9 და 10 ნოემბერს, IDFI-ს ორგანიზებით ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიმართა სალექციო ბლოკ-კურსი “ფინანსური აღრიცხვა და ინვესტიციები”. ღონისძიება ჩატარდა პროექტ “სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება”-ს ფარგლებში. პროექტი ხორციელდება IDFI-ს მიერ ბრემენის უნივერსიტეტთან პარტნიორობით და გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დაფინანსებით.
ბლოკ-კურსს უძღვებოდა ბრემენის უნივერსიტეტის მკვლევარი - სებასტიან ტიდემანი. სალექციო ბლოკ-კურსის პირველ დღეს მკვლევარმა განიხილა საერთაშორისო ფინანსური ანგარიშგების სტანდარტები (IFRS) და იმსჯელა IFRS-ის დანერგვის უპირატესობებსა და შეზღუდვებზე. გერმანიიდან მოწვეულმა მკვლევარმა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის 30-მდე სტუდენტს გაუზიარა საერთაშორისო გამოცდილება ფინანსური ანგარიშგების სტანდარტებთან დაკავშირებით და გააცნო სტუდენტებს IFRS-ის გლობალური დანერგვის და გავრცელების ტენდენციები. ლექციის მიმდინარეობისას სტუდენტებს ევალებოდათ რამდენიმე დავალების შესრულება, ასევე ჰქონდათ შესაძლებლობა ჩართულიყვნენ ლექციის მიმდინარეობისას გამართულ დისკუსიაში.
სალექციო ბლოკ-კურსის მეორე დღეს სებასტიან ტიდემანმა ისაუბრა პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების სარგებლის თავისებურებებზე და მნიშვნელობაზე ქვეყნის ეკონომიკური განვითარებისთვის. ტიდემანმა ასევე განიხილა საერთაშორისო ვაჭრობის ხელშემწყობი პირობები, ინვესტიციების დივერსიფიკაციის უპირატესობები და ამასთანავე ისაუბრა ინვესტიციებისა და საერთაშორისო ვაჭრობის ურთიერთმიმართებაზე.
ბლოკ-კურსის ბოლო ნაწილში გერმანელმა მკვლევარმა ქართველ სტუდენტებს გააცნო ბიზნეს ანალიზისა და ფინანსური ანალიზის თავისებურებები და მნიშვნელობა, რის შემდეგაც სტუდენტებმა ახალგაზრდა მკვლევართან ერთად განიხილეს ბიზნეს ანალიზის და ფინანსური ანალიზის რამდენიმე ქეისი.
ორდღიანი ლექციების სერიის შემდეგ, ღონისძიებაში მონაწილე სტუდენტებს გადაეცა IDFI-ს, ბრემენის და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტების ერთობლივი სერტიფიკატი. ასევე, აქტიურ სტუდენტებს საჩუქრად გადაეცათ სახელმძღვანელოები.

On November 9-10, IDFI organized a lecture “Accounting and Investments” at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University. The course was held within the framework of the project “Strategic Plan Georgia 2020 – Strengthening Public Involvement”. The project is implemented by IDFI in cooperation with University of Bremen and with the financial support of Federal Foreign Office of Germany.
The courses were led by a researcher of the University of Bremen – Sebastien A. Tideman. On the first day of the course, Tideman discussed the International Financial Reporting Standards (IFRS), the advantages as well as the shortcomings of adopting the standards. The researcher elaborated the international experience of employing financial reporting standards and explained the current state of global application of IFRS. Throughout the course, the students had to complete several tasks and had the possibility to engage in discussions.
On the second day of the course, Tideman discussed the benefits and particularities of Foreign Direct Investments (FDI), as well as its importance vis-à-vis the economic development of the country. The researcher also explained the conditions promoting international trade, discussed the benefits of diversification of investments and explained the relation between investments and international trade.
During the final part of the lecture, Tideman introduced the specificities and importance of Business Analysis and Financial Analysis. During the course the students discussed several case-studies regarding business and financial analysis.
After the two-day session, the students participating in the course received joint certificates from IDFI, Bremen University and Telavi State University. Furthermore, active students were rewarded with textbooks as a complimentary gift.