ჰააგაში OGP-ის წევრი ქვეყნების ექსპერტთა ვორქშოფი მიმდინარეობს
პარტნიორობა ღია მართველობის (OGP) სამომავლო გეგმებსა და სამოქალაქო საზოგადოების როლის გაატიურებაზე მსჯელობენ OGP-ის წევრი ქვეყნების წარმომადგენლები ვორქშოფზე, რომელიც ჰააგაში 2 სექტემბერს გაიხსნა და სამ დღეს გაგრძელდება.
შეხვედრა ორგანიზებულია OGP-ის სამოქალაქო სექტორის მმართველი კომიტეტის მიერ და მასში მონაწილეობას იღებენ OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრები, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები დიდი ბრიტანეთიდან, ნიდერლანდებიდან, მექსიკიდან, საფრანგეთიდან, საქართველოდან, ინდონეზიიდან, კენიიდან და სამხრეთ აფრიკიდან.
შეხვედრაზე საქართველოს „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI) დირექტორი და ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის თანათავმჯდომარე გიორგი კლდიაშვილი წარმოადგენს.
ჰააგაში გამართული ვორქშოფის მიზანია მხარი დაუჭიროს სამოქალაქო საზოგადოებას, რათა მათ გააძლიერონ ქვეყნის რეფორმების, სამოქმედო გეგმის ფარგლებში აღებული ვალდებულებების შესრულებაში სამოქალაქო საზოგადოების მონაწილეობა და მონიტორინგი. შეხვედრის მონაწილენი მსჯელობენ რა მიმართულებით უნდა გაუმჯობესდეს OGP-ის წევრ ქვეყნებში სამოქალაქო საზოგადოებასა და მთავრობას შორის თანამშრომლობა და პარტნიორობა. ასევე, განიხილება ის ეფექტური მექანიზმები, რომლებიც ღია მმართველობის განსავითარებლად მმართველი კომიტეტის წევრ ქვეყნებში სამოქალაქო ორგანიზაციებმა შეიძლება გამოიყენონ.
საქართველო OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრად მიმდინარე წელს აირჩიეს. ქვეყანამ პარტნიორობის ფარგლებში უკვე მეორე, 2014-2015 წლის სამოქმედო გეგმა შეიმუშავა, რომლის ფარგლებში 16-მა საჯარო უწყებამ 26 ვალდებულება უნდა შეასრულოს.

Workshop with participation of experts from OGP Countries is being hosted by Netherlands, in Hague. The workshop for Open Government Partnership (OGP) countries opened on September 2nd, and will continue for 3 more days.Within the frames of the meeting the experts will discuss future plans of OGP, as well as enhancing the role and encouraging further participation of civil society.
The meeting is organized by the OGP civil society Steering Committee. Members of OGP steering committee and civil society from UK, The Netherlands, Mexico, France, Georgia, Indonesia, Kenya and South Africa are taking in the workshop.
A director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and the co-Chairman of the OGP Georgia’s Forum Giorgi Kldiashvili is representing civil society of Georgia through the workshop.
The purpose of the Hague workshop is to strengthen participation of civil sector in the monitoring process of state reforms and encourage the right delivery of OGP Action Plan commitments. Participants of the meeting are discussing options of developing and maintaining an ongoing partnership and cooperation with governments in OGP countries. Furthermore, discussion topics concern to the efficient mechanisms that can be implemented and used by civil society for improving open governance.
Georgia was elected as a member of steering committee in 2014. Open Government Georgia’s action plan 2014-2015 has already been established. It comprises 26 commitments to be implemented by 16 responsible agencies.