ღია მმართველობის ფორუმის მეხუთე შეხვედრა იუსტიციის სამინისტროში
OGP-forum-fifth-meeteng29 აპრილს იუსტიციის სამინისტროში გაიმართა ღია მმართველობის პარტნიორობის ფორუმის მეხუთე შეხვედრა. ფორუმის მიზანი იყო ღია მმართველობის პარტნიორობის სამოქმედო გეგმის პირველადი ვარიანტის განხილვა, რომელიც 30 აპრილს უნდა წარედგინოს ღია მმართველობის პარტნიორობის მმართველ კომიტეტს (Steering Committee), ხოლო დოკუმენტის საბოლოო ვარიანტი უნდა დამტკიცდეს 15 ივნისს. შეხვედრამ, რომელსაც ესწრებოდნენ საჯარო უწყებებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები, მიმოიხილა ღია მმართველობის პარტნიორობის ფარგლებში აღებული ვალდებულებების რელევანტურობა OGP-ის მიზნებთან და გამოწვევებთან; შეხვედრის ბოლოს არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა ანგარიშვალდებულ საჯარო უწყებებს გააცნეს საკუთარი რეკომენდაციები.
შეხვედრის დასაწყისში ფორუმის თანა-თავმჯდომარემ, იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, რუსუდან მიხელიძემ ისაუბრა 8-9 მაისს დუბლინში დაგეგმილ OGP-ის რეგიონული შეხვედრის შესახებ, სადაც წევრი სახელმწიფოები წარადგენენ პირველად სამოქმედო გეგმას. საქართველოდან სამიტს დაესწრებიან იუსტიციის სამინისტროსა და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლები.
რუსუდან მიხელიძე ასევე შეეხო OGP Award-ის თემას. როგორც ცნობილია, ეს ჯილდო მიეკუთვნება OGP-ის მიზნების შესატყვის ინოვაციურ პროექტს. „ფონდი ღია საზოგადოება – საქართველო“-ს წარმომადგენელმა ვაკო ნაცვლიშვილმა წამოაყენა იდეა, რომ OGP Award-ზე წარდგენილი იქნეს საქართველოს პარლამენტსა და არასამთავრობო ორგანიზაციებს შორის 2013 წლის დეკემბერში დადებული მემორანდუმი, რომელიც მიზნად ისახავს სახელმწიფო და საზოგადოებრივ ორგანოებს შორის ურთიერთობის კონცეფციის შექმნას.
ფორუმის წევრებმა ასევე ისაუბრეს OGP-ის ე.წ. Steering Committee-ს (მმართველი კომიტეტის) არჩევნებისა და მასში საქართველოს შანსების შესახებ. როგორც ფორუმის მონაწილეებმა აღნიშნეს, წელს პირველად მოხდება მმართელი კომიტეტის არჩევნების გზით დაკომპლექტება და ღია მმართველობის კუთხით საქართველოს მიერ ნაჩვენები პროგრესის გათვალისწინებით, ქვეყანას დიდი შანსი აქვს, გახდეს კომიტეტის წევრი.
შეხვედრის მეორე ნაწილში ფორუმის მონაწილეებმა განიხილეს ღია მმართველობის 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმაში გაწერილი ვალდებულებები. ვალდებულებები OGP-ის ოთხ გამოწვევას პასუხობს: საჯარო მომსახურების გაუმჯობესება, საზოგადოებრივი ჩართულობის გაზრდა, საჯარო რესურსების უკეთესი მართვა და უსაფრთხო გარემოს შექმნა.
მონაწილეებმა სათითაოდ განიხილეს აღებული ვალდებულებები, მათი რელევანტურობა ღია მმართველობის მიზნებთან და გამოწვევებთან. შედეგად, მოხდა რამდენიმე აქტივობის ამოღება სიიდან, რამდენიმე მათგანმა გადაინაცვლა სხვა კატეგორიაში. სამოქმედო გეგმის პირველადი ვერსია ჯერ ეროვნულ, შემდეგში კი საერთაშორისო დონეზე განიხილება, რასაც მოჰყვება შენიშვნები და რეკომენდაციები გარკვეულ საკითხებთან მიმართებაში. ფორუმზე ასევე განიხილეს აღებული ვალდებულებების რისკების განსაზღვრის კრიტერიუმები, იმსჯელეს რა შეიძლება იყოს ამა თუ იმ ვალდებულების წარმატების ინდიკატორი.
შეხვედრის ბოლოს არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა ფორუმის მონაწილე საჯარო დაწესებულებების წარმომადგენლებს წარუდგინეს რეკომენდაციები, რომელიც ოთხი ნაწილისგან შედგება. პირველი რეკომენდაცია ეხება პარლამენტის მიერ მოქალაქეთა პეტიციების დანერგვას. ორგანიზაციებმა ეს პოზიცია რამდენიმე ევროპული ქვეყნის მაგალითის მოყვანით გაამყარეს. მეორე რეკომენდაცია ეხება მოქალაქის საკანონმდებლო საქმიანობაში ჩართვის უზრუნველოფას, ამისთვის, კი სასურველია, ყველა მსურველს მიეცეს საშუალება, გააკეთოს კომენტარი პარლამენტში კანონპროექტის სახით ინიცირებულ დოკუმენტზე. მესამე რეკომენდაციის მიხედვით, უნდა მოხდეს შსს სტატისტიკური მონაცემების ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება, რაც ითვალისწინებს დანაშაულის კრიმინოგენული რუკისა და საგზაო უსაფრთხოებისა და ინციდენტების შესახებ მონაცემების ხელმისაწვდომობას. ბოლო რეკომენდაცია კი ეხება მიყურადების შესახებ კანონმდებლობის გაუმჯობესებასა და პროაქტიულ გამჭვირვალობას, რადგან საქართველოში უკანონო მიყურადების პრაქტიკა დღემდე ერთ-ერთ აქტუალურ საკითხად რჩება.
ფორუმის 15 ივნისამდე ინტენსიურად განაგრძობს შეხვედრასა და აღებული ვალდებულებების განხილვას მათი გაიმჯობესების მიზნით, რათა საერთაშორისო მასშტაბით მაქსიმალურად დახვეწილი სამოქმედო გეგმა წარადგინოს.

On April 29 Ministry of Justice of Georgia hosted the fifth OGP forum meeting. Forum aimed at discussing the draft version of the OGP Action Plan which will be presented to the Steering Committee of Open Government Partnership on April 30, while the final version must be submitted by June 15. The meeting, attended by the representatives of the public institutions and civil society, discussed the relevance of the taken commitments with the aims and challenges of OGP; in the end of the meeting, the representatives of NGOs made the attendants familiar with their recommendations.
Rapporteur of the Open Government Georgia Forum, head of the Analytical Department of Ministry of Justice, Rusudan Mikhelidze talked about the OGP regional meeting in Dublin, which will take place on May 8-9. OGP member states will present the draft action plans. Georgia will be represented by the Ministry of Justice and the representatives of the civil society.
Rusudan Mikhelidze also concerned the issue of OGP Award, which is granted to the innovative project, complying with the objectives of OGP. The representative of OSGF, Vako Natsvlishvili proposed nominating the memorandum signed between the Parliament of Georgia and the civil society organizations in December 2013; this memorandum aims at creating the concept for the relations between the state and public bodies.
The forum participants also talked about the elections of OGP Steering Committee and the chances of Georgia on these elections. As it was noted, this will be the first case of electing the members of the committee and considering the Georgian achievements in terms of OGP commitments, our country has chance to become the member of the committee.
The second part of the meeting was dedicated to discussing the commitments defined in the 2014-2015 draft action plan. The commitments cover four challenges: public service, increase of public participation, improved management of public resources and creating safe environment.
Participants discussed each commitment, their relevance to the OGP challenges and as a result, several commitments were taken out of the list, some of them were moved to other category. The draft version of the action plan will be discussed on the national and later, on the international level, which will be followed by further remarks and recommendations about certain issues. Forum also discussed the criteria of defining the risks as well as talked about the indicators of success of the commitments.
The meeting was finished by introducing the recommendations of the NGOs, which consist of four parts. First one encourages the parliament to introduce the citizen petition platform. This recommendation was grounded by the experience of European countries. Second recommendation aims at involving the citizens in the law-making process through enabling them to comment on the draft laws. According to the third recommendation, Ministry of Internal Affairs must provide the access to the crime map, information about the road safety and the incidents. As for the last recommendation, according to it, legislation on surveillance must be improved since the practice of surveillance still remains to be one of the most problematic issues.
Forum meetings will be intensively conducted until June 15, in order to ensure to submit the improved version of the action plan.