რეგიონული გაზეთები საჯარო ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობას მოითხოვენ
2010 წლის 4 მაისს ინტერნეტ გამოცემა civil.ge-ს ინფორმაციით საქართველოს რეგიონალურმა პრესამ პროტესტი გამოხატა საჯარო ინფორმაციის მიღების შეზღუდვებთან დაკავშირებით:  რამდენიმე რეგიონული გაზეთი 3 მაისს, როდესაც მსოფლიო პრესის თავისუფლების დღეს აღინიშნავს, ცარიელი მთავარი გვერდით დაიბეჭდა, სადაც მხოლოდ ერთი წინადადება ეწერა: “მოგვეცით საჯარო ინფორმაცია”.
16 რეგიონული გაზეთის მიერ გავრცელებულ ერთობლივ განცხადებაში ნათქვამია, რომ ისინი ხშირად აწყდებიან დაბრკოლებებს სახელმწიფო სტრუქტურებიდან საჯარო ინფორმაციის მიღებისას. საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსი, რომელიც საჯარო ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობას უზრუნველყოფს საქართველოში 2000 წლიდან შევიდა ძალაში.
განცხადებაში გაზეთები მოუწოდებენ პარლამენტს და პრეზიდენტს, რომ “ფასადური გამჭვირვალობის” ნაცვლად სახელმწიფო სტრუქტურების რეალური გამჭვირვალობა უზრუნველყონ.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ (საია) 3 მაისს ასევე გაავრცელა განცხადება, სადაც ნათქვამია, რომ “ბოლო დროს განსაკუთრებით მომრავლდა სახელმწიფო ორგანოების მხრიდან ჟურნალისტების სრული იგნორირების შემთხვევები”. ორგანიზაციის თქმით, თბილისის მერია “აბსოლუტურად უკანონო უარს ამბობს” საიას-თვის საჯარო ინფორმაციის მიწოდებაზე. ორგანიზაციის განცხადებით, ადგილობრივი თვითმართველობის ორგანოები “უფრო მეტად აღრმავებენ ინფორმაციის თავისუფლებისათვის დაწესებული ბარიერების სამარცხვინო პრაქტიკას”.

On May 4th 2010 Several regional newspapers ran a blank front page on May 3, which marks the World Press Freedom Day, with a headline "Give us public information".
Approxinately 16 regional newspapers made a joint statement and highlighted the problem the journalists were facing in obtaining information from the state institutions. General Administrative Code of Georgia, which provides access to public information, came in force in 2000.
In the statement, the newspapers call on the President and the Parliament "to secure real transparency of the state structure, instead of facade one."
Georgian Young Lawyers Association (GYLA), made a statement on May 3 and noted the cases of absolute ignorance of journalists by the state structures increased recently." It also mentioned that the Tbilisi Mayor's Office was "illegally refusing" to provide GYLA with requested public information. It is important ot highlight that local self-government bodies were following "a shameful practice" of creating obstacles to access to public information.