ღია მმართველობის პარტნიორობის რეგიონული შეხვედრა საქართველოში წარმატებით დასრულდა
საქართველო 2015 წლის 3-4 ივნისს „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (Open government Partnership – OGP) ევროპის რეგიონულ შეხვედრას მასპინძლობს. შეხვედრაში მონაწილეობის მისაღებად თბილისს OGP-ის წევრი ევროპული ქვეყნების სამთავრობო წარმომადგენლები ეწვივნენ. მათი შეკრების მთავარი მიზანია ერთმანეთს გაუზიარონ OGP-ის ფარგლებში მიღწეული შედეგებისა და შეძენილი გამოცდილების გაზიარება, ასევე სამთავრობო რეფორმატორთა ფართო ქსელის შექმნისთვის საფუძვლის ჩაყრა, ღია მმართველობის პარტნიორობის რეფორმების უკეთ განხორციელების მიზნით.
ევროპის რეგიონული ორდღიანი შეხვედრა გაიხსნა 3 ივნისს, თბილისსი, ექსპო ჯორჯიაში. კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს, როგორც საჯარო, ასევე სამოქალაქო სექტორის და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა. მათ შორის იყო IDFI-ის დირექტორი, ღია მმართველობის პარტნიორობის ფორუმის თანა-თავმჯდომარე გიორგი კლდიაშვილი, რომელიც 4 ივნისს კონფერენციაზე სიტყვით გამოვიდა.
OGP-ის დირექტორის მოადგილემ, ჯო პაუელმა შეხვედრა დადებითად შეაფასა. მან თავის წერილში, რომელიც OGP-ს ოფიციალურ ბლოგზე გამოქვეყნდა გიორგი კლდიაშვილის სიტყვები მოიშველია. „ღია მმართველობა არ არის უბრალოდ ლამაზი სიტყვები ჩვენთვის - ეს არის შესაძლებლობა და რეალობა, ჩვენი შვილების და შემდეგი თაობების მომავალი გავხადოთ უკეთესი.“ - აღნიშნა კლდიაშვილმა OGP-ს ბლოგისთვის მიცემულ ინტერვიუში „ღია მმართველობის სახეები- გიორგი კლდიაშვილი“
3 ივნისის შეხვედრა გახსნეს საქართველოს პრემიერ მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, დავით უსუფაშვილმა, საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარემ, ნინო გვენეტაძემ, იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა, საფრანგეთის სახელმწიფო მინისტრმა რეფორმებისა და სახელმწიფო სერვისების გამარტივების დარგში ტიერი მანდონმა და სხვებმა.
სიტყვით გამოსვლისას, ირაკლი ღარიბაშვილმა ხაზი გაუსვა ღია მმართველობის მნიშვნელობას დემოკრატიის მშენებლობის პროცესში. გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მოქალაქეთა მეტი ჩართულობის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება დავით უსუფაშვილმა. მისი განცხადებით, მთავრობა ყოველთვის უნდა ცდილობდეს არა მხოლოდ ინფორმირებას, არამედ მოსახლეობის ჩართვას მმართველობით პროცესში.
ნინო გვენეტაძის გამოსვლა მართლმსაჯულების სისტემას ეხებოდა. მან ხაზი გაუსვა მიუკერძოებელი, კომპეტენტური სასამართლო ხელისუფლების დამკვიდრებისა და საზოგადოებრივი ნდობის გაღვივების მნიშვნელობას. იუსტიციის მინისტრის, თეა წულუკიანის თქმით, OGP-ის რეგიონული შეხვედრის საქართველოში ჩატარება იმ რეფორმების შედეგია, რაც მთავრობამ ბოლო ორი წლის განმავლობაში გაატარა.
კონფერენციის გახსნის ცერემონიის შემგომ დელეგატებმა სამუშაო სესიები დაიწყეს. 40-ზე მეტი ქვეყნის წარმომადგენლებმა სამთავრობო უწყებებიდან და საერთაშორისო ორგანიზაციებიდან ღია და გამჭვირვალე მმართველობის საკითხებზე ერთმანეთს საკუთარი გამოცდილება გაუზიარეს.
4 ივნისს, შეხვედრის მეორე დღის დასკვნით ნაწილში სიტყვით გამოვიდა გიორგი კლდიაშვილი, რომელმაც ღია მმართველობის განვითარების პროცესში მთავრობის და სამოქალაქო საზოგადოების ეფექტურ და წარმატებულ თანამშრომლობაზე ისაუბრა. აღნიშნულ პანელს მოდერატორობას უწევდა იუსტიციის მინისტრის პირველი მოადგილე ალექსანდრე ბარამიძე. გიორგი კლდიაშვილთან ერთად, დასკვნით ნაწილში სიტყვით გამოვიდნენ OGP-ის სამუშაო ჯგუფების, საერთაშორისო ორგანიზაციების და მთავრობის წარმომადგენლები, მათ შორის კიმბერლი ჯონსი (მსოფლიო ბანკი), ფრანჩესკო სეკი (UNDP), ევა ბიუსლინქი (OECD), სტივენ ჰეიკენი (USAID), ჯოზეფ პაუელი (OGP-ის დირექტორის მოადგილე) და სხვები.
ორი დღის განმავლობაში, კონფერენციის ფარგლებში განიხილეს ისეთი საკითხები, როგორიცაა ინოვაცია და ანგარიშვალდებულება OGP-ში, მთავრობის შიგნით კოორდინირება ღია მმართველობისთვის, ელ-მმართველობა - ელ. სერვისების და ღია მონაცემთა ბაზების მნიშვნელობა, ღია მმართველობის განვითარება, მომავალი მმართველობის და საზოგადოების მოდელი, საზოგადოების ჩართულობა, საკანონმდებლო ღიაობა, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა, OGP-ს სამუშაო ჯგუფები და სხვა.
საქართველო პირველი ქვეყანაა აღმოსავლეთ ევროპაში, რომელმაც პარტნიორობის მაღალი დონის შეხვედრას უმასპინძლა. ის რეგიონული შეხვედრის მასპინძლად მექსიკაში გამართულ OGP-ის მმართველი კომიტეტის შეხვედრის დროს აარჩიეს იმ წარმატებების გამო, რასაც საქართველომ ღია მმართველობის კუთხით ბოლო წლებში მიაღწია.

June 3-4 Tbilisi, Georgia hosted Open Government Partnership (OGP) European Regional Conference. To further build the network of government reformers using OGP to advance ambitious open government reforms in their countries, government points of contact from European countries came together to share experiences and learn from each other. They got first hand information from the OGP Support Unit, selected Civil Society leaders, Independent Reporting Mechanism, OGP Working Groups and multilateral partners.
The conference has opened on 3rd June, at Expo Georgia. Among the representatives of civil sector and international organizations, Director of IDFI and co-chair of the Open Government Forum in Georgia Giorgi Kldiashvili was invited to give a speech.
OGP Deputy Director, Joe Powell positively estimated the meeting. In his remarks published on OGP’s official blog, Powell quoted Giorgi Kldiashvili. "Open government is not just lovely words for us - it is the opportunity and reality already...to improve the future for our children and the next generations" – said IDFI director in his interview named Faces of Open Government- Girogi Kldiashvili, published on OGP’s official blog.
On 3rd June Prime Minister Irakli Gharibashvili opened plenary session, Chairman of the Parliament of Georgia, Davit Usupashvili, Chairperson of Supreme Court of Georgia, Nino Gvenetadze, Minister of Justice, Thea Tsulukiani, Secretary of State for Government Reform and Simplification, Office of the Prime Minister (France) Thierry Mandon gave opening speeches.
During his speech, Irakli Gharibashvili emphasized importance of Open Government Partnership in building democracy in Georgia. David Usupashvili paid attention to the importance of engagement of citizens in decision-making processes. He stated that Government should not only inform citizens but also involve them in governance.
Speech of Nino Gvenetadze covered the issues of Penetration System. She highlighted importance of establishment unbiased, competent legislative system and building trust in society. Minister of Justice of Georgia, Thea Tsulukiani said that hosting OGP regional meeting in Georgia is the result of reforms carried out throughout last two years by the Government of Georgia.
Opening Ceremony of the conference was followed by working sessions. Representatives of Government and International organizations more than 40 countries discussed the issues of open and transparent governance and shared their experience.
On June 4th, on the closing panel director of IDFI, Giorgi Kldiashvili addressed the participants of the forum and spoke about effective and successful cooperation of Government and civil society in the framework of Open Government Partnership. The panel was moderated by Mr Aleksandre Baramidze, First Deputy Minister of Justice of Georgia. Ms Kimberly D. Johns (World Bank), Mr Francesco Cecchi (UNDP), Ms Eva Beuselinck (OECD), Mr Joseph Powell, Steven Heykin, Office of Democracy and Governance, USAID/Caucasus (Georgia), Deputy Director of the OGP Support Unit have had their final speeches as well.
Within these two days, conference participants discussed topics such as: Innovation and accountability in OGP, coordination within the government for open government partnership, enhancing open governance, importance of e-governance, e-resources and open databases, public involvement, legislative transparency, access to information, OGP working groups, direct support from Government etc.
It is worthy to mention that Georgia was the first country in Eastern Europe which hosted such high-level meeting of OGP. Georgia was chosen as a host during the regional meeting of OGP’s committee, held in Mexico because of the successes achieved throughout the last years.