პროკურატურის რეფორმა – რა ცვლილებებით შეხვდა სისტემა 2019 წელს
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანალიზი 4 თებერვალი 2019
2018 წლის დეკემბერში, საქართველოს პრეზიდენტის ინაუგურაციის შემდგომ, ძალაში შევიდა საქართველოს კონსტიტუციის ცვლილებები. შედეგად, საქართველოს პროკურატურა სრულად გამოეყო იუსტიციის სამინისტროს და დამოუკიდებელ უწყებად ჩამოყალიბდა. მისი ხელმძღვანელი გენერალური პროკურორია, ხოლო მისი დამოუკიდებლობის, გამჭვირვალობისა და ეფექტიანობის უზრუნველყოფა საპროკურორო საბჭოს დაევალა.
ეს რეფორმა, ერთი შეხედვით, უმნიშვნელოვანესი მიღწევაა საქართველოსთვის, რადგან წლების განმავლობაში საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციები პროკურატურის სისტემის რეფორმირების სწორედ ამ მიმართულებით განვითარებას უჭერდნენ მხარს. თუმცა, იგი შესაძლოა დიდ იმედგაცრუებად იქცეს, თუ პროკურატურამ გარდამავალ პერიოდში არ დაამტკიცა, რომ არის ინსტიტუციურად დამოუკიდებელი, ძლიერი და მიუკერძოებელი უწყება, რომლის გადაწყვეტილებაზეც გავლენას ვერ ახდენს ქვეყნის მმართველი ელიტა ან რომელიმე გავლენიანი პირი.
2018 წელს ხორავას ქუჩაზე მომხდარ გამოუძიებელ მკვლელობასთან დაკავშირებულმა მოვლენებმა საგრძნობლად შეარყია პროკურატურის რეპუტაცია და ისედაც დაბალი საზოგადოებრივი ნდობა. სწორედ ამიტომ, 2019 წელი იქნება უმნიშვნელოვანესი ამ უწყების საქმიანობაზე დასაკვირვებლად. თუმცა, სანამ ამას გავაკეთებთ, მნიშვნელოვანია ვიცოდეთ, თუ რა შეიცვალა კანონში და რა სამართლებრივი რეალობით იწყება 2019 წელი.
პროკურატურისთვის კანონმდებლობით მინიჭებული დამოუკიდებლობის მნიშვნელობ
საქართველოს პროკურატურისთვის დამოუკიდებლობის მინიჭება ცალსახად მნიშვნელოვანი წინსვლა იყო. ამასთან, პროკურატურამ უნდა უზრუნველყოს საკუთარი საქმიანობის მიუკერძოებლობა და კანონის უზენაესობის დაცვა; წინააღმდეგ შემთხვევაში, ის ვერ შეასრულებს კონსტიტუციით მისთვის მინიჭებულ ფუნქციას. ამიტომ არის აუცილებელი ამ ინსტიტუციის დამოუკიდებლობა, რაც პირველ რიგში მის გარე გავლენებისგან გათავისუფლებას ნიშნავს.
ქვეყანაში განვითარებული ბოლოდროინდელი მოვლენები ცხადყოფს, რომ საქართველო ჯერ კიდევ მყიფე დემოკრატიის ქვეყანაა, სადაც სახელმწიფო ინსტიტუტები ხშირად მიდრეკილნი არიან პოლიტიკური დღის წესრიგის გატარებისკენ. პროკურატურის სისტემა კი შორს უნდა იდგეს პოლიტიკური პროცესებისგან, რადგან მისი საქმიანობის ერთ-ერთი პრინციპი სწორედ პოლიტიკური ნეიტრალიტეტია.
ამასთან, პროკურატურა არის ყველა დემოკრატიული ქვეყნისთვის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ინსტიტუტი, რომელიც არსებით როლს ასრულებს კანონის უზენაესობის დაცვის, ადამიანის უფლებათა დაცვის და დანაშაულთან ბრძოლის პროცესში, რაც, საბოლოო ჯამში, ქვეყანის სტაბილურობაზე და განვითარებაზე აისახება.
პროკურატურასთან დაკავშირებული საქართველოს მსგავსი პრობლემები ზოგ ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყანაშიც გვხვდება (მაგ: მონტენეგრო, სერბეთი, კვიპროსი, ა.შ.),. პრობლემის მოსაგვარებლად, ბევრმა ასეთმა ქვეყანამ გამოსავალი სწორედ ამ უწყებისთვის სრული დამოუკიდებლობის მინიჭებაში იპოვა. ამ ქვეყნებთან მიმართებით, ევროკავშირის და საერთაშორისო ორგანიზაციების შეფასებები მოწმობს, რომ პროკურატურისთვის დამოუკიდებლობის მინიჭებით ამ ინსტიტუციებმა მნიშვნელოვანი პროგრესი განიცადეს, როგორც კადრების გაძლიერების, ისე ინსტიტუციური შესაძლებლობების და ანგარიშვალდებულების გაზრდის თვალსაზრისით.
საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციები წლების განმავლობაში გამოხატავდნენ შეშფოთებას, რომ საქართველოს პროკურატურა პოლიტიკური ჩარევისგან თავისუფალი არ იყო. მიუხედავად გატარებული რეფორმებისა, როდესაც 2013 წელს იუსტიციის მინისტრს ჩამოერთვა საპროკურორო უფლებამოსილება და ის ვეღარ ერეოდა ინდივიდუალურ საქმეებში, და როდესაც 2015 წელს შეიცვალა მთავარი პროკურორის დანიშვნისა და გათავისუფლების წესი და ეს ფუნქცია საპროკურორო საბჭოს მიენიჭა, პროკურატურის სრული დეპოლიტიზაცია მაინც ვერ იქნა მიღწეული. საერთაშორისო ორგანიზაციები ამ ინსტიტუციის პოლიტიკური ჩარევისგან თავისუფლების საკითხს ყოველწლიურად ახსენებდნენ თავიანთ რეკომენდაციებში. შესაბამისად, საბოლოო გამოსავალი მისი აბსოლუტურად დამოუკიდებელ უწყებად ჩამოყალიბება იყო. სწორედ ეს არის საქართველოს პროკურატურისთვის დამოუკიდებლობის მინიჭების რაციონალი.
ჩამოყალიბდება კი საქართველოს პროკურატურა ძლიერ, პოლიტიკურად ნეიტრალურ, კანონის უზენაესობაზე დაფუძნებულ ინსტიტუტად, რომელიც დაიმსახურებს საზოგადოების ნდობას, დაიცავს მოქალაქეთა ინტერესებს და არ მოემსახურება პოლიტიკურ ნებას? ეს უახლოეს მომავალში გამოჩნდება, თუმცა, მანამდე, მნიშვნელოვანი იქნება მოკლედ განვიხილოთ კანონმდებლობის დონეზე რა ცვლილებები განიცადა ამ უწყებამ ინსტიტუციური დამოუკიდებლობის მოპოვების შემდგომ.
პროკურატურის დამოუკიდებლობის გაძლიერებისთვის გატარებული საკანონმდებლო რეფორმები
საკანონმდებლო ცვლილებები 2017 წელს კონსტიტუციაში, ხოლო 2018 წლის ბოლოს პროკურატურის შესახებ ორგანულ კანონში აისახა. ორგანული კანონის პროექტის დამუშავება საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტმა იტვირთა, სადაც სპეციალური სამუშაო ჯგუფი შეიქმნა. მასში, როგორც პარლამენტისა და მთავრობის, ისე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ. თუმცა, პარლამენტმა ამ საკითხის წარმართვა მხარეთა თანასწორი მონაწილეობით ვერ მოახერხა, შეხვედრები ნაჩქარევ რეჟიმში იმართებოდა, და საბოლოოდ ორგანული კანონიც ნაჩქარევად იქნა მიღებული. თუმცა, ეს იმ პირობით მოხდა, რომ პარლამენტი მის გადახედვას საგაზაფხულო სესიაზე დაუბრუნდებოდა, ვენეციის კომისიის დასკვნის გამოქვეყნების შემდგომ. ორგანულ კანონთან დაკავშირებით, მის მიღებამდე, მრავალი შინაარსობრივი შენიშვნა ჰქონდათ არასამთავრობო ორგანიზაციებს. ვენეციის კომისიის საკმაოდ კრიტიკული დასკვნაც კანონის მიღების შემდეგ გამოქვეყნდა და ხშირად კომისიისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების მოსაზრებები ერთმანეთს ემთხვეოდა. ვენეციის კომისიის ექსპერტებმა დასკვნაში მიუთითეს, რომ მიუხედავად იმისა, რომ მათი ვიზიტის პარალელურად პარლამენტში უკვე განიხილებოდა პროკურატურის შესახებ ორგანული კანონი, კომისიის მოსაზრებაში ასახული რეკომენდაციების მიხედვით კანონში ცვლილებები მომავალში შევიდოდა.
ა) ცვლილებები საქართველოს კონსტიტუციაშისაქართველოს კონსტიტუციით სასამართლო ხელისუფლებასა და პროკურატურას ერთი თავი დაეთმო და ამ უკანასკნელის შესახებ რეგულაციები ერთ მუხლში გაერთიანდა. პროკურატურის დამოუკიდებლობა საქართველოს კონსტიტუციით იქნა გარანტირებული. საპროკურორო საბჭო იქცა კონსტიტუციურ ორგანოდ და მთავარი პროკურორი გენერალური პროკურორით შეიცვალა. კონსტიტუციით განისაზღვრა გენერალური პროკურორის არჩევის ზოგადი წესი, ხოლო მისი თანამდებობიდან გადაყენება მხოლოდ იმპიჩმენტის გზით გახდა შესაძლებელი. რაც იმას ნიშნავს, რომ კონსტიტუციის დარღვევის ან ქმედებაში დანაშაულის ნიშნების არსებობის საფუძვლით გენერალური პროკურორის გადაყენების საკითხის აღძვრის უფლება მხოლოდ პარლამენტს აქვს.
ბ) საქართველოს ორგანული კანონი პროკურატურის შესახებსაქართველოს კონსტიტუციურ ცვლილებებთან ჰარმონიზებისთვის, პარლამენტმა დაამტკიცა ორგანული კანონი „პროკურატურის შესახებ“. ძირითადი ცვლილებები საპროკურორო საბჭოსა და გენერალური პროკურორის არჩევის წესს შეეხო. თუმცა, ცვლილებები ამ კანონში ტექნიკური ხასიათის იყო. დეტალურად ეს საკითხები ქვემოთ იქნება განხილული და, როგორც უკვე აღვნიშნეთ, საქართველოს პარლამენტი მიღებული კანონის ცვლილებებზე მუშაობას და მის ვენეციის კომისიის მოსაზრებებთან მორგებას საგაზაფხულო სესიაზე დაუბრუნდება.
საპროკურორო საბჭო
საპროკურორო საბჭო ახლადშექმნილი ორგანო არაა. ეს კოლეგიური ორგანო უკვე მეოთხე წელია არსებობს და მისი ძირითადი ფუნქცია გენერალური პროკურორის კანდიდატურის შერჩევა, მისი მოადგილეების დისციპლინური პასუხისმგებლობის საკითხის განხილვა და გენერალური პროკურორის ანგარიშის მოსმენაა. ასეთი შეზღუდული ფუნქციები გამართლებული შეიძლებოდა ყოფილიყო იმ რეალობაში, როდესაც საბჭო არ იყო კონსტიტუციური ორგანო და მისი მიზანი – პროკურატურის დამოუკიდებლობის, გამჭვირვალობის და ეფექტიანობის უზრუნველყოფა – კონსტიტუციით არ იყო გაწერილი. როდესაც ახალ რეალობაში კანონმდებელმა შეზღუდული უფლებამოსილებები დაუტოვა საბჭოს, ეს არასამთავრობო ორგანიზაციების მხრიდან მკაცრი კრიტიკის საგანი გახდა [1]. აღნიშნული გააკრიტიკა ვენეციის კომისიამაც.
ა) შემადგენლობა - საკონსტიტუციო ცვლილებების ძალაში შესვლამდე, საპროკურორო საბჭოს შემადგენლობაში 15 წევრი იყო, რომელთაგან იუსტიციის მინისტრი საბჭოს ex officio [2] წევრი და მისი თავმჯდომარე იყო. დანარჩენები იყვნენ: პროკურორთა კონფერენციის მიერ არჩეული 8 პროკურორი, პარლამენტის 2 წევრი (ერთი საპარლამენტო უმრავლესობის, ხოლო მეორე პარლამენტის იმ წევრთაგან არჩეული, რომლებიც უმრავლესობაში არ შედიან), 2 იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ არჩეული მოსამართლე და 2 აკადემიური წრეებიდან, ადვოკატთა ასოციაციის წევრებიდან ან/და არასამეწარმეო არაკომერციული იურიდიული პირების მიერ წარდგენილი პირებიდან შერჩეული წევრი.
იმის გათვალისწინებით, რომ ახალი კონსტიტუციით საბჭოს ყველა წევრი უნდა იყოს არჩეული, ხოლო საბჭოს თავმჯდომარე თავად საბჭოს წევრებმა უნდა აირჩიონ, პროკურატურის შესახებ ორგანულ კანონში საბჭოს შემადგენლობის ნაწილში შევიდა ტექნიკური ცვლილება. იუსტიციის მინისტრი აღარ იქნება საბჭოს წევრი და თავმჯდომარე, თუმცა ის პარლამენტს დასამტკიცებლად წარუდგენს წევრობის საკუთარ კანდიდატს; შედეგად, საპროკურორო საბჭოს შემადგენლობაში იქნება იუსტიციის მინისტრის მიერ წარდგენილი პირი.
ეს არის ის ერთადერთი ცვლილება, რომელიც საპროკურორო საბჭოს დაკომპლექტების წესმა განიცადა. რაც თავის მხრივ გააკრიტიკა ვენეციის კომისიამ, როგორც პროკურორთა რაოდენობის, ისე სამოქალაქო საზოგადოების დაბალი მონაწილეობის ნაწილში და მოუწოდა საქართველოს მთავრობას გაეზარდა საბჭოში სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელთა რაოდენობა. ამ ეტაპზე, სამოქალაქო საზოგადოების არცერთი წარმომადგენელი არ არის საპროკურორო საბჭოს წევრი. ხოლო, არასამთავრობო ორგანიზაციებმა საბჭოში პოლიტიკური თანამდებობის პირების მაღალ რაოდენობაზე მიუთითეს (იუსტიციის მინისტრი, პარლამენტარები) და საბჭოში მოსამართლეთა წევრობაც გააკრიტიკეს. თუმცა, ამ ეტაპზე, საპროკურორო საბჭო დაკომპლექტებულია ისე, როგორც ორგანულ კანონში გაიწერა და ვენეციის კომისიაც და არასამთავრობო ორგანიზაციებიც საკანონმდებლო ცვლილებების მოლოდინში არიან.
ბ) ფუნქციებისაპროკურორო საბჭოს ფუნქციებსაც არ განუცდია მნიშვნელოვანი ცვლილება. მის ფუნქციებში შედიოდა იუსტიციის მინისტრის მიერ შერჩეული მთავარი პროკურორის კანდიდატის დამტკიცება, მთავარი პროკურორისა და მისი მოადგილეების მიმართ დისციპლინური სამართალწარმოების განხორციელება, მთავარი პროკურორის ანგარიშის მოსმენა, რეკომენდაციების შემუშავება და მთავარი პროკურორისთვის წარდგენა. საბჭოს ამ ფუნქციებმა მხოლოდ ერთი ცვლილება განიცადა და იუსტიციის მინისტრის ნაცვლად, მომავალში, გენერალური პროკურორის კანდიდატურის შესარჩევად საპროკურორო საბჭო ჩაატარებს კონსულტაციებს. ამასთან, იმის გათვალისწინებით, რომ გენერალური პროკურორის გადაყენება მხოლოდ იმპიჩმენტის წესით არის შესაძლებელი, საბჭოს მისი დისციპლინირების ფუნქციაც ჩამოერთვა.
საპროკურორო საბჭოს ფუნქციებთან მიმართებით, ვენეციის კომისიამ აღნიშნა, რომ საპროკურორო საბჭოს ახალი კონსტიტუციური როლი – უზრუნველყოს პროკურატურის დამოუკიდებლობა, გამჭვირვალობა და ეფექტიანობა – რთული მისაღწევი იქნება კანონით მისთვის მინიჭებული ფუნქციებით. მხოლოდ გენერალური პროკურორის კანდიდატურის შერჩევის უფლებამოსილება ვერ ჩაითვლება ზემოაღნიშნული როლის მიღწევის ეფექტიან საშუალებად.
გენერალური პროკურორი
გენერალური პროკურორის უფლებამოსილებები გაფართოვდა და თითქმის ყველა ის უფლებამოსილება, რაც იუსტიციის მინისტრის კომპეტენციას განეკუთვნებოდა, გენერალური პროკურორის ხელში გადავიდა. სხვა მრავალ უფლებამოსილებათა შორის, გენერალური პროკურორი:
- იღებს გადაწყვეტილებას პროკურატურის საკადრო საკითხებზე, პროკურატურის ორგანოების შექმნასა და გაუქმებაზე, მათი სამოქმედო ტერიტორიის განსაზღვრასა და სტრუქტურულ ერთეულთა კომპეტენციაზე ;
- უფლებამოსილია სათათბირო ხმის უფლებით დაესწროს საპროკურორო საბჭოს სხდომებს;
- ამტკიცებს სისხლის სამართლის პოლიტიკიდან გამომდინარე სახელმძღვანელო პრინციპებს. თუმცა, სისხლის სამართლის პოლიტიკის განსაზღვრის უფლებამოსილება საქართველოს პარლამენტს მიენიჭა;
- ამტკიცებს პროკურატურის თანამშრომელთა ეთიკის კოდექსს;
- განიხილავს საჩივრებსა და განცხადებებს.
გენერალური პროკურორისთვის ასეთი ფართო უფლებამოსილებების მინიჭების ფონზე, კიდევ უფრო მკაფიო ხდება საპროკურორო საბჭოსთვის უფლებამოსილებების გაფართოების საჭიროების საკითხი. კანონის მიღებამდე არასამთავრობო ორგანიზაციები მოუწოდებდნენ საქართველოს პარლამენტს ფუნქციები განაწილებულიყო გენერალურ პროკურორსა და საპროკურორო საბჭოს შორის. იგივე მოსაზრებას იზიარებს ვენეციის კომისიაც, და მიუთითებს, რომ კარიერის მართვის, ეთიკისა და წახალისების საბჭო საპროკურორო საბჭოს უნდა დაექვემდებაროს და ამ უკანასკნელის როლი უნდა გაიზარდოს პროკურორთა კარიერის მართვის ნაწილში. ამასთან, პროკურატურის საქმიანობის შესახებ ანგარიშზე, რომელსაც პარლამენტსა და საპროკურორო საბჭოს გენერალური პროკურორი წარუდგენს, წერილობითი მოსაზრების წარდგენის უფლებამოსილება საპროკურორო საბჭოს უნდა ჰქონდეს და ეს მოსაზრება ანგარიშის განუყოფელი ნაწილი უნდა გახდეს.
სათათბირო ორგანოები
პროკურატურის შესახებ ორგანული კანონის ერთ-ერთი სიახლეა გენერალური პროკურორის სათათბირო ორგანოები; კერძოდ: კარიერის მართვის, ეთიკისა და წახალისების საბჭო და სტრატეგიული განვითარებისა და სისხლის სამართლის პოლიტიკის საბჭო. ამ კოლეგიური ორგანოების შექმნა მნიშვნელოვანია, იმდენად, რამდენადაც გენერალური პროკურორი საბჭოებთან კომუნიკაციის შემდეგ მიიღებს გადაწყვეტილებებს ზემოაღნიშნულ საკითხებთან დაკავშირებით. თუმცა, საბჭოების მუშაობას ძირითადად სარეკომენდაციო ხასიათი აქვს. ამასთან, ვენეციის კომისიის მოსაზრებით, საპროკურორო საბჭოს ახალი კონსტიტუციური როლის გათვალისწინებით კარიერის მართვის, ეთიკისა და წახალისების საბჭო საპროკურორო საბჭოს უნდა ექვემდებარებოდეს.
ა) კარიერის მართვის, ეთიკისა და წახალისების საბჭოს უფლებამოსილებებია:
- ეთიკის კოდექსში და შეფასების სისტემაში ცვლილებების თაობაზე წინადადებების შემუშავება და რეკომენდაციების გაცემა და შემფასებელთა შესაბამისობის საკითხზე რეკომენდაციის გაცემა;
- დისციპლინური გადაცდომის, წახალისებისა და დაწინაურების საკითხებზე რეკომენდაციის გაცემა;
- საპრეტენზიო საბჭოს გადაწყვეტილებაზე საჩივრის განხილვა და საბოლოო გადაწყვეტილების მიღება.
ბ) სტრატეგიული განვითარებისა და სისხლის სამართლის პოლიტიკის საბჭოს უფლებამოსილებაა პროკურატურის სისტემის საქმიანობის ძირითადი მიმართულებებისა და განვითარების გეგმის სრულყოფის, პროგრამებისა და სხვა საჭიროებების განსაზღვრისა და სრულყოფის, სისხლის სამართლის პოლიტიკიდან გამომდინარე, მისი სახელმძღვანელო პრინციპების, სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შემუშავებისა და სრულყოფის საკითხების განხილვა და რეკომენდაციის გაცემა.
გ) საპრეტენზიო საბჭო  დროებითი სათათბირო ორგანოა და ის პროკურორთა და პროკურატურის გამომძიებელთა საჩივრებს იხილავს მათი შეფასების შედეგების შესახებ. 2017 წლიდან პროკურორთა შეფასებისთვის მოქმედებს შეფასების სისტემა. თუმცა, პროკურატურის შესახებ კანონში შეფასების მარეგულირებელი ნორმები დეტალურად არ იყო გაწერილი, ხოლო ახალ ორგანულ კანონში პროკურორთა საქმიანობის შეფასებას ცალკე თავი დაეთმო. ორგანულ კანონში გაიწერა პროკურორთა საქმიანობის შეფასების და მისი შედეგების გასაჩივრების წესი და პროცედურა.
საპარლამენტო კონტროლი
პროკურატურის შესახებ ორგანული კანონით გაფართოვდა საპარლამენტო კონტროლი პროკურატურის საქმიანობაზე. პროკურატურის შესახებ ძველი კანონის მიხედვით, საპარლამენტო კონტროლის ფარგლები იყო მხოლოდ მთავარი პროკურორის ინფორმაციის მოსმენა და განხილვა, რომელიც პარლამენტის მოთხოვნით ან მთავარი პროკურორის ინიციატივით შეიძლებოდა განხორციელებულიყო.
დღევანდელი ჩანაწერი კანონში ავალდებულებს გენერალურ პროკურორს პროკურატურის საქმიანობის შესახებ ყოველწლიური ანგარიში წარუდგინოს პარლამენტს. ანგარიში პარლამენტს ყოველი წლის 15 მაისამდე წარედგინება. ამასთან, პარლამენტის მოთხოვნით გენერალური პროკურორი ვალდებულია მას დამატებით წარუდგინოს საქმიანობის შესახებ ანგარიში. კანონი ასევე აწესებს კონკრეტული საკითხების ჩამონათვალს, რასაც უნდა ეხებოდეს ანგარიში. ეს საკითხები ეხება:
- სისხლის სამართლის პოლიტიკის განხორციელების შედეგებს;
- ქვეყანაში ზოგადი კრიმინოგენური ვითარების შეფასებას, მათ შორის, გავრცელებული დანაშაულების სტატისტიკურ მაჩვენებლებს, მათი კატეგორიებისა და ტენდენციების მითითებით;
- სამართალწარმოების პროცესში ადამიანის უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვას;
- პროკურატურის საქმიანობის პრიორიტეტულ მიმართულებებს;
- პროკურორთა პროფესიული გადამზადებისა და განვითარების პროგრამებს.
მნიშვნელოვანია, რომ ანგარიშში არ უნდა იყოს ასახული კონკრეტული სისხლის სამართლის საქმის გამოძიებასთან, სასამართლო განხილვასთან და საქმის ცალკეულ გარემოებებთან დაკავშირებული საკითხები.
გენერალური პროკურორი (ან მისი მოადგილეები) ვალდებული გახდა, მოთხოვნის შემთხვევაში, დაესწროს პარლამენტის, ან მისი კომიტეტის და კომისიის სხდომებს, გასცეს კითხვებზე პასუხი და წარადგინოს საქმიანობის შესახებ ანგარიში. თუმცა, პარლამენტი ვალდებულია განსახილველი საკითხები წინასწარ აცნობოს გენერალურ პროკურორს, ხოლო ეს უკანასკნელი უფლებამოსილია არ გასცეს პასუხი კითხვებზე იმ საკითხების გარშემო, რაც მისთვის წინასწარ ცნობილი არ ყოფილა.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს პროკურატურისთვის 2019 წელი უმნიშვნელოვანესი რეფორმით დაიწყო, საკანონმდებლო დონეზე ჯერ კიდევ მნიშვნელოვანი ხარვეზები გვხვდება, რამაც ეს უწყება მომავალში, შესაძლოა, გამოწვევების წინაშე დააყენოს.
აღნიშნულის თავიდან ასაცილებლად, აუცილებელია, გადაიხედოს საპროკურორო საბჭოს შემადგენლობა და ფუნქციები. მის შემადგენლობაში მინიმუმამდე უნდა შემცირდეს პოლიტიკური სუბიექტების მონაწილეობა (მაგალითად, პარლამენტარები და იუსტიციის მინისტრის მიერ წარდგენილი პირი). ამასთან, საბჭოს მოსამართლე წევრები აუცილებლად დადგებიან ინტერესთა კონფლიქტის საფრთხის წინაშე საბჭოსთვის ფუნქციების გაზრდის შემთხვევაში, შესაბამისად ისინი აღარ უნდა იყვნენ საბჭოს შემადგენლობაში. აუცილებელია საბჭოში გაიზარდოს სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლობაც.
რაც შეეხება საბჭოს ფუნქციებს, მათი გაზრდის გარეშე საბჭო ვერ შეასრულებს თავის კონსტიტუციურ როლს. ამიტომ, მნიშვნელოვანია, საბჭოსა და გენერალურ პროკურორს შორის გადანაწილდეს საკადრო საკითხების შესახებ გადაწყვეტილების მიღების უფლებამოსილება, ეთიკის საბჭოს როლი გადაეცეს საპროკურორო საბჭოს, საპროკურორო საბჭოს მიეცეს ქმედითი როლი პროკურატურის შესახებ ანგარიშის მომზადების პროცესში.
ეს არის ის აუცილებელი ნაბიჯები, რაც საკანონმდებლო ცვლილებების დონეზე უნდა გადაიდგას, ხოლო შემდგომ უმნიშვნელოვანესი იქნება მათი პრაქტიკული განხორციელების მონიტორინგი.
[1] ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი - https://idfi.ge/ge/idfi_opinion_on_draft_law_psg
ადამიანის უფლებების სწავლების და მონიტორინგის ცენტრი - https://emc.org.ge/ka/products/emc-is-mosazrebebi-prokuraturis-shesakheb-organuli-kanonis-proekttan-dakavshirebit
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია - https://gyla.ge/ge/post/saiam-parlaments-prokuraturis-shesakheb-organuli-kanonis-proeqttan-dakavshirebit-tserilobiti-mosazrebebi-tsarudgina#sthash.a3OivWdr.dpbs
[2] პირი, რომელიც გარკვეულ თანამდებობაზე ყოფნის გამო არის რომელიმე ორგანოს წევრი
ანალიზი მომზადდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ ევროკავშირის (EU) მხარდაჭერით. მის შინაარსზე სრულად პასუხისმგებელია IDFI და მისი შინაარსის აღქმა ევროკავშირის პოზიციად დაუშვებელია.

December 2018, after the inauguration of the President of Georgia, marks also a commencement date for the new constitutional amendments. As a result of these changes, Prosecutor’s Office of Georgia was separated from the Ministry of Justice and became a fully independent agency. The head of the institution is the Prosecutor General, while independence, transparency, and effectiveness of the system are guaranteed by the Prosecutorial Council.
At first glance, this reform is one of the most significant achievements for Georgia, as for years international and local organizations were advocating for the reform of the prosecutorial system in this direction. However, the reform may ultimately prove to be disappointing, if in the transitional period the Prosecutor’s Office fails to demonstrate that it is an institutionally independent, strong and unbiased body whose decisions cannot be influenced by the ruling elite or influential individuals.
The events surrounding the uninvestigated murder on the Khorava street in 2018 significantly tarnished the reputation of the Prosecutor’s Office and damaged already-low public trust in the institution. Due to these events, 2019 will be one of the most significant year for monitoring the institution’s activities. However, before doing so, it is essential to understand the amendments in the law and the legal realities at the onset of 2019.
Significance of the legally defined independenace of the Prosecutor’s Office
Independence accorded to the Prosecutor’s Office of Georgia is an unequivocally positive breakthrough. The Prosecutor’s Office has to ensure impartiality of its activities and impervious nature of the rule of law; otherwise, it won’t be able to perform the functions mandated by the Constitution. Due to these risks, independence of this institution, and above all, its deliverance from any influence are of crucial importance.
The recent events have demonstrated that the condition of democracy in Georgia is still fragile and the state institutions are often amenable to being affected by the priorities of political agenda. The Prosecutor’s Office needs to be dissociated from the political process, as political neutrality is one of its foundational principles.
The Prosecutor’s Office is one of the essential institutions in all democratic countries, upholding rule of law, protecting human rights and fighting crime, effects of which are reflected in the stability and development of the country.
The problems associated with the Prosecutor’s Office in Georgia can also be found in some of the Central and Eastern European countries (e.g. Montenegro, Serbia, Cyprus, etc.). Most of these countries have addressed the issue by giving full independence to the institution. Evaluations from the European Union and international organizations demonstrate that through independence Prosecutor’s Offices in these countries have advanced significantly, in terms of personnel, institutional capacity and accountability.
International and local organizations have been expressing concerns for years that the Prosecutor’s Office of Georgia was not free from political interference. Despite the reforms – in 2013 when the Minister of Justice was stripped of prosecutorial powers and could no longer interfere in individual cases and in 2015 when the rules of appointment and dismissal of the Chief Prosecutor were changed and these powers were given to the Prosecutorial Council – depoliticization of the Prosecutor’s office could not be achieved. The issue of freedom from political interference at the institution was repeatedly mentioned in the annual recommendations of international organizations. Thus, the final solution was mandating full independence to this institution. This was the main rationale in giving independence to the Prosecutor’s Office of Georgia.
Will the Prosecutor’s Office of Georgia develop into a strong, politically neutral institution based on rule of law, that enjoys public trust, protects interests of citizens and doesn’t serve political interests? This shall be demonstrated in the near future, however, until then it is important to review the changes in the legislation affecting the body after the acquisition of independence.
Legislative reforms strenthening independence of the Prosecutor’s Office
The legislative changes were reflected in the Constitution in 2017 and in the Organic Law on the Prosecutor’s Office in 2018. The amendment of the organic law was led by the Legal Issues Committee of the Parliament of Georgia, where a special working group on the topic was created. Members of the Parliament and the Government, as well as, non-governmental organizations participated in the working group. However, the Parliament was not able to lead the process with equal participation from all parties, the meetings were conducted in an accelerated manner and as a result, the organic law was also adopted in an accelerated manner. However, this was done with an understanding that the Parliament would review the law during the Spring session, after the publication of Venice Commission conclusion. The non-governmental organizations have presented numerous remarks on the organic law before its adoption. Critical conclusions of the Venice Commission were also published after the adoption of the law and the opinions expressed in them often coincided with those of the non-governmental organizations. The experts of the Commission noted in their conclusion that despite the fact that parliamentary discussions on the Organic Law on the Prosecutor’s Office were taking place in parallel to their visit, the recommendations from the Commission would be reflected in the future amendments of the law.
a) Amendments to the Constitution of Georgia - Provisions on the judiciary branch of the government and Prosecutor’s Office are under one chapter in the Constitution of Georgia and regulations regarding the Prosecutor’s Office are all under one article. Independence of the Prosecutor’s Office is now guaranteed by the Constitution. The Prosecutorial Council became a constitutional body and Chief Prosecutor was substituted by Prosecutor General. General rules on the election of the Prosecutor General were defined in the Constitution, while their dismissal procedure was defined as impeachment – only in cases of Constitutional breach and signs of crime in their activity, the Parliament has the right to raise the issue of their dismissal.
b) Organic Law of Georgia on the Prosecutor’s Office - For harmonizing legislation with the Constitution of Georgia, the Parliament adopted the Organic Law on the Prosecutor’s Office. Main changes regard the Prosecutorial Council and selection procedure for the Prosecutor General. However, these changes in the law are of technical character. These amendments will be reviewed in detail below, however, as has already been mentioned, the Parliament is working on making changes to the law and its correspondence with recommendations of the Venice Commission will be reviewed during the Spring session.
Prosecutorial Council
The Prosecutorial Council is not a new body. This collegial body exists already for 4 years and its main functions are selection of candidates for the Prosecutor General, review of the conduct of deputy General Prosecutors and review of the report of the Prosecutor General. These limited functions could have been justified in the reality where the Council wasn’t a constitutional body and its goals – ensuring independence, transparency, and effectiveness of the Prosecutor’s Office – weren’t constitutionally defined. Preserving this limited authority of the Council in the new legal realities was a subject of harsh criticism from the non-governmental organizations. This issue was also criticized by the Venice Commission.
a) Composition - Until the commencement of the constitutional amendments, the Prosecutorial Council consisted of 15 members, the Minister of Justice being an ex officio member and a chairperson. Others included: 8 prosecutors elected by the conference of prosecutors, 2 Members of the Parliament (1 from the parliamentary majority and 1 selected from non-majority group), 2 judges elected by the High Council of Justice and 2 members selected from candidates proposed by the academic community, members of Association of Lawyers and/or non-profit (non-commercial) legal entities.
As according to the new Constitution, all members of the Council need to be elected and the Chairperson of the Council is elected by the members, technical changes were made to the Organic Law on the Prosecutor’s Office. The Minister of Justice will no longer be a member of the Council and its Chairperson, however, he/she will propose his/her own candidate for a member of the Council to the Parliament, as a result, a person proposed by the Minister of Justice will be in the Prosecutorial Council.
This is the only change made to the Council composition rules, which became a target of the Venice Commission criticism, raising the issue of the number of prosecutors and low representation of the civil society in the Council and called upon the Parliament to increase the number of the civil society representatives in the Council. At this moment no representative of the civil society is a member of the Council. The non-governmental organizations pointed to the high number of high ranking political officials in the council (Minister of Justice, Members of the Parliament) and criticized inclusion of judges in the Council. However, the Prosecutorial Council is composed based on the current rules of the Organic Law and non-governmental organizations and the Venice Commission await legislative changes.
b) Functions - The functions of the Prosecutorial Council haven’t undergone any significant changes. Its functions previously included approval of the candidate for the Chief Prosecutor, proposed by the Minister of Justice, disciplinary review of the conduct of the Chief Prosecutor and deputy Chief Prosecutors, review of the report of the Chief Prosecutor, development of recommendations and their presentation to the Chief Prosecutor. These functions have undergone only one change – instead of reviewing a candidate proposed by the Minister of Justice, the Council will select the Prosecutor General based on consultations. And as, the Prosecutor General can only be removed through an impeachment clause, the disciplinary functions were removed from the Council.
The Venice Commission commented on the functions of the Prosecutorial Council, stating that its new constitutional role – to ensure independence, transparency, and effectiveness of the Prosecutor’s Office – will be difficult to accomplish through the new law. Just selecting a candidate for the Prosecutor General cannot be considered as an effective mean of fulfilling the Council's constitutional role.
Prosecutor General
The authority of the Prosecutor General was expanded and almost all authority that was in the competence of the Minister of Justice was transferred to the Prosecutor General. Among many competencies, the Prosecutor General:
- takes decisions regarding the staff of the Prosecutor’s Office, regarding establishment and elimination of prosecutorial bodies, on defining their territorial authority and competencies of structural units;
- can attend meetings of the Prosecutorial Council with a voting right;
- approves the guiding principles of the criminal policy; however, the Parliament of Georgia defines criminal policy;
- approves the Code of Ethics of the staff of the Prosecutor’s Office;
- reviews appeals and statements.
Taking into account such wide authority of the Prosecutor General, the need to expand the authority of the Prosecutorial Council becomes even clearer. Before the adoption of the law, the non-governmental organizations were recommending to the Parliament to divide the functions between the Prosecutor General and the Prosecutorial Council. This position is shared by the Venice Commission which recommends that the Council for Career Management, Ethics, and Incentives be under the Prosecutorial Council and the role of the Council in the career management of the prosecutors be broadened. Additionally, the report on activities of the Prosecutor’s Office, presented to the Parliament and the Prosecutorial Council by the Prosecutor General, must include a written opinion of the Council and it should be an inseparable part of the report.
Advisory bodies
Another new addition to the Organic Law on the Prosecutor’s Office is advisory bodies of the Prosecutor General; specifically: the Council for Career Management, Ethics, and Incentives and the Council for Strategic Development and Criminal Policy. Establishment of these bodies is important, as the Prosecutor General takes decisions about the above-mentioned topics based on their communication with these bodies. However, these bodies are mainly of consulting character. Additionally, according to the Venice Commission, taking into account the new constitutional role of the Prosecutorial Council, the Council for Career Management, Ethics, and Incentives should be under the Prosecutorial Council.
a) The competencies of the Council for Career Management, Ethics and Incentives are:
- development of proposals and recommendations on amendments to the Code of Ethics and Evaluation System, and providing recommendations on the compliance of evaluators;
- issuing recommendations on disciplinary misconduct, incentives and promotion issues;
- reviewing and making final decisions on appeals in the Appeals Council.
b) The competencies of the Council for Strategic Development and Criminal Policy are defining and refining plans on main directions and development, programming, and needs assessment of the prosecutorial system, reviewing and issuing recommendations on the development of the guiding principles, strategy and action plan of the criminal policy.
c) The Appeals Council is a temporary consulting body and it reviews appeals of prosecutors and investigators of the Prosecutor’s Office regarding their evaluation. An evaluation system exists for evaluation of prosecutors’ performance since 2017. However, the regulatory norms of the evaluation were not detailed in the Law on the Prosecutor’s office, the new Organic Law on the Prosecutor’s Office includes a chapter on performance evaluation. The Organic Law includes provisions on performance evaluation of the prosecutors, and appeal rules and procedures of such evaluations.
Parliamentary Oversight
The new Organic Law on the Prosecutor’s Office expands the parliamentary oversight over the Prosecutor’s Office. The old legislation limited the parliamentary oversight to receipt and discussion of information from the Chief Prosecutor by the Parliament, which could have been provided based on a parliamentary request or an initiative from the Chief Prosecutor.
The new provisions of the law create an obligation for the Prosecutor General to present an annual report of the activities of the Prosecutor’s Office to the Parliament. The report is presented to the Parliament no later than 15th of May of a calendar year. Furthermore, the Prosecutor General must provide an additional report based on a parliamentary request. The Law also defines specific issues that must be included in the report:
- results of criminal policy implementation;
- evaluation of general conditions in regards to crime in the country, including crime statistics, according to their categories and trends;
- protection of human rights and liberties in legal proceedings;
- priority directions of the Prosecutor’s Office;
- programs of professional development and retraining of prosecutors.
The report should not include information about investigations of specific criminal cases, judicial review or specific circumstances of individual cases.
The Prosecutor General (or their deputies) are required, if requested, to attend parliamentary, committee and commission sessions, answer questions and present a report on its activities. However, the Parliament is required to submit discussion topics to the Prosecutor General in advance, and the General Prosecutor is permitted not to respond to topics unknown to them in advance.
Despite the fact that 2019 started with significant reforms at the Prosecutor’s Office of Georgia, there are crucial flaws on the legislative level, which could create challenges for the body.
To prevent such challenges, it is essential that the composition and functions of the Prosecutorial Council be reviewed. Participation of political subjects (e.g. Members of the Parliament, a representative of the Minister of Justice) in the Council should be minimized. Additionally, the judge members of the Council will undoubtedly encounter conflict of interests in case the issue of expansion of the Council competencies should be raised, therefore they should not be members of the Council. Representation of civil society in the Council must be increased.
Without broadening of the Council functions, it won’t be able to perform its constitutional role. Therefore, it is essential the issues of staffing be divided between the Council and the Prosecutor General, the role of the Ethics Council be assigned to the Prosecutorial Council, the Prosecutorial Council should be given actionable role in preparing the report on the Prosecutor’s Office.
These are essential legislative changes that are urgent, monitoring of their implementation in practice will be crucial.
Analyses has been produced by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) with the assistance of the European Union (EU). Its contents are the sole responsibility of IDFI and do not necessarily reflect the views of the EU.