შეცდომა თუ დარღვევა? ნაწილი II
სიახლეები | ინტერნეტი და ინოვაციები | პუბლიკაციები | ბლოგპოსტები 7 სექტემბერი 2012
ეს ვიდეო ოთხი დღის წინ, 3 სექტემბერს არის გადაღებული და ასახავს, თუ როგორ გადავყავართ რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ოფიციალური ვებ-გვერდის Facebook ღილაკს ნაციონალური მოძრაობის ოზურგეთის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის ყოფილი მინისტრის, რამაზ ნიკოლაიშვილის ოფიციალურ Facebook გვერდზე. 3 სექტემბერსვე ჩვენს ბლოგზე დაიწერა პოსტი, რომელიც ამ დარღვევაზე ამახვილებდა ყურადღებას.
ორიოდე დღის წინ გაირკვა, რომ სამინისტროს ოფიციალური ვებ-გვერდისადმინისტრაციამ რამაზ ნიკოლაიშვილის Facebook გვერდი სამინისტროს ოფიციალური Facebook გვერდით ჩაანაცვლა. ჩვენ მივესალმებით ამ ფაქტს, თუმცა სასურველია, ვებ-საიტის ადმინისტრაციამ იგივე ზომები მიიღოს YouTube არხთან დაკავშირებითაც, სადაც აქტიურად იდება ვიდეოები ნიკოლაიშვილის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატად გამოცხადებისა და მისი წარდგენის შესახებ, რაც ასევე დარღვევაა, რადგან საარჩევნო კოდექსის 48-ე მუხლის მიხედვით ითვლება წინასაარჩევნო აგიტაციისას  ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენებად.
იგივე პრობლემას, ამჯერად თბილისის მერიის ვებ-გვერდზე, მიეძღვნა კიდევ ერთიპოსტი, სადაც აღნიშნულია, რომ მერიის ვებ-გვერდიდან გადავდივართ გიგი უგულავას პირად გვერდზე. თავად ეს ფაქტი დარღვევა არ არის, თუმცა ეს გვერდი ეწევა ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის აგიტაციას, რაც როგორც უკვე აღვნიშნეთ, აკრძალულია. ჩვენი რეკომენდაციაა, რომ რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მსგავსად, თბილისის მერიის ვებ-გვერდზეც, გიგი უგულავას პირადი გვერდის ნაცვლად, უწყების ოფიციალური Facebook გვერდი განთავსდეს.