გამჭვირვალობისა და ეთიკური სტანდარტების ხელშეწყობა ხელოვნური ინტელექტის (AI) გამოყენებაში
პროექტის დასახელება: გამჭვირვალობისა და ეთიკური სტანდარტების ხელშეწყობა ხელოვნური ინტელექტის (AI) გამოყენებაში
დონორი ორგანიზაცია: არაკომერციული სამართლის საერთაშორისო ცენტრი, Inc. (ICNL)
პროექტის საკონტრაქტო ნომერი: Netherlands.2020.IDFI.01
ბიუჯეტი: $19,999
პროექტის ხანგრძლივობა: 01 ივლისი, 2020 –31 დეკემბერი, 2020
კონტექსტი
ხელოვნურ ინტელექტს აქვს პოტენციალი მნიშვნელოვნად შეუწყოს ხელი სახელმწიფო ადმინისტრაციის რეფორმას, გადაწყვეტილებების მიღების და სერვისების მიწოდების კუთხით. თუმცა, მისი გამოყენება დაკავშირებულია გარკვეულ გამოწვევებთან არასაკმარისი გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულების, მონაცემთა ზედამხედველობის მექანიზმების, სიზუსტის და სამართლიანობის თვალსაზრისით. გარდა ამისა, ისეთ ქვეყანაში, როგორიცაა საქართველო, რომელსაც არ აქვს საკმარისი ზედამხედველობის მექანიზმები სამართალდამცავი ორგანოების მიმართ და სადაც სასამართლო სისტემის დამოუკიდებლობა კვლავ საეჭვოა, გადაწყვეტილების მიღებაში ხელოვნური ინტელექტის გამოყენება შეიძლება მოხდეს პირადი ცხოვრების უფლების ხელყოფით.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ შემუშავებული სახის ამომცნობი სისტემის გამოყენება საჭიროებს შესწავლას და შეფასებას. სისტემის ექსპლუატაცია დაიწყო 2017 წლის ივნისში, და მუშაობს 400 CCTV სათვალთვალო კამერის მეშვეობით, რომლებიც დამონტაჟებულია საქართველოს დიდ ქალაქებში, მათ შორის დედაქალაქ თბილისში. გარდა ამისა, თბილისის მერია განიხილავს თბილისის მეტროს სისტემაში სახის ამომცნობი ბიომეტრიული  კამერების დანერგვას და ამ ტექნოლოგიის საზოგადოებრივი ტრანსპორტის სისტემაში გამოყენებას. ამრიგად, მნიშვნელოვანია ამ საკითხის სიღრმისეული გამოკვლევა, კერძოდ, საქართველოს საჯარო უწყებების მიერ სახის ამომცნობი ტექნოლოგიების გამოყენების, განსაკუთრებული ყურადღება უნდა დაეთმოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს. გარდა ამისა, აუცილებელია სამთავრობო ინსტიტუტების წარმომადგენლების, ფართო საზოგადოების და სხვა დაინტერესებულ მხარეების ცნობიერების ამაღლება ხელოვნური ინტელექტის გამოყენების და მისი შედეგების შესახებ. რაც მთავარია, საკითხის სიახლიდან გამომდინარე, აუცილებელია მათი ინფორმირება ხელოვნური ინტელექტის გამოყენებასთან დაკავშირებული ეთიკის და გამჭვირვალობის სტანდარტების შესახებ. ასევე, IDFI მიიჩნევს, რომ ძალზედ მნიშვნელოვანია ამ მხრივ შესაძლებლობების გაძლიერება და სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის ჩართულობის მხარდაჭერა.
პროექტის მიზნები
ამ პროექტის საშუალებით, IDFI მიზნად ისახავს, საჯარო უწყებების მიერ ხელოვნური ინტელექტის გამოყენების საკითხებში მეტი გამჭვირვალობისა და ეთიკური სტანდარტების შემუშავების და დანერგვის ხელშეწყობას.
ამ მიზნით, IDFI:
- შეისწავლის და დაადგენს ძირითად გამოწვევებს საჯარო უწყებების მიერ ხელოვნური ინტელექტის/სახის ამომცნობი სისტემების გამოყენების თვალსაზრისით (შინაგან საქმეთა სამინისტროზე განსაკუთრებული ყურადღების გამახვილებით);
- ხელს შეუწყობს საჯარო უწყებების მიერ ხელოვნური ინტელექტის/სახის ამომცნობი ტექნოლოგიების გამოყენების საკითხებში მეტი გამჭვირვალობისა და ეთიკური სტანდარტების შემუშავებას და დანერგვას.
- ხელს შეუწყობს ამ საკითხის საჯარო განხილვას;
- იმუშავებს ამ საკითხის შესახებ ყველა შესაბამისი დაინტერესებული მხარის ცნობიერების ამაღლებაზე.
პროექტის აქტივობები
აღნიშნული მიზნების მისაღწევად, IDFI განახორციელებს შემდეგ აქტივობებს:
1) საწყისი სამუშაო შეხვედრა სამთავრობო უწყებების წარმომადგენლებთან, რომლებიც იყენებენ ხელოვნურ ინტელექტს გადაწყვეტილების მიღების პროცესში.
2) მეთოდოლოგიის განახლება, ინფორმაციის მოთხოვნების გაგზავნა და (საჭიროების შემთხვევაში) ინტერვიუების ჩატარება.
3) საქართველოს საჯარო უწყებების მიერ ხელოვნური ინტელექტის გამოყენების კვლევა - შეგროვებული მონაცემების საფუძველზე, IDFI მოამზადებს კვლევას საჯარო უწყებების მიერ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ხელოვნური ინტელექტის გამოყენების შესახებ, რამდენად იცავენ ისინი ეთიკის და გამჭვირვალობის სტანდარტებს და არსებობს თუ არა ამ პროცესში ანგარიშვალდებულების რაიმე მექანიზმი.
4) პოლიტიკის რეკომენდაციების და ეთიკის და გამჭვირვალობის სტანდარტების შემუშავება - გამოვლენილი გამოწვევების საფუძველზე, IDFI შეიმუშავებს პოლიტიკის რეკომენდაციებს, ამ მიმართულებით საუკეთესო საერთაშორისო სტანდარტებისა და პრაქტიკის გათვალისწინებით.
5) შემდგომი სამუშაო შეხვედრა - ძირითადი დასკვნების და რეკომენდაციების შემუშავების შემდგომ, IDFI ჩაატარებს მეორე სამუშაო შეხვედრას ყველა შესაბამისი საჯარო უწყების წარმომადგენლებთან.
6) დასკვნითი კონფერენცია - სამუშაო შეხვედრის დასრულების შემდეგ, IDFI დაასრულებს კვლევასა და რეკომენდაციებს. მომზადების შემდეგ, დოკუმენტები ითარგმნება და დაიბეჭდება.
7) ტრენინგის ჩატარება შესაბამისი საჯარო უწყებებისთვის, რომლებიც იყენებენ ხელოვნურ ინტელექტს - IDFI ჩაატარებს პრაქტიკულ ტრენინგს, საჯარო უწყებების წარმომადგენლების ცნობიერების ამაღლების მიზნით, ხელოვნური ინტელექტის, სახის ამომცნობი და ავტომატური გადაწყვეტილების მიმღები სისტემების გამოყენების ეთიკის და გამჭვირვალობის სტანდარტების შესახებ.
8) საკითხის შესახებ ცნობიერების ამაღლება - საჯარო მოხელეებზე მორგებული ტრენინგის გარდა, IDFI მოამზადებს ინფორმაციულ ბროშურას ფართო საზოგადოებისთვის, რათა მოხდეს მოქალაქეების ცნობიერების ამაღლება აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით.

Project Title: Promoting Greater Transparency and Ethical Standards of Using Artificial Intelligence (AI) in Georgia
Donor Organization: International Center for Non-for-profit Law, Inc. (ICNL)
Project Contract Number: Netherlands.2020.IDFI.01
Total Budget: $19,999
Duration of the Project: July 01, 2020 – December 31, 2020
Context
The artificial intelligence can strongly support the reform of public administration in decision-making, service delviery, etc. However, its usage is also connected with some challenges related to insufficient transparency, accountability and data processing oversight mechanisms, as well as unfairness and inaccuracy. In addition, in countries like Georgia which lacks sufficient oversight mechanisms over law enforcement agencies and where independence of judiciary is still questionable, use of AI in decision-making may happen with the abuse of the right to personal life.
The use of face recognition system, developed by the Ministry of Internal Affairs needs to be studied, assessed and evaluated. The system began operation in June 2017, and works in combination with 400 CCTV surveillance cameras installed in Georgia's major cities, including the capital, Tbilisi. In addition, Tbilisi City Hall considers the possibility to introduce biometric facial recognition in the Tbilisi subway system and use the technology in its public transport system. Therefore, it is important to further explore this topic and cover the use of face recognition by Georgian governmental agencies, with the particular focus on the Ministry of Internal Affairs. Additionally, there is a need to raise awareness of the representatives of government institutions, as well as other stakeholders and general public, about the use, work and impact of AI in their everyday life. Most importantly, due to the novelty of the issue, they should be informed about transparency and ethical standards of using AI. Also, IDFI considers it of high importance to strengthen the capacity and support the engagement of the State Inspector’s Service in this regard.
Project Aim and Objectives
With this project, IDFI aims to promote development and implementation of greater transparency and ethical standards in using AI by governmental agencies in Georgia.
To this end, IDFI will:
- Study and identify major challenges in using AI/face recognition systems by governmental agencies (with special focus on the Ministry of Internal Affairs);
- Promote development and implementation of transparency and ethical standards in using AI/face recognition systems by public sector in Georgia.
- Foster public discussion on the issue;
- Raise awareness of all relevant stakeholders on the issue.
Project Activities
In order to achieve the mentioned objectives, IDFI will implement the following activities:
1) Initial workshop with representatives of governmental agencies using AI in decision-making.
2) Update methodology, submit FOI requests and (if needed) conduct interviews
3) Study the use of AI by Georgian governmental agencies - Based on the accumulated data, IDFI will prepare a study on the use of AI by governmental agencies in decision-making, to what extent they follow ethical and transparency standards, and whether there are any accountability mechanisms available in this process.
4) Elaborate policy recommendations and ethical and transparency standards - Based on the revealed challenges, IDFI will elaborate policy recommendations with the consideration of best international standards and practices in this regard.
5) Follow-up workshop - As soon as major findings and recommendations are elaborated and prepared, IDFI will conduct a follow-up workshop with the representatives of all relevant governmental agencies.
6) Final conference - Following the workshop, IDFI will finalize the study and recommendations. Once ready, documents will be translated and their printed versions will be prepared.
7) Training for target governmental agencies using AI – In order to raise awareness of representatives of governmental agencies about ethical and transparency standards of using AI, including face recognition system and automated decision-making, IDFI will organize a practical training.
8) Awareness raising about the topic – Apart from tailored training for public servants, IDFI will prepare an informational brochure for general public to raise citizen’s awareness about the topic.