ღია მმართველობის პარტნიორობის ხელშეწყობა საქართველოში
პროექტის დაფინანსება: შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID), დემოკრატიული მმართველობა საქართველოში პროგრამა (G-3)
პროექტის ბიუჯეტი: 104100,00ლარი
პროექტის ხანგრძლივობა: 2014 წლის 22 ივლისი - 1 ნოემბერი
ზოგადი ინფორმაცია:
პარტნიორობა ღია მმართველობა (Open Government Partnership) საერთაშორისო ინიციატივაა, რომელიც მიზნად ისახავს მსოფლიოს მასშტაბით მთავრობათა გამჭვირვალობის ზრდას, გადაწყვეტილების პროცესში სამოქალაქო საზოგადოების თანამონაწილეობის ხელშეწყობას კორუფციასთან ბრძოლას და ახალი ტექნოლოგიების დანერგვას იმისათვის, რომ მთავრობა გახდეს უფრო ღია ეფექტური და ანგარიშვალდებული.
გაერთიანება 2011 წელს აშშ-სა და ბრაზილიის პრეზიდენტების ინიციატივით დაარსდა და 65 სახელმწიფოს აერთიანებს, მათ შორისაა საქართველო, რომელიც ადრეულ ეტაპზევე, 2011 წლის 20 სექტემბერს შეუერთდა პარტნიორობას. OGP-ს მართავს მმართველი კომიტეტი, რომლის წევრად საქართველო 2014 წელს აირჩიეს.
საქართველო, როგორც წევრი ქვეყანა OGP -ს მიზნების შესასრულებლად მუშაობს საჯარო სერვისების, სახელმწიფო შესყიდვების, საჯარო ფინანსების, საზოგადოების თანამონაწილეობის გაზრდის და ინოვაციური ტექნოლოგიების განვითარების კუთხით.
OGP -ს წევრი ქვეყნები აღებული ვალდებულებებით პასუხობენ პარტნიორობის 5 მთავარ გამოწვევას - 1. საჯარო მომსახურების გაუმჯობესება, 2. საჯარო სექტორში კეთილსინდისიერების ამაღლება, 3. საჯარო რესურსების უკეთესი მართვა 4. უსაფრთხო გარემოს შექმნა და 5. კორპორაციული ანგარიშვალდებულების ზრდა.
65 წევრი ქვეყნიდან საქართველომ ერთ ერთი ყველაზე მაღალი შეფასება მიიღო (15 ქულა 16 დან) საბიუჯეტო გამჭვირვალობის, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის და ქონებრივი დეკლარაციების მიმართულებით. ერთადერთი კომპონენტი, სადაც საქართველომ დაბალი ქულა მიიღო სამოქალაქო ჩართულობაა, რაც მიანიშნებს იმაზე, რომ უნდა გაძლიერდეს კომუნიკაცია მოქალაქეებთან და სამოქალაქო საზოგადოებასთან.
OGP-ის ფარგლებში 2014 წელს საქართველომ მეორე სამოქმედო გეგმა შეიმუშავა და ახალი ვალდებულებები აიღო. გეგმის შემუშავების პროცესს და ვალდებულებების შესრულების მონიტორინგს კოორდინირებას ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმი და მისი სამდივნო უწევს, რომელიც ახალი ფორმატით 2014 წლის 15 იანვრიდან ფუნქციონირებს. ფორუმი შედგება სახელმწიფო და არასამთავრობო ორგანიზაციებისაგან
პროექტის მიზნები:
პროექტი მიზნად ისახავს ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის მხარდაჭერას, რაც მოიცავს OGP-ის შესახებ ცნობიერების ამაღლების მიზნით საინფორმაციო კამპანიის გამართვას. ქვეყნის მასშტაბით მოქალაქეებთან და სხვა დაინტერესებულ პირებთან OGP-ს სამოქმედო გეგმის ფარგლებში აღებული ვალდებულებების შესახებ შეხვედრას და ინფორმაციის მიწოდებას.
• OGP-ს შესახებ საზოგადოების ამაღლების მიზნით, ვორქშოფები თბილისსა და რეგიონებში სხვადასხვა ტიპის აუდიტორიასთან
• ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმთან კოორდინაციით ბეჭდური მასალის - ფლაერების და 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმის გამოცემა როგორც ქართულ, ისე ინგლისურ ენაზე
• ბეჭდური მასალის გავრცელება უნივერსიტეტებში, ბიბლიოთეკებში, იუსტიციის სახლებსა და USAID-ის სამოქალაქო ჩართულობის ცენტრებში სხვდასხვა რეგიონებში
• ვიდეოების დამზადება ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმთან და მის სამდივნოსთან თემის, მესიჯისა და ქრონომეტრაჟის შეთანხმებით
• ვიდეოების სხვადასხვა ფორმატში ჩაწერა ტელევიზიებსა და სოციალურ ქსელებში განსათავსებლად
განხორციელებული აქტივობები:
• OGP -ს შესახებ ცნობიერების ამაღლების მიზნით, დაიგეგმა და ჩატარდა 14 ვორქშოფი სტუდენტებთან, მედიის, არასამთავრობო ორგანიზაციების და ბიბლიოთეკის წარმომადგენლებთან, შეხვედრები გაიმართა როგორც თბილისში ასევე რეგიონებში - ბათუმში, ქუთაისში, ახალციხესა და ყვარელში;
• ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმთან კოორდინაციით შემუშავდა და გამოიცა ფლაერები როგორც ქართულ ისე ინგლისურ ენაზე;
• იუსტიციის სამინისტროს ჩართულობით შემუშავდა დიზაინი და დაიბეჭდა 2014-2015 წლის ეროვნული სამოქმედო გეგმა სრული სახით ქართულ და ინგლისურ ენაზე;
• დაიბეჭდა საქართველოს 2014-2015 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმის შემოკლებული ვარიანტი ბროშურის სახით, რომელსაც თან დაერთო ვიზუალური მასალა;
• ბეჭდური მასალები დარიგდა უნივერსიტეტებში, ბიბლიოთეკებში, USAID-ის სამოქალაქო ჩართულობის ცენტრებში. ნაწილი გადაეცა იუსტიციის სამინისტროს საჯარო სტრუქტურებში გასავრცელებლად
• მომზადდა სამი გრაფიკული ვიდეო, რომელიც სოციალური რეკლამის სახით განთავსდა ტელევიზიების ეთერში. პირველი მათგანი საქართველოს მიერ აღებულ ვალდებულებებს ეხება, მეორე - ზოგადად OGP-ს, მესამე ვიდეო კი ორივეს აერთიანებს;
ბიუჯეტი:
ღია მმართველობის პარტნიორობის საქართველოს 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმა
ღია მმართველობის პარტნიორობის საქართველოს 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმის ბროშურა
ღია მმართველობა საქართველო 2014-2015 (ვიდეო)
ლიბცენტრის სტუდენტებისთვის OGP-ის შესახებ სემინარი გაიმართა
OGP-მ სამი წლის იუბილე იზეიმა
ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის შეხვედრა გაიმართა
OGP-ის შესახებ სტუდენტებისთვის კიდევ ერთი სემინარი გაიმართა
სამოქალაქო საზოგადოების ლიდერების შეხვერდა [VIDEO]
OGP-ის შესახებ სემინარები რეგიონებში გაიმართა
OGP-ის შესახებ სემინარი საქართველოს უნივერსიტეტსა და GIPA-ში გაიმართა
ახალი პოლიტიკა OGP-ს ქვეყნების პასუხისმგებლობის გასაზრდელად
OGP-ის ფორუმის მორიგ სამუშაო შეხვედრაზე სამოქმედო გეგმის შესრულების მონიტორინგის მექანიზმზე იმსჯელეს

Project dates: July 22 – November 1, 2014
Open Government Partnership (OGP) is an international initiative to promote and seek commitments from participating governments to promote transparency, increase civic participation, fight corruption, and harness new technologies to make government more open, effective and accountable.
OGP was founded in 2011 upon the initiative of the presidents of the USA and Brazil and units 65 countries. As an OGP member state, Georgia dedicated itself to transparent and collaborative processes in public service, state procurement, public finances, and administration of justice, public participation and developing innovative technologies to achieve the above mentioned goals.
The OGP calls for country commitments in five (grand) challenges of: (1) improving public service delivery, (2) increasing public integrity, (3) more effectively managing public resources, (4) creating safer communities, and (5) increasing corporate accountability.
Among the 65 OGP member countries, at the onset of its membership, Georgia was scored among the highest (15 out of 16 maximum) on budget transparency, access to information and asset disclosure. Nonetheless, Georgia received one of the lowest scores on citizen engagement, which highlights the need to strengthen its capacity to communicate with citizens and civil society.
In 2014 Georgia created second National Action Plan 2014-2015 within the frame work of OGP. It comprises 27 commitments. The Government of Georgia’s OGP commitments are coordinated by the OGP Forum and its secretariat, which is a national coordination mechanism as foreseen under the Articles of Governance, and which is functioning in a new format since January 15, 2014.
Project Objectives:
The aim of this assistance is to facilitate the work of the Government of Georgia, through support to the GoG’s OGP Forum to advance the goals of the Open Government Partnership that include logistic and organizational support for the OGP Forum and manage OGP’s external communications through an intensive public awareness campaign on the OGP that will ensure the continuity of organizational relationships with OGP’s partners.
• Plan and implement public awareness campaign on OGP at Central and Regional levels with various target groups
• In close consultations with Open Government Georgia Forum and its secretariat develop the design and content of the printed materials – Flayers and OGP Action Plan of Georgia 2014-2015 for domestic and international dissemination (in Georgian and English languages);
• Printed materials dissemination in Universities, libraries, Public Service Halls and USAID-funded Centers of Civic Engagement throughout Georgia
• Agree upon the theme, message and length of the videos with the Open Government Georgia Forum and its secretariat
• Produce the videos in different file formats suitable for television broadcast (local commercial and public television outlets), internet and social media platforms
Implemented Activites:
• 14 public awareness meetings were planned and conducted with students of various universities, media and NGO representatives, and librarians. Meetings were held in Tbilisi and in different regions – in Batumi, Kutaisi, Akhaltsikhe and Kvareli
• In close consultations with Open Government Georgia Forum and its secretariat develop the design and content of the printed materials
• In close consultations with Open Government Georgia Forum and its secretariat developed the design and content of flyers on OGP
• National Action Plan (2014-2015) in English/Georgian was printed. Design of was prepared and agreed with the Ministry of Justice of the Government.
• Shorthorn version National Action Plan (2014-2015) with illustration was printed in English and Georgian
• Printed Materials were delivered to universities, libraries, USAID Civic Engagement Centers. Part of these materials were delivered to the Ministry of Justice for dissemination to state agencies
• Three graphical videos on OGP were prepared according to the agreed content with the MoJ of Georgia. Videos were broadcasted by Public Broadcaster and privet TVs as well The first video describes the commitments taken by the government agencies. The second video describes the OGP in general.
Budget:
Open Government Partnership Action Plan Georgia 2014-2015
Open Government Parnership Action Plan Georgia 2014-2015 Brochure
Open Government Partnership (Video)
Workshop with Students of LibCenter about OGP
Bosnia and Herzegovina Joined OGP
OGP Celebrated Its Three-Year Anniversary
Discussion with students about OGP
Open Government Georgia Forum Holds its Next Meeting
Meetings with students for awareness raising on OGP continue
Civil Society Dialogue [VIDEO]
Seminars about OGP in different regions of Georgia
Workshops at University of Georgia and at GIPA
New Response Policy for OGP Countries
Another Monthly Meeting of OGG Forum Discussed Oversight Mechanism of the National Action Plan Implementation