პროექტ საქართველო 2020-ის მონაწილის, ქეთევან კრიალაშვილის აქტივობების შეჯამება
,ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი" (IDFI) ბრემენის უნივერსიტეტთან ერთად გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დაფინანსებით ახორციელებს პროექტს: "სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება (ZigB)". პროექტი მიზნად ისახავს სამოქალაქო საზოგადოების ჯგუფების მაქსიმალურად ფართო სპექტრის დაინტერესების გამოწვევასა და მათი ცოდნის გაღრმავებას, საქართველოს მთავრობის მიერ დადგენილებით დამტკიცებული სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია "საქართველო - 2020"-თან დაკავშირებით, რათა ისინი მომავალში უფრო აქტიურად ჩაერთონ საჯარო განხილვების პროცესში. პროექტის ერთერთი კომპონენტია სოც. მედიის აქტიურ მომხმარებელთა ჩართულობა.
საქართველო 2020-ის პროექტში მონაწილეების შერჩევისთანავე აქტიურად ჩაერთო ქეთევან კრიალაშვილი.
ქეთიმ სპეციალურად აღნიშნული პროექტისთვის შექმნა ახალი ბლოგი, რომელსაც 3100 ვიზიტორი ჰყავდა. მისი პირველი აქტივობა იყო პრეზენტაცია საქართველო 2020-ის შესახებ. შემდეგ, მან თავის დტუდენტებთან გააკეთა საქართველო 2020-ის განხილვა და სთხოვა მათ წერილობით შეეფასებინათ და გამოეხატათ თავიანთ აზრი დოკუმენტთან დაკავშირებით, მსჯელობა სოციალურ ქსელში მიმდინარეობდა.
ქეთი საკუთარ ბლოგზე წერდა საქართველო 2020-თან დაკავშირებული სხვადასხვა საკითხების ანალიზს და ჩართული იყო სხვადახვვა აქტივობებში:
1. ლარის მიმდინარე კურსი
"რეალური მიზეზები, რომლებიც ახდენენ ლარის კურსის ცვლილებეზე ზემოქმედებას, ზემოთ განხილული ფაქტორებიდან არ დასტურდება, შესაბამისაც დღემდე უცნობია, ვის ან რა მიზეზით მოხდა დოლარის დეფიციტის შექმნა ადგილორივ ბაზარზე, მოხდა თუ არა კაპიტალის დიდი ოდენობით გადინება და იყო თუ არა აღნიშნული მოვლენა გაურკვეველი სპეკულაციის მიზეზი. რამდენად შესაბამისობაშია სტრატეგია, რომელიც ერთის მხრივ აქცენტს აკეთებს თავისუფლად მცურავი გაცვლითი კურსის მნიშვნელობაზე და მეორეს მხრივ იქვე დასძენს, რომ მნიშვნელოვანია რეალური კურსის გამყარების დაბალი ტემპის შენარჩუნება, რომელიც დღემდე არა ეკონომიკური ფაქტორების, არამედ მცირედად ეროვნული ბანკის ჩარევით ნარჩუნდება."
ამავე თემაზე ჟურნალ "გზა"-ში გამოქვეყნდა ქეთის კომენტარი
2. ასოცირების ხელშეკრულება და საქართველოს ექსპორტი
"ქართული ბიზნესის საერთაშორისო ბაზრების კონკურენტულ გარემოში ინტეგრაცია გააჩენს მწარმოებლურობის უფრო მეტად ზრდის სტიმულს და შესაბამისად, გამოიწვევს უფრო მაღალი დამატებული ღირებულების მქონე პროდუქტების ექსპორტზე გადასვლას."
3. ექსპორტის განვითარება და ბაზრების დივერსიფიცირება-რუსეთი, როგორც საქართველოს სავაჭრო პარტნიორი
"როგორც რუსეთისთვის, ასევე საქართველოსთვის მნიშვნელოვანია როგორც ახლადგახსნილი რუსული ბაზრები ასევე საქართველოს პრეფერენციული შეღავათები, ასოცირების პირობებში მათ დიდი როლი აკისრიათ შემდგომი ბაზრების დივერსიფიოცირების თვალსაზრისით. "
4. პრემიერ-მინისტრი კერძო დაგროვებითი საპენსიო სისტემის რეფორმით დაინტერესდა
"რეფორმა კერძო დაგროვებითი საპენსიო სისტემის შექმნას გულისხმობს, რაც გრძელვადიან პერსპექტივაში, მომავალი თაობის პენსიონრებს მაღალი საპენსიო შემოსავლით უზრუნველყოფს. "
5. საარსებო მინიმუმის კვლევის მეთოდოლოგია გადასახედია
"2015 წლის 19 იანვარს საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრამ გააკეთა განცხადება, რომ მეთოდოლოგია, რომელიც იკვლევს საარსებო მინიმუმს გადასახედია და შესაბამისად სამინისტრო ამ საკითხზე იწყებს აქტიურ მუშაობას."
6. რა არის ჯინის კოეფიციენტი?
"მოსახლეობის შემოსავლების რაოდენობრივი თვალსაზრისით უთანაბრობა ყველა ქვეყნის საზოგადოების ფენას ეხება, ყველაზე მეტად კი დამახასიათებელია დაბალგანვითარებული ეკონომიკის მქონე ქვეყნებში. შემოსავლების უთანაბრობის მაჩვენებლის ჯინის კოეფიციენტის მაღალი დონე ძირითადად დაბალგანვითარებულ ქვეყნებში არსებობს."
7.PM Presents Georgia at World Economic Forum-მსოფილიო ეკონომიკურ ფორუმის როლი და სამომავლო პერსპექტივების შეფასება გაზეთ "Georgia Today"-ში
8. მთავრობა ექსპორტის წახალისების პროგრამაზე მუშაობს:
"ექსპორტის შემცირება, იმპორტის ზრდა და ამის შედეგად გაუარესებული სავაჭრო ბალანსი მიუთითებს, რომ ქვეყანაში უცხოური ვალუტის შემოსვლა შემცირდა, ხოლო მისი გადინება- გაიზარდა"
9.ახალგაზრდული სტრატეგია-საქართველო 2020-ის ფარგლებში
"საქართველო 2020, ყველა ზემოაღნიშნული პროგრამის განხორციელებას გულისხმობს, თუმცა ახალგაზრდული პროგრამების ცალსახად გაწერა, სტრატეგიის შემუშავება აუცილებელია, მათი მომავალი დასაქამების, თვითრეალიზაციის და წარმატების უზრუნველსაყოფად. "
10. რისთვის არის საჭირო და რა სჭირდება საპენსიო სისტემის შექმნას?
რადიო თავისუფლება:
საპენსიო რეფორმა არის ერთ-ერთი გრძელვადიანი რეფორმა, რომელიც დღემდე ვერ განხორციელდა საქართველოში. გასული წლის ბოლოს, 30 დეკემბერს, გამართულ ეკონომიკური საბჭოს სხდომაზე, რომელსაც საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ხელმძღვანელობდა, იმსჯელეს მოდელზე, რომელიც, ოფიციალური ინფორმაციით, „კერძო დაგროვებითი საპენსიო სისტემის შექმნას გულისხმობს, რაც გრძელვადიან პერსპექტივაში,
მომავალი თაობის პენსიონერებს მაღალი საპენსიო შემოსავლით უზრუნველყოფს“
11. განათლების სექტორში ყველაზე დაბალი ხელფასებია რადიო კომერსანტი
12. საქართველოს ექსპორტის სტიმულირება "ყოვლისმომცველი" ვაჭრობის პირობებში
"ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება არის შესაძლებლობა საქართველოსთვის, მოახდინოს წარმოებისა და მომსახურების განვითარება და შესაბამისი სტანდარტებითა თუ ნორმებით, საკანონმდებლო ცვილებებითა და სწორი რეგულაციებით, ეტაპობრივად მოახდინოს განვითარებული, 500 მილიონიანი ბაზარზე შეღწევა, მისი სწორი ეკონომიკური პოლიტიკითა და ბიზნესის განვითარების ხელშეწყობით. "

Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) with the collaboration of Bremen University and with the financial assistance of the Federal Foreign Office of Germany are implementing the project: Strategic Plan Georgia 2020 – Strengthening Public Involvement (ZigB).The project aims to give rise the interest of various groups of civil society and extension of knowledge about Socio-Economic Development Strategy of Georgia “Georgia-2020” approved by the government, in order the civil society to be more involved in the discussions for the future. One of the components of the project is involvement of the active users of social-media.
Ketevan Krialashvili was actively involved in the “Georgia 2020” project from the selection stage of the participants.
Keti created blog specially for this project, which had 3100 visitors. Her first activity was presentation about “Georgia 2020”. Then she discussed “Georgia 2020” with her students and asked them to express their opinion regarding the document. Discussion was held via social network.
Keti analyzed different issues about “Georgia 2020” and she was actively involved in project’s activities.
1. Current Rate of GEL
“The real reasons, having impact on currency change of GEL, according to the above-mentioned factors cannot be confirmed. Accordingly, it is still unknown why the deficit of dollar in the local market is, is it conditioned from huge outflow of the capital or this is for some reason speculated on purpose. Is the strategy in conformity, if on the one hand it focuses on importance of freely floating currency exchange and on the second hand, adds importance of keeping law rate of real currency strengthening, remaining stable thanks to interference of national bank not because of economic factors. Her comments about this matter were published in journal “Gza”.
2. Association Agreement and Georgia’s Export
“Integration of Georgian business to international market will increase stimuli of producers and this will pro rata cause transition of high value added production export.”
3. Development of Export and Diversification of Market – Russia, as Georgia’s Trade Partner
“Newly opened Russian markets, also Georgia’s preferential benefits are very important for both Russia and Georgia. They play important role in further diversification of market according to the terms of association.”
4. Prime-Minister Is Interested in Reform of Retirement Savings System
“Reform in long-term period means forming retirement savings system and this in turn will provide future generation of pensioners with high retirement income.”
5. Research Methodology of Minimum Wage Should Be Revised
“Minister of Labour, Health and Social Affairs of Georgia announced on 19th of January, 2015 that research methodology of minimum wage should be revised and therefore, ministry is starting work on it.”
6. What is Jenny’s Coefficient?
“All countries community sector is concerned with inequality of population’s income. Least developed countries are mostly characterized by this. Indicators of income inequality, a high level of Jenny’s Coefficient, also exist in least developed countries.
7. PM Presents Georgia at World Economic Forum – The Role of World Economic Forum and Evaluation of Future Perspectives in “Georgia Today”.
8. Government is Working on Export Promotion Program
“Decrease in export, increase in import and deterioration of trade balance indicates that inflow of foreign currency is reduced and its outflow has increased.”
9. Youth strategy within “Georgia 2020”
Implementation of all above named programs is meant within the “Georgia 2020”, but still youth programs should be separately planned, worked on, because it will ensure their employment, success and successful self-realization.
10. Why It Is necessary to Establish the Pension System and What Do We Need for It
Radio “Tavisufleba”:
“Pension reform is one of the long-term reforms, not implemented yet in Georgia. Last year, on 30th of December model of private pension saving system was discussed on Economic Council, the meeting was headed by Prime Minister. This ensures the future generation in long time perspective with high retirement income.”
11. The Lowest Salaries Are in Education Sector – Radio “Komersanti”
12. Stimulation of Georgia’s Export in Conditions of Comprehensive Trading
“Deep and Comprehensive Free Trade Area is an opportunity for Georgia to develop production and services according to appropriate standards and provisions. Step by step gain access to developed, 500 million market by right regulations and changes in legislation, also with the right economic policy and promotion of business development.”