სამეცნიერო ფორუმი - ახალი სოციალური და ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია - საქართველო 2020 (თბილისი, 5-7 თებერვალი, 2015)
სიახლეები | ეკონომიკა და სოციალური პოლიტიკა | პუბლიკაციები | სტატია 2 თებერვალი 2015
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) და ბრემენის უნივერსიტეტი გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დაფინანსებით, პროექტის „სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება (ZigB)“ ფარგლებში, მასპინძლობენ სამეცნიერო ფორუმს: „ახალი სოციალური და ეკონომიკური განვითარების სტრატეგია - საქართველო 2020“ (პირველი სამეცნიერო ფორუმი სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების სტრატეგიაზე „საქართველო 2020“).
14 წარმატებული უცხოელი მკვლევარი, რომლებიც საქართველოსა და აღმოსავლეთ ევროპის საკითხებს იკვლევენ, საქართველოს  სპეციალურად აღნშნულ სამეცნიერო ფორუმში მონაწილეობის მისაღებად ეწვევიან.
მოწვეული უცხოელი მკვლევარები:
1. პროფესორი, დოქტორი ჯული ჯორჯი, ქვინს კოლეჯი, ნიუ იურკის უნივერსიტეტი.
2. პროფესორი, დოქტორი რიკ ფოონი, ახლო აღმოსავლეთის, ცენტრალური აზიისა და კავკასიის შემსწავლელი ინსტიტუტი (MECACS), საერთაშორისო ურთიერთობების სკოლა, წმ. ენდრიუს სახელობის უნივერსიტეტი.
3. პროფესორი, დოქტორი შლომო ვებერი, რიჩარდ ჯონსონის სახელობის ეკონომიკის შემსწავლელი ცენტრი, სამხრეთ მეთოდისტური უნივერსიტეტი.
4. პროფესორი სტეისი რ. ქლოსონი, პატერსონის სახელობის დიპლომატიისა და საერთაშორისო კომერციის სკოლა, კენტუკის უნივერსიტეტი.
5. პროფესორი, დოქტორი ანტონიო კასტელბრანკო, ლისაბონის ტექნიკური უნივერსიტეტი.
6. დოქტორი ლინკოლნ მიტჩელი, პოლიტიკური განვითარების კონსულტანტი, ევრაზიის საკითხთა სპეციალისტი.
7. დოქტორი კრისტინა ტონისონი, ტარტუს უნივერსიტეტის ევროკოლეჯის დირექტორი.
8. დოქტორი ფილიპ რუდაზი, კავკასიის შვეიცარიული აკადემიური ქსელი.
9. დოქტორი ბარბარა ლემბრუხი, მკვლევარი, რუსეთის და ევრაზიის შემსწავლელი ცენტრი, უპსალას უნივერსიტეტი.
10. კრისტიან ტიმი, მკვლევარი, გამოყენებითი მეცნიერებების კერძო უნივერსიტეტი PHL.
11. ჯოს ბუუნსტრა, უფროსი მკვლევარი, აღმოსავლეთ ევროპის, კავკასიის და ცენტრალური აზიის პროგრამის ხელმძღვანელი, FRIDE.
12. მარკო გიული, მკვლევარი, მადარიაგა - ევროპის ფონდის კოლეჯი.
13. დენის რედეკერი, მკვლევარი ინტერნეტის და დემოკრატიის საკითხებზე.
14. ოდრი შლეგელი, ზაარლანდის უნივერსიტეტი.
ფორუმის ძირითადი თემები იქნება სტრატეგიული განვითარების დოკუმენტების იმპლემენტაცია როგორც მდგრადი სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების საშუალება პოსტ-საბჭოთა სივრცის ქვეყნებისთვის, საქართველოს რეგიონული უსაფრთხოება და ენერგო გამოწვევები 2020 წლისთვის და სახელმწიფოს მშენებლობის პროცესის მიმდინარეობა საქართველოში და მისი გავლენა საქართველო 2020-ის მიზნების მიღწევადობაზე.
ფორუმის სამუშაო ენა არის ინგლისური. ფორუმის მონაწილეები უზრუნველყოფილები იქნებიან სინქრონული თარგმნით ქართულ და ინგლისურ ენებზე.
გთხოვთ, გაითვალისწინოთ, ფორუმზე დასასწრებად აუცილებელია წინასწარი რეგისტრაციის გავლა მეილზე d.maisuradze@idfi.ge

Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and the Bremen University, within the scopes of the project “Strategic Plan Georgia 2020 – Strengthening Public Involvement (ZigB)” financed by the Federal Foreign Office of Germany, are hosting the Scientific Forum: “New Social and Economic Development Strategy - Georgia 2020” (the First Scientific Forum on Socio-Economic Development Strategy of Georgia “Georgia 2020”)
14 prominent foreign scholars, who are researching the affairs of Georgia and the region of Eastern Europe, are specially coming to Georgia to take part in the Scientific Forum.
List of Foreign Scholars:
1. Prof. Dr. Julie George, Queens College, the City University of New York.
2. Prof. Dr. Rick Fawn, Institute of Middle East, Central Asia and Caucasus Studies (MECACS), School of International Relations, University of St Andrews.
3. Prof. Dr. Schlomo Weber, Director of the Richard Johnson Center for Economic Studies at Southern Methodist University.
4. Prof. Stacy R. Closson, Patterson School of Diplomacy & International Commerce, University of Kentucky.
5. Prof. Dr. Antonio Castelbranco, Technical University of Lisbon.
6. Dr. Lincoln Mitchell, political development consultant, Eurasia specialist.
7. Dr. Kristiina Tõnnisson, Director of the EuroCollege of the University of Tartu.
8. Dr. Philippe Rudaz, Academic Swiss Caucasus Network.
9. Dr. Barbara Lehmbruch, Researcher at Uppsala Centre for Russian and Eurasian Studies.
10. Christian Timm, Researcher at Private University of Applied Sciences PHL.
11. Jos Boonstra, Head of the Eastern Europe, Caucasus and Central Asia Program, Senior Researcher at FRIDE.
12. Marco Giuli, Research Fellow at the Madariaga - College of Europe Foundation.
13. Dennis Redeker, Researcher on Internet & Democracy.
14. Audrey Schlegel, Saarland University.
The main themes for the Forum will be the Implementation of the Strategic Development Documents as a way of sustainable socio-economic development for post-soviet countries, regional security and energy challenges of Georgia for the year of 2020 and the state of the state-building process in Georgia and its impact on the attainment of the Georgia 2020 goals.
English is the working language of the Forum. Simultaneous translation from Georgian into English and from English into Georgian will be provided.