ღია მმართველობა საქართველოს 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმის შესრულებული და შეუსრულებელი ვალდებულებები
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანალიზი 27 აპრილი 2016
საქართველო ღია მმართველობის მესამე სამოქმედო გეგმაზე მუშაობს მაშინ, როდესაც მეორე გეგმის ძირითადი ვალდებულებები შეუსრულებელი რჩება. კვლევაში წარმოგიდგენთ ვალდებულებების შეუსრულებლობის შედეგებს, მიზეზებსა და მომავალში გასათვალისწინებელ რეკომენდაციებს.
ღია მმართველობის პარტნიორობა (Open Government Partnership - OGP) 2011 წელს შექმნილი საერთაშორისო ინიციატივაა, რომელიც ამჟამად 69 სახელმწიფოს აერთიანებს. პარტნიორობის წევრი ქვეყნები ნებაყოფლობით ადგენენ სამოქმედო გეგმებს, რითიც იღებენ ვალდებულებას უზრუნველყონ მმართველობის ღიაობა, ანგარიშვალდებულება, სამოქალაქო ჩართულობა და ინოვაციურ ტექნოლოგიებზე დაფუძნებული განვითარება. საქართველო OGP-ის წევრი 2011 წელს გახდა. საქართველოს მთავრობის სამოქმედო გეგმების შემუშავების პროცესის კოორდინაციას ახდენს ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმი, რომელიც სამთავრობო, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისგან შედგება.
კვლევის მიზანი არ არის ღია მმართველობა საქართველოს 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმის ალტერნატიული შეფასება. კვლევის მიზანია ვალდებულებების შეუსრულებლობის სავარაუდო მიზეზების განხილვა და ეფექტიანი რეკომენდაციების შემუშავება, რაც შესაძლოა მომავალში ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმისთვის გამოსადეგი და მნიშვნელოვანი იყოს. მაგრამ იმისათვის, რომ მკითხველი უფრო გასაგებად და მარტივად მიხვდეს სამოქმედო გეგმაში გაწერილი ვალდებულებების საბოლოო შესრულების თუ შეუსრულებლობის საკითხს, IDFI-იმ, კვლევის მიზნებიდან გამომდინარე, ვალდებულებების იმპლემენტაციის მაჩვენებელი შეადარა სამოქმედო გეგმით თითოეული ვალდებულების შესრულებისათვის გათვალისწინებულ ინდიკატორს. IDFI, როგორც ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის თანათავმჯდომარე არასამთავრობო ორგანიზაცია, ფორუმის სხვა წევრებთან ერთად იზიარებს ვალდებულებების შესრულებისა და შეუსრულებლობის პასუხისმგებლობას. ჩვენი მიზანია დავეხმაროთ ღია მმართველობის ფორუმს უკეთ დაგეგმოს მომავალი სამოქმედო გეგმები.
ღია მმართველობა საქართველოს 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმა 29 ვალდებულებას მოიცავდა, რომელთა შესრულებაზე პასუხისმგებელი იყო 16 სახელმწიფო უწყება. სამოქმედო გეგის ვალდებულებები განისაზღვრა მთავრობის და არასამთავრობო ორგანიზაციების თანამშრომლობისა და მთელი ქვეყნის მასშტაბით ჩატარებული საჯარო კონსულტაციების საფუძველზე (15 ქალაქში 19 საჯარო შეხვედრა გაიმართა, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო 700-მდე დაინტერესებულმა პირმა).
IDFI-ის შეფასებით, იმ შემთხვევაში თუ შევადარებთ სამოქმედო გეგმის ვალდებულებას ამ ვალდებულების შესრულების ინდიკატორს, მეორე სამოქმედო გეგმის 29 ვალდებულებიდან შესრულდა - 20, ხოლო არ შესრულდა 9 ვალდებულება. ვალდებულებების შესრულების შესაფასებლად გამოყენებულია სამოქმედო გეგმით გაწერილი ინდიკატორების შედარება საბოლოო შედეგთან.
შეუსრულებელი ვალდებულებები
(ღია მმართველობა საქართველოს 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმა)
#   ვალდებულება პასუხისმგებელი უწყება ინდიკატორები შედეგი
ელექტრონული პეტიციების პორტალის (ICHAGE.GE) შექმნა
საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაცია
I-Change პორტალზე ელექტრონული პეტიციები ამუშავებულია და ფუნქციონირებს
პორტალი არ ფუნქციონირებს
ინფორმაციის თავისუფლების აქტის შემუშავება
საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო
კანონპროექტი წარდგენილია საქართველოს პარლამენტისთვის
კანონპროექტის წარდგენა პარლამენტისთვის არ მომხდარა
ინტერაქტიული სტატისტიკა და დანაშაულის კრიმინოგენური რუკა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო
დანაშაულის ინტერაქტიული სტატისტიკა და რუკა გაშვებულია სატესტო რეჟიმში
სატესტო რეჟიმი არ დაწყებულა
4
საჯარო მოხელეთა ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციების მონიტორინგის სისტემის შექმნა
სსიპ საჯარო სამსახურის ბიურო
1. შესაბამისი წინადადებები წარდგენილია საქართველოს მთავრობისთვის;
2. მონიტორინგის მოდელზე შეთანხმება მიღწეულია;
3. სისტემა ფუნქციონირებს.
სისტემა არ ფუნქციონირებს
მოქალაქის პორტალის WWW.MY.GOV.GE-ის განვითარება
სსიპ იუსტიციის სახლი
1. 2015 წლის ბოლომდე, წინა წელთა შედარებით, მომხმარებელთა რაოდენობა 15%-ით გაიზრდება; 2. სერვისების რაოდენობა - 10%-ით
მომხმარებელთა რაოდენობა არ გაზრდილა
6
საბიუჯეტო პროცესის
შესახებ საზოგადოების ინფორმირების ეფექტური მექანიზმის ჩამოყალიბება
საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო
არსებობს საბიუჯეტო პროცესის შესახებ საზოგადოების ინფორმირების კონკრეტული სქემა
„საზოგადოების ინფორმირების კონკრეტული სქემა“ გამოიხატა მხოლოდ ვებგვერდზე ინფორმაციის (რომელიც არ შეესაბამება ღია მონაცემების ფორმატს) განთავსებაში
7
ელექტრონული არქივის სისტემის შექმნა
სსიპ საქართველოს ეროვნული არქივი
1. ელექტრონული არქივის ფუნქციონალი და ტექ-მოთხოვნები შექმნილია;
2. გამართულია ნორმატიული ბაზა
შეიქმნა სისტემის ზოგადი კონცეფციის პროექტი, თუმცა მისი განხორციელების მიზნით შემდგომი ნაბიჯები არ გადადგმულა
8
ელექტრონული მმართველობის შემოღება ადგილობრივ
თვითმმართველობებში
სსიპ სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო
1. ელექტრონული მმართველობა შემოღებულია 10 მუნიციპალიტეტში; 2. სერვისების გაცემის ვადები შემცირებულია; 3. გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ჩართული მოსახლეობის მაჩვენებელი გაზრდილია
ელექტრონული მმართველობა დაინერგა მხოლოდ 6 მუნიციპალიტეტში
9 განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სერვისების (სკოლის სერტიფიკატების და დიპლომების დამოწმება და გაცემა) ხელმისაწვდომობა იუსტიციის სახლში სსიპ სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო მომსახურებით მოსარგებლე მოქალაქეთა რაოდენობა ქვეყნის მასშტაბით
ვალდებულებით გათვალისწინებული განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სერვისები არ დაინერგა
შესრულებული ვალდებულებები
# ვალდებულება
პასუხისმგებელი უწყება
ინდიკატორები
1
სამოგზაურო დაზღვევის პოლისების გაცემა იუსტიციის სახლებში
სსიპ იუსტიციის სახლი იუსტიციის სახლში სადაზღვევო კომპანიების სერვისი დანერგილია
2
სახელმწიფო ქონების ეროვნული სააგენტოს სერვისების მიწოდება იუსტიციის სახლში
იუსტიციის სახლში ხელმისაწვდომია სახელმწიფო ქონების იჯარით აღების, შეძენისა და რეგისტრაციის სერვისები
3
„მომხმარებლის ხმა“ პროექტის ამოქმედება
სსიპ იუსტიციის სახლი, იუსტიციის სამინისტრო
პროექტი „მომხმარებლის ხმა“ ამოქმედებულია
"JUSTDRIVE“ სერვისის ამოქმედება
"JUSTdrive“ ამოქმედებულია
საზოგადოებრივი ცენტრების განვითარება
საზოგადოებრივი ცენტრით მოსარგებლეთა რაოდენობა; ადგილობრივი მოსახლეობის კმაყოფილება მიღებული მომსახურებით (ხარისხობრივი კვლევის შედეგად); ჩატარებული ღონისძიებების რაოდენობა
რეგიონების განვითარება საჯარო ბიბლიოთეკების ტრანსფორმაციის გზით
სსიპ სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო.
ბიბლიოთეკებით მოსარგებლეთა რაოდენობა; მომხმარებელთა კმაყოფილება განახლებული ლიტერატურით, ინფრასტრუქტურითა და მიღებული მომსახურებით (გამოკითხვა); ბიბლიოთეკარებისთვის ჩატარებული ტრენინგების რაოდენობა
ციფრული ხელმოწერა და ონლაინ ავთენტიფიკაცია
იმ ორგანიზაციების რაოდენობა, რომლებშიც დაინერგა ციფრული ხელმოწერა და/ან შტამპი; სსიპ - სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს შიგნით იმ დოკუმენტაციის ტიპების რაოდენობა, რომელზეც გამოიყენება ციფრული ხელმოწერა და/ან შტამპი
ღია მონაცემების პორტალის შექმნა (DATA.GOV.GE)
სსიპ მონაცემთა გაცვლის სააგენტო
ღია მონაცემების პორტალი გაშვებულია და მასზე განთავსებულია ღია მონაცემები
9
ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის ეფექტიანობის გაზრდა
შეხვედრები იმართება რეგულარულად, ოქმები ქვეყნდება ვებგვერდზე
10
საჯარო სამსახურში მიღების გამჭვირვალე და მიუკერძოებელი წესების შემოღება
საჯარო თანამდებობებზე კონკურსის ჩატარების წესი მიღებულია საქართველოს მთავრობის მიერ
11
პოლიტიკური პარტიების ფინანსური ანგარიშების გამოქვეყნება დამუშავებად ფორმატში
პოლიტიკური პარტიების მიერ სახელმწიფო აუდიტის სამსახურში წარმოდგენილი ინფორმაცია გამოქვეყნებულია მის ვებგვერდზე დამუშავებად ფორმატში
12
შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისთვის შსს-ის ვებგვერდის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო
შსს-ის ოფიციალური ვებგვერდი ხელმისაწვდომია შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთათვის; ვებგვერდზე განთავსებულია ონლაინ კონსულტაციის აპლიკაცია და დანერგილია გამოკითხვის სისტემა
13
ფარული მიყურადების შესახებ სასამართლო სტატისტიკის პროაქტიული გამოქვეყნება
საქართველოს უზენაესი სასამართლო სტატისტიკა ქვეყნდება უზენაესი სასამართლოს ვებგვერდზე
14
საარჩევნო პროცესების შესახებ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება
საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი
ინფორმირებული საზოგადოება; არჩევნებში საზოგადოების აქტიური ჩართულობა
15
სახელმწიფო შესყიდვების ელექტრონული სისტემის გაფართოება - „ყველა ყველაფერს ხედავს“
სსიპ სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტო კონკურსი ტარდება სახელმწიფო შესყიდვების ერთიან ელექტრონულ სისტემაში
16
საჯარო სამსახურში ადამიანური რესურსების მართვის ელექტრონული სისტემის განვითარება
საჯარო დაწესებულებებში დანერგილია ადამიანური რესურსების მართვის ელექტრონული სისტემა
17
ეროვნული არქივის გამჭვირვალობისა და ხელმისაწვდომობის გაზრდა
ნორმატიული ბაზა გადასინჯულია; საარქივო დოკუმენტაციის ელექტრონულ ვერსიებზე წვდომა უზრუნველყოფილია
18
შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივის ელექტრონული კატალოგის შექმნა
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემია
ყოფილი უშიშროების კომიტეტის არქივში დაცული დოკუმენტების ელექტრონული კატალოგი შექმნილი და გამოქვეყნებულია ეტაპობრივად
19
საჯარო ფინანსების მართვის სისტემის ეფექტიანობისა და გამჭვირვალობის გაზრდა
სსიპ საფინანსო-ანალიტიკური სამსახური
eTreasury, eBudget, eDMS, eAuction სისტემების მომხმარებელთა რაოდენობა; სამსახურის ცხელ ხაზზე შემოსული ზარების რაოდენობა; ჩატარებული ტრენინგების რაოდენობა
20
"112"-თან დაკავშირების ალტერნატიულ არხების შექმნა
სსიპ „112“ დანერგილია „112“-თან დაკავშირების ალტერნატიული არხები
ვალდებულებების შეუსრულებლობის მიზეზები
ამჟამად, საქართველო OGP-ის მესამე სამოქმედო გეგმაზე მუშაობს. აქტიურად მიმდინარეობს კონსულტაციები მასში შესატანი ვალდებულებების შესახებ. IDFI მიიჩნევს, რომ მესამე სამოქმედო გეგმის უკეთ განსახორციელებლად მნიშვნელოვანია გაანალიზდეს მეორე სამოქმედო გეგმით აღებული ვალდებულებების შეუსრულებლობის მიზეზები.
არასაკმარისი რესურსები
ზოგ შემთხვევაში, პასუხისმგებელმა უწყებებმა ვერ შეძლეს საკუთარი რესურსებისა და შესაძლებლობების სათანადოდ შეფასება და წინაწარ გათვლა.
საქართველოს საჯარო სამსახურის ბიუროს ვალდებულებად ჰქონდა აღებული საჯარო მოხელეთა ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციების მონიტორინგის სისტემის შექმნა. ეს ვალდებულება საჯარო სამსახურში კეთილსინდისიერების ამაღლების, გამჭვირვალობის და კორუფციის პრევენციის თვალსაზრისითაა გამორჩეული. პასუხისმგებელმა უწყებამ მოამზადა სამართლებრივი საფუძველი, თუმცა თავად სისტემა პრაქტიკაში ჯერაც არ ამოქმედებულა.
საჯარო სამსახურის ბიურომ ვალდებულება ტექნიკური მიზეზების გამო ვერ შეასრულა, მიუხედავად იმისა, რომ სამოქმედო გეგმის შემუშავების დროს საკმარისი შესაძლებლობა ჰქონდა გაეთვალა ვალდებულების შესრულებისთვის საჭირო რესურსები და საშუალებები.
ვალდებულებების შესასრულებლად არსებული რესურსები და შესაძლებლობები ასევე არ აღმოჩნდა საკმარისი სსიპ საქართველოს ეროვნული არქივისა და სსიპ სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოსთვის. მათი ვალდებულება იყო ელექტრონული არქივის სისტემის შექმნა და ელექტრონული მმართველობის დანერგვა ადგილობრივ თვითმმართველობებში.
მიზეზი უცნობია
სამწუხაროდ, 9 შეუსრულებელ ვალდებულებას შორისაა მეორე სამოქმედო გეგმის 3 მთავარი ვალდებულება. ესენია: 1. ელექტრონული პეტიციების პორტალის (ICHANGE.GE) შექმნა; 2. ინტერაქტიული სტატისტიკის წარმოება და დანაშაულის კრიმინოგენური რუკის შექმნა (სამოქმედო გეგმაში ორივე ვალდებულება IDFI-ის რეკომენდაციით შევიდა); და 3. ინფორმაციის თავისუფლების კანონმდებლობის რეფორმა. სამივე ვალდებულება რეფორმატორული შინაარსისაა და პირდაპირ კავშირშია OGP-ის დეკლარირებულ პრინციპებთან.
მიუხედავად იმისა, რომ ელექტრონული პეტიციების პორტალის შექმნის და ინფორმაციის თავისუფლების კანონმდებლობის რეფორმის გატარების ყველა ტექნიკური და პრაქტიკული საკითხი დასრულებული იყო, მათი განხორციელება გაურკვეველი მიზეზითა და დროით გადაიდო. მსგავსი სიტუაცია შეიქმნა შსს-ის მიერ ინტერაქტიული სტატისტიკის წარმოებასა და დანაშაულის კრიმინოგენური რუკის შექმნასთან დაკავშირებითაც. ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმზე სამინისტროს მიერ წარმოდგენილი წინსვლის ანგარიშების მიხედვით, ვალდებულების შესრულებაზე მუშაობა აქტიურად მიმდინარეობდა, გარკვეული პრაქტიკული ნაბიჯები უკვე გადადგმული იყო, თუმცა, საბოლოოდ, პროცესი გაურკვეველი მიზეზით შეჩერდა.
საქართველო აღიარებულია, როგორც OGP-ის პარტნიორობის ერთ-ერთი სამაგალითო ქვეყანა. 2014 წლიდან საქართველო OGP-ის სამეთვალყურეო კომიტეტის წევრია, რის გამოც მის ქმედებებს დიდი ყურადღება ეთმობა საერთაშორისო დონეზე.
იმისათვის, რომ ქვეყანა დარჩეს რეფორმების წინა ხაზზე, შეინარჩუნოს გამორჩეული პოზიცია ამ საერთაშირისო ინიციატივაში და მეტიც, გახდეს OGP-ის თანა-თავმჯდომარე ან თავმჯდომარე ქვეყანა, მთავრობამ და კონკრეტულმა უწყებებმა უნდა გამოიჩინონ მეტი პასუხისმგებლობა, საკუთარ თავზე აიღონ უფრო ამბიციური ვალდებულებები და, რაც მთავარია, შეასრულონ ისინი. მნიშვნელოვანი ვალდებულებების მხოლოდ აღება და შემდეგ არ ან ვერ შესრულება საქართველოს დაუკარგავს საერთაშორისო დონეზე მოპოვებულ პრესტიჟსა და რეპუტაციას.
მთავრობისგან OGP-ის ფარგლებში აღებული ვალდებულებების შესრულებას საქართველოს მოქალაქეებიც მოელიან. OGP-ის ფარგლებში საქართველოში მთავრობისა და სამოქალაქო სექტორის თანამშრომლობა ასევე აღიარებულია საერთაშორისო დონეზე, როგორც საუკეთესო მოდელი. შესაბამისად, სამოქალაქო სექტორის ძირითადი რეკომენდაციების არ შესრულება უარყოფითად აისახება ამ თანამშრომლობაზე და სამოქალაქო სექტორს, ისევე როგორც საქართველოს მოქალაქეებს გაუჩენს უნდობლობას და ნიჰილისტურ დამოკიდებულებას OGP-ის პროცესისადმი.
IDFI მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას გაითვალისწინოს შემდეგი რეკომენდაციები მომავალი სამოქმედო გეგმების შემუშავებისა და შესრულების დროს:
1. ღია მმართველობის პარტნიორობა (OGP) უნდა წარმოადგენდეს საქართველოს ხელისუფლების პრიორიტეტს. სამოქმედო გეგმის შედგენისას უნდა არსებობდეს აღებული ვალდებულებების შესრულების არა ფორმალური, არამედ მკაფიო და გადაწყვეტილი პოლიტიკური ნება.
2. სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებები უნდა იყოს არა მხოლოდ რეალისტური, არამედ ამბიციურიც. მათი შედეგი უნდა იყოს მასშტაბური, ხელშესახები და ტრანსფორმაციული.
3. სამოქმედო გეგმის ის ვალდებულებები, რომლებიც პირდაპირ უკავშირდება OGP-ის პრინციპებს, პირველ რიგში უნდა შესრულდეს. ამავე რეკომენდაციას იძლევა შეფასების დამოუკიდებელი მექანიზმი.
4. როგორც ეს საჯარო კონსულტაციებმა აჩვენა, საჭიროა მეტი ისეთი ვალდებულების აღება, რომელიც პირდაპირ უკავშირდება მოქალაქეების ყოველდღიურ ცხოვრებას. ამავე რეკომენდაციას იძლევა შეფასების დამოუკიდებელი მექანიზმი.
5. ინდიკატორები, რომელთა საფუძველზეც განისაზღვრება სამოქმედო გეგმის ვალდებულებების შესრულება, უნდა იყოს მკაფიო და რეალისტური.
6. საქართველომ მეტი ვალდებულება უნდა აიღოს ადგილობრივ თვითმმართველობებში OGP-ის პრინციპების დამკვირდების მიზნით. ამ მხრივ, ყველაზე ხშირად, OGP-ის წევრი ქვეყნები საკუთარ თავზე იღებენ ისეთ ვალდებულებებს, როგორიცაა ადგილობრივ დონეზე ელექტრონული პლატფორმების შექმნა, მონაწილეობითი ბიუჯეტირების დამკვიდრება და მონაცემების პროაქტიულად და ადვილად დამუშავებად ფორმატში გამოქვეყნება.
7. OGP-ის პრინციპების სრულფასოვნად დამკვიდრებისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის წევრთა შემადგენლობის გაფართოება. პროცესში უნდა ჩაერთონ ისეთი სახელმწიფო უწყებები, რომლებსაც შეეძლებათ ეფექტიანი და ამბიციური ვალდებულებების აღება და განხორციელება.

Georgia has recently started working on its third Open Government Action Plan, while it has yet to complete the main commitments of the second one. The study presents the reasons why second Action Plan commitments were not met, possible consequences and recommendations to be considered in the future.
The Open Government Partnership (OGP) is an international initiative that was launched in 2011 and currently includes 69 states. OGP member states develop annual action plans and voluntarily take on commitments to promote open government principles of transparency, accountability, citizen participation, and technology and innovation. Georgia joined the OGP in 2011. The action plan development process is coordinated by the Open Government Georgia Forum (Forum), which unites representatives of government, international and non-governmental organizations, and is co-chaired by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI).
The goal of this study is not to offer an alternative evaluation of the OGP Georgia Action Plan for 2014-2015. It rather aims to discuss the reasons for the failure to meet its commitments and develop effective recommendations that can be of use to the Forum moving forward. For this purpose, IDFI decided to present a simplified version of the evaluation conducted by the Independent Reporting Mechanism (IRM). IDFI, as the Forum co-chairman, together with other members shares the responsibility on the completed and unfulfilled commitments. Our goal is to assist the Forum to better plan future action plans.
The OGP Georgia Action Plan for 2014-2015 included 29 commitments and 16 state agencies responsible for their implementation. The commitments included in the second action plan were developed on the basis of cooperation between the government and non-governmental organizations and public consultations held across the country (19 public meetings with 700 total participants were held in 15 cities).
Of the 29 total commitments 9 have not been completed. This result is based on the comparison of the action plan indicators with the actual results at the end of 2015.
Unfulfilled Commitments (Open Government Partnership Georgia Action Plan 2014-2015) |
||||
| # | Commitment | Responsible Entity | Indicators |
Result
| 1 | E-petitions portal I-Change.ge | Government Administration |
E-petitions on the I-Change Portal are launched and properly functioning.
The portal is not operational. |
| 2 | Freedom of Information Act (FoI) draft | Ministry of Justice |
Draft law is presented to the Parliament of Georgia.
The draft law has not been presented to the Parliament. |
| 3 | Interactive statistics and crime mapping | Ministry of Internal Affairs |
The interactive statistics and crime mapping system is launched and operational in a test version.
The test version has not been launched. |
| 4 | Asset declaration monitoring system | LEPL Civil Service Bureau |
Proposal on monitoring system is submitted to the Government of Georgia; Agreement on the monitoring system model is reached; The system is operational.
The system is not operational. |
| 5 | Citizen's Portal (www.my.gov.ge) | LEPL Justice House |
Number of users increased by 15% by the end of 2015 compared to 2014; Number of e-services increased by 10% compared to 2014.
The number of users has not increased. |
| 6 | Establish a mechanism to inform the public on budgetary processes | Ministry of Finance |
Institutionalized mechanism for informing public on budgetary processes is created.
Activities were limited to publishing of data on the ministry website in substandard formats.
| 7 | Digital preservation system: E-archive |
LEPL National Archives of Georgia |
Technical requirement and functionality of the System is elaborated, as well as necessary legislative framework in place.
A general concept was developed but the system was never launched.
| 8 | Introduction of e-governance in local self-governments |
LEPL Public Service Development Agency |
E-governance is implemented in 10 municipalities; Decrease of time for service delivery; Increased number of local citizens engaged in decision making process on the local level.
E-governance has been introduced in only 6 municipalities. |
| 9 | Access to educational services (school certificates and diplomas) in Public Service Halls | LEPL Public Service Development Agency | Number of service users throughout the country | The services are not available at Public Service Halls. |
| Completed Commitments (Open Government Partnership Georgia Action Plan 2014-2015) |
|||
| # | Commitment | Responsible Entity |
Indicators
| 1 |
Travel insurance services at Public Service Halls
LEPL Justice House |
Service of insurance companies is provided at Public Service Halls.
| 2 |
Services of National Agency for State Property Management
Citizens are able to obtain services for privatizing or leasing of national property in Public Service Halls.
| 3 | Voice of the Consumer |
LEPL Justice House, Ministry of Justice
The project Voice of the Consumer is operational.
| 4 | JUSTdrive | LEPL Justice House |
JUSTdrive service is operational.
| 5 |
Development of community centers in Georgia
LEPL Public Service Development Agency
The number of local citizens using the services of Community Centers; Their satisfaction; The number of events organized in community centers. |
| 6 |
Transformation of public libraries for regional
The number of local citizens using services of the new libraries; their satisfaction with the provided literature, infrastructure and delivered services; the number of trainings conducted for librarians. |
| 7 | Digital signature and online authentication |
Number of organizations having introduced digital stamp/seal; Number of digitally signed/sealed document types within Public Service Development Agency. |
| 8 | Open data portal (data.gov.ge) |
LEPL Data Exchange Agency
Open data portal – data.gov.ge is created and operational. |
| 9 |
Coordination and support of the Open Government
Ministry of Justice
Forum sessions are held on regular basis, minutes are published on the webpage. |
| 10 |
Transparency and impartiality of public service recruitment
LEPL Civil Service Bureau
The rules for recruitment of public servants are adopted by the government. |
| 11 |
Political party financial declarations
State Audit Office
Financial declarations of political parties submitted to the State Audit Office are published in machine-readable format on the official webpage of SAO. |
| 12 |
Accessibility of Ministry of Interior's webpage to
Ministry of Internal
Official webpage of the Ministry of Internal Affairs is accessible for the people with disabilities; Online consultation and interviewing tool is launched on the website. |
| 13 |
Proactive publishing of surveillance data
The Supreme Court
Surveillance statistics are published on the webpage of the Supreme Court of Georgia. |
| 14 | Public awareness of the electoral process |
Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings
High level of public awareness; Active public participation in the elections. |
| 15 |
Public e-procurement system extended - “Everyone Sees Everything”
LEPL State Procurement Agency
E-Contest module is operating through Unified Electronic System of State Procurement (Ge-GP). |
| 16 |
Digital human resource management system for the public service
Electronic system for the management of human resources is launched in public agencies. |
| 17 |
Openness and accessibility
LEPL National Archives of Georgia
Relevant legislative framework is in place; Archive documents are available in electronic format. |
| 18 |
Electronic catalogues of Ministry of Internal Affairs
Electronic catalogue for documents preserved in the archive of former National Security Committee is created and gradually published. |
| 19 |
Increase efficiency and transparency of public finance management
LEPL Financial
Number of users of eTreasury, eBudget, eDMS and eAuction; Dynamics of complaints received on the hotline number 1551; Number of trainings delivered while implementing the systems. |
| 20 | Develop alternative channels to connect to ‘112’ | LEPL 112 | Alternative channels to connect to ‘112’ developed. |
Reasons for Failure to Meet the Commitments
Currently, Georgia is working on its third OGP action plan. Consultations on new commitments are underway. IDFI believes that identifying and discussing the reasons for failure to meet some of the commitments of the previous action plan will help better implement the next one.
Insufficient Resources
In some cases, responsible agencies were unable to properly evaluate and estimate their resources and capabilities.
For example, the Civil Service Bureau was responsible for setting up a monitoring system of asset declarations filed by public officials. This commitment was aimed at preventing corruption, and ensuring the integrity and transparency of the public service. The responsible agency prepared the legal basis, but was unable to launch the system.
The Civil Service Bureau failed to fulfill the commitment due to technical reasons, despite the fact that it had ample opportunity to properly evaluate and estimate the resources that would be required.
A similar problem prevented the LEPL National Archives of Georgia and LEPL Public Service Development Agency from launching a digital archive system and introducing e-government in local governments, respectively.
Reason Unknown
Unfortunately, the 9 unfulfilled commitments include 3 of main commitments of the second OGP action plan. These are: 1. E-petitions platform (ICHANGE.GE); 2. Interactive statistics and crime mapping (both commitments were included in the action plan based on IDFI's recommendation); and 3. Reform of the legislation on Freedom of Information. All three commitments are reformative and directly related to OGP’s main principles.
Even though all of the technical and practical preparations were made for the launch of the e-petitions platform and the freedom of information reform, their implementation was delayed indefinitely for unknown reasons. The same happened in relation to interactive statistics and crime mapping. According to the Ministry of Internal Affairs’ progress report presented to the OGP Georgia Forum, the ministry was actively working on implementing the commitment and had already taken practical steps, however, in the end, the process was stopped for no apparent reason.
Georgia is recognized as an exemplary OGP member state. The country has served as a member of the OGP Steering Committee since 2014, which places its actions under an international spotlight.
In order for Georgia to remain on the front line of reforms, maintain its distinctive position in the Open Government Partnership and have a chance to become a co-chairman or chairman of this international initiative, the government and individual state agencies must be more responsible, undertake ambitious commitments and, most importantly, fulfill them. Taking on significant commitments and then refusing or failing to complete them will damage Georgia’s international prestige and reputation.
The Georgian people also expect the government to fulfill its OGP commitments. The Georgian model of cooperation between the government and civil society within the OGP framework is recognized internationally. The government’s failure to implement key civil society recommendations will have a negative impact on this cooperation and will give rise to distrust and nihilism towards the OGP process among the citizens and the civil society.
Recommendations
IDFI calls on the Georgian government to consider the following recommendations when planning and implementing future OGP action plans:
1. The Open Government Partnership (OGP) must be a national priority for Georgia. Commitments included in new action plans must be accompanied with a clear political will and intent of fulfilling them.
2. The commitments included in future OGP action plans must be not only realistic but also ambitious. Their results must be large-scale, tangible and transformational.
3. The commitments that are directly related to OGP principles must be prioritized during implementation. This recommendation was also made by the IRM.
4. Public consultations demonstrated the need for more commitments that have a direct impact on the everyday lives of citizens. The same was recommended by the IRM.
5. The indicators used to evaluate the successful completion of commitments must be clear and realistic.
6. Georgia must undertake more commitments aimed at introducing OGP principles at the local government level. The commitments undertaken by OGP member states in this regard are most commonly related to electronic platforms, participatory budgeting and proactive disclosure of public information in easy-to-use formats.
7. The Open Government Georgia Forum must be expanded to include more state agencies that will be able to take on and implement effective and ambitious commitments.