მომხმარებლის ხმა მიმდინარე წლის ღია მმართველობის ჯილდოს კონკურსზე
2015 წლის 7 მაისს, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროში გაიმართა ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის მეცამეტე შეხვედრა. ფორუმის შეხვედრას თავმჯდომარეობდნენ იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსი ზურაბ სანიკიძე და ,,ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI) დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი. შეხვედრაზე განიხილეს საქართველოში „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) ჩასატარებელი რეგიონული კონფერენციის, 2015 წლის „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ ჯილდოს და სამოქმედო გეგმის შესრულების პროგრესის საკითხები.
ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის (შემდგომში - ფორუმი) მომხსენებელმა, ბ-ნმა ზურაბ სანიკიძემ ფორუმს მიაწოდა ინფორმაცია 2015 წლის 21-23 აპრილს მეხიკოში გამართული OGP-ის მმართველი კომიტეტის შეხვედრის შესახებ. შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღო საქართველოს იუსტიციის მინისტრმა, თეა წულუკიანმა და ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის მომხსენებელმა, ზურაბ სანიკიძემ.
ფორუმმა იმსჯელა 2015 წლის ღია მმართველობის ჯილდოს კონკურსზე საქართველოს მონაწილეობის შესახებ. მიმდინარე წელს საკონკურსო თემაა სახელმწიფო სერვისების განვითარება, რაც OGP-ის მიერ გამჭვირვალე მმართველობის ერთ-ერთ ძირითად კომპონენტად არის მიჩნეული. ფორუმის წევრებმა იმ პროექტების შესახებ იმსჯელეს, რომლებიც, მათი მოსაზრებით, კონკურსზე წარდგენის შემთხვევაში, საქართველოს წარმატებულ შედეგს მოუტანს. ფორუმის გადაწყვეტილებით საქართველო მიმდინარე წლის ღია მმართველობის ჯილდოს კონკურსზე წარადგენს ღია მმართველობა საქართველოს 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმის ფარგლებში განხორციელებულ პროექტს - „მომხმარებლის ხმა“, რომლის მთავარი მიზანია, მოქალაქეების კომენტარებისა და შეფასებების გათვალისწინებით, საჯარო სერვისების მიწოდების ხარისხის გაუმჯობესება. ამავდროულად ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულება ითვალისწინებს მომხმარებელთა უფლებების დაცვის თვალსაზრისით ევროკავშირის რეგულაციებთან დაახლოებას. შესაბამისად, საქართველოს მიერ წარდგენილი ჯილდოს გამარჯვება კარგი გზავნილი იქნება ევროკავშირსთვისაც, რადგან ხაზი გაესმება მომხარებელთა უფლებების დაცვის საკითხს.
ფორუმმა განიხილა ვალდებულებების შესრულების პროგრესი. კერძოდ, ფორუმმა მოისმინა სსიპ - საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის, ფინანსთა სამინისტროსა და სსიპ სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს ანგარიშები ღია მმართველობის სამოქმედო გეგმის ფარგლებში აღებული ვალდებულებების შესრულების შესახებ. საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის წარმომადგენელმა საარჩევნო პროცესების შესახებ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების მიზნით გადადგმული ნაბიჯებისა და განხორციელებული პროექტების შესახებ ისაუბრა. სსიპ - შესყიდვების სააგენტომ დეტალურად მიმოიხილა სახელმწიფო შესყიდვების ელექტრონული სისტემის გაფართოებისა და მასში კონკურსის ელექტრონული მოდულის ინტეგრირების სამუშაო პროცესი. ფინანსთა სამინისტროს წარმომადგენელმა ფორუმს გააცნო საბიუჯეტო პროცესთან დაკავშირებით საზოგადოების ინფორმირების ეფექტური მექანიზმის ჩამოყალიბების მიზნით განხორციელებული აქტივობები და სამომავლო გეგმები.
შეხვედრის მონაწილეები შეთანხმდნენ, რომ ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის მომდევნო შეხვედრა ჩატარდება OGP-ის რეგიონული კონფერენციის ჩატარების შემდეგ.

On May 7th 2015, 13th meeting of the Open Government Forum was held in the Ministry of Justice of Georgia. The forum was chaired by the Head of the Analytical Department of the Ministry of Justice of Georgia - Zurab Sanikidze and by the Director of the “Institute for Development of Freedom of Information“ (IDFI) Giorgi Kldiashvili. During the meeting participants discussed the upcoming regional conference of the Open Government Partnership (OGP) in Georgia, the reward issues of the 2015 Open Government Partnership and the progress issues of the fulfillment of the Action Plan.
The Co-Chair of the Open Government Forum in Georgia (hereafter - Forum), Zurab Sanikidze presented information regarding the OGP steering committee meeting in Mexico, on 21-23 April 2015. The Minister of Justice of Georgia - Tea Tsulukiani and the Co-Chair of the Open Government Forum Georgia - Zurab Sanikidze participated in the meeting.
Forum discussed the participation of Georgia at the Open Government Reward Competition in 2015. The subject of the competition for the current year is development of state services that are considered as one of the main components of the transparency governed by OGP. The members of Forum discussed various projects that might bring success to Georgia on the competition.
By the decision of the Forum, Georgia will present the project “The Voice of a Customer” at the OGP reward competition of this year. “The Voice of a Customer” was established within the scopes of Open Government Georgia Action Plan 2014-2015. The main purpose of the project is improvement of the quality of public service considering the feedback and evaluations from citizens. At the same time the Association Agreement with EU, considers consumer’s rights as the subject of harmonization with EU regulations. Accordingly, wining of presented reward by Georgia will be a good massage to European Union as well because it will emphasize the success in the sphere of consumer’s rights too.
Forum presented the progress of commitments being implemented. Forum discussed the reports regarding Open Government Action Plan commitments of LEPL Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings, the Ministry of Finance and LEPL State Procurement Agency. The representatives of the Center of Electoral Systems Development, Reforms and Training, talked about the electoral process and steps made in order to develop public consciousness and already established projects.
LEPL State Procurement Agency discussed enlargement of public procurement electronic system and integration of electronic competition module. Representative of the Ministry of Finance presented the activities and the future plans regarding the effective mechanism of informing the public about the budget.
Participants of the forum agreed that the next meeting of the Open Government Forum Georgia will take place after the OGP regional conference.