„ღია მმართველობა საქართველოს" ფორუმში მონაწილე არასამთავრობო ორგანიზაციების მიმართვა
როგორც თქვენთვის ცნობილია, ამჟამად საქართველოში მიმდინარეობს ღია მმართველობის პარტნიორობის (Open Government Partnership – OGP) სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესი. სამოქმედო გეგმის ფარგლებში სხვადასხვა სახელმწიფო ორგანო და დაწესებულება იღებს ვალდებულებას, უფრო ღია, გამჭვირვალე და მოქალაქეთა მიმართ ანგარიშვალდებული გახადოს თავისი საქმიანობა. საქართველოს უზენაესი სასამართლო, სხვა სახელმწიფო უწყებებთან ერთად ამ პროცესის მონაწილეა.
სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში, საზოგადოებრივმა ორგანიზაციებმა შეიმუშავეს რეკომენდაციათა პაკეტი - დასაბუთება და ჩამონათვალი იმ ვალდებულებებისა, რომელთა განხორციელების შემთხვევაში, სახელმწიფო ორგანოები უფრო გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებული გახდებიან. რეკომენდაციებს შორისაა სასამართლოს მიერ ფარული მიყურადების შესახებ სტატისტიკური ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნება გარკვეული პერიოდულობით. სასამართლოს მიერ ხსენებული სტატისტიკის გამოქვეყნების შემთხვევაში, საზოგადოებას საშუალება ექნება, მიიღოს ინფორმაცია ფარული მიყურადების რა რაოდენობის მოთხოვნებით მიმართავენ შესაბამისი ორგანოები სასამართლოს და რა რაოდენობის მოთხოვნებს აკმაყოფილებს სასამართლო. უზენაესი სასამართლოს წარმომადგენელს, რომელიც ჩვენ მიერ შემუშავებული რეკომენდაციების განხილვებს ესწრებოდა, ჯერ-ჯერობით არ გამოუხატავს სასამართლოს ოფიციალური პოზიცია ამ ვალდებულების აღებაზე.
საკითხზე გადაწყვეტილების მიღებისას, ვფიქრობთ, უნდა გაითვალისწინოთ, რომ ფარული მიყურადების მიმართ არსებობს მომეტებული საზოგადოებრივი ინტერესი. მნიშვნელოვანია, რომ ფარული მიყურადების შესახებ საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის პრობლემურობა დადასტურებულია შესაბამისი კვლევებით. ფარული მიყურადების პრაქტიკასთან დაკავშირებული საკითხების დაუყოვნებლივ გადაჭრის აუცილებლობაზე საკუთარ ანგარიშში გაამახვილა ყურადღება თომას ჰამარბერგმაც - საქართველოში ევროკავშირის სპეციალურმა მრჩეველმა სამართლებრივი და საკონსტიტუციო რეფორმისა და ადამიანის უფლებების საკითხებში.
მნიშვნელოვანია აგრეთვე აღინიშნოს ის ფაქტი, რომ 2013 წლის 17 დეკემბერს, მსოფლიო მასშტაბით 100-ზე მეტმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ (მათ შორის საქართველოდან), საჯარო მიმართვა გაავრცელა ,,ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) თანა-თავმჯდომარეების, მუდმივმოქმედ კომიტეტისა და OGP-ის წევრი ქვეყნების  სახელზე. საჯარო მიმართვა  მსოფლიო მასშტაბით მიყურადების არაპროპორციულ პრაქტიკას და გამჭვირვალობის ეფექტურ უზრუნველყოფის მოთხოვნას უკავშირდებოდა. მიმართვის ერთ-ერთი ძირითადი რეკომენდაცია კი OGP-ის წევრ ქვეყნებში ფარულ მიყურადებაზე საზოგადოებრივი ზედამხედველობის მექანიზმების გაუმჯობესება იყო. სწორედ ამ კონტექსტში მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია საქართველოს სასამართლო ხელისუფლებამ უზრუნველყოს ასეთი სტატისტიკური მონაცემების საჯაროობა.
მიგვაჩნია, რომ შესაბამისი ნების არსებობის შემთხვევაში სასამართლოს შეუძლია, ფარული მიყურადების შესახებ სტატისტიკური ინფორმაცია მარტივად დაამუშავოს და პროაქტიულად გამოაქვეყნოს გარკვეული პერიოდულობით, საუკეთესო შემთხვევაში, ყოველ სამ თვეში. მნიშვნელოვანია, რომ ასეთი სტატისტიკური მონაცემების გამოქვეყნება არ იძლევა ინფორმაციას ოპერატიულ- სამძებრო ღონისძიების შინაარსის შესახებ და მისი გასაჯაროებით ვერმ ოხდება ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიების თაობაზე საიდუმლო მონაცემების იდენტიფიცირება. ამავე დროს, ამ ტიპის მონაცემების საჯაროობა ხელს შეუწყობს საზოგადოებრივი ზედამხედველობის მექანიზმების გაუმჯობესებას, გამჭვირვალობისა და ღია მმართველობის მაღალი სტანდარტების დამკვიდრებას ჩვენს ქვეყანაში.
გამოვთქვამთ სრულ მზადყოფნას, ვითანამშრომლოთ თქვენთან და სხვა შესაბამის უწყებებთან საკითხის დროულად და ეფექტურად გადასაწყვეტის მიზნით.

Appeal of the OGP Forum Member Organizations to the Chairman of the Supreme Court of Georgia
Currently Georgia is in the process of elaborating the OGP Action Plan, within the frames of which, number of state institutions take commitments to ensure broader transparency and accountability of their work. Supreme Court of Georgia, among other institutions, is part of this process.
During the process of elaborating the action plan, civil society organizations prepared the recommendation package – the activities that will ensure more transparency and accountability of the state institutions. Among recommendations, organizations included the obligation of the Supreme Court of Georgia to proactively disclose the statistical data about the government surveillance. In case of releasing the statistics, society will be able to obtain information about the number of surveillance permit requests submitted to the Supreme Court from the corresponding public institutions and the number of complied requests. The representative of the Supreme Court, who attended the discussion of the recommendations, has not yet expressed the official position of the court regarding this issue.
While making the decision concerning this matter, please consider that surveillance is under huge public interest. The issue of accessibility of information about surveillance is problematic and it is proved by the recent studies. Thomas Hammarberg, EU Special Adviser on Constitutional and Legal Reform and Human Rights in Georgia in his report puts emphases on the importance of immediate resolving of the issues connected to the practice of surveillance.
It must be noted that on Decemeber 17, 2013 more than 100 civil society organizations all over the world (including NGOs from Georgia) released the public appeal towards the co-chairs of “Open Government Partnership”, Steering Committee and the OGP member states. Public appeal was concerning the disproportionate practice of surveillance worldwide and the request of ensuring the transparency. One of the major recommendations of the appeal was improving the civic monitoring mechanisms on the surveillance. In this context, we believe that Supreme Court must provide the publicity of the statistic data.
We believe that publicity of this data depends on the will of the Supreme Court of Georgia which can easily process the statistical data about surveillance and proactively release once in three months. It must be noted that disclosing such statistical data does not publicize the information about operative-investigative activities, thus releasing this data does not contain the risk of publicizing the secret information. In addition, releasing this data will contribute to improving the civic monitoring mechanism, transparency and introducing the high standards of open governance.
We express readiness for cooperation with you and other agencies with the aim of resolving the issue promptly and efficiently.