მედია კლუბის პირველი შეხვედრა
სიახლეები | ინტერნეტი და ინოვაციები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 21 ოქტომბერი 2010
ფონდ „ღია საზოგადოება საქარველოს“ მიერ დაფინანსებული პროექტის „საჯარო ინფორმაციის ონლაინ რესურსების ბაზის“ ფარგლებში 1 ოქტომბერს „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ ოფისში გაიმართა  მედია კლუბის პირველი შეხვედრა. შეხვედრაზე მედიის წარმომადგენლებს განემარტათ პროექტის ძირითადი მიმართულებები, რაც ვებ-გვერდზე სხვადასხვა სახის საჯარო ინფორმაციის გამოქვეყნებას გულისხმობს. ამასთან ერთად, აღინიშნა, რომ რამდენადაც საჯარო ინფორმაციის მიმწოდებელი საზოგადოებამდე სწორედ მედია საშუალებებია და უფრო მეტად, საგამოძიებო ჟურნალისტიკით დაკავებული ჟურნალისტები, მედია კლუბის შეხვედრების მიზანია ინსტიტუტის პროექტის განხორციელების ფარგლებში სწორედ მედია სექტორისგან მიიღოს რეკომენდაციები, თუ რა სახის საჯარო ინფორმაცია არის საინტერესო და აქტუალური მედია წარმომადგენლებისთვის.
მედია კლუბის  პირველ შეხვედრაზე გადაწყდა, რომ   მას შემდეგ რაც „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ გამოითხოვს საჯარო ინფორმაციას საჯარო დაწესებულებებიდან,  წერილის შინაარსის და ადრესატის შესახებ ინფორმაცია დაეგზავნება მედია კლუბის წევრებს, იმ მიზნით, რომ არ მოხდეს ინსტიტუტის და  მედია კლუბის წევრთა მხრიდან ანალოგიური შინაარსის ინფორმაციის გამოთხოვნა. ეს მედიის წარმომადგენელთა დროსა და რესურსებს დაზოგავს. ამასთან, შეხვედრაზე გადაწყდა, რომ შემოსული საჯარო ინფორმაციის შესახებ მოკლე ანოტაციები გადაეგზავნება მედია კლუბის წევრებს ოპერატიულ რეჟიმში, რათა მათ მოპოვებული საჯარო ინფორმაციის შინაარსი შეიტყონ პირველებმა.
გადაწყდა, რომ მედია კლუბის შეხვედრები გაიმართება რეგულარულად, თვეში ერთხელ „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ ოფისში, ა. მაჭავარიანის (არაგვის) ქ.#4. მორიგი  შეხვედრა იგეგმება  საჯარო ინფორმაციის ონლაინ რესურს ბაზის ვებ–გვერდის პრეზენტაციის შემდეგ. მედია კლუბის კარი ღიაა ყველა დაინტერესებული ჟურნალისტისათვის.

The first meeting of the Media Club initiated in the framework of the “Public Information Online Resources Database” project financed by the Open Society – Georgia Foundation was held on October 1st in the office of the Institute for Development of Freedom of Information.
During the meeting media representatives were informed about the major objectives of the project that comprises displaying different types of public information on the Institute’s web-site.
Furthermore, it was noted that because public information is delivered to the society through media, and especially through organizations producing investigative journalism, the Media Club was created to enable the Institute in executing the project and to obtain recommendations from the media sector representatives about the types of public information that is most relevant and important to them.
At the first Media Club meeting it was agreed that in order to avoid duplicate requests of public information performed by the Institute’s staff and the media club members, following the Institute’s request of public information from government agencies, the information covering the content and the recipient of the letter will be mailed to the members of the Media Club. This will also save the time and energy of the media sector representatives.
Furthermore, it was agreed that short annotation summaries of received public information will be distributed to the media club members in a dynamic regime, to ensure that the information is first accessed by them. At the meeting, it was agreed that the Media Club meetings will be held regularly once a month at the office of the Institute for Development of Freedom of Information, 4 Machavariani (Aragvi) Street.
The next meeting is planned to take place after the presentation of the on-line resource database web-site. The Media Club is open for all interested journalists.