სალექციო ბლოკ-კურსი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში
სიახლეები 11 ნოემბერი 2015
9 და 10 ნოემბერს, IDFI-ს ორგანიზებით ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიმართა სალექციო ბლოკ-კურსი “ფინანსური აღრიცხვა და ინვესტიციები”. ღონისძიება ჩატარდა პროექტ “სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება”-ს ფარგლებში. პროექტი ხორციელდება IDFI-ს მიერ ბრემენის უნივერსიტეტთან პარტნიორობით და გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დაფინანსებით.
ბლოკ-კურსს უძღვებოდა ბრემენის უნივერსიტეტის მკვლევარი - სებასტიან ტიდემანი. სალექციო ბლოკ-კურსის პირველ დღეს მკვლევარმა განიხილა საერთაშორისო ფინანსური ანგარიშგების სტანდარტები (IFRS) და იმსჯელა IFRS-ის დანერგვის უპირატესობებსა და შეზღუდვებზე. გერმანიიდან მოწვეულმა მკვლევარმა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის 30-მდე სტუდენტს გაუზიარა საერთაშორისო გამოცდილება ფინანსური ანგარიშგების სტანდარტებთან დაკავშირებით და გააცნო სტუდენტებს IFRS-ის გლობალური დანერგვის და გავრცელების ტენდენციები. ლექციის მიმდინარეობისას სტუდენტებს ევალებოდათ რამდენიმე დავალების შესრულება, ასევე ჰქონდათ შესაძლებლობა ჩართულიყვნენ ლექციის მიმდინარეობისას გამართულ დისკუსიაში.
სალექციო ბლოკ-კურსის მეორე დღეს სებასტიან ტიდემანმა ისაუბრა პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების სარგებლის თავისებურებებზე და მნიშვნელობაზე ქვეყნის ეკონომიკური განვითარებისთვის. ტიდემანმა ასევე განიხილა საერთაშორისო ვაჭრობის ხელშემწყობი პირობები, ინვესტიციების დივერსიფიკაციის უპირატესობები და ამასთანავე ისაუბრა ინვესტიციებისა და საერთაშორისო ვაჭრობის ურთიერთმიმართებაზე.
ბლოკ-კურსის ბოლო ნაწილში გერმანელმა მკვლევარმა ქართველ სტუდენტებს გააცნო ბიზნეს ანალიზისა და ფინანსური ანალიზის თავისებურებები და მნიშვნელობა, რის შემდეგაც სტუდენტებმა ახალგაზრდა მკვლევართან ერთად განიხილეს ბიზნეს ანალიზის და ფინანსური ანალიზის რამდენიმე ქეისი.
ორდღიანი ლექციების სერიის შემდეგ, ღონისძიებაში მონაწილე სტუდენტებს გადაეცა IDFI-ს, ბრემენის და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტების ერთობლივი სერტიფიკატი. ასევე, აქტიურ სტუდენტებს საჩუქრად გადაეცათ სახელმძღვანელოები.