საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა საქართველოში - 2010-2015 წლების შემაჯამებელი ანგარიში
2015 წლის 11 დეკემბერს „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ (IDFI) გამართა 2010-2015 წლებში საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შემაჯამებელი ანგარიშის პრეზენტაცია. ანგარიში მომზადდა პროექტის „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა - www.opendata.ge“ ფარგლებში, რომელსაც IDFI-ი ფონდ „ღია საზოგადოება საქართველოსა“ და „ღია საზოგადოების ფონდების ფინანსური“ მხარდაჭერით 2010 წლიდან ახორციელებდა.
საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა 2010-2015 წლებში
IDFI-ის მიერ, 2010-2015 წლებში განხორციელებული პროექტების ფარგლებში, საჯარო დაწესებულებებში სულ გაიგზავნა 30 152 საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნა, საიდანაც პასუხი მიღებულია 24 438 მოთხოვნაზე.
2010-2015 წლებში IDFI-ის მიერ განხორცილებული პროექტებიდან, საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნებზე გაცემული პასუხების ყველაზე მაღალი პროცენტული მაჩვენებელი (90%) 2013 წელს ფიქსირდება. 2014 წელს აღნიშნული მაჩვენებელი 82%-მდე შემცირდა, ხოლო 2015 წელს დაკმაყოფილებული განცხადებების მაჩვენებელმა 86% შეადგინა. ამასთან, 2010-2015 წლებში IDFI-ის მიერ გაგზავნილ მოთხოვნებზე მიღებული სრულყოფილი პასუხების ყველაზე დაბალი (33%), ხოლო უპასუხოდ დატოვებული მოთხოვნების ყველაზე მაღალი (48%) მაჩვენებლები 2010 წელს განხორციელებული პროექტის ფარგლებში ფიქსირდება.
პროექტის შედეგების ანალიზის საფუძველზე შეიძლება ითქვას, რომ მიუხედავად ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაჩვენებლის ხშირი ცვლილებისა, 2010 წელთან შედარებით დღესდღეობით მდგომარეობა მნიშვნელოვნად გაუმჯობესებულია. ასევე ნიშანდობლივია, რომ საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობაზე დიდ გავლენას ახდენს როგორც ცენტრალური ისე ადგილობრივი არჩევნები, ასევე დაწესებულებების ხელმძღვანელ პირთა დამოკიდებულება ღია და ანგარიშვალდებული მმართველობისადმი. მაგალითად, 5 წლის განმავლობაში ჩვენს მიერ წარმოებულმა სტატისტიკამ აჩვენა, რომ არჩევნების შემდგომ პერიოდში შეინიშნება ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება, თუმცა პროგრესი შეიძლება ხანმოკლე იყოს და გაგრძელდეს მხოლოდ ახალი ხელისუფლების მოღვაწეობის საწყის ეტაპზე, როდესაც საჯარო დაწესებულებების მიერ რაიმე სახის ინფორმაციის დამალვის სურვილი ნაკლებად არსებობს.
საჯარო ინფორმაციის გაცემის პრაქტიკა 2015 წელს
2015 წელს IDFI-იმ, 307 საჯარო დაწესებულებისათვის გაგზავნილ 8297 მოთხოვნაზე, სრულყოფილი პასუხი მიიღო 3 961 შემთხვევაში, არასრულყოფილი პასუხი იქნა გაცემული 438 მოთხოვნაზე, უარს ადგილი ჰქონდა 63 შემთხვევაში, უპასუხოდ დატოვებული იქნა 1 175 მოთხოვნა.
ყველაზე ღია საჯარო დაწესებულებები
ყველა პროექტის ფარგლებში წარმოებული სტატისტიკური მონაცემების საფუძველზე ინსტიტუტის მიერ გამოვლენილი იქნა 2010-2015 წლებში ყველაზე ანგარიშვალდებული საჯარო დაწესებულებები, რომლებსაც გადაეცათ სპეციალური ჯილდოები, ეს დაწესებულებებია:
• საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი
რაც შეეხება უშუალოდ 2015 წელს, სპეციალურ ჯილდოებით (სიგელებით) „2015 წელს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფისთვის“ დაჯილდოვდნენ შემდეგი ცენტრალური საჯარო დაწესებულებები:
• აჭარის ა/რ მთავრობის აპარატი და ყველა სამინისტრო
IDFI-ს სიგელი საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფისათვის გადაეცემა ყველა იმ უწყებას, რომლებმაც პროექტის ფარგლებში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის 100%-იანი მაჩვენებელი აჩვენეს (სულ 57 საჯარო დაწესებულება).
ამას გარდა, 2015 წელს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის გაუმჯობესებისათვის ნომინაციაში გაიმარჯვა საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი კომისიამ, რომელმაც წინა წელთან შედარებით 61,1%-იანი გაუმჯობესება აჩვენა, ხოლო საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფისათვის დაჯილდოვდა ეროვნული უშიშროების საბჭოს აპარატი და სახელმწიფო აუდიტის სამსახური.
ყველაზე დახურული საჯარო დაწესებულებები
2015 წლის მონაცემებით ყველაზე დახურული საჯარო დაწესებულებად დასახელდა საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო, რომელმაც 44 მოთხოვნა დატოვა უპასუხოდ.
საქართველოს 286 ადმინისტრაციულ ორგანოს შორის 2015 წელს მხოლოდ რვა დაწესებულება აღმოჩნდა ისეთი, ვინც სრულად უგულებელყო კანონით მათზე დაკისრებული ვალდებულება და უპასუხოდ დატოვა ინსტიტუტის ყველა განცხადება, საჯარო ინფორმაციის მიღებასთან დაკავშირებით. კერძოდ, IDFI-ის მიერ გაგზავნილი ყველა მოთხოვნა უპასუხოდ დატოვეს საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს დაქვემდებარებულმა შვიდმა უწყებამ (სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო, სმართ ლოჯიქი, საკანონმდებლო მაცნე, დანაშაულის პრევენციის ცენტრი, იუსტიციის სასწავლო ცენტრი, საქართველოს ეროვნული არქივი, ნოტარიუსთა პალატა) და წალკის საკრებულომ.
2014 წელთან შედარებით, 2015 წელს მნიშვნელოვნად გააუარესეს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაჩვენებლები შემდეგმა უწყებებმა:
იუსტიციის სამინისტრო - 45,9% რეგრესი (იუსტიციის სამინისტრომ, 2014 წელთან შედარებით 45,9%-ით გააუარესა საკუთარი მაჩვენებლები, დატოვა რა უპასუხოთ IDFI-ის მიერ გაგზავნილი 25 მოთხოვნა)
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო - 50,2% რეგრესი (უპასუხოთ დატოვა IDFI-ის მიერ გაგზავნილი 44 მოთხოვნა)
მთავრობის ადმინისტრაცია - 74,8% რეგრესი (მთავრობის ადმინისტრაციამ საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის რეიტინგში მიიღო მხოლოდ 23.3 %).
დეტალური ინფორმაციისთვის იხილეთ IDFI-ის მომზადებული რეიტინგი და კვლევა, სადაც მოცემულია თითოეული საჯარო დაწესებულების 2015 წლის საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაჩვენებელი. კონკრეტულ მაგალითებზე დაყრდნობით კვლევა ასახავს საქართველოში არსებულ ვითარებას და სრულ წარმოდგენას უქმნის მკითხველს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის არსებულ პრაქტიკასთან დაკავშირებით.

On December 11th, 2015 the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) held presentation of the report summarizing situation of Freedom of Information in Georgia during 2010-2015. The report was prepared within the framework of the project "Public Information Database – www.opendata.ge". The project has been implemented by IDFI since 2010, with the financial support of Open Society – Georgia Foundation and Open Society Foundations.
Practice of Disclosure of Public Information in 2010-2015
Within the framework of the project implemented by IDFI in 2010-2015, 30152 Freedom of Information (FOI) requests were sent to public institutions, and only 24 438 replies were received.
During the period of 2010-2015 the highest indicator (90%) of responses received on FOI requests was observed in the period between July 2012 and June 2013. The indicator decreased to 82% during the period of October 2013 – December 2014. As for 2015 during the months of January-November the figure equaled to 86%. It should also be highlighted that in 2010-2015 the lowest indicator of complete replies (33%) and the highest indicator (48%) of unanswered requests was observed in 2010.
Comparison of the results from different periods demonstrate that despite frequent changes in the index of Access to Information, the right to information is protected to considerably higher degree as compared to 2010. It has also been revealed that factors such as central and local elections and political will of high officials have major impact on the level of access to information in Georgia. For instance, based on the observations of IDFI during the period of five years it has been observed that the level of access to information had considerably improved in the period immediate to the Parliamentary Elections of 2012. However the progress was not long lasting and was observed only during the initial period of the newly elected government in office, when there was no incentive to clasify information on administrative expenses of the previous government.
The Statistics of Public Information Received in 2015
On 8 297 requests sent to 307 public institutions, IDFI received 3 961 complete responses, 438 incomplete responses, and 63 refusals. 1 175 requests were left unanswered and in 2 660 cases, the institutions stated that they had not conducted specific activities, or did not have the requested information.
The Most Accountable Public Institutions in 2010-2015
The most accountable public institutions revealed during 2015 are:
• Ministry of Regional Development and Infrastructure
• Ministry of Environment and Natural Resources
• Government of Autonomous Republic of Adjara and all the Ministries of Autonomous Republic of Adjara.
During 2015 the highest progress rate in terms of access to information was observed in case of Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission (61%). In addition IDFI has awarded National Security Council of Georgia and State Audit Office for ensuring proactive disclosure of public information.
The Least Accountable Public Institutions
Within the framework of the project implemented by IDFI the most closed public institution - the Ministry of Economy and Sustainable Development was also revealed. The ministry left the highest number of our requests (44) unanswered.
Out of 286 administrative agencies, eight institutions completely ignored all FOI requests thus violating the requirements of law. Seven sub-entities of the Ministry of Justice (Center for Crime Prevention, Training Center of Justice, National Archives of Georgia, Notary Chamber of Georgia, Legislative Herald of Georgia, Public Service Development Agency, LEPL “SmartLogic”) as well as Tsalka Municipal Council left all requests of IDFI unanswered.
• The Ministry of Justice worsened its rating by 45.9% compared to 2014 due to the fact that it left 25 requests of IDFI unanswered.
• Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia has left 44 request unanswered, hence showed 50.2% regress.
• In 2015, Administration of the Government of Georgia has received 23% of Access to Information Rating thus worsening the figure by 74.8% as compared to previous years.