხილოს რეიტინგის მოწინავე და ისევე როგორც ბოლო პოზიციებზე მყოფ სახელმწიფოთა შეფასებები.
ანგარიში ეფუძნება 40 ქვეყნის შეფასებას, რომელიც მოიცავს ევროპის, აზიის, აფრიკის, ოკეანეთისა და ამერიკის რეგიონებს. კონკრეტული ქვეყნების შეფასებები მომზადდა TPPR-ის ქსელის წევრების მიერ (ადგილობრივ არასამთავრობო ორგანიზაციათა წარმომადგენლები და ინდივიდუალური ექსპერტები). შეფასებათა საბოლოო დოკუმენტების მიღების შემდეგ ინფორმაცია განთავსდა გამჭვირვალე სახელმწიფო შესყიდვების რეიტინგის ვებგვერდზე www.tpp-rating.org.
გამჭვირვალე სახელმწიფო შესყიდვების მეთოდოლოგია არის უნივერსალური და მიზნად ისახავს სახელმწიფო შესყიდვების კანონმდებლობათა შეფასებას გლობალური მასშტაბით და საკანონმდებლო ჩარჩოთა ძლიერი და სუსტი მხარეების გამოკვეთას. მეთოდოლოგია შედგება 64 კითხვის/ინდიკატორისგან. თითოეული შეკითხვა ფასდება მაქსიმალური 1 ქულით. შეფასების სიმარტივისთვის რეიტინგები დგება პროცენტული მაჩვენებლების მიხედვით (1%-100%).
შეფასების მეთოდოლოგია ეფუძნება საუკეთესო საერთაშორისო სტანდარტებსა და საერთაშორისო ორგანიზაციათა მიერ შემუშავებულ ისეთ მეთოდოლოგიებს, როგორებიცაა ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD) მეთოდოლოგია და სტანდარტები, მსოფლიო ვაჭრობის ორგანიზაციის სტანდარტები, ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის (OECD) მეთოდოლოგია და პრინციპები, ევროკავშირის სტანდარტები (დირექტივა 2014/24/EU) და ღია კონტრაქტირების მონაცემთა სტანდარტები (Open Contracting Data Standard (OCDS)).
კითხვები დაჯგუფებულია 5 საბაზისო ინდიკატორის მიხედვით, რომლებიც სახელმწიფო შესყიდვათა სისტემების ძირითად მახასიათებლებს წარმოადგენენ. ესენია: საკანონმდებლო ჩარჩოს ერთიანობა, ეფექტურობა, გამჭვირვალობა, ანგარიშვალდებულება და კეთილსინდისიერება, კონკურენტუნარიანობა და მიუკერძოებლობა. მეთოდოლოგია ასევე მოიცავს 5 შეკითხვას რომლებიც მართალია პირდაპირ არ უკავშირდება სახელმწიფო შესყიდვების თემატიკას, თუმცა მიმართულია ისეთი სამართლებრივი კომპონენტების შეფასებისკენ, რომელთა გარეშეც შეუძლებელი იქნებოდა სახელმწიფო შესყიდვების სისტემის გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებულ გარემოში ფუნქციონირება. აღნიშნული კითხვები დაჯგუფებულია გამჭვირვალე გარემოს საბაზისო ინდიკატორის ქვეშ.
მეთოდოლოგია ასევე აფასებს სახელმწიფო შესყიდვათა გამჭვირვალობის სტანდარტებს შესყიდვათა ეტაპების მიხედვით. კერძოდ, წინა-სატენდერო ეტაპი, სატენდერო ეტაპი და პოსტ-სატენდერო ეტაპი.
შეზღუდვები
გამჭვირვალე სახელმწიფო შესყიდვების მეთოდოლოგია მიმართულია გლობალური მასშტაბით გამოყენებისკენ, შესაბამისად კითხვები და ინდიკატორები ვერ იქნება ძალზედ სპეციფიკური და ვერ დაფარავს სახელმწიფო შესყიდვათა სისტემების ყველა შესაძლო ვარიაციებსა და გამონაკლისებს. გასათვალისწინებელია ასევე ისიც, რომ მეთოდოლოგია და შესაბამისად, ანგარიში მოიცავს კონკრეტული სახელმწიფოების კანონმდებლობათა შეფასებებს და მიზნად არ ისახავს სამართლებრივ რეგულაციათა პრაქტიკაში იმპლემენტაციის შეფასებას.
-  თითქმის ყველა შეფასებული ქვეყნის სახელმწიფო შესყიდვების მარეგულირებელი კანონმდებლობა ადგენს შესყიდვების პროცესის ძირითად პრინციპებსა და ზოგად ჩარჩოს, ხდის მას ქმედითს და მიუთითებს, როგორ უნდა იქნეს კანონი გამოყენებული კონკრეტულ შემთხვევებში;
- უმეტეს შემთხვევაში, სახელმწიფო შესყიდვების მარეგულირებელი კანონმდებლობა ხელმისაწვდომია კონკრეტულ სამთავრობო ვებგვერდებზე, თუმცა, გამოწვევას წარმოადგენს მოცემულ დოკუმენტთა ელექტრონულად, მანქანა-წაკითხვად ფორმატში გამოქვეყნება;
-  ყველა შესწავლილ ქვეყანაში სახელმწიფო შესყიდვების კანონმდებლობა ვრცელდება სახელმწიფო ბიუჯეტით დაფინანსებულ სუბიექტებსა და ადგილობრივი თვითმმართველობის ერთეულებზე, თუმცა სახელმწიფოთა მიდგომა განსხვავებულია საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებთან (სსიპ), სახელმწიფო კომპანიებთან და სახელმწიფო არაკომერციულ იურიდიულ პირებთან მიმართებით;
-  შეფასებული ქვეყნების საკანონმდებლო აქტების უმეტესობა მიუთითითებს, რომ სახელმწიფო შესყიდვების კანონმდებლობა ვრცელდება ეკონომიკის ყველა დარგზე, სადაც შესაძლებელია კონკურენცია და მკაფიოდ განსაზღვრავს ყველა გამონაკლისს;
- ყველა ქვეყანაში არსებობს ერთი ან რამდენიმე სახელმწიფო ორგანო, რომელიც პასუხისმგებელია სახელმწიფო შესყიდვების მენეჯმენტზე, თუმცა, უმეტეს შემთხვევებში, აღნიშნული ორგანოები არ არიან უფლებამოსილი სახელმწიფო დაფინანსების გარდა, ჰქონდეთ ასევე საკუთარი შემოსავალი;
-  ხშირ შემთხვევაში, ელექტრონული სახელმწიფო შესყიდვა კვლავაც არ წარმოადგენს შესყიდვის ძირითად მეთოდს;
-  რიგ შემთხვევებში, სახელმწიფო შესყიდვათა კანონმდებლობა ადგენს პრეფერენციებს ადგილობრივი მიმწოდებლებისთვის;
- ყველა შეფასებული ქვეყნის კანონმდებლობა უზრუნველყოფს სახელმწიფო შესყიდვებთან დაკავშირებით საჩივრების წარდგენის უფლებას ტენდერში მონაწილე სუბიექტებისთვის, თუმცა პრობლემები წარმოჩინდა მოცემული უფლებით სარგებლობის მიმართულებით პოტენციური მომწოდებლებისა და ფართო საზოგადოების მიერ;
-  შეფასებული ქვეყნების უმეტესობაში შექმნილია სახელმწიფო შესყიდვების დავების განმხილველი დამოუკიდებელი ორგანოები, თუმცა აღნიშნული ორგანოების შემადგენლობებში იშვიათად შედიან სამოქალაქო საზოგადოების წამომადგენლები.
ძირითადი მიგნებები სახელმწიფო შესყიდვების პროცესის ეტაპების მიბედვით
-  შეფასების შედეგად დადგინდა, რომ სახელმწიფო შესყიდვათა სისტემების გამჭვირვალობა მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს პოსტ-სატენდრო ეტაპზე;
- განსაკუთრებით პრობლემური აღმოჩნდა ინფორმაციის გამოქვეყნება ქვეკონტრაქტორების, ხელშეკრულებებში განხორციელებული ცვლილებებისა და ხელშეკრულებათა შესრულების შესახებ;
- ქვეყნები, როგორც წესი, აქვეყნებენ ინფორმაციას სატენდერო განცხადებების შესახებ, თუმცა, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა მანქანა-წაკითხვად ფორმატში ძალზედ შეზღუდულია;
- იმ შემთხვევებში, როდესაც შეფასების კრიტერიუმები მოიცავს როგორც ფასს ისე ხარისხს, გამარჯვებული იშვიათად ვლინდება ხარჯთეფექტურობის შეფასების საფუძველზე, რომელიც თავის მხრივ მოიცავს: მდგრადობას, ფასისა და ხარისხის საუკეთესო შეფარდებას, ისევე როგორც გარემოზე გავლენასა და სოციალურ ფაქტორებს;
- პრობლემურია სახელმწიფო შესყიდვებთან დაკავშირებულ საჩივრებზე და მიღებულ გადაწყვეტილებზე წვდომის საკითხი, განსაკუთრებით კი ღია, მანქანა-წაკითხვად ფორმატში;
-  მრავალი შეფასებული ქვეყნა ჯერ კიდევ არ აქვეყნებს სახელმწიფო შესყიდვების წლიურ გეგმებს.
ძირითადი მიგნებები საბაზისო ინდიკატორების მიხედვით
- შეფასებულ ქვეყნებს შორის ყველაზე პრობლემურ საბაზისო ინდიკატორს გამჭვირვალობა წარმოადგენს. აღნიშული დიდწილად აიხსნება იმით, რომ სახელმწიფოებში კვლავ შეინიშნება მნიშვნელოვანი პრობლემები პოსტ-სატენდერო ინფორმაციის გამოქვეყნების მიმართულებით. რაც შეეხება წინა-სატენდერო და სატენდერო ეტაპებს, ინფორმაცია იშვიათად ქვეყნდება ელექტრონულ, მანქანა-წაკითხვად ფორმატში;
- გამჭვირვალობის საბაზისო ინდიკატორის დაბალი ქულები არის ერთ-ერთი მთავარი ფაქტორი, რომელიც უარყოფით გავლენას ახდენდა ქვეყნების საერთო შეფასებაზე;
-  საკანონმდებლო ჩარჩოს ერთიანობა ყველაზე ნაკლებად პრობლემური საბაზისო ინდიკატორია. შეფასებული ქვეყნების უმეტესობაში მოქმედებს სახელმწიფო შესყიდვების მარეგულირებელი კანონმდებლობა, რომელიც ადგენს სახელმწიფო შესყიდვების განხორციელების ძირითად პრინციპებს და ვრცელდება სუბიექტთა ფართო სპექტრზე;
-  კონკურენტუნარიანობა და მიუკერძოებლობა წარმოადგენს კიდევ ერთ ნაკლებად პრობლემურ საბაზისო ინდიკატორს. აღნიშნული აიხსნება იმით, რომ შეფასებული ქვეყნების უმეტესობა თავს არიდებს მოქმედი კანონმდებლობით კონკურენციის შემზღუდველი პირობების განმტკიცებას, თუმცა აღნიშნულ რეგულაციათა პრაქტიკაში იმპლემენტაციის სურათი შესაძლებელია სრულიად განსხვავებული იყოს.
სტატისტიკური ანალიზი
-  2019-2020 წლის რეიტინგში შეფასებულ ქვეყნებს შორის უკრაინა ლიდერობს. ეს აიხსნება ბოლო ორი წლის მანძილზე ქვეყანაში განხორციელებული რეფორმებით. შედეგად აღმოიფხვრა ის ნაკლოვანებები, რომლებიც უკრაინის წინა წლების შეფასებაში გამოიკვეთა;
-  ბოლო წლების განმავლობაში მნიშვნელოვანი პოზიტიური ცვლილებები განხორციელდა მოლდოვის სახელმწიფო შესყიდვების სისტემაშიც. შედეგად, გაუმჯობესდა ქვეყნის პოზიცია რეიტინგში და მან მე-12 ადგილიდან მე-2 ადგილზე გადაინაცვლა;
-  მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოშიც დაფიქსირდა პოზიტიური ცვლილებები, პროგრესი არ იყო ისეთი საყურადღებო, როგორც უკრაინისა და მოლდოვას შემთხვევაში. ამრიგად, საქართველო 2019-2020 წლების რეიტინგში მე-3 ადგილზეა;
-  2019-2020 წლების რეიტინგში ის ქვეყნები, რომლთა შეფასებამაც სულ მცირე 80%-იან ნიშნულს მიაღწია არიან უკრაინა, მოლდოვა, საქართველო, ფილიპინები და რუმინეთი;
-  2019-2020 წლების რეიტინგის ყველაზე დაბალი შეფასების მქონე ქვეყნები არიან ტაჯიკეთი, პაპუა-ახალი გვინეა, ბურუნდი, ვენესუელა, მალავი, აზერბაიჯანი, სალვადორი და ზიმბაბვე. მოცემული ქვეყნების შეფასება 60%-ზე დაბალია;
-  უნდა აღინიშნოს, რომ სომხეთმა, რომელიც 2016-2018 წლების რეიტინგში ერთ-ერთ ბოლო ადგილზე იყო, მნიშვნელოვნად გაიუმჯობესა პოზიცია და 2019-2020 წლების რეიტინგში შუა პოზიციაზე გადმოინაცვლა. ქვეყნის რეიტინგის ზრდა სახელმწიფო შესყიდვების სისტემაში განხორციელებულმა ცვლილებებმა განაპირობა.
გამჭვირვალე გარემო
-  ვინაიდან გამჭვირვალე გარემოს საბაზისო ინდიკატორი მოიცავს მხოლოდ 5 შეკითხვას, მოცემულ ინდიკატორში ათზე მეტმა ქვეყანამ მიიღო 100%-იანი შეფასება. ამ ქვეყნებს შორის არიან როგორც ევროპის ქვეყნები, ასევე ფილიპინები, კოსტა რიკა, ბოლივია, ტანზანია, კენია, უგანდა და სალვადორი;
-  ამ მიმართულებით 2019-2020 წლების რეიტინგში შედარებით დაბალი მაჩვენებელი აქვთ ტოგოს, აზერბაიჯანსა და ბელარუსს.
საკანონმდებლო ჩარჩოს ერთიანობა
-  საკანონმდებლო ჩარჩოს ერთიანობის საბაზისო ინდიკატორში, 2019-2020 წლების რეიტინგში ათამდე ქვეყანამ მიაღწია 90%-იან ნიშნულს. მოცემულ საბაზისო ინდიკატორში წამყვან პოზიციებზე უკრაინა და საქართველო არიან;
-  აღსანიშნავია, რომ 2016-2018 წლების რეიტინგში უკრაინა არ წარმოადგენდა ლიდერ ქვეყანას, თუმცა ქვეყანაში განხორციელებულმა რეფორმებმა განპირობა უკრაინის რეიტინგის მნიშვნელოვანი გაუმჯობესება საკანონმდებლო ჩარჩოს ერთიანობის საბაზისო ინდიკატორში და მან 2019-2020 წლების შეფასებაში პირველ ადგილზე გადაინაცვლა;
-  შეფასების ორივე პერიოდში (2016-2018 და 2019-2020 წლები) საკანონმდებლო ჩარჩოს ერთიანობის საბაზისო ინდიკატორში ყველაზე დაბალი შეფასება გვატემალამ, ბურუნდიმ, კოსტა-რიკამ და ჩეხეთმა მიიღეს.
ეფექტურობა
-  2019-2020 წლების რეიტინგში ეფექტურობის საბაზისო ინდიკატორში ყველაზე მაღალი შეფასების მქონე ქვეყნებს წარმოადგენენ უკრაინა და რუმინეთი 100%-იანი მაჩვენებლებით. ასევე მაღალი შეფასება მიიღო მოლდოვამ და ლიეტუვამ;
-  2016-2018 წლების რეიტინგში დამატებით ლიდერობდნენ ალბანეთი, პარაგვაი და ფილიპინები, თუმცა 2019-2020 წლის რეიტინგში სხვა ქვეყნების შეფასების ზრდამ მათი პოზიციების გაუარესება გამოიწვია.
გამჭვირვალობა
-  როგორც 2016-2018 წლების ისე 2019-2020 წლების შეფასებებით გამჭვირვალობის საბაზისო ინდიკატორში რეიტინგს უკრაინა ლიდერობს. მოცემულ საბაზისო ინდიკატორში მოწინავე პოზიცია უკავია საქართველოსაც;
-  მოცემულ საბაზისო ინდიკატორში 2019-2020 წლების რეიტინგის სათავეში გადაინაცვლა მოლდოვამაც და 96.67%-ით მე-2 ადგილი დაიკავა;
-  2016-2018 წლების რეიტინგში გამჭვირვალობის საბაზისო ინდიკატორის მიმართულებით მე-2 პოზიციას იკავებდა კოსტა-რიკა, თუმცა 2019-2020 წლების რეიტინგში მან მე-4 ადგილზე გადაინაცვლა, უკრაინის, მოლდოვისა და საქართველოს შემდეგ;
-  2016-2018 წლების, ისევე როგორც 2019-2020 წლების რეიტინგებში ყველაზე დაბალი ქულების მქონე ქვეყნებს წარმოადგენენ პაპუა-ახალი გვინეა, მალავი, ბურუნდი, ტაჯიკეთი და აზერბაიჯანი.
ანგარიშვალდებულება და კეთილსინდისიერება
-  2019-2020 წლების რეიტინგში ანგარიშვალდებულებისა და კეთილსინდისიერების მიმართულებით სულ მცირე 90%-იან ნიშნულს მიაღწიეს ფილიპინებმა, კოტ-დ’ივუარმა, რუმინეთმა და ტოგომ;
-  მოცემული მიმართულებით 2016-2018 წლების რეიტინგში 100%-იანი მაჩვენებლით მოლდოვა ლიდერობდა, თუმცა 2019-2020 წლების ახალი შეფასების საფუძველზე, შედარებით დაბალი ქულის გამო მან მე-6 ადგილზე გადაინაცვლა;
-  ანგარიშვალდებულებისა და კეთილსინდისიერების მიმართულებით ყველაზე დაბალი ქულების მქონე ქვეყნებს წარმოადგენენ ბელარუსი, პაპუა-ახალი გვინეა, სომხეთი და უგანდა.
კონკურენტუნარიანობა და მიუკერძოებლობა
-  კონკურენტუნარიანობისა და მიუკერძოებლობის მიმართულებით 2019-2020 წლების რეიტინგში სულ მცირე 90%-იანი შეფასება მიიღო ათმა ქვეყანამ. მოცემულ ქვეყნებს შორის უკრაინა და საქართველო ლიდერობენ 100%-იანი შეფასებით, მათ მოჰყვება ალბანეთი, ფილიპინები, მექსიკა და სომხეთი;
-  2016-2018 წლების რეიტინგში ლიდერობდნენ ასევე პარაგვაი და უნგრეთი;
-  მოცემულ საბაზისო ინდიკატორში ყველაზე დაბალი მაჩვენებლების მქონე ქვეყნები არიან პაპუა-ახალი გვინეა, ეკვადორი, აზერბაიჯანი, სალვადორი და ბურუნდი.
რეკომენდაციები ეფუძნება 40 ქვეყნის შეფასების შედეგად გამოკვეთილ ყველაზე მნიშვნელოვან ძირითად მიგნებებსა და დაკვირვებებს. ინდივიდუალურ ქვეყნებზე მორგებული რეკომენდაციები შეგიძლიათ იხილოთ ანგარიშის სრულ ვერსიაში, რომელიც ხელმისაწვდომია ინგლისურ და რუსულ ენებზე.
- ქვეყნებმა უნდა უზრუნველყონ სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ კანონმდებლობათა ხელმისაწვდომობა და შესაბამის სამთავრობო ვებგვერდებზე, ელექტრონულ, მანქანა-წაკითხვად ფორმატში გამოქვეყნება;
- აუცილებელია სახელმწიფო შესყიდვების მარეგულირებელი კანონმდებლობები ვრცელდებოდეს, როგორც სახელმწიფო ბიუჯეტის დაფინანსებაზე მყოფ სუბიექტებსა და ადგილობრივი თვითმმართველობის ერთეულებზე, ისე საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებზე (სსიპ), სახელმწიფო საკუთრებაში მყოფ კომპანიებსა და სახელმწიფო არაკომერციულ იურიდიულ პირებზე;
- მნიშვნელოვანია ქვეყნებში არსებობდეს შესყიდვების მართვაზე პასუხისმგებელი კონკრეტული სახელმწიფო ორგანოები, რომლებსაც სახელმწიფო დაფინანსებასთან ერთად ექნებათ ასევე დამოუკიდებელი შემოსავალის მიღების უფლება;
-  აუცილებელია კანონმდებლობებით პირდაპირ იყოს დადგენილი, რომ ელექტრონული საშუალებები წარმოადგენს სახელმწიფო შესყიდვების განხორციელების ძირითად მეთოდს;
-  ქვეყნებმა თავი უნდა აარიდონ ადგილობრივი მომწოდებლებისთვის კანონმდებლობებით დაშვებული პრეფერენციების დაწესებას;
-  სახელმწიფო შესყიდვებთან დაკავშირებით საჩივრების წარდგენისა და მათი განხილვის პროცესში მონაწილეობის უფლება უნდა გავრცელდეს როგორც ტენდერში მონაწილე სუბიექტებზე, ისე პოტენციურ მიმწოდებლებსა და სხვა დაინტერესებულ პირებზე;
-  ქვეყნებმა უნდა უზრუნველყონ საჩივრების განმხილველი დამოუკიდებელი ორგანოების არსებობა. ამგვარი ორგანოები უნდა დაკომპლექტდნენ, როგორც სახელმწიფოს, ასევე სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისგან.
რეკომენდაციები სახელმწიფო შესყიდვების ეტაპის მიხედვით
-  ქვეყნებმა უნდა უზრუნველყონ პოსტ-სატენდერო ეტაპზე ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა. აღნიშნულის მიღწევა შესაძლებელია, inter alia, ქვეკონტრაქტორების, ხელშეკრულებებში შესული ცვლილებების, ხელშეკრულების შესრულებისა და შემოწმების შესახებ ინფორმაციის გამოქვეყნებით;
-  მიუხედავად იმისა, რომ შეფასებული ქვეყნების უმეტესობა აქვეყნებს ინფორმაციას სატენდერო განცხადებების შესახებ, ინფორმაციაზე წვდომა გარანტირებული უნდა იყოს ელექტრონულ, მანქანა-წაკითხვა ფორმატში;
-  ქვეყნებმა ასევე უნდა უზრუნველყონ წარმოდგენილი განცხადებების, სატენდერო წინადადებებისა და შესაბამისად, მიღებული გადაწყვეტილების გამოქვეყნება;
-  იმ შემთხვევებში, როდესაც შეფასების კრიტერიუმები მოიცავს როგორც ფასს, ასევე ხარისხს, გამარჯვებული უნდა გამოვლინდეს ხარჯთეფექტურობის შეფასების საფუძველზე, რომელიც უნდა ითვალისწინებდეს ისეთ კრიტერიუმებს, როგორებიცაა მდგრადობა, ფასისა და ხარისხის საუკეთესო შეფარდება, გარემოზე გავლენა და სოციალური ფაქტორები;
-  წარდგენილი საჩივრებისა და მიღებული გადაწყვეტილებების შესახებ ინფორმაციასთან წვდომა გარანტირებული უნდა იყოს ელექტრონულ, მანქანა-წაკითხვად ფორმატში;
-  შემსყიდველ ორგანიზაციებს უნდა ეკისრებოდეთ სახელმწიფო შესყიდვების წლიური გეგმების გამოქვეყნების კანონისმიერი ვალდებულება.
რეკომენდაციები საბაზისო ინდიკატორების მიხედვით
-  მნიშვნელოვანია სახელმწიფოებმა გაატარონ შესაბამისი რეფორმები გამჭვირვალობის საბაზისო ინდიკატორში მათი მაჩვენებლების გაუმჯობესების მიზნით. გარდა პოსტ-სატენდერო ეტაპზე ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის გაზრდისა, აღნიშნულის მიღწევა შესაძლებელია შესყიდვის ყველა ეტაპზე იმ ინფორმაციის ელექტრონული, მანაქანა-წაკითხვადი ფორმატით გამოქვეყნებით, რომელსაც სახელმწიფოები სხვა ნაკლებად თანამედროვე მეთოდების გამოყენებით აქვეყნებენ;
- აუცილებელია სახელმწიფო შესყიდვების მარეგულირებელი კანონმდებლობები უზრუნველყოფდნენ კონკურენტუნარიანობისა და მიუკერძოებლობის პრინციპების დაცვას და მოცემულ დებულებათა პრაქტიკაში განხორციელებას.

The aim of the Transparent Public Procurement Report 2020 is to present the evaluations of Public Procurement Legislations of member countries of TPPR Network, ascertain the main statistical trends, highlight the weakest and strongest performing areas of public procurement, and name the best and the worst performing countries in regards to the transparency and accountability of their respective public procurement systems.
The report is based on the evaluation of 40 countries worldwide, spread across Europe, Asia, Africa, Oceania and Americas. Specific country evaluations were prepared in close cooperation with TPPR network members (local CSOs or experts). After the finalization of the individual evaluations, they were published on the website www.tpp-rating.org and included in the overall rating.
The TPPR Methodology is envisioned to be a universal methodology for assessing public procurement legislations (PPLs) with the ultimate goal of identifying the strengths and weaknesses of relevant legal frameworks. The Methodology is composed of 64 indicators. Each indicator included in the TPPR Methodology is granted equal weight and receives a maximum of 1 point. With a total of 64 indicators, public procurement legislations are rated on a scale of 0 to 64 (converted to percentages for easier understanding and visualization).
The TPPR Methodology is largely based on international best practice, international standards and aspects of other existing methodologies in the sphere of public procurement, such as EBRDMethodology and Standard, GPA Standard (WTO), OECD Methodology and Principles, EU Standard (Directive 2014/24/EU), Open Contracting Data Standard (OCDS).
The indicators are separated into 5 groups (benchmark indicators) that represent the key characteristics (values) of a well-functioning, transparent and accountable public procurement system: Uniformity of the Legislative Framework, Efficiency, Transparency, Accountability and Integrity, Competitiveness and Impartiality. The methodology also includes 5 indicators that are used to assess legal components that are not directly part of the public procurement legislation but are crucial in terms of creating a transparent environment necessary for the proper functioning of any public procurement system. These indicators are grouped separately under the ‘Transparency Environment’.
Indicators are also arranged according to the procurement process: Pre-tendering Phase, Tendering Phase and Post-tendering Phase.
Limitations
Public procurement systems vary significantly by country. The TPPR Methodology is intended to be applicable on a global scale, meaning that the indicators cannot be too specific and cannot cover all the possible variations and exceptions. It also needs to be taken into consideration that the report includes evaluations of TPPR participant countries based on applicable public procurement legislation. The scope to which the legislation and relevant regulations are implemented in practice is outside the scope of the methodology.
- Public Procurement Legislation of nearly all evaluated countries lay out the basic principles and general framework of the procurement process, makes it operational and indicates how the law must be applied to specific circumstances;
- In most of the cases, public procurement legislation is accessible in a single governmental website, however, access to these documents in an electronic machine-readable format still constitutes a challenge in many participant countries;
- Public procurement legislation in all evaluated countries apply to all state budget entities and local government entities, however, the approach varies when it comes to applying the legislation to Legal Entities of Public Law (LEPL), state-owned companies and state non-commercial legal entities;
- The scope of coverage of public procurement legislation in various countries includes all sectors of the economy where competition is possible and exemptions are clearly listed in the legislation;
- In all cases there is a single or several state bodies responsible for managing public procurement, however, in most of the cases these bodies are not entitled to have own income in addition to state funding;
- In many cases electronic means still do not constitute the primary method of conducting public procurement;
- In a number of cases legislation sets preferences for domestic suppliers;
- In all participants countries, the legislation ensures the right to review in the procurement process for tender participants, however, problems are evident in regards to applying the right to potential suppliers as well as to the general public;
- In most of the cases, there is an independent review body in the country with the authority to review complaints and grant remedies, however, civil society members are usually excluded from its composition.
- Most of the TPPR participant countries demonstrated a lack of transparency at the post-tendering stage of public procurement compared to the earlier stages of pre-tendering and tendering;
- Publishing information on sub-contractors, contract amendments as well as contract performance indicators proved to be particularly problematic;
- Countries usually publish information on tender notices, however, access to the information in a machine-readable format is highly limited;
- In cases when evaluation criteria include both price and quality, the winner is rarely chosen
- using a cost-effectivenessapproach consisting of three factors: life-cycle cost, bestprice-quality ration, environmental and/or social costs;
- Access to submitted complaints and dispute resolution is problematic, especially in machine-readable electronic format;
- Public procurement annual plans are still not published by many TPPR participant countries.
- Among the six benchmark indicators, Transparency proved to be the most problematic direction of public procurement regulations among the countries covered by TPPR. This is largely explained by the fact that states still face significant problems in the direction of publishing post-tendering information. As for the pre-tendering and tendering phases, information is rarely published in electronic machine-readable format;
- Lower scores in the benchmark indicator of Transparency were one of the major factors negatively affecting the overall evaluations of the countries;
- The least problematic benchmark indicator was the Uniformity of the Legislative Framework since most of the TPPR participant countries have adopted the legislation directed at regulating public procurement, which includes the main principles of conducting state purchases and the legislation is applicable to a wide range of actors determined by the legislation;
- Competitiveness and Impartiality proved to be another well-performing benchmark indicator, which can be explained by the fact that most of the legislations in TPPR participant countries avoid including in itself regulations that would threaten competitiveness and impartiality. However, the picture of implementing these regulations inpractice could be significantly different.
- Based on the overall TPPR evaluation of the participant countries Ukraine leads the TPP rating in the evaluation of 2019-2020. This is due to the fact that major reforms have been implemented in the country in the last two years, which also addressed the shortcoming indicated in the previous TPPR evaluation of Ukraine;
- During the last years, important positive changes have been introduced in the area of public procurement in Moldova. Thus, the country improved its position in the rating and moved from the 12th to the second position;
- Even though a number of positive developments have been seen in Georgia as well, the progress was not as significant as in the case of Ukraine and Moldova, thus Georgia holds the third position in the rating of 2019-2020;
- TPPR participant countries reaching the benchmark of 80% in the evaluation of 2019-2020 are Ukraine, Moldova, Georgia, Philippines and Romania.
- Some of the poorest performing countries in the TPPR evaluation of 2019-2020 are Tajikistan, Papua New Guinea, Burundi, Venezuela, Malawi, Azerbaijan, El Salvador and Zimbabwe. The overall evaluations of the given countries in the rating are below 60%.
- It should be noted that Armenia is not included in the list of countries with poor TPPR performance in the rating of 2019-2020. From the bottom of the rating in 2016-2018 Armenia moved to the middle of the rating. The reason for the latter is the reform executed in the public procurement system of Armenia, thus the evaluation of the country increased accordingly.
- Since the benchmark indicator of Transparency Environment includes 5 questions/indicators only, over ten countries showed 100% performance in the area. These countries include European countries as well as the Philippines, Costa Rica, Bolivia, Tanzania, Kenya, Uganda and El Salvador;
- The countries showing relatively poor performance in this direction in the evaluation of2019-2020 are Togo, Azerbaijan and Belarus.
- Based on the TPPR evaluation in 2019-2020 up to 10 countries reached the benchmark of 90% in the area of Uniformity of Legislative Framework. The list of well-performing countries is led by Ukraine and Georgia;
- Georgia held the second position in the evaluation of 2016-2018 as well, while Ukraine improved its position and moved to first place in the evaluation of 2019-2020;
- It should be noted that in the rating of 2016-2018, Ukraine was not a leading country, however, the reforms implemented in the country led to a significant improvement in the ranking of Ukraine in the basic indicator of unity of the legislative framework and it moved to the first place in the assessment of 2019-2020;
- Some of the weak performing countries in the benchmark indicator in both periods wereGuatemala, Burundi, Cota Rica and the Czech Republic.
- The leading countries in the benchmark indicator of Efficiency in 2019-2020 were Ukraine and Romania with a 100% rating. Moldova and Lithuania also scored high in the area;
- In the evaluation of 2016-2018 together with Romania and Lithuania, Albania, Paraguay and Philippines were leading the list, however, they moved down the rating which was caused by the advancement in the area of other TPPR participant countries.
- Ukraine leads the TPPR rating in the benchmark indicator of Transparency in the evaluation covering the periods of 2016-2018 as well as 2019-2020. Georgia is holding one of the leading positions in both of the evaluations as well;
- In 2019-2020 Moldova moved to the top of the rating and held the second position with a score of 96.67%;
- Due to the advancement of these countries in the benchmark indicator of Transparency, Costa Rica moved from the second position in 2016-2018 to the fourth position in 2019-2020;
- The countries performing poorly in the benchmark indicator both in 2016-2018 as well as 2019-2020 are Papua New Guinea, Malawi, Burundi, Tajikistan and Azerbaijan.
- During 2019-2020 the TPPR participant countries reaching the benchmark of 90% in the areaof Accountability and Integrity were the Philippines, Ivory Coast, Romania and Togo;
- In the rating of 2016-2018, Moldova led the list with 100% in the benchmark indicator of Accountability and Integrity, however, the country scored lower in the benchmark indicators based on the new evaluation and moved from the first to the sixth position in 2019-2020;
- Some of the poorest performing countries in the benchmark indicator of Accountability and Transparency are Belarus, Papua New Guinea, Armenia and Uganda.
- Over 10 participant countries of TPPR reached the score of 90% in the benchmark indicator of Competitiveness and Impartiality, Ukraine and Georgia lead the list with 100% evaluation, followed by Albania, Philippines, Mexico and Armenia;
- In the evolution of 2016-2018, Paraguay and Hungary were also included among the leading countries in the benchmark indicator;
- Some of the weak performing countries in regards to Competitiveness and Impartiality are Papua New Guinea, Ecuador, Azerbaijan, El Salvador and Burundi.
The recommendations below dwell from the most important main findings determined in the process of conducting TPPR evaluations of 40 participant countries. Specific recommendations tailored to individual countries can be found in the Country Evaluations part of English and Russian versions of the report.
- Countries should ensure that their respective public procurement legislations are accessiblein a single governmental website in electronic machine-readable format;
- Public procurement legislation in all evaluated countries should together with state budget entities and local government entities, apply to Legal Entities of Public Law (LEPL), state-owned companies and state non-commercial legal entities;
- Countries should strive to have a single state body responsible for managing public procurement, and should grant these bodies the right to have their income in addition to state funding;
- Legislations of various countries should explicitly state that electronic means constitute the primary method of conducting public procurement;
- They should also avoid setting preferences for domestic suppliers;
- The right to review in the procurement process should be ensured for tender participants, as well as potential suppliers and the general public;
- Countries should ensure the existence of independent review bodies with the authority to review complaints and grant remedies. The bodies should be composed of the state as well as civil society representatives.
- Countries should take actions aimed at increasing the level of transparency at the post-tendering stage. This can be achieved, inter alia, by publishing information on sub-contractors, contract amendments as well as contract performance and quality reports;
- Even though most of the TPPR participant countries publish information on tender notices, access to the information should be guaranteed in machine-readable format;
- Countries should also ensure publishing submitted applications, bids and decision of tender committees;
- In cases when evaluation criteria include both price and quality, the winner should be chosen using a cost-effectiveness approach consisting of three factors: life-cycle cost, bestprice-quality ration, environmental and/or social costs;
- Access to submitted complaints and dispute resolution should be guaranteed in machine-readable electronic format;
- Procuring entities in member states should have a legal obligation to publish public procurement annual plans.
- States should strive to implement reforms and amendments to improve their performance in the benchmark indicator of Transparency. This can among the other things be achieved by improving the transparency standards at the post-tendering phase and ensuring that various information on pre-tendering and tendering phases that is already being published is accessible in electronic and machine-readable format;
- Even though most of the legislations in TPPR participant countries avoid including in itself regulations that would threaten competitiveness and impartiality, it also crucial to ensure relevant implementation of these provisions in practice.