ღია მმართველობის პარტნიორობას ახალი დირექტორი ჰყავს
ღია მმართველობის პარტნიორობამ (OGP) განცხადება გააკეთა ახალ ლიდერთან დაკავშირებით და მათი ცნობით პარტნიორობას 2016 წლის მეორე ნახევრიდან სანჯაი პრადჰანი გაუძღვება, რომელიც ასევე OGP-ის მხარდაჭერის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი იქნება.
სანჯაის განცხადებით OGP, იმ უნიკალური პლატფორმის თვალსაზრისით, რასაც წევრ ქვეყნებს სთავაზობს - ინფორმაციისა და გამოცდილების გაცვლა-გამოცვლა და სამოქალაქო ორგანიზაციებსა და ხელისუფლებებს შორის თანამშრომლობა - ისტორიულ შესაძლებლობას წარმოადგენს ღია მმართველობის ხელშეწყობისა და განვითარებისთვის მსოფლიოს მასშტაბით.
სანჯაი პრადჰანი 1986 წლიდან 3-ჯერ იყო მსოფლიო ბანკის ჯგუფის ვიცე-პრეზიდენტი. იგი მსოფლიო ბანკის ჯგუფში მმართველობისა და ანტი-კორუფციული სტრატეგიის ხელმძღვანელი გახლდათ, შექმნა ,,გლობალური პარტნიორობა სოციალური ანგარიშვალდებულებისთვის" და პროექტის "თანამშრომლური ლიდერობა განვითარებისათვის" ფარგლებში სამოქალაქო საზოგადოებისა და მთავრობის თანამშრომლობას უწყობდა ხელს.
ღია მმართველობის პარტნიორობის ლიდერები, ალეხანდრო გონსალესი და აიანდა დლოდლო, სანჯაი პრადჰანს ახასიათებენ, როგორც დიდი გამოცდილების მქონე პიროვნებას მთავრობებთან და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან ურთიერთობაში და სჯერათ, რომ სანჯაის მმართველობის პირობებში ღია მმართველობის პარტნიორობა მნიშვნელოვნად განვითარდება და საკუთარი პოტენციალის ძალიან დიდი ნაწილის რეალიზებას მოახდენს.
სანჯაი მსოფლიო ბანკის ჯგუფს მარტში დატოვებს და მალევე შეუერთდება ღია მმართველობის პარტნიორობას. მანამდე კი, მოვალეობის დროებით შემსრულებელი ჯო პაუელი გახლავთ.
ღია მმართველობის პარტნიორობა 2011 წელს დაარსდა 8 სახელმწოფოს მეთაურის მიერ და დღეს, მისი წევრების რიცხვი 69-ს აღწევს.
ღია მმართველობის პარტნიორობა მრავალმხრივ ინიციატივას წარმოადგენს და მიზნად ისახავს მთავრობების მხრიდან კონკრეტული ვალდებულებების შესრულების უზრუნველყოფას ღია მმართველობის, გამჭვირვალობის, მოქალაქეების ჩართულობის განვითარების, კორუფციასთან ბრძოლის, ინოვაციებისა და ახალი ტექნოლოგიების დანერგვის თვალსაზრისით. ინიციატივა ასევე გულისხმობს ახალი ტექნოლოგიების გამოყენებას იმისათვის, რომ მთავრობები უფრო ღია, ეფექტური და ანგარიშვალდებული გახადოს, რაც მოიტანს საზოგადოებრივი რესურსების უფრო ეფექტიან მართვას და ინკლუზიურ განვითარებას. საქართველო ღია მმართველობის პარტნიორობას 2011 წლის სექტემბერში შეუერთდა.

The Open Government Partnership (OGP) has announced that Sanjay Pradhan was selected to lead the Partnership starting mid 2016 and he will also lead the OGP Support Unit.
According to Sanjay’s statement, OGP represents a historic opportunity to advance the open government agenda through a unique platform built on peer learning and the collaboration between government and civil society around the world.
Sanjay Pradhan has held three Vice President positions at the World Bank Group (WBG) since 1986. He led the development of WBG’s Governance and Anticorruption Strategy, helped launching of Global Partnership for Social Accountability and rolled out a flagship Collaborative Leadership for Development program to assist leaders in government and civil society undertake collaborative actions.
OGP Partners - Alejandro Gonzalez and Ayanda Dlodlo, describe Sanjay Pradhan as an experienced interlocutor with both governments and civil societies around the world and are confident that through Sanjay’s leadership, the OGP will advance its role and OGP will realize fully its tremendous potential.
Sanjay will leave the World Bank Group in mid-March and join the OGP soon thereafter. Joe Powell will continue in his role as Acting Executive Director in the interim.
The Open Government Partnership was launched by eight Heads of State at the UN General Assembly in 2011, and nowadays 69 countries have joined the partnership.
Open Government Partnership (OGP) is a multilateral initiative that aims to secure concrete commitments from governments to promote transparency, empower citizens, fight corruption, and harness new technologies. Innovations also include using new technologies to make government more open, effective and accountable, leading to more efficient use of public resources, innovation and inclusive growth. Georgia joined the Open Government Partnership in September, 2011.