IDFI-მ საქართველოს პროკურატურის მიერ სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის განხორციელების 2017-2018 წლების მონიტორინგის ანგარიში წარადგინა
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 29 ოქტომბერი 2019
საქართველოს პროკურატურის მიერ უწყების სტრატეგიით და სამოქმედო გეგმით განსაზღვრული ღონისძიებების შესრულების მაჩვენებელი 2017 წელთან შედარებით 2018 წელს გაუარესდა.
დღეს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) ევროკავშირის (EU) მხარდაჭერით საქართველოს პროკურატურის მიერ 2017-2018 წლებში სტრატეგიის და სამოქმედო გეგმის შესრულების მონიტორინგის ანგარიშის შედეგები წარადგინა.
მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს IDFI-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა; და ევროკავშირის დელეგაცია საქართველოში მართლმსაჯულების პროგრამის ხელმძღვანელმა პიტერ დენისმა.
გიორგი კლდიაშვილმა საუბრისას ყურადღება გაამახვილა პროკურატურის სამოქმედო გეგმის და მისი განხორციელების ხარვეზებზე. “ნებისმიერ უწყებას სტრატეგიული მიზნების მისაღწევად სჭირდება ზუსტად სტრუქტურირებული, ამბიციური სამოქმედო გეგმა. პროკურატურის სამოქმედო გეგმით დასახული მიზნების განხორციელება (მაგ.: პროკურატურის სისტემის დამოუკიდებლობის გაზრდა, საზოგადოების ნდობის ამაღლება პროკურატურის მიმართ, ა.შ.) საჭიროებს კარგად გააზრებულ და ჩამოყალიბებულ სამოქმედო გეგმას - ამოცანებს და ღონისძიებებს, რომლებსაც პროკურატურა დასახავს და განახორციელებს. იმედი მაქვს, რომ პროკურატურის წარმომადგენლები გაანალიზებენ ჩვენი მონიტორინგის შედეგად გამოვლენილ ხარვეზებს და გაითვალისწინებენ რეკომენდაციებს, რომლებიც, ვფიქრობთ, დაეხმარებათ სამოქმედო გეგმის განახლებაში, სადაც მოცემული იქნება უფრო ამბიციური ღონისძიებები და მონიტორინგის ეფექტიანი მექანიზმი.” – გიორგი კლდიაშვილი.
“ბოლო წლების განმავლობაში პროკურატურის სისტემაში რამდენიმე მნიშვნელოვანი რეფორმა განხორციელდა. ამავდროულად, პროკურატურამ 2017 წელს მიიღო უწყების ხუთწლიანი სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა. წარდგენილი მონიტორინგის ანგარიში პროკურატურას დაეხმარება დარჩენილი გამოწვევების იდენტიფიცირებასა და მათი გადაჭრის გზების მოძიებაში. ჩვენ მომავალშიც გავაგრძელებთ პროკურატურასთან ჩვენი საერთო პროექტების განხორციელებას.” – აღნიშნა ევროკავშირის დელეგაცია საქართველოში მართლმსაჯულების პროგრამის ხელმძღვანელმა პიტერ დენისმა.
ღონისძიებაზე დამსწრე საჯარო, ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა ასევე მოისმინეს IDFI-ს პარტნიორი ორგანიზაციების [სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტი და ასოციაცია „დეა“] წარმომადგენლების შეფასებები აჭარის და სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონებში პროკურატურის სტრატეგიის და სამოქმედო გეგმის შესრულების შესახებ.
პროკურატურის სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ათი ამოცანიდან, 2018 წლის მდგომარეობით, ერთი ჩაითვალა შესრულებულად, შვიდი მეტწილად, ხოლო ორი ნაწილობრივ შესრულებულად. 2017 წელს გათვალისწინებული 127 ღონისძიებიდან სრულად შესრულებულია 87, მეტწილად შესრულებულია 20, ნაწილობრივ შესრულებულია 15, ხოლო შეუსრულებელია ხუთი ღონისძიება. პროკურატურის სამოქმედო გეგმით 2018 წელს გათვალისწინებული 119 ღონისძიებიდან, სრულად შესრულებულია 65, მეტწილად შესრულებულია 11, ნაწილობრივ შესრულებულია 11, ხოლო შეუსრულებელია 32.

The implementation of the activities set forth by the Action Plan of the Prosecution Service of Georgia (PSG) worsened in 2018 in comparison with 2017.
Today, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) with the support of the European Union (EU) presented the 2017-2018 interim monitoring results of the Strategy & the Action Plan implementation by the PSG.
Event participants were welcomed by Giorgi KLDIASHVILI – Executive Director of IDFI; and Peter DANIS – Justice Programme Manager from the Delegation of the European Union to Georgia.
In his opening remarks Giorgi KLDIASHVILI, Executive Director of IDFI commented about the challenges related to the Action Plan and its implementation. “Any agency needs a well-structured, ambitious Action Plan in order to achieve its objectives. The objectives set forth by the PSG Action Plan, such as increasing independence of the PSG as a whole and of individual prosecutors, increase public trust towards the PSG, need important and meaningful actions to be defined by the Action Plan and carried out by the Prosecution Service in cooperation with other Government institutions. I hope that the authorities within the PSG take into consideration the findings and recommendations of this report by updating the Action Plan with more ambitious actions and effective monitoring mechanism.” said Giorgi KLDIASHVILI.
“Over recent years several important reforms have been adopted in the prosecutorial system, including the strategy and action plan in 2017. This external monitoring report helps to identify the remaining challenges and possible solutions. We will also follow up in our common projects with the Prosecutors' Office.” – said Peter DANIS, Justice Programme Manager at the Delegation of the European Union to Georgia.
The event attendees from public institutions, local and international organizations also heard about the implementation status of the PSG strategy & the action plan in the regions from the representatives of IDFI’s local partners: Civil Society Institute in Adjara and Association Dea in Samegrelo-Zemo Svaneti.
According to the interim monitoring results, out of 127 activities for the year 2017, the PSG fully implemented 87 commitments, mostly implemented 20 and 15 - partly, though 5 were left unimplemented. As for 2018, from 119 activities: 32 were unimplemented, while 65 were fully, 11 – mostly and 11 – partly implemented.