IDFI-მ ტრენინგი ღია პარლამენტი - ახალგაზრდების ხმა ჩაატარა
სიახლეები | ტრენინგები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 24 ნოემბერი 2015
15 და 22 ნოემბერს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) გამართა ტრენინგი სახელწოდებით ,,ღია პარლამენტი - ახალგაზრდების ხმა". ტრენინგი გაიმართა პროექტის - ,,ღია მმართველობის პარტნიორობის ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერის" ფარგლებში. პროექტს აფინანსებს ევროკავშირი და საქართველოს პარლამენტი პროგრამის ,,საქართველოს საპარლამენტო დემოკრატიის სისტემის გაძლიერების" ფარგლებში, რომელსაც გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) ახორციელებს. ტრენინგი ჩატარდა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მეორე კორპუსში.
ტრენინგის ფარგლებში განსახილველი თემები იყო: ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მიზანი და საქმიანობის არსი; საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა 2015-2016; და სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის მნიშვნელობა საჯარო პოლიტიკაში. ტრენინგს გაუძღვნენ ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის წარმომადგენლები: დირექტორი - გიორგი კლდიაშვილი, პროექტის კოორდინატორი - დავით მაისურაძე და ანალიტიკოსი - თამარ იაკობიძე. ტრენინგში მონაწილეობა მიიღო სხვადასხვა უნივერსიტეტების სოციალური მეცნიერებების, ეკონომიკისა და სამართლის ფაკულტეტების 50-მდე სტუდენტმა.
გიორგი კლდიაშვილი სტუდენტებს ესაუბრა ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) არსსა და მისიაზე. OGP წარმოადგენს მრავალმხრივ ინიციატივას და მიზნად ისახავს უზრუნველყოს მთავრობების მხრიდან კონკრეტული ვალდებულებების შესრულება ღია მმართველობის, გამჭვირვალობის, მოქალაქეების ჩართულობის, კორუფციასთან ბრძოლის, ინოვაციებისა და ახალი ტექნოლოგიების დანერგვის თვალსაზრისით. ინიციატივა ასევე, გულისხმობს ახალი ტექნოლოგიების გამოყენებას იმისათვის, რომ მთავრობები უფრო ღია, ეფექტური და ანგარიშვალდებული გახდნენ, რისი შედეგიც იქნება საზოგადოებრივი რესურსების უფრო ეფექტიანი მართვა და ინკლუზიური განვითარება. გიორგიმ ასევე ისაუბრა „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ მოღვაწეობის სხვადასხვა ასპექტზე, განსაკუთრებით კი, ყურადღება გაამახვილა საჯარო ინფორმაციის გამოქვეყნების მნიშვნელობაზე. აღსანიშნავია, რომ სესია ღია ფორმატში წარიმართა, როდესაც სტუდენტებს საშუალება ჰქონდათ ჩართულიყვნენ საინტერესო დისკუსიებში.
დავით მაისურაძემ სტუდენტებს წარუდგინა საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა 2015-2016 და ესაუბრა იმ ინიციატივებზე, რომელიც სამოქმედო გეგმაშია შესული და პარლამენტმა 2015-2016 წლებში უნდა განახორციელოს. გეგმის მიზანია უზრუნველყოს ღია მმართველობის პარტნიორობისა და საპარლამენტო ღიაობის დეკლარაციის პრინციპების შესაბამისად საქართველოს პარლამენტის ღიაობა და საპარლამენტო ინფორმაციის გამჭვირვალობა, აგრეთვე, ხელი შეუწყოს საპარლამენტო საქმიანობასა და საკანონმდებლო პროცესებში მოქალაქეთა ჩართულობის გაზრდას. ინიციატივების გაცნობა მნიშვნელოვანი იყო სტუდენტებისათვის, რამდენადაც კონკურსის პირობების თანახმად, ტრენინგის დასრულების შემდეგ მათ თავად უნდა ჩამოაყალიბონ საკუთარი ინიციატივები და წარუდგინონ IDFI-ს. ყველაზე რეალისტური, ქმედითი და მნიშვნელოვანი ინიციატივის შემდეგი წლის სამოქმედო გეგმაში შესვლა განიხილება საქართველოს პარლამენტის ინტერ-ფრაქციული ჯგუფისა და ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის მიერ, ინიციატივის ავტორი ასევე მოწვეული იქნება აღნიშნულ შეხვედრაზე.
თამარ იაკობიძემ - IDFI-ს ანალიტიკოსმა ისაუბრა საჯარო პოლიტიკაში სამოქალაქო ჩართულობის გზებსა და მექანიზმებზე, როგორც ცენტრალური ხელისუფლების, ისე ადგილობრივი თვითმმართველობის მაგალითზე. თამარმა სტუდენტებს გააცნო გადაწყვეტილების მიღების პროცესში სხვადასხვა ეტაპებზე ჩართულობის შესაძლებლობა და სამოქალაქო ჩართულობის დონეები, ისევე როგორც თითო ეტაპზე შესაძლო მექანიზმები ჩართულობისთვის. სესიამ დებატები და აზრთა სხვაობა გამოიწვია საქართველოში არსებულ რეალობასთან დაკავშირებით. მონაწილეებში გაჟღერდა აზრი, რომ ხშირად მოსახლეობამ არ იცის თუ როგორ უნდა დააყენოს პრობლემა საჯარო პოლიტიკის დღის წესრიგში, შედეგად, ისინი ვერ ახერხებენ მათ თემში არსებული პრობლემის მოგვარებას, ისევე როგორც, ბიუჯეტით გამოყოფილი თანხის ათვისებას და შედეგად, მოუგვარებელი პრობლემებითა და შემდეგ წლებში ნაკლები ბიუჯეტით რჩებიან.
კონკურსის მეორე ეტაპზე 30 ნოემბერს, სტუდენტები ეწვევიან საქართველოს პარლამენტს, თბილისში, სადაც ისინი დაათვალიერებენ ფოტოგამოფენას პარლამენტარიზმის თემატიკაზე, უკეთ გაეცნობიან პარლამენტის კანონშემოქმედებით საქმიანობას, გაიგებენ კომიტეტების საქმიანობის შესახებ და შეხვდებიან პარლამენტის აპარატისა და საქართველოს პარლამენტის ინტერ-ფრაქციული ჯგუფის თავმჯდომარეს - თამარ კორძაიას, რომელიც სტუდენტებს გაესაუბრება პარლამენტის მიერ სამოქმედო გეგმით ნაკისრ ვალდებულებებზე.
18 დეკემბერს იქნება ტრენინგის დახურვა და სერტიფიკატების გადაცემა. აღსანიშნავია, რომ 18-ში გამოვლინდებიან საპარლამენტო ღიაობასთან დაკავშირებით საუკეთესო ინიციატივების ავტორები.

On November 15th and 22nd at the Tbilisi State University, the Institute for Development of Freedom of Information conducted a training course "Open Parliament - Voice of Youth" within the scopes of the project "Supporting Involvement of Parliament of Georgia in the Open Government Partnership". The Project is funded in the framework of European Union and the Parliament of Georgia Program: “Strengthening the System of Parliamentary Democracy in Georgia Project Document” which is implemented by the United Nations Development Programme (UNDP).
Training was conducted on following topics: Open Government Partnership, its mission and goals; Open Parliament Action Plan Georgia 2015-2016; and Significance of Civic Engagement in Public Policy. The speakers for the abovementioned topics were representatives of the IDFI: Director - Giorgi Kldiashvili, Project Coordinator - Davit Maisuradze and Analyst - Tamar Iakobidze. 42 students from the fields of social sciences, economics and law attended the course.
Giorgi introduced the students with the Open Government Partnership (OGP) which is a multilateral initiative that aims to secure concrete commitments from governments to promote transparency, empower citizens, fight corruption, and harness new technologies to make government more open, effective and accountable, leading to more efficient use of public resources, innovation and inclusive growth. Director of IDFI also talked about spheres of activities of the IDFI, concentrating on the importance of disclosing the public information and each individuals' possibility to request the public information. Training was conducted in a very open format, while students were encouraged and motivated to express their ideas on abovementioned projects and engage in discussions.
As it is mentioned above, Davit Maisuradze presented the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016. The Action Plan aims to ensure openness of the Parliament and transparency of parliamentary information, and to facilitate citizen engagement in parliamentary work and legislative process in line with the principles of the OGP and the Declaration on Parliamentary Openness. The Action Plan included 18 commitments that were elaborated by the MPs as well as by the representatives of the international and non-governmental organizations. Students were curious to learn more about the initiatives laid out in the Action Plan, since as the terms of the competition request, in the end of the training participants are expected to work on their own initiatives and present them to the IDFI. The most important, realistic and relevant initiative will be selected to discuss its inclusion in the next action plan, while the author will be awarded with the kindle and s/he will also be invited at the meeting of the Inter-Factional Group of the Parliament of Georgia and Open Parliament Working Group for discussing the initiatives.
Tamar Iakobidze, Analyst of IDFI, explained students the mechanisms and possibilities for citizen involvement in the different stages of public policy making in national and local self-government entities. The session stirred debate about the Georgian reality in terms of personal involvement in raising a question in the agenda of policymaking, as well as elaboration of the project for solving the public problem and monitoring of the implementing project/policy. Students highlighted the problem that in many cases population does not know how to raise a certain problem in their communities - in local self-governments, therefore, they are unable to use the money allocated for their communities and in the end, people are left with the same problems and a big part of the budget unspent as a result of which, they receive smaller amount of budget for next year.
As a part of the second stage of the training, students will visit the Parliament of Georgia in Tbilisi on November 30th. They will learn more in detail about the legislative activities of the Parliament, occupation of the different communities and meet with the Staff of the Parliament and the Chairperson of the Inter-Factional Group of the Parliament of Georgia - Tamar Kordzaia who will talk to them about the commitments of the Open Parliament Action Plan Georgia 2015-2015 that the Parliament of Georgia is anticipated to fulfill.
By 4th of December, students will be turning in their ideas and initiatives about how to make parliament more open and transparent and boost civic engagement in legislative activities. Initiatives will be reviewed by December 18th, the day when the authors of the most relevant, credible and interesting commitments will be awarded.