სატყეო საბაზისო სანერგე მეურნეობის ვებ-გვერდის მონიტორინგი
სიახლეები | ინტერნეტი და ინოვაციები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 8 დეკემბერი 2011
2011 წლის 8 დეკემბერს  პროექტ - "საქართველოს საჯარო დაწესებულებების საინფორმაციო (ინტერნეტ) რესურსების მონიტორინგის" ფარგლებში IDFI-ს ექსპერტთა ჯგუფის მიერ დაგეგმილი იყო საჯარო სამართლის იურიდიული პირის - სატყეო საბაზისო სანერგე მეურნეობის ოფიციალური ვებ-გვერდის (www.sanerge.com) ინფორმაციული გამჭვირვალობისა და ელექტრონული მმართველობის ხარისხის მონიტორინგის განხორციელება.
აღმოჩნდა, რომ საჯარო სამართლის იურიდიული პირის - სატყეო საბაზისო სანერგე მეურნეობის ოფიციალური ვებ-გვერდი გაუმართავია, როგორც ინფორმაციული შიგთავსის, ასევე ტექნიკური პარამეტრების მხრივ, რის გამოც შეუძლებელია ვებ-გევრდის საინფორმაციო გამჭვირვალობისა და ტექნიკური პარამეტრების შეფასება.
აქვე გვინდა აღვნიშნოთ, რომ IDFI-იმ პროექტ „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა www.opendata.ge“ ფარგლებში აღნიშნული საჯარო დაწესებულებიდან საკმაოდ დიდი მოცულობის საჯარო ინფორმაცია მიიღო, რაც ერთი სმხრივ ხაზს უსვამს, როგორც საჯარო უფლებამოსილების განმახორციელებელი ადმინისტრაციული ორგანოში არსებული მნიშვნელოვანი ინფორმაციის არსებობას, ასევე ამ ინფორმაციის ოფიციალურ ვებ-გვერდზე განთავსების მნიშვნელობასაც.

Monitoring of web-page of Legal Entity of Public Law – Basic Sapling Forestry
On December 08, 2011 IDFI expert group planned to conduct information transparency and e-Governance (e-Accessibility and technical operability) monitoring of official web-page of LEPL – Basic Sapling Forestry (www.sanerge.com) within the framework of the project “Monitoring of Information (Internet) Resources of Public Authorities of Georgia“.
It turned out that the official web-page of Legal Entity of Public Law – Basic Sapling Forestrywas not the subject to assessment according to both e-Accessibility (informational) and technical operabilitycontent errors.
It is worth mentioning that within the framework of the project named – “Public Information Database – www.opendata.ge” IDFI received large amount of information from the mentioned public authority, which emphasizes on one hand, the existence of important public information at Basic Sapling Forestry viewed as a public authority, and on the other hand - the importance of placement of this information on web-page