2022 წლის 22 ნოემბერს, IDFI-მ გამართა სამუშაო შეხვედრა - ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება: საქართველოს საჭიროებები და საერთაშორისო კარგი პრაქტიკა. ღონისძიება ეხებოდა საქართველოში ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობას: მთავარ საჭიროებებსა და გაუმჯობესების პერსპექტივებს თანამედროვე ტენდენციებიდან გამომდინარე. კერძოდ, IDFI-ის ადგილობრივი მმართველობის, ინტერნეტისა და ინოვაციების მიმართულების ხელმძღვანელმა, თეონა ტურაშვილმა გააკეთა პრეზენტაცია საჯარო/ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით სხვადასხვა საერთაშორისო კვლევის/გამოკითხვის მიხედვით საქართველოს შედეგებზე, გამოკვეთილ მიღწევებსა და საჭიროებებზე. აქცენტი გაკეთდა თუ რა ესაჭიროება ქვეყანას აღნიშნულ გამოკითხვებში შედეგების გასაუმჯობესებლად: კანონმდებლობის გაუმჯობესება, ცალკეული მონაცემების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა, თუ მონაცემების უფრო დეტალური ფორმით გამოქვეყნება.
IDFI-ის ანალიტიკოსმა, დავით ერისთავმა მიმოიხილა მსგავსი კვლევების საფუძველზე გამოკვეთილი კარგი პრაქტიკები სხვადასხვა ქვეყნიდან, რომლებიც შესაძლებელია სასარგებლო აღმოჩნდეს საქართველოსთვის ცალკეულ საკითხებზე მონაცემების ხელმისაწვდომობის გასაზრდელად. დავითმა, ასე მიმოიხილა საჯარო მონაცემების ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებული ევროკავშირის მთავარი დირექტივა - ღია მონაცემების დირექტივა: დირექტივის მთავარი პრინციპები და მოთხოვნები. აღნიშნული დირექტივის გათვალისწინება მნიშვნელოვანია საქართველოსთვის ევროსტანდარტებთან კანონმდებლობის ჰარმონიზაციის კუთხით.
პრეზენტაციების შემდეგ გაიმართა დისკუსია საჯარო დაწესებულებების, სამოქალაქო საზოგადოებისა და კერძო სექტორის წარმომადგენლების მონაწილეობით, რომლის დროსაც დამსწრეებმა გამოთქვეს მოსაზრებები, რა შეიძლება გაკეთდეს მომავალში ღია მონაცემების ხელმისაწვდომობისა და გამოყენების წასახალისებლად.
სხვადასხვა ინიციატივებთან ერთად, დასახელდა შემდეგი საჭიროებები: კერძო სექტორის, სამოქალაქო საზოგადოებისა და საჯარო უწყებების საჭიროებების კვლევა/შეფასება მონაცემების ღია ფორმატში ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფისა და გამოყენების თვალსაზრისით, მონაცემების გამოყენებით საინტერესო აპლიკაციების/სერვისების შექმნის წახალისება, მონაცემთა წიგნიერებაზე ორიენტირებული აქტივობები, საჯარო სექტორის მხარდაჭერა / შესაძლებლობების გაძლიერება მონაცემების განკარგვისა და დამუშავების კუთხით.
ღონისძიება გაიმართა პროექტის - ღია მონაცემების სტანდარტების ამაღლება და გამოყენების წახალისება საქართველოში - ფარგლებში. პროექტი დაფინანსებულია საერთაშორისო მედიის მხარდაჭერის (IMS - International Media Support) მიერ.

On November 22, 2022, IDFI held a workshop - Improve Access to Open Data: Georgia’s Needs and international standards / best practices. The event covered the issues of the availability of public/open data in Georgia: main achievements, challenges, and needs. Teona Turashvili, Head of IDFI's Local Government, Internet and Innovations Directions presented Georgia‘s results and highlighted achievements and needs based on various international studies/surveys in terms of the availability of public/open data. Emphasis was made on what the country needs to improve the results in the mentioned surveys: improving legislation, ensuring the availability of individual datasets, or publishing data in an open format.
IDFI’s analyst, David Eristavi overviewed the good practices identified in various countries on the basis of the mentioned studies. These examples can be useful for Georgia to increase the availability of data on certain categories. Additionally, David presented an overview of the main directive of the European Union related to the availability of public data - the Open Data Directive: the main principles and requirements of the directive. Consideration of the mentioned directive is important for Georgia in terms of harmonizing the legislation with European standards.
By the end of the presentations, a discussion was held with the active participation of representatives from public institutions, CSOs, and the private sector, who shared their views on the ways of improving the availability and re-use of open data in Georgia. Among other initiatives, the following needs were expressed: needs assessment of the private and public sectors, as well as of CSOs, in terms of ensuring availability and use of data in open formats, promoting the development of data-driven applications/services, activities focused on data-literacy, supporting/capacity building of the public sector in terms of data management and processing.
The event was held within the framework of the project - Advancing Open Data Standards and Promoting Open Data Use in Georgia. The project is financed by International Media Support (IMS).