IDFI-ის ადვოკატირების აქტივობები 2010 წელს
2010 წლის IDFI-ის (ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი) ადვოკატირების საქმიანობები დაკავშირებული იყო ინფორმაციის თავისუფლებასთან, მედიისა და ინტერნეტის განვითარებასთან, ასევე, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის და ელექტრონული მთავრობის მნიშვნელობასთან; ინსტიტუტის ექსპერტები საკუთარ მოსაზრებებსა და საკანონმდებლო წინადადებებს სთავაზობენ ხელისუფლებასა და ფართო საზოგადოებას.
საერთაშორისო კონფერენციის "ინფორმაციის თავისუფლება კავკასიის რეგიონში" (8-11 მაისი, 2009 წელი) ფარგლებში მონაწილე ქვეყნებმა (სომხეთი, აზერბაიჯანი, საქართველო, რუსეთი, ამერიკის შეერთებული შტატები) არსებული პრობლემების სიმრავლიდან გამომდინარე და მათ გადასაჭრელად გამოკვეთეს ერთიანი სტრატეგიის ჩამოყალიბებისა და ეფექტური ქსელის შექმნის აუცილებლობა. საუბარი შეეხო ასევე საერთო საბჭოთა წარსულის გავლენას წარმოდგენილ ქვეყნებში. მოქალაქეებს არ ჰქონდათ წვდომა ინფორმაციაზე და მოქალაქეების უმეტესობამ დღესაც არ იცის, რომ არსებობს კანონი ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ, ბევრი რეგიონალური საჯარო დაწესებულების წარმომადგენლისთვის არ არის ცნობილი მათი კანონმდებლობით გათვალისწინებული ვალდებულებები.
2009 წლის 18 ივნისს ნორვეგიაში ევროსაბჭოს 47 წევრიდან თორმეტმა ხელი მოაწერა ოფიციალური დოკუმენტების ხელმისაწვდომობის კონვენციას, რომელიც ადგენს სამართლებრივ ბაზისს და უზრუნველყოფს მინიმალურ სტანდარტებს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობისათვის. მიუხედავად ხელშეკრულების მიმართ ურთიერთგამომრიცხავი მოსაზრებების არსებობისა, ხელმომწერი ქვეყნების არასამთავრობო ორგანიზაციები ითხოვენ მოცემული ხელშეკრულების რატიფიცირებას.
2010 წლის 1 ოქტომბერს ჩატარდა მედია კლუბის პირველი შეხვედრა, რომლის დროსაც მედიის წარმომადგენლებს გააცვნეს პროექტის ძირითადი მიმართულებები. ამასთანავე, აღინიშნა, რომ რამდენადაც საჯარო ინფორმაციის მიწოდება საზოგადოებამდე მედია საშუალებების პრეროგატივაა, საყურადღებოა მედია სექტორისგან მიღებული რეკომენდაციები, თუ რა სახის საჯარო ინფორმაცია არის საინტერესო და აქტუალური მედია წარმომადგენლებისთვის;
შეჯამების სახით შეიძლება ითქვას, რომ 2010 წლის განმავლობაში ორგანიზაციისთვის საკუთარი რეკომენდაციებისა და მოსაზრებების ადვოკატირების ძირითადი სტრატეგიებს წარმოადგენდა:
o მოლაპარაკებები, კონსულტაციები და შეხვედრები სხვადასხვა დაინტერესებულ მხარეებთან, მათ შორის მედიის, არასამთავრობო სექტორის, სახელმწიფო დაწესებულებებისა და ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლებთან;

In 2010 Advocacy activities of IDFI (Institute for Development of Freedom of Information) were related to Freedom of information, development of Media and Internet, Access of information and importance of e-governance; IDFI Analysts have been suggesting their ideas and legislative proposals to the government and society;
The participant countries (Armenia, Azerbaijan, Georgia, Russia and the USA) of international conference “Freedom of Information at Caucasus Region“ (8-11 May, 2009) discussed several solutions, such as creating joint strategy and effective network due to answer the problems in the region. The meeting covered the issues of Soviet influence at representative countries. Citizens did not have access to information and the vast majority of the population does not know about the Law on Information.
On June 18th, 2009 twelve members of Council of Europe signed the Convention on Access to Official Documents. As it was mentioned during the meeting, this convention can provide legal basis, and ensure minimal standards for accessing information. Despite of the fact that there were controversial opinions about the treaty NGOs from signature countries requested ratification of the convention;
The first meeting of Media club took place within the project on October 1st, 2010. The representatives of media got acquainted to the main directions of the project. Simultaneously, meeting attendees highlighted importance of recommendations from media about significant and interesting public information, because they are one who provide society with public information.
In conclusion, throughout 2010 the main strategies of the organization for advocating recommendations and opinions were following:
o Negotiations, consultations and meetings with various stakeholders, including representatives from the media, non-governmental sector, state institutions and business.