კონკურსის - ღია პარლამენტი-ახალგაზრდების ხმის - მონაწილეები თამარ კორძაიას შეხვდნენ
30 ნოემბერს კონკურსის ,,ღია პარლამენტი - ახალგაზრდების ხმა" ფარგლებში 40-მდე მონაწილე საქართველოს პარლამენტს ეწვია. ტრენინგი გაიმართა პროექტის - ,,ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერა" ფარგლებში. პროექტს აფინანსებს ევროკავშირი და საქართველოს პარლამენტი პროგრამის ,,საქართველოს საპარლამენტო დემოკრატიის სისტემის გაძლიერების" ფარგლებში, რომელსაც გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) ახორციელებს.
კონკურსის მონაწილეებმა დაათვალიერეს და გაეცნენ პარლამენტის შენობის ისტორიას, გაიგეს ინფორმაცია კანონპროექტის მიღების პროცედურებისა და კომიტეტების საქმიანობის შესახებ. ასევე, დაათვალიერეს ფოტოგამოფენა - ,,საპარლამენტო დემოკრატია საქართველოში," რომელიც საქართველოში მრავალპარტიული საპარლამენტო არჩევნების ჩატარებიდან 25 წლისთავს ეძღვნებოდა. გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო საქართველოს მუზეუმებსა და არქივებში დაცული ისტორიული დოკუმენტებისა და ფოტოების 300-მდე ექსპონატი (ასლი). ფოტოგამოფენა მოიცავდა დამფუძნებელი კრების სიების, სხდომების, წევრების ფოტოებს, კონსტიტუციისა თუ სხვადსხვა მოწვევის პარლამენტის ფოტოებს, ა.შ.
პარლამენტის ტურის შემდეგ სტუდენტებს შეხვდათ ინტერ-ფრაქციული ჯგუფის ხელმძღვანელი თამარ კორძაია. ქ-ნმა თამარმა მადლობა გადაუხადა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტს (IDFI) გაწეული საქმიანობისთვის პარლამენტის ღიაობისა და გამჭვირვალობის გაზრდის თვალსაზრისით და სტუდენტებს ესაუბრა საკანონმდებლო საქმიანობაში მოქალაქეთა ჩართულობის მნიშვნელობაზე. თამარ კორძაიამ ყურადღება გაამახვილა, რომ ნებისმიერი კანონპროექტის სამიზნე ადრე თუ გვიან ნებისმიერი მოქალაქე შეიძლება გახდეს, შესაბამისად, აუცილებელია, რომ თითოეულმა ადამიანმა გააცნობიეროს ღია პარლამენტის მნიშვნელობა და ჩაერთოს საპარლამენტო საქმიანობაში, მათ შორის საკომიტეტო სხდომებზე დასწრებით, სადაც აზრის გამოხატვა შეეძლებათ როგორც სიტყვიერად, ასევე წერილობით. თამარ კორძაიამ ასევე ისაუბრა ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს შექმნის მნიშვნელობაზე, რადგან ეს საბჭო იქნება პარლამენტის გამჭვირვალობისა და ღიაობის მუდმივი მაკონტროლებელი ორგანო.
შეხვედრის ბოლოს სტუდენტებმა კითხვები დაუსვეს დეპუტატს და ისაუბრეს, როგორც სამოქმედო გეგმაზე ისე მაჟორიტარული და პროპორციული საარჩევნო სისტემის თავისებურებებზე, ბოლო დროს მიღებულ სხვადასხვა კანონპროექტზე და გამჭვირვალობის რისკებსა და შესაძლებლობებს შორის არსებულ თანაფარდობაზე.
აღსანიშნავია, რომ ვიზიტი პარლამენტში კონკურის საბოლოო ეტაპი იყო. პარლამენტში ვიზიტამდე სტუდენტები, პროგრამის ფარგლებში, დაესწრნენ ტრენინგს, სადაც განიხილეს შემდეგი საკითხები: ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მიზანი და საქმიანობის არსი; საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა 2015-2016; და სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის მნიშვნელობა საჯარო პოლიტიკაში. ტრენინგს გაუძღვნენ ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის წარმომადგენლები: დირექტორი - გიორგი კლდიაშვილი, პროექტის კოორდინატორი - დავით მაისურაძე და ანალიტიკოსი - თამარ იაკობიძე. ტრენინგში მონაწილეობა მიიღო სხვადასხვა უნივერსიტეტების სოციალური მეცნიერებების, ეკონომიკისა და სამართლის ფაკულტეტების 50-მდე სტუდენტმა.
სტუდენტებს კონკურსის მეშვეობით შესაძლებლობა აქვთ ჩამოაყალიბონ საკუთარი ინიციატივები, რომელიც ხელს შეუწყობს პარლამენტის ღიაობას, საპარლმენტო საქმიანობის გამჭვირვალობასა და მოქალაქეთა ჩართულობას. ყველაზე საინტერესო ინიციატივის ავტორი დაჯილდოვდება ქინდლით. პროგრამის დახურვა და სერტიფიკატების გადაცემა გაიმართება 18 დეკემბერს.

Participants of the training course Open Parliament - Voice of Youth Meet with Tamar Kordzaia
On November 30th, participants of the training course - "Open Parliament - Voice of Youth" visited the Parliament of Georgia in Tbilisi. The visit was organized within the framework of the project "Supporting Involvement of the Parliament of Georgia in the Open Government Partnership". The project is funded by the EU and the Parliament of Georgia Program: "Strengthening the System of Parliamentary Democracy in Georgia Project Document" which is implemented by the United Nations Development Programme (UNDP).
Participants of the training course were taken on the tour of Parliament, they saw the historic parts of the building and listened to its history. In addition, students inspected the exhibition on the theme of the Parliamentarianism. The exhibition included historic pictures of Georgian Parliament since 1918, the first constitution, the list and members of the Constituent Assembly of Georgia, etc.
After the tour of the Parliament, Tamar Kordzaia - Chairperson of the Inter-Factional Group of the Parliament of Georgia met the students. Tamar Kordzaia expressed her gratitude to the IDFI for its active work and support for increasing openness and transparency of the Parliament. MP talked about the importance of youth engagement in the legislative work since the laws the Parliament passes directly or indirectly affect every citizen indiscriminately at some point in life thus students should inform themselves on the work of the Parliament. Tamar Kordzaia encouraged students to be involved in legislative activities, told them that any Georgian citizen is allowed to attend the Committee Hearings, and at the Hearings regular citizens are free to express their ideas orally or written. Kordzaia highlighted the significance of Establishing a Permanent parliamentary Council on Open and Transparent Governance which will be responsible on monitoring parliamentary openness and citizen engagement efforts.
Students had an opportunity to ask questions to the MP about the topics of their interest within the open parliament. Thus, participants of the project discussed the Open Parliament Georgia 2015-2016 Action Plan, Majoritarian and Proportional Electoral Systems, the pros and cons of the transparency of the legislative work and recently adopted laws.
Visit at the Parliament of Georgia was a final stage of the competition "Open Parliament - Voice of Youth". Before the visit, students have attended a training course within the framework of the project. Training was conducted on following topics: Open Government Partnership, its mission and goals; Open Parliament Action Plan Georgia 2015-2016; and Significance of Civic Engagement in Public Policy. The speakers for the abovementioned topics were representatives of the IDFI: Director - Giorgi Kldiashvili, Project Coordinator - Davit Maisuradze and Analyst - Tamar Iakobidze. 42 students from the fields of social sciences, economics and law attended the course.
Students will have an opportunity to turn in their ideas and initiatives about how to make parliament more open and transparent and boost civic engagement in legislative activities before December 4th. Initiatives will be reviewed by December 18th, the day when the authors of the most relevant, credible and interesting commitments will be awarded.