ღია დისკუსია – საქართველოში სოციალური ქსელების გამოყენება
2012 წლის 11 დეკემბერს, 12:00  „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ გამართავს საჯარო დისკუსიას, რომელიც შეეხება, მოქალაქეების ჩართულობის მიზნით, საქართველოში პოლიტიკურ განხილვასა და დაგეგმვაში სოციალურ ქსელ Facebook-ის გამოყენების ეფექტურობას.
შეხვედრაზე განიხილება, რამდენად ჯეროვნად ხდება აღნიშნული ქსელის გამოყენება მოქალაქეებსა და სხვადასხვა დაწესებულებებსა თუ პოლიტიკურ სუბიექტებს შორის კომუნიკაციის ასაგებად, საზოგადოების პრობლემების გასაჟღერებლად და იდენტიფიცირებული გამოწვევების გადასაჭრელად.
განხილული იქნება შემდეგი საკითხები:
• სოციალურ ქსელები და მოქალაქეთა ჩართულობა საჯარო პოლიტიკის ფორმულირებაში;
• საჯარო პოლიტიკაში მოქალაქეების ჩართულობის უზრუნველსაყოფად Facebook -ის პლატფორმის გამოყენება.
აღსანიშნავია, რომ „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ 1 ივლისიდან ოთხი თვის მანძილზე, განახორციელა საქართველოს 19 საჯარო დაწესებულების, 10 პოლიტიკური სუბიექტისა და 6 მედია საშუალების ოფიციალური Facebook გვერდების მონიტორინგი. დაკვირვების შედეგად გამოვლენილი პრობლემების საფუძველზე კვლევითმა ჯგუფმა შეიმუშავა სარეკომენდაციო პაკეტი.
შეხვედრის დასაწყისში ორგანიზატორები წარმოადგენენ კვლევის ძირითად შედეგებს, რის შემდეგაც გაიმართება ღია დისკუსია.
პროექტი ხორციელდება აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI) პროგრამის – „საქართველოში საჯარო პოლიტიკის, ადვოკატირებისა და სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების“ (G-PAC) – ფარგლებში.
ღონისძიება გაიმართება 11 დეკემბერს 12:00 საათზე აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI) ოფისში, მისამართი: მარჯანიშვილის ქ. 5, მესამე სართული.

On December 11, at 12:00 “Institute for development of Freedom of Information” is conducting a public discussion which will focus on how effectively Facebook is used for political debates and planning.
During the meeting we will discuss whether above mentioned social network is properly used for building communication between the citizens and various government institutions or political actors, stating problems and resolving the identified challenges.
Following topics will be discussed:
It’s noteworthy that from July 1, for four months, “Institute for Development of Freedom of Information” had monitored the Facebook pages of 19 public institutions, 10 political actors and 6 representatives of media. On the bases of indentified problems research team elaborated a package of recommendations.
At the beginning organizers will represent the main results of the survey. It will be followed by open discussion.
Project is implemented in the framework of East-West Management Institute program “Policy, Advocacy and Civil Society Development in Georgia.”
Event will take place on December 11, at 12:00 in the office of East-West Management Institute. Address: 5 Marjanishvili st. third floor.