ღია და დემოკრატიული მმართველობა საქართველოში - გამოწვევები ევროინტეგრაციის გზაზე
ლევან ავალიშვილი არის "ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის" დამფუძნებელი და გამგეობის თავმჯდომარე. ის არის მრავალი კვლევისა და სტატიის ავტორი ღია მმართველობის საკითხებთან დაკავშირებით.
საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმების გაფორმებამ კიდევ ერთხელ დაადასტურა ის, რომ დღეს საქართველო შეუქცევადად დგას ევრო-ინტეგრაციის გზაზე. ეს გზა საქართველომ საკმაოდ რთული პოლიტიკური და სოციალურ-ეკონომიკური პრობლემების ფონზე განვლო. საქართველოს მთავრობებმა გაატარეს მრავალი მნიშვნელოვანი რეფორმა, მოახდინეს ფინანსური ინსტიტუტების და საჯარო სამსახურის მოდერნიზება, კანონმდებლობის ჰარმონიზაცია ევროკავშირის რეგულაციებთან და შეიტანეს გარდატეხა კორუფციასთან ბრძოლაში. თუმცა, აუცილებელია აღინიშნოს, რომ ყველა ამ ცვლილებას თუ რეფორმას, საფუძვლად ედო ქართველი ხალხის მტკიცე ნება და სწრაფვა დემოკრატიული მმართველობის დამკვიდრებისაკენ საქართველოში. ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმების ხელმოწერით საქართველომ კიდევ ერთხელ გამოხატა მტკიცე ერთგულება დემოკრატიული ქვეყნების ისეთი საერთო ღირებულებებისადმი, როგორიც არის კარგი მმართველობა, კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვა და აიღო ვალდებულება გააგრძელოს მათი მტკიცედ დამკვიდრება საქართველოში.
დემოკრატიული სახელმწიფოს წარმოდგენა დღეს შეუძლებელია ინფორმაციის თავისუფლების გარეშე, რადგან ინფორმაციის თავისუფლება უპირველეს ყოვლისა გულისხმობს საზოგადოების წინაშე ხელისუფლების ანგარიშვალდებულებას, საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფას, მთავრობის საქმიანობის გამჭვირვალობას, საბიუჯეტო სახსრების განკარგვისა და საჯარო პოლიტიკის განხორციელების ღიაობას და ამ პროცესში მოქალაქეთა ჩართულობის ხელშეწყობას.
ინფორმაციის მიღების უფლებას უკვე 250 წლიანი ისტორია აქვს. მსოფლიოში პირველი ინფორმაციისთავისუფლების კანონი ჯერ კიდევ 1766 წელს, შვედეთის სამეფოში მიიღეს. ფინური წარმოშობის ცნობილი საზოგადო მოღვაწის ანდერს ჰიდენიუსის ინიციატივით შვედეთის პარლამენტმა განსაზღვრა ოფიციალურ დოკუმენტებზე ხელმისაწვდომობის უფლება, რის შედეგადაც საჯაროობა და მოქალაქეების მხრიდან ხელისუფლების კონტროლი გახდა ერთ-ერთი ძირითადი პრინციპი ევროპული ქვეყნებისთვის და დემოკრატიული საზოგადოებისთვის.
დღეს, ამ თარიღიდან ორი საუკუნის შემდეგ, ინფორმაციის მიღების უფლება საერთაშორისო საზოგადოების მიერ ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებად იქნა აღიარებული და იგი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია საზოგადოებრივი აზრის ჩამოყალიბების, თითოეული ადამიანის პიროვნული თუ პროფესიული განვითარებისა და ზოგადად ძლიერი სამოქალაქო საზოგადოების არსებობისათვის. იდეა, რომ საჯარო დაწესებულებებში დაცული ინფორმაცია საზოგადოებრივი სიკეთეა, დღესდღეობით მრავალ საერთაშორისო დოკუმენტსა და ცალკეული ქვეყნის ეროვნულ კანონმდებლობაშია განმტკიცებული. იმ ქვეყანათა რიცხვმა, სადაც ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველმყოფი სამართლებრივი აქტები მოქმედებს, დღეისათვის 100-ს აჭარბებს. ეს მნიშვნელოვანი პროგრესია, თუკი გავითვალისწინებთ, რომ სულ რაღაც 20 წლის წინ, გასული საუკუნის 90-ნი წლების დასაწყისში, ასეთი კანონმდებლობა მხოლოდ 13 ქვეყანას გააჩნდა. თუმცა, ამ საყოველთაო აღიარებამდე, ცალკეულ სახელმწიფოებს, მათ შორის საქართველოს, მრავალი რთული და წინააღმდეგობრივი ეტაპის გავლა დასჭირდათ.
ევროპული ქვეყნებისგან განსხვავებით, დემოკრატიულ ინსტიტუტებს საქართველოში არსებობის არც თუ ისე ხანგრძლივი ისტორია და ტრადიციები აქვთ. 1921 წელს საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის ბოლშევიკების მიერ დამხობას, მოჰყვა 70 წლიანი ტოტალიტარული მმართველობა, რამაც საფუძველშივე ჩაახშო დემოკრატიული განვითარების შესაძლებლობა ჩვენს ქვეყანაში. მთელი საბჭოთა პერიოდის განმავლობაში სახელმწიფო რეპრესიები სპეციალურად მიმართული იყო დემოკრატიული, ლიბერალური და პროდასავლური აზროვნების მქონე ელიტის გასანადგურებლად. 90-იან წლებში, დამოუკიდებლობის ხელმეორედ მოპოვებას დაემთხვა მძაფრი სოციალურ-ეკონომიკური კრიზისი, სამოქალაქო დაპირისპირება და სისხლიანი კონფლიქტები. მიუხედავად ასეთი პრობლემური ვითარებისა, ქართული საზოგადოება შეუქცევადად იყო ორიენტირებული ქვეყანაში დემოკრატიული მმართველობის დამკვიდრებისკენ, რაც გამყარებული იქნა 1995 წელს მიღებული კონსტიტუციით. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ კონსტიტუციის მიღებამდე, 1994 წლის 3 მაისს, საქართველომ მოახდინა გაეროს სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების შესახებ საერთაშორისო პაქტის რატიფიცირება და აიღო აღნიშნული პაქტით გათვალისწინებული ვალდებულებები, მათ შორის საჯარო დაწესებულებაში დაცული ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის ვალდებულება, რაც შემდგომ აისახა კიდევაც საქართველოს კონსტიტუციაში.
1999 წელს საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მიღებით, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მარეგულირებელი ნორმები კიდევ უფრო განივრცო, რადგან კოდექსის მესამე თავი სწორედ ინფორმაციის თავისუფლების საკითხს ეძღვნება. ამ დროიდან იწყება, საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლების ისტორია, რომელიც თავდაპირველად ბევრ პრაქტიკულ პრობლემას წააწყდა ინსტიტუციური დამკვიდრების გზაზე. ამ პრობლემებიდან უმთავრესი მაინც იყო ის გარემოება, რომ 70 წლიანი ერთპარტიული მმართველობის შემდგომ საქართველოს საზოგადოება ვერ აღმოჩნდა მზად დემოკრატიული კონტროლის ასეთი ბერკეტის ეფექტური გამოყენებისათვის. ერთის მხრივ, მოქალაქეები არ იცნობდნენ და ვერ იყენებდნენ კანონით მათზე მინიჭებულ ამ უფლებას და მეორეს მხრივ, ბიუროკრატია ვერ ან არ ასრულებდა კანონით მათზე დაკისრებულ ვალდებულებას.
მიუხედავად, არსებული პრობლემებისა, ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის ინფორმაციის თავისუფლების თავმა ძალიან მნიშვნელოვანი და პოზიტიური როლი ითამაშა ქვეყანაში დემოკრატიული მმართველობის დამკვიდრებაში. საერთაშორისო თანამეგობრობის დახმარებით, საჯარო სექტორში განხორციელებული ტრენინგებმა ხელი შეუწყო საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელ პირთა კვალიფიკაციის ამაღლებას, მედიისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების აქტიურობამ შექმნა სათანადო საზოგადოებრივი წნეხი ბიუროკრატიაზე, სასამართლო პრაქტიკამ ხელი შეუწყო საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უფლების ინსტიტუციურ გამყარებას. შედეგად, 2012 წელს ავტორიტეტული საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ (Centre for Law and Democracy, Access Info Europe, International Budget Partnership) ჩატარებულმა კვლევამ, რომელმაც 80 სხვადასხვა ქვეყანა მოიცვა მთელი მსოფლიოს მასშტაბით, აჩვენა, რომ საქართველო აღმოჩნდა იმ ქვეყნების რიგში, სადაც საჯარო ინფორმაციის კანონის ეფექტურად მუშაობს (მე-2 ადგილი ახალი ზელანდიის შემდგომ) და ამავე დროს საქართველომ მნიშვნელოვნად გაუსწრო ისეთ ქვეყნებს, როგორც მაგალითად საფრანგეთი, ნორვეგია ან თუნდაც ამერიკის შეერთებული შტატებია.
მიუხედავად ასეთი შედეგისა აუცილებლად უნდა აღინიშნოს, რომ ამ საერთაშორისო კვლევის შედეგი ვერ ასახავს საქართველოში არსებულ რეალობას. ჩვენი ორგანიზაციის, "ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI)," 5 წლიანი პრაქტიკა აჩვენებს, რომ საქართველოში კვლავ რჩება რეალური პრობლემები ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით. კერძოდ, ჩვენს მიერ 2010-2013 წლებში გაგზავნილ 11886 საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნიდან 2748 დარჩა უპასუხოდ, 1426 პასუხი იყო არასრულყოფილი, 306 შემთხვევაში ჩვენ მივიღეთ უარი ინფორმაციის მოწოდებაზე. ამის გამომწვევი მიზეზი, ჩვენი აზრით, კანონმდებლობის ხარვეზებისა და პოლიტიკური ნების თანხვედრაში უნდა ვეძიოთ, რადგან, საქართველოში, ისევე როგორც სხვა ქვეყნებში, საჯარო ინტერესი უპირისპირდება ხელისუფლების ინტერესს შეზღუდოს საზოგადოებრივი კონტროლის მექანიზმები.
დღეს მსოფლიოს დემოკრატიულმა ქვეყნებმა, გამჭვირვალობისა და ღიაობის მიმართულებით დაიწყეს რეფორმების ახალი ტალღის განხორციელება. მაგ. 2011 წელს დაიწყო საერთაშორისო ინიციატივა „პარტნიორობა ღია მმართველობისათვის“ (Open Government Partnership). მისმა დამფუძნებელმა სახელმწიფოებმა (აშშ, ბრაზილია, ინდონეზია, მექსიკა, ნორვეგია, ფილიპინები, სამხრეთ აფრიკა, გაერთიანებული სამეფო) ხელი მოაწერეს ღია მმართველობის დეკლარაციას და შეიმუშავეს ინდივიდუალური სამოქმედო გეგმები ღია და დემოკრატიული მმართველობის განსავითარებლად. პარტნიორობის მონაწილე ქვეყნები ვალდებულებას იღებენ, რომ მოახდენენ გამჭვირვალობის პოპულარიზაციას, მოქალაქეებს მისცემენ გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში მონაწილეობის შესაძლებლობას, შეებრძოლებიან კორუფციას და უკეთესი მმართველობის მისაღწევად გამოიყენებენ უახლეს ტექნოლოგიურ მიღწევებს. OGP-ის მონაწილეთა მიერ აღებული ერთ-ერთი მთავარი ვალდებულებაა, სახელმწიფოს საქმიანობასთან დაკავშირებული ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის გაზრდა, მათ შორის, სახელმწიფო სახსრების ხარჯვისა და საჯარო ფუნქციებს განხორციელებასთან დაკავშირებული ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების გზით. საქართველო აქტიურად ჩაერთო პარტნიორობის საქმიანობაში და გაატარა რიგი მნიშვნელოვანი რეფორმებისა. 2013 წელს აღებული ვალდებულებების ფარგლებში საქართველოში დამკვიდრდა საჯარო ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნებისა და ინფორმაციის ელექტრონულად მოთხოვნის სტანდარტი. საქართველოს ხელისუფლებას აგრეთვე აღებული აქვს ვალდებულება, რომ 2015 წელს წარმოადგენს საჯარო ინფორმაციის კანონის ახალ პროექტს, რომელიც აღმოფხვრის იმ პრაქტიკულ პრობლემებს, რაც არსებობს საქართველოში და უზრუნველყოფს ახალი ნორმების ეფექტურ იმპლემენტაციას.
როგორც არ უნდა წარიმართოს გამჭვირვალობის ეს ახალი რეფორმა საქართველოში, შეგვიძლია განვაცხადოთ, რომ დემოკრატიული მმართველობის განვითარების საქმეში ხელისუფლებას ექნება სამოქალაქო საზოგადოების სრული მხარდაჭერა. დარწმუნებულები ვართ აგრეთვე იმაში, რომ ინფორმაციის თავისუფლების რეფორმა მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს საქართველოს ევრო-სტრუქტურებში სრულფასოვანი ინტეგრაციის პროცესს, რადგან გამჭვირვალობა, ხელისუფლების ანგარიშვალდებულება და მოქალაქეთა ჩართულობა ევროკავშირის წევრ სახელწმიფოთა ერთ-ერთ ძირითად პრინციპს წარმოადგენს და გარანტირებულია ევროკავშირის ხელშეკრულების პირველი მუხლით.
სტატია გამოქვეყნდა პერიოდული გამოცემის, "საქართველოს ევროპული გზის" მესამე ნომერში, რომელიც ასევე განთავსდა ევროპულ და ევრატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ვებგვერდზე

Levan Avalishvili is a Co-founder and the Chairman of the Board at the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI). Levan Avalisvhili is an author and co-author of a number of publications and researches regarding open governance. He currently pursues his PHD in Humanities.
Open and Democratic Governance in Georgia – Challenges on the path of European Integration
Signature of the Association Agreement between Georgia and the EU has once more highlighted the irreversible goal of the Georgian society towards the European integration. On this path Georgia has seen quite tough political as well as socio-economic problems. Different Governments in office have implemented considerable number of reforms, modernized financial institutions and the civil service, initiated process harmonization of Georgian legislation with the EU regulations and made a breakthrough in fight against corruption. At the same time it should be emphasized that strong will of the Georgian people and aspiration to establishing democratic governance in Georgia has been solid foundation for all these changes or reforms. With signature of the Association Agreement Georgia has once more shown its strong adherence to common values of democratic counties, such as good governance, rule of law, protection of human rights and fundamental freedoms and that the country has made a commitment to continue steady establishment of these values in Georgia.
Nowadays it is impossible to imagine democratic governance without freedom of information. Freedom of information for-mostly implies public accountability of the government, , ensuring access to information, transparency of government activities, openness of budget management and policy implementation, as well as promoting civic engagement in this process.
The right of access to information has history of 250 years. The first Freedom of Information Act was adopted in 1766 by the Kingdom of Sweden. The parliament of Sweden adopted the right to access to official documents by the initiative of Anders Hidenius, prominent public figure of Finnish descent. Since then transparency and citizens’ control of the government has become one of the main principles for the European countries and democratic societies.
Today, two centuries later, access to information has been recognized by international society as one of the fundamental human rights and it is of vitally significant for public opinion formation, for either personal or professional development of each individual as well as for existence of strong civil society. The idea that information held by state institutions is public good has been enshrined in various international legal acts, as well as national legislations. The number of countries which have adopted legislative acts ensuring access to information has nowadays outnumbered 100. The progress is substantial, considering that only 20 years ago, in the early 90s of the past century there existed only 13 countries with such legislation. Nevertheless, various countries and among them Georgia had to overcome complex and controversial stages before this widespread recognition of Freedom of Information.
In contrast with the European Countries, democratic institutions in Georgia do not have long history and tradition of existence. The overthrow of the first democratic government in Georgia by the Bolsheviks in 1921 resulted in 70 years of totalitarian regime, which has nipped in the bud any possibility of democratic development in our country. The repressions taking place during the entire Soviet period aimed at eliminating democratic, liberal and pro-western oriented elites of the society. In the 90s the process of obtaining independence coincided with tough socio-economic crisis, civil conflict and bloodshed. Despite these difficulties, Georgian society was irreversibly oriented towards establishing democratic governance in the country, which. has been strengthened by adoption of the Constitution in 1995. It should be emphasized that before adoption of the constitution, on May 3rd 1994 the Government of Georgia ratified the Covenant of the United Nations on Civil and Political Rights and undertook a number of commitments enshrined by the document, inter alia the obligation to ensure access to information held in public institutions, the principle later included in the Constitution of Georgia.
In 1999 after adoption of the General Administrative Code of Georgia the rules regulating freedom of information have been extended, as the whole Chapter 3 of the Code concerns access to information. This is when the history of right of access to public information held by public authorities has started in Georgia. The FOI principle has met many challenges at the very outset of its institutional development. One of the most important challenges was un-readiness of the Georgian society to effectively exercise this important leverage of democratic control after 70 years of one-party rule. Thus on the one hand, citizens lacked awareness of the importance of right to access to information and did not use it in practice, on the other hand the bureaucracy failed to duly exercise its responsibilities, either deliberately or un-deliberately.
Despite the existing problems the FOI chapter of the General Administrative Code has played an important and positive role in establishment of democratic governance in the country. The trainings implemented within public service with the support of international society have resulted in improved professional skills of the FOI officers, activities of the media and non-governmental organizations has created proper social pressure on the bureaucracy,, the case law developed by the judicial branch has contributed to institutional strengthening of access to information. As a result in 2012, based on the research conducted by leading international organizations, (Centre for Law and Democracy, Access Info Europe, International Budget Partnership) which covered 80 countries worldwide, has shown that Georgia was among the list of the countries, with effective functioning of FOI legislation been implemented (second position after New Zealand). Thus Georgia has left far behind such developed countries as France, Norway, the USA and etc.
Regardless of the abovementioned, it should be emphasized that the results of this international research do not duly reflect the existing reality in Georgia. The five-year experience of our organization, Institute for the Development of Freedom of Information –(IDFI) shows that there are still plenty of problems in regards to freedom of information in Georgia. Namely, out of 11886 FOI requests sent by us in 2010-2013 we received 306 refusals and 1426 incomplete responses, while 2748 requests were ignored. In our opinion this is the result of cumulative effect of the gaps in the legislation and the lack of political will. In Georgia, as in any other country freedom of information is confronted with the interests of the government to restrict the leverages of public control.
Nowadays the democratic countries worldwide have started to undertake new reforms aiming at establishment of higher standards of transparency and openness. E.g. in 2011 international initiative Open Government Partnership was launched. Its founding countries (the USA, Brazil, Indonesia, Mexico, Norway, the Kingdom of Philippines, South Africa and the UK) have signed the Open Government Declaration and developed individual Action Plans for development of transparent and democratic governance. The member states of the partnership take a commitment to popularize the principle of transparency, ensure civic involvement in the decision making process , fight against corruption and aim at better governance by means of implementing the newest technological developments. One of the most important responsibilities, undertaken by the member countries of OGP, is to ensure access to information, including proactive disclosure of the information on spending of state budget as well as performing of public duties. The Government of Georgia has actively involved in the activities of the partnership and implemented a number of important reforms. Within the commitments undertaken in 2013 the standard of proactive disclosure and electronic request of public information was implemented in Georgia. The country has also taken obligation to present a new law on Freedom of Information by 2015. The law should aim at eliminating the existing problems and ensure effective implementation of new norms.
Regardless of the path that this new reform will follow, we can state without hesitation that the government has full support from civil society in the process of developing democratic governance in the country. We further believe that FOI reform will considerably assist to the process of Georgia’s European integration, because transparency, governmental accountability and civic involvement in decision making are main principles of the EU member states and are guaranteed by the Article 1st of the Association Agreement.
This opinion was published in third edition of Periodical Georgia's European Way. The edition was also shared on the website of the Office of the State Minister of Georgia on European and Euro-Atlantic Integration