არასამთავრობო ორგანიზაციების მიმართვა საქართველოს პრემიერმინისტრს
როგორც მოგეხსენებათ, 2011 წლის სექტემბერში საქართველო შეუერთდა საერთაშორისო ინიციატივას „ღია მმართველობის პარტნიორობას“ (Open Government Partnership - OGP), რომლის ინიციატორი გახლდათ ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტი ბარაკ ობამა. ღია მმართველობის პარტნიორობა წარმოადგენს უმნიშვნელოვანეს პლატფორმას, მთავრობების და სამოქალაქო საზოგადოების ერთობლივი თანამშრომლობის ფორმატში მთავრობის ღიაობის, ანგარიშვალდებულების და გამჭვირვალობის, მოქალაქეთა ჩართულობის, ინოვაციების და ტექნოლოგიების განვითარების კუთხით. დღეის მდგომარეობით ჴგჵ აერთიანებს 60-ზე მეტ სახელმწიფოს.
2012 წლის აპრილში საქართველოს მთავრობამ OGP-ის ფარგლებში წარმოადგინა 2012-2013 წლების სამოქმედო გეგმა. საქართველოს OGP-ში მონაწილოების კოორდინაცია დავალებული აქვს უწყებათაშორისი ანტიკორუფციული საბჭოს სამდივნოს (საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკურ დეპარტამენტს). საქართველოს მთავრობის სამოქმედო გეგმის მიხედვით აღებული ვალდებულებების ფარგლებში საქართველომ უმნიშვნელოვანესი სიახლეები დანერგა ღია მმართველობის, ინფორმაციის თავისუფლების, გამჭვირვალობის და ანტიკორუფციული მიღწევების თვალსაზრისით. სამოქმედო გეგმის ფარგლებში აღებული ვალდებულებების ფარგლებში მიღწეულ წარმატებად უნდა აღინიშნოს გაეროს საკმაოდ პრესტიჟული 3 პრიზი (იუსტიციის სახლის პროექტი, როგორც საჯარო მომსახურების გაუმჯობესების კატეგორია, სახელმწიფო შესყიდვების ელექტრონული სისტემა და თანამდებობის პირთა ქონებრივი დეკლარაციების ონლაინ პლატფორმა, როგორც კორუფციის პრევენციის მექანიზმი).
OGP-ის ფარგლებში, საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრის, ბიძინა ივანიშვილის უშუალო მხარდაჭერით განხორციელდა უმნიშვნელოვანესი ცვლილებები ინფორმაციის თავისუფლების გაუმჯობესების ნაწილშიც, კერძოდ დაინერგა საჯარო ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნებისა და ინფორმაციის ელექტრონულად მოთხოვნის სტანდარტი და დაიწყო მათი პრაქტიკაში ამოქმედება. აღნიშნული ვალდებულების წარმატებით განხორციელების გამო, საქართველო დასახელდა ღია მმართველობის პარტნიორობის ფარგლებში ერთ-ერთ ყველაზე წარმატებულ ქვეყნად და სამოქალაქო საზოგადოების ინიცირებით, საქართველომ, „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ ლონდონის 2013 წლის სამიტზე, როგორც OGP-ის „ნათელი წერტილის“ (Bright Spots) ფინალისტმა, წარმოადგინა ინფორმაციის თავისუფლებაში მიღწეული შედეგი, როგორც სამოქმედო გეგმის ვალდებულებების შესრულების საუკეთესო მაგალითი.
OGP-ის ფარგლებში საქართველოს მიერ მიღწეულ წარმატებას ხაზი გაუსვა შეერთებული შტატების პრეზიდენტმა, ბარაკ ობამამ. მან თავის განცხადებაში, რომელიც ეხებოდა საქართველოს პრეზიდენტის ინაუგურაციას, ისაუბრა იმ მნიშვნელოვანი პროგრესის შესახებ, რომელიც საქართველომ ბოლო რამდენიმე წლის მანძილზე განიცადა. მიღწევებს შორის, როგორც საქართველოში დემოკრატიის განვითარების ინდიკატორი, დასახელდა საქართველოს მონაწილეობა „ღია მმართველობის პარტნიორობაში“ (OGP): „საქართველოს მნიშნელოვანი პროგრესი განიცადა დემოკრატიული ინსტიტუტების გამყარების კუთხით, „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ ფარგლებში აღებული ვალდებულებების, საზოგადოებრივ ცხოვრებაში ქალთა დაწინაურებისა და ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციისკენ სწრაფვით“.
საქართველოს მთავრობას, მიღწეული წარმატებებიდან გამომდინარე, გაუჩნდა „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) მართველ კომიტეტში მოხვედრის შანსი. ამასთან დაკავშირებით არის უკვე პირდაპირი გზავნილები ღია მმართველობის პარტნიორობის სამდივნოდან. ამ ეტაპზე, საქართველომ უნდა წარმოადგინოს OGP-ის სამოქმედო გეგმის განახლებული ვარიანტი, რომლმაც უნდა მოიცვას 2014-2015 წლების აქტივობები. იმისთვის, რომ საქართველოს მთავრობამ ამ უმნიშვნელოვანესი საერთაშორისო ინიციატივის ხელმძღვანელი მთავრობების სამდივნოში დაიკავოს საპატიო ადგილი, აუცილებელია, რომ OGP-ის საკითხებზე მუშაობაში, როგორც დემოკრატიული ინსტიტუტების განვითარების პლატფორმაში, უშუალოდ ჩართული იყოს მთავრობის უმაღლესი თანამდებობის პირი.
ვფიქრობთ, რომ ახალი სამოქმედო გეგმის შემუშავების საწყის ეტაპზე, პროცესის წარმატებისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საქართველოს მთავრობის და უშუალოდ პრემიერ-მინისტრის აქტიური ჩართულობა. მიგვაჩნია, რომ საქართველოს მთავრობამ, იმისთვის, რომ საერთაშორისო დონეზე გამორჩეულად დააფიქსიროს OGP-ის პრიორიტეტულობა, უნდა აიღოს მნიშვნელოვანი ვალდებულებები, რომელიც საქართველოს მოსახლეობის საჭიროებებს გამოეხმაურება და დაკავშირებული იქნება OGP-ის დეკლარირებულ პრინციპებთან. აღნიშნულ პროცესში მთავრობამ უნდა უზრუნველყოს  საჯარო დაწესებულებებისა და საზოგადოების მაქსიმალური ჩართულობა.
ჩვენ, როგორც ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმში შემავალი არასამთავრობო ორგანიზაციები, OGP-ის მნიშვნელობიდან გამომდინარე, მივიჩნევთ, რომ უკეთესი შედეგის მისაღწევად, უნდა შედგეს პროცესში მონაწილე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენელთა შეხვედრა თქვენთან, იმისთვის რომ უფრო დეტალურად გაგაცნოთ „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ არსებული გამოწვევები და პერსპექტივები. ასევე, იმედს ვიტოვებთ, რომ ჩვენი შეხვედრისას,  მოვისმენთ თქვენგანაც, თუ როგორია საქართველოს მთავრობის ხედვები, გეგმები და სამომავლო პერსპექტივები OGP-ში მონაწილეობასთან დაკავშირებით.

In September of 2011 Georgia joined the international initiative ‘Open Government Partnership – OGP’, initiated by the president to the USA Barack Obama. The Open Government Partnership is a very important platform for developing the openness, accountability and transparency of the government, as well as enhancing citizen engagement, innovations and technologies through government-society cooperation. There are 60 countries in OGP.
In April of 2012 Georgian government presented the 2012-2013 action plan within the frames of OGP. Coordinating the OGP participation is the responsibility of the Anti-Corruption Council (the Analytical Department of the Ministry of Justice). Within the frames of the commitments taken under the action plan, Georgia has implemented important changes in terms of open governance, freedom of information, transparency and achievements in anti-corruption issues. Three prestigious prices of the United Nations can be considered as the success achieved within the frames of the commitments (project of the Public Service Hall under the category of improving the public service; Electronic system of state procurements and the online platform of the assets declaration of the high officials as the mechanism for preventing the corruption).
Within the frames of OGP and the support of the former Prime Minister Bidzina Ivanishvili, important changes were implemented in the fields of improving the freedom of information; In particular, the proactive disclosure of public information and introduction of standards of e-request of information. After the successful implementation of the commitments, Georgia was named as one of the most successful countries; On the OGP London summit of 2013 Georgia, as one of the finalists of OGP Bright Spot’, presented the achievements in the freedom of information field, as the best example of fulfilling the commitments.
Barack Obama put emphases on the success of Georgia within the frames of Open Government Partnership. In his statement, concerning the inauguration of the president of Georgia, he talked about the progress that Georgia has made within the few years. Among the achievements he listed the participation of Georgia in the Open Government Partnership (OGP): “Georgia is making significant progress in consolidating democratic institutions, including through its commitments under the Open Government Partnership and its promotion of women’s participation in public life, and is moving forward on the path to fulfilling its Euro-Atlantic aspirations”.
Due to the success Georgian government has achieved, it has a chance to become the member of the Open Government Partnership steering committee. On this stage Georgia has to present the renewed version of the OGP action plan which will include the activities of 2014-2015. In order to achieve the steering committee membership, the high official of the government must be involved in the OGP issues.
We believe that on the primary stage of elaborating the new action plan, for the success of the process, it is especially important to ensure the active participation of the whole government as well as the prime minister. We believe that the Georgian government must emphasize the priority of the OGP issues and take the commitments which will be connected to the declared principles of OGP. Government must provide the maximum engagement of public institutions and the society in these processes.
Considering the importance of OGP, we (members of OGP Georgia forum) believe that meeting with the Prime Minister must be organized in order to make you more familiar with the challenges and prospects of OGP. We hope to hear from you the plans and future prospects of Georgian government in regards of the OGP.