OGP -ის შესახებ სემინარი თსუ-ში
სიახლეები | ტრენინგები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 2 ოქტომბერი 2014
„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ (IDFI) 30 სექტემბერს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ჟურნალისტიკის მიმართულების სტუდენტებისთვის ღია მმართველობის პარტნიორობის შესახებ სემინარი გამართა.
IDFI-ის დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი შეხვედრის მონაწილეებს პარტნიორობის მნიშვნელობაზე, მიზნებსა და გამოწვევებზე ესაუბრა. მანვე აუხსნა, რა ტიპის ვალდეულებებს იღებენ უწყებები OGP-ის სამოქმედო გეგმის ფარგლებში. მიმოიხილა უკვე განხორციელებული პროექტები და დეტალურად გააცნო ის ცვლილებები რაც 2014-2015 წლების განმავლობაში უნდა განხორციელდეს.
სტუდენტებმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილეს თანამდებობის პირთა დეკლარაციებზე. დაინტერესდნენ რა მექანიზმები შეიძლება შეიქმნას იმისათვის რომ დადგინდეს რამდენად კეთილსინდისიერად ივსება დეკლარაციები, როგორ უნდა მოხდეს მისი გადამოწმება.
საუბრის მნიშვნელოვანი ნაწილი დაეთმო იმას, თუ როგორ შეუძლია რიგით მოქალაქეს ჩაერთოს ისეთი საკითხების განხილვაში როგორიც მაგალითად ბიუჯეტის დაგეგმვაა. გიორგი კლდიაშვილმა სტუდენტებს აუხსნა რას ნიშნავს სამოქალაქო საზოგადოება და როგორ შეუძლიათ მოქალაქეებს საკუთარი აქტიურობითა და ჩართულობით გავლენა მოახდინონ მთავრობის მიერ გადაწყვეტილების მიღების მიღების პროცესში.

Institute for development of Freedom of information (IDFI) held a workshop with students of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University. The topic of the meeting was Open Government Partnership and commitments, which should implement within the framework of Georgia’s Action Plan 2014-2015. The workshop was attended by students from Journalism and Mass communication faculty.
Giorgi Kldiashvili, the director of IDFI told students the importance, goals and challenges of the Partnership. He explained them what kind of commitments were taken by Georgia and what state agencies are responsible for implementing them.
Giorgi Kldiashvili covered all the commitment of previous Action Plan, what have already carried out. He define liabilities, which should accomplished at the end of 2015 and explain how they are connected to citizens
Students emphasized the commitment about public officials’ declarations monitoring system. They were interested in how is possible to check reality of the information officials publish about their property.
The main part of discussion with students was citizens’ participation in issues such are for example, state budget planning. Giorgi Kldiashvili explain participants of the meeting what is civil society and how citizens can influence on the government by their participation and activism.