IDFI-ის აზერბაიჯანული პარტნიორი ორგანიზაციის დირექტორი აგვისტოდან შვეიცარიის საელჩოს აფარებს თავს
IDFI-ის აზერბაიჯანული პარტნიორი ორგანიზაციის, „რეპორტიორების თავისუფლებისა და უსაფრთხოების ინსტიტუტის” (IRFS) დირექტორი ემინ ჰუსეინოვი იძულებულია 2014 წლის 11 აგვისტოდან თავი შეაფაროს შვეიცარიის საელჩოს ბაქოში. ამის შესახებ ინფორმაცია 2015 წლის 11 თებერვალს გაავრცელა შვეიცარიის ნაციონალურმა ტელევიზიამ გადაცემაში „Rundschau”. როგორც ირკვევა, ემინ ჰუსეინოვის ადგილსამყოფელის შესახებ ინფორმაცია არ გააჩნდათ არც მის ოჯახის წევრებს და არც თანამშრომლებს. მათ ემინ ჰუსეინოვთან დაკავშირების საშუალება არ ჰქონიათ.
ემინ ჰუსეინოვმა თავშესაფარი მას შემდეგ ითხოვა, რაც 2014 წლის 8 აგვისტოს „რეპორტიორების თავისუფლებისა და უსაფრთხოების ინსტიტუტის” (IRFS) ოფისი აზერბაიჯანის სამართალდამცავმა ორგანოებმა გაჩხრიკეს. ჩხრეკის შედეგად აღიწერა ორგანიზაციის კუთვნილი დოკუმენტები და ოფისის აღჭურვილობა, ხოლო ოფისი დღემდე დალუქულია. ასევე გაუქმებულია ორგანიზაციის ვებ-გვერდი. ამის მიუხედავად, ორგანიზაციის თანამშრომლები შეძლებისდაგვარად ცდილობენ გააგრძელონ საქმიანობა.
ინფორმაცია ემინ ჰუსეინოვის ადგილსამყოფელის შესახებ დაადასტურა შვეიცარიის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ. სამინისტროს განცხადებით, ემინ ჰუსეინოვს თავშესაფარი მიეცა ჰუმანიტარული მიზნებით, რის შემდეგაც შვეიცარიის სახელმწიფო აზერბაიჯანის ხელისუფლებასთან და ოფიციალურ პირებთან ერთად განიხილავს შექმნილი ვითარებიდან გამოსვლის გზებს. თუმცა, როგორც შვეიცარიის არხზე გასული გადაცემის ავტორები მიიჩნევენ, ჰუსეინოვის საელჩოში ყოფნა არც თუ ისე სახარბიელოა შვეიცარიისა და აზერბაიჯანის ორმხრივი ურთიერთობებისთვის იმის ფონზე, როდესაც დაგეგმილია აზერბაიჯანის SOCAR-ის ინვესტიცია შვეიცარიის ბენზინგასამართი სადგურების ქსელ ECCO-ში და შვეიცარიული კომპანიის მონაწილეობა ტრანსადრიატიკული გაზსადენის პროექტში, რომლის მეშვეობითაც აზერბაიჯანის გაზი უნდა მიეწოდოს ევროპას.
ემინ ჰუსეინოვის მიმალვის შემდეგ მას ბრალი წაუყენეს სისხლის სამართლებრივი სხვადასხვა დანაშაულისთვის, როგორიცაა გადასახადებისთვის თავის არიდება, უკანონო ბიზნეს საქმიანობა და უფლებამოსილების გადამეტება. ჰუსეინოვი 2014 წლის აგვისტოში აზერბაიჯანის ხელისუფლების მხრიდან სამოქალაქო საზოგადოების უპრეცედენტო რეპრესიების ფონზე მიიმალა. ამავე პერიოდში დაკავებულ იქნა არაერთი უფლებადამცველი, როგორიცაა მაგ. რასულ ჯაფაროვი, ინტიგამ ალიევი, ლეილა იუნუსი, არიფ იუნუსი, ანარ მამადლი, ბაშირ სულეიმანლი ა.შ. თითოეულს მსგავსი ბრალი წაეყენა. ეს პირველი შემთხვევა არ არის, როდესაც ემინ ჰუსეინოვი დაუპირისპირდა აზერბაიჯანის ხელისუფლებას. 2003 და 2008 წლებში ის პოლიციის მიერ ცემის შემდეგ მძიმედ დაშავდა, რის გამოც ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული პრობლემები შეექმნა.
ორგანიზაციის წინააღმდეგ ქმედებები მხოლოდ დირექტორის მიმართ განხორციელებული ზეწოლით როდი შემოიფარგლა. დაკავებული იყო ემინ ჰუსეინოვის ძმა, და ამავდროულად IRFS-ის ერთ-ერთი თანამშრომელი და ბლოგერი მეჰმან ჰუსეინოვი. მეჰმან ჰუსეინოვი დააკავეს 2013 წელს და მას აეკრძალა ქვეყნის დატოვება ოსლოში გამგზავრებამდე რამდენიმე დღით ადრე, სადაც მას უნდა გადასცემოდა ფრიტ ორდ ფონდისგან (Fritt Ord Foundation) ჟურნალისტური ჯილდო. მეჰმან ჰუსეინოვს ჯერ კიდევ არ აქვს ქვეყნის დატოვების უფლება. 2014 წლის 10 ნოემბერს ის კიდევ ერთხელ დააკავეს ბაქოს აეროპორტში და დაკითხვის შემდეგ გაათავისუფლეს. 2014 წლის 1 დეკემბერს მეჰმან ჰუსეინოვს გაურკვეველი მიზეზით ჩამოართვეს პირადობის დამადასტურებელი საბუთები. ასევე, დაკითხეს ემინ ჰუსეინოვის დედა. ზეწოლა ხორციელდება IRFS-ის სხვა თანამშრომლებზეც. ორგანიზაციის იურისტს გიუნაი ისმაილოვას საკუთარი სახლის სადარბაზოში უცხო პირი დაესხა თავს. ასევე დაიკითხა ორგანიზაციის კიდევ ერთი თანამშრომლის დედა.
ნორვეგიული ფონდის “ადამიანის უფლებათა სახლის” ადვოკატირების მიმართულების ხელმძღვანელის ფლორიან ირმინგერის განცხადებით, შვეიცარიის საელჩოში ემინ ჰუსეინოვის მიმალვა გამართლებულია აზერბაიჯანში მიმდინარე რეპრესიებით, ცრუ ბრალდებებით უფლებადამცველების წინააღმდეგ, და სასამართლო ხელისუფლების დამოუკიდებლობის არარსებობით, რა პირობებშიც ისინი მოკლებულნი არიან სასამართლოს წინაშე საკუთარი თავის დაცვის შესაძლებლობას. აღსანიშნავია, რომ “ადამიანის უფლებათა სახლის” ოფისმა ბაქოში 2011 წლის 10 მარტს მიიღო აზერბაიჯანის იუსტიციის სამინისტროს ბრძანება, შეეწყვიტა ქვეყანაში ყველანაირი საქმიანობა, მანამ სანამ არ გააფორმებდა შეთანხმებას აზერიბაიჯანის ხელისუფლებასთან. ორგანიზაციის ოფისი დღემდე დაკეტილია.
ცნობილმა საერთაშორისო ორგანიზაციებმა არაერთხელ მიმართეს აზერბაიჯანის ხელისუფლებას ემინ ჰუსეინოვის წინააღმდეგ გამოძიების შეწყვეტის მოთხოვნით. მაგალითად, "ადამიანის უფლებათა სახლის" წევრი არასამთავრობო ორგანიზაციები, აშშ-ს კონგრესის ჰელსინკის კომისია, გამოხატვის თავისუფლების საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციების საერთაშორისო ქსელი IFEX და სხვ. მოუწოდებენ აზერბაიჯანის ხელისუფლებას ემინ ჰუსეინოვისა და მისი ორგანიზაციის წინააღმდეგ სისხლის სამართლებრივი დევნის შეწყვეტისკენ.
ემინ ჰუსეინოვი საერთაშორისო დონეზე ცნობილი ჟურნალისტი, უფლებადამცველი და ორგანიზაციის „რეპორტიორების თავისუფლებისა და უსაფრთხოების ინსტიტუტის” (IRFS) დირექტორია. IRFS 2006 წელს დაარსდა ორი აზერბაიჯანელი ჟურნალისტის მიერ, მსოფლიო პრესის თავისუფლების დღეს, როგორც მთავრობის მიერ პრესისა და გამოხატვის თავისუფლებაზე მზარდი ზეწოლის პასუხი.
აღსანიშნავია, რომ IRFS „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI) ერთ-ერთი პირველი პარტნიორი ორგანიზაციაა. IRFS-თან ინსტიტუტს 2009 წლიდან აქვს თანამშრომლობა და განხორციელებული აქვს არაერთი პროექტი. ხოლო ბოლო პროექტი „ინტერნეტ-თავისუფლების ხელშეწყობა სამხრეთ კავკასიაში“, ჰოლანდიური ორგანიზაცია Stichting Free Press Unlimited-ის კოორდინირებითა და საქართველოსა და სომხეთში ნიდერლანდების სამეფოს საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით 2013-2014 წლებში განახორციელა. პროექტის ფარგლებში შექმნილია ონლაინ პლატფორმა www.freedomtointernet.com, რომლის მეშვეობითაც შესაძლებელია ინტერნეტ-ცენზურისა და ინტერნეტის უფლების დარღვევის ფაქტების და შემთხვევების შესახებ განცხადების დაფიქსირება, ინტერნეტთან დაკავშირებული დარღვევების მაღალი სტატისტიკის მქონე ქვეყნების ნახვა რუკაზე ა.შ.
IDFI უერთდება საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციათა მოწოდებებს შეწყდეს სისხლის სამართლებრივი დევნა IRFS-ის დირექტორის წინააღმდეგ. ვიმედოვნებთ, რომ უახლოეს მომავალში ემინ ჰუსეინოვს საშუალება მიეცემა დაუბრუნდეს საკუთარ საქმიანობას და გააგრძელოს მუშაობა ადამიანის უფლებათა დაცვის კუთხით.

Director of a Partner Organization of IDFI from Azerbaijan, “Institute for Reporters’ Freedom and Security” (IRFS), Emin Huseynov, has been forced to hide at the Embassy of Switzerland in Baku since August 11, 2014. This information was spread on February 11, 2015 by the Swiss national television in a programme „Rundschau”. As it becomes known, neither the family nor the colleagues of Emin Huseynov had information about his whereabouts. They had no opportunity to get in touch with Emin Huseynov.
Emin Huseynov has sought refuge after the office of “Institute for Reporters’ Freedom and Security” (IRFS) was searched on August 8, 2014 by law-enforcement agencies of Azerbaijan. As a result of the search an inventory of documents and office supplies of the organization was made, and the office is still sealed. The web-site of the organization is also suspended. Despite such conditions, the employees of the organization try to continue their activities as much as possible.
The information about Emin Huseynov’s place of hiding has been confirmed by the Ministry of Foreign Affairs of Switzerland. According to the Ministry, Emin Huseynov was provided refuge due to humanitarian considerations, after which Switzerland along with the Authorities of Azerbaijan is considering possible ways out of the existing situation. However, the authors of the programme of Swiss TV believe that Huseynov’s hiding at the Embassy of Switzerland is not a very fortunate timing for bilateral relations between Switzerland and Azerbaijan, considering that SOCAR of Azerbaijan is planning to make investment in the Swiss filling station network ECCO, while a Swiss company participates in Trans Adriatic Pipeline project which is to provide Europe with gas from Azerbaijan.
After Huseynov went into hiding, he was accused of various criminal charges including tax evasion, illegal business and abuse of authority. He was forced into hiding since 2014 in the midst of unprecedented repression against civil society in Azerbaijan. The similar cases and charges have been held against human right defender Rasul Jafarov, Itigam Aliyev, Leyla Yunus, Arif Yunus, Anar Mammadli and Bashir Suleymanli. Admittedly, this was not the first fact of Huseynov’s controversy against the Azerbaijani authorities. Emin Huseynov had major health problems in the past, some of them originating from beatings by the police in 2003 and 2008, which had severe consequences for him.
The repression against Huseynov includes actions against his family as well. Emin’s brother, blogger and also an IRFS employee, Mehman Huseynov was interrogated and arrested. In 2013 Mehman Huseynov was awarded with the Press Prize Award from Fritt Ord Foundation. His travel ban was issued days before he was to travel to Oslo to receive his prize. He is still not allowed to leave the country. On November 10th, 2014 he was stopped and interrogated at Baku International Airport once more and later released. On 1 December 2014, the identity cards of Mehman Huseynov were confiscated based on unclear grounds. His mother and other IRFS employee are also questioned and put under pressure by the authorities. Moreover, the lawyer of IRFS Gunay Ismayilova was attacked outside her apartment in the evening.
According to Florian Irminger, the Head of Advocacy at the Human Rights House Foundation, Emin’s location at the Embassy of Switzerland is justified by the level of the repression in the country, the bogus charges brought against human rights defenders in Azerbaijan and the impossibility for them to defend themselves in court, due to the lack of independence of the judiciary and the harassment of their lawyers.
It is worth mentioning that on 20th of March, 2011, the Human Rights House Azerbaijan received an order from the Ministry of Justice to cease all its activities until an agreement with the Azerbaijani authorities has not been signed. At the moment the organization office is still closed.
The international community has called on Baku authorities to terminate the investigation against Huseynov numerous times. For example, US Congress Helsinki Commission, IFEX and Freedom House representatives called on the Azerbaijani authorities to close the case against human rights defender Emin Huseynov.
Emil Huseynov is a prominent journalist, human rights defender and the director of the Institute for Reporter’s Freedom and Safety (IRFS). IRFS was established in 2006 by two Azerbaijani Journalists on the day of Freedom to Media as the answer to the Government’s pressure on freedom of expression.
It is worth mentioning that IRFS is of the first partner organizations of IDFI. The two CSOs collaborate since 2009 and have implemented several important projects together, the last project “Promoting Internet freedom in South Caucasus” was implemented by Free Press Unlimited and regional partners Institute for Reporters’ Freedom and Safety (IRFS), and Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) with the financial support of Embassy of the Kingdom of The Netherlands In Georgia and Armenia in 2013-2014. Within the framework of the project an online platform www.freedomtointernet.com was created. the platform is an interactive map of South Caucasus which enables all interested people to report about cases of violations of Internet Users' Rights, see statistics of internet freedom violation etc.