საჯარო სამსახურში კონკურსის ჩატარების შესახებ კანონმდებლობის ანალიზი
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანალიზი 18 ივლისი 2014
საჯარო სამსახურში კონკურსის ჩატარების წესი მნიშვნელოვნად დაიხვეწა ა.წ. 20 ივლისს საქართველოს მთავრობის შესაბამისი დადგენილების ძალაში შესვლით. შედეგად შეიქმნა კონკურსის სამართლიანობისა და მიუკერძოებლობის პრინციპების დაცვით ჩატარების მეტი გარანტია. მიუხედავად ამისა საქართველოს კანონმდებლობის საერთაშორისო პრაქტიკასთან (დიდი ბრიტანეთი და ესტონეთი) შედარების პროცესში გამოიკვეთა სამართლებრივ რეგულაციებში არსებული რიგი ხარვეზები. შესაბამისად კანონმდებლობის შემდგომი დახვეწის მიზნით გთავაზობთ ჩვენ რეკომენდაციებს:
• სასურველია საკონკურსო-საატესტაციო კომისიების შემადგენლობა მხოლოდ ნაწილობრივ იყოს მუდმივი და ყოველ კონკრეტულ შემთხვევაში, ვაკანსიის სპეციფიკიდან გამომდინარე, ხდებოდეს კომისიაში ამა თუ იმ დარგის სპეციალისტების მოწვევა;
• გამოცხადებულ ვაკანსიაზე განცხადების შეტანის კანონით დაწესებული 10 დღიანი ვადა შესაძლოა ხშირ შემთხვევაში არ იყოს საკმარისი განცხადების სრულყოფილად შესავსებად. მაგალითად მაშინ, როდესაც განცხადებით მოთხოვნილია რიგი ისეთი დოკუმენტაციის წარმოდგენა, როგორიც არის რეკომენდაციის წერილები, დიდი რაოდენობით დოკუმენტთა ასლები, სერთიფიკატები და ა.შ. შესაბამისად სასურველია აღნიშნული ვადა გაიზარდოს არანაკლებ 2 კვირამდე;
• სავალდებულოდ უნდა დაწესდეს კონკურსის მიმდინაროების პროცესში ტესტირების ჩატარება. ამასთან ტესტირების ქულებს უნდა ენიჭებოდეს მეტი ყურადღება ვიდრე სხვა ეტაპების მაგ. გასაუბრების შედეგებს. ქულათა სისტემით შეფასების თავიდან აცილება მხოლოდ გამონაკლის შემთხვევებში და დასაბუთებული გადაწყვეტილების საფუძველზე უნდა იყოს შესაძლებელი. აღნიშნული ხელს შეუწყობს კონკურსის მიმდინარეობისას მიუკერძოებლობისა და ობიექტურობის პრინციპების პრაქტიკაში განხორციელებას;
• კანონმდებლობის თანახმად, განცხადებების გადარჩევისას, კომისია ვაკანტურ თანამდებობაზე დასანიშნად წარადგენს მხოლოდ ერთ პირს, სასურველია ასევე კომისიის მიერ შერჩეულ იქნას სათადარიგო კანდიდატი რომელიც თანამდებობაზე დასანიშნად წარდგენილი კანდიდატის შემდეგ საუკეთესოდ დააკმაყოფილებს საკვალიფიკაციო მოთხოვნებს. შედეგად შერჩეული კანდიდატის მიერ დანიშვნაზე უარის თქმის შემთხვევაში, თავიდან იქნება აცილებული კონკურსის ხელახლა ჩატარების აუცილებლობა;
• კონკურსის დასრულების შემდეგ, მასში მონაწილე ყველა კანდიდატს უნდა ეგზავნებოდეს კომისიის მიერ მიღებული დასაბუთებული გადაწყვეტილება;
• საჯარო სამსხურის ბიუროს უნდა ქონდეს მეტი ბერკეტი ზედამხედველობა გაუწიოს კომისიების ფუნქციონირებას. კერძოდ საჯარო სამსახურის ბიუროს წარმომადგენელს უნდა ქონდეს უფლება დაესწროს კონკურსანტებთან გასაუბრების პროცესს. ამასთან კომისიის თავჯდომარის მოადგილეს, ისევე როგორც საპრეტენზიო კომისიის თავჯდომარესა და მის მოადგილეს უნდა ნიშნავდეს საჯარო სამსახურის ბიუროს უფროსი;
• სჯარო სამსახურში კონკურსის ჩატარებაზე საზოგადოებრივი კონტროლის გაძლიერების მიზნით სასურველია საჯარო სამსახურის ბიურო აწარმოებდეს და ვებ-გვერდზე აქვეყნებდეს სტატისტიკურ მონაცემებს ჩატარებული კონკურსებისა და მათი შეგდების შესახებ (რამდენ შემთხვევაში დასრულდა კონკურსი დანიშვნით), იმ შემთხვევაში როდესაც პოზიცია არ შეივსო რა იყო ამის მიზეზი, რომელ სექტორში (კერძო თუ საჯარო) მუშაობდნენ საჯარო მოხელეები მანამ სანამ ისინი კონკრეტულ სახელმწიფო დაწესებულებაში დაიკავებდნენ პოზიციას და ა.შ.

Civil Service Recruitment
News | Rule of Law, Human Rights and Freedom of Media | Publications | Open Governance and Anti-Corruption | Analysis 18 July 2014
The civil service recruitment procedures have significantly improved after the adoption of the relevant decree by the Government of Georgia on the 20th of July this year. Overall the legal guarantees of the recruitment process being conducted in an objective and impartial way has been strengthened by the legislation. Nevertheless in the process of comparing Georgian legislation with international practices (the UK and Estonia) it was found that the legislation regulating civil service recruitment issues in Georgia needs further improvements, hence our recommendations are as follows.
• The composition of the selection committees should be partially permanent. Given the specification of every single post the experts in the given sphere should be invited in the committees on an ad hoc basis;
• The ten days period for submitting an application enshrined in the legislation often may not be enough for making a well prepared application e.g. in the cases when submitting letters of recommendations, certificates and etc. is requested. Thus lengthening the period up to two weeks is advisable;
• Conducting tests in the process of selection should be made obligatory. In addition the scores of the tests should be granted higher importance then the results of other selection stages, e.g. interviews. Avoiding the score based assessment should only be made possible in exceptional circumstances based on the well-grounded decision. This will facilitate to conducting the selection process based on the highest possible standard for insuring the unbiased and objective assessment of the applicants;
• According to the legislation as a result of the selection process only one best candidate is selected by the committee. It is advisable for the committees to also nominate the second-best candidate. As a result in the case of the selected candidate turning down the offer the need of conducting the second selection procedure will be avoided.
• Each applicant should be provided with a well-grounded decision giving the reasons for turning down his/her candidacy;
• The Civil Service Bureau should be provided with more leverages for monitoring the activities of the selection committees. Precisely, the representatives of the Bureau should be given the opportunity to attend the interviews with the applicants. In addition the deputy chair of the section committees, as well as the chair and the deputy chair of the appeal committees should be appointed by the head of the Civil Service Bureau;
• In order to facilitate to the process of citizen control of the work of selection committees, it is advisable for the Civil Service Bureau to prepare and upload on its web-page the statistical information on the number and the results of selection procedures held (in how many case was the selection process finalized with an appointment), in cases when the vacant post was not filled what were the reason for this, which sector (private or public) were the appointees employed in before joining the public sector and etc.