IDFI-მ ყველაზე ღია და დახურული საჯარო უწყებები გამოავლინა
11 დეკემბერს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) და ფონდმა ღია საზოგადოება საქართველომ (OSGF) გამართა ანგარიშის პრეზენტაცია, რომელშიც შეჯამებულია ინფორმაციის თავისუფლების მდგომარეობა საქართველოში 2010-2015 წლებში.
ღონისძიება IDFI-ს დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა გახსნა და 2010-2015 წლებში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის პრაქტიკის ძირითად ტენდენციებსა და გამოწვევებზე ისაუბრა. მან პროექტ „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა - www.opendata.ge”-ს ხუთწლიანი საქმიანობა შეაჯამა და მიღწეული შედეგები მიმოიხილა.
OpenData.ge აღიარებულ იქნა, როგორც მსოფლიოს მასშტაბით ერთ-ერთი პირველი და წარმატებული საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა პლატფორმა. გიორგი კლდიაშვილმა აღნიშნა, რომ ბოლო ხუთი წლის მანძილზე ქვეყანაში მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ხარისხი.
OSGF-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა, ქეთევან ხუციშვილმა OpenData.ge წარმატებულ პროექტად შეაფასა. მან ისაუბრა ინფორმაციის თავისუფლების მნიშვნელობაზე და ამ კუთხით IDFI-ს მიერ შესრულებულ როლზე. ქეთი ხუციშვილმა აღნიშნა, რომ 1996 წელს მიღებული კანონპროექტი ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ აღარ შეესაბამება საუკეთესო საერთაშორისო სტანდარტებს და OSGF-ის მხარდაჭერით შემუშავებული ახალი კანონპროექტი, მისი დამტკიცების შემთხვევაში მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს დღეს არსებულ საჯაროობის გარემოს.
IDFI-ს გამგეობის თავმჯდომარემ, ლევან ავალიშვილმა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის სტატისტიკაზე ისაუბრა. პროექტ „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა - www.opendata.ge”-ს ფარგლებში გასული წლების განმავლობაში IDFI-მ სულ საჯარო ინფორმაციის 30152 მოთხოვნა გაგზავნა, საიდანაც პასუხი მიღებულია 24 438 მოთხოვნაზე.
ყველა პროექტის ფარგლებში წარმოებული სტატისტიკური მონაცემების საფუძველზე ინსტიტუტის მიერ გამოვლენილი იქნა 2010-2015 წლებში ყველაზე ანგარიშვალდებული საჯარო დაწესებულებები, რომლებსაც გადაეცათ სპეციალური ჯილდოები, ეს დაწესებულებებია:
• საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი
რაც შეეხება უშუალოდ 2015 წელს, სპეციალურ ჯილდოებით (სიგელებით) „2015 წელს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფისთვის“ დაჯილდოვდნენ შემდეგი ცენტრალური საჯარო დაწესებულებები:
• აჭარის ა/რ მთავრობის აპარატი და ყველა სამინისტრო
2015 წლის მონაცემებით ყველაზე დახურული საჯარო დაწესებულებად დასახელდა საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო, რომელმაც 44 მოთხოვნა დატოვა უპასუხოდ. გასულ წლებში ყველაზე დახურულ უწყებებად დასახელდნენ: სასჯელაღსრულების დეპარტამენტი (2014); ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისია (2013); საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო (2012)
ლევან ავალიშვილმა ასევე დაასახელა სამი უწყება, რომლებმაც, 2014 წელთან შედარებით, 2015 წელს მნიშვნელოვნად გააუარესეს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაჩვენებლები:
• იუსტიციის სამინისტრო - 45,9% რეგრესი (იუსტიციის სამინისტრომ, 2014 წელთან შედარებით 45,9%-ით გააუარესა საკუთარი მაჩვენებლები, დატოვა რა უპასუხოთ IDFI-ის მიერ გაგზავნილი 25 მოთხოვნა)
• ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო - 50,2% რეგრესი (უპასუხოთ დატოვა IDFI-ის მიერ გაგზავნილი 44 მოთხოვნა)
• მთავრობის ადმინისტრაცია - 74,8% რეგრესი (მთავრობის ადმინისტრაციამ საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის რეიტინგში მიიღო მხოლოდ 23.3 %).
IDFI-ის მომზადებული ანგარიშში მოცემულია თითოეული საჯარო დაწესებულების 2015 წლის საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაჩვენებელი. კონკრეტულ მაგალითებზე დაყრდნობით, შემაჯამებელი ანგარიში ასახავს საქართველოში არსებულ ვითარებას და სრულ წარმოდგენას უქმნის მკითხველს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის არსებულ პრაქტიკასთან დაკავშირებით.

On December 11, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and Open Society -Georgia Foundation (OSGF) organized a presentation of the report summarizing the situation regarding Freedom of Information (FOI) in Georgia during the period of 2010-2015.
The event was opened by the Director of IDFI, Giorgi Kldiashvili, who discussed the main trends and challenges of accessibility of public information in 2010-2015. He summarized the five years of work on the project "Public Information Database – www.opendata.ge" and discussed the results.
OpenData.ge was acknowledged as one of the first globally successful public information databases. Giorgi Kldiashvili noted that over the last five years, access to public information has improved significantly.
The Executive Director of OSGF, Ketevan Khutsishvili assessed OpenData.ge as a successful project. She talked about the importance of FOI and IDFI’s contribution in this regard. Khutsishvili also noted that the legislation adopted in 1996 regarding FOI does not meet the modern international standards and the new legislation formulated with the support of OSGF, if adopted, would significantly improve the current environment for more publicity.
Chairman of the Board of IDFI, Levan Avalishvili, talked about the statistical data on access to public information. Within the framework of the project "Public Information Database – www.opendata.ge", 30152 FOI requests were sent by IDFI to public institutions, and only 24 438 replies were received.
The most accountable public institutions revealed during 2015 are:
• Ministry of Regional Development and Infrastructure
• Ministry of Environment and Natural Resources
• Government of Autonomous Republic of Adjara and all the Ministries of Autonomous Republic of Adjara.
Within the framework of the project implemented by IDFI the most closed public institution - the Ministry of Economy and Sustainable Development was also revealed. The ministry left the highest number of our requests (44) unanswered.
Levan Avalishvili named three public entities, which has worsened its results considering to previous years. These public entities are:
• The Ministry of Justice worsened its rating by 45.9% compared to 2014 due to the fact that it left 25 requests of IDFI unanswered.
• Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia has left 44 request unanswered, hence showed 50.2% regress.
• In 2015, Administration of the Government of Georgia has received 23% of Access to Information Rating thus worsening the figure by 74.8% as compared to previous years.