Transparify-იმ IDFI-ის გამჭვირვალობა მაქსიმალური 5 ვარსკვლავით შეაფასა
2015 წლის აგვისტოში ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) კვლევითი ორგანიზაციების გამჭვირვალობის რეიტინგში უმაღლესი 5-ვარსკვლავიანი შეფასება მიიღო. რეიტინგი შეიქმნა პროექტ Transparify-ის ფარგლებში, რომელიც ღია საზოგადოების ფონდების კვლევითი ორგანიზაციების ფონდის მიერ არის დაფინანსებული და CRRC-ის მიერ იმართება. პროექტი 2014 წლის იანვრიდან ხორციელდება და მსოფლიოს მასშტაბით პირველად ზომავს კვლევითი ორგანიზაციების ფინანსურ გამჭვირვალობას.
Transparify-მ 2014 და 2015 წლებში 169 ორგანიზაცია შეისწავლა, მათ შორის 8 ორგანიზაცია საქართველოდან. აღნიშნული რეიტინგის შედეგების მიხედვით, 2014 წელს მხოლოდ ორი ქართული ორგანიზაცია დასახელდა 5-ვარსკვლავიანი გამჭვირვალობის მქონედ - ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრი (EPRC) და საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო, ხოლო 2015 წელს მათ ასევე შეუერთდა ჯამპსტარტ ჯორჯია.
მიუხედავად იმისა, რომ ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) წლების მანძილზე მუშაობს როგორც ხელისუფლების, ისე საკუთარი საქმიანობის გამჭვირვალობის უზრუნველყოფაზე, ის არ ყოფილა Transparify-ის მიერ შეფასებული არც 2014 და არც 2015 წელს. სწორედ ამიტომ IDFI თავად დაუკავშირდა Transparify-ის გუნდს და სთხოვა მათ შეეფასებინათ IDFI-ის გამჭვირვალობის ხარისხი. შედეგად, Transparify-მ შეისწავლა, თუ რამდენად ასაჯაროვებს IDFI ინფორმაციას საკუთარი დაფინანსების წყაროების შესახებ - რაც მოიცავს მიმდინარე და გასული პროექტების რეგულარულად განახლებად მონაცემთა ბაზას, გასული აქტივობების სრული მიმოხილვის ერთიან დოკუმენტსა და ფინანსურ ანგარიშებს. შეფასების შედეგად 2015 წლის აგვისტოში Transparify-მ IDFI 5-ვარსკვლავიანი გამჭვირვალობის მქონე ორგანიზაციად დაასახელა. IDFI-თან ერთად უმაღლესი შეფასება კიდევ დამატებით ოთხმა კვლევითმა ორგანიზაციამ მიიღო, რომელთაგან ერთი (PMC Research Center) ასევე საქართველოდანაა:
ამ მომენტისთვის Transparify-ის შესწავლილი აქვს 10 ქართული ორგანიზაცია, რომელთაგან 5-მა მიიღო გამჭვირვალობის უმაღლესი 5-ვარსკვლავიანი შეფასება.
IDFI-ის გუნდისთვის საამაყოა, რომ ის აღიარებულ იქნა ამ გლობალურ რეიტინგში. პოლიტიკურ პროცესებზე კვლევითი ორგანიზაციების მზარდი გავლენის გათვალისწინებით IDFI იმედოვნებს, რომ უფრო მეტი ორგანიზაცია გახდება ისეთი ფასეულობების ერთგული, როგორიცაა გამჭვირვალობა და ანგარიშვალდებულება.

In August 2015 the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) received the highest ranking of transparency by Transparify, a project funded by the Think Tank Fund of the Open Society Foundations and managed by CRRC. The project which started in January 2014 provides the first-ever global rating of the financial transparency of major think tanks worldwide.
Transparify has rated 169 think tanks both in 2014 and 2015, including 8 organizations from Georgia. According to the results of these ratings, only 2 Georgian think tanks - Economic Policy Research Center (EPRC) and Transparency International – Georgia - were given 5-star rating in 2014, while JumpStart Georgia has joined them in 2015.
Although the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) has been committed to transparency both in various levels of the government and the society, as well as in its own activities, it was not rated by Transparify neither in 2014 nor in 2015. For this reason, IDFI itself approached the team of Transparify and asked to be evaluated by them. Transparify has studied to what extent IDFI disclosed information about its funding – which includes regularly updated database of current and past projects, single document with complete overview of past performance as well as financial reports. As a result, in August 2015 Transparify has given IDFI five-star transparency rating. Four more think tanks were recognized as highly transparent along with IDFI, one of which (PMC Research Center) is also from Georgia:
• Analitika Center for Social Research, Bosnia
• Financial Transparency Coalition (FTC), United States
• International Institute for Sustainable Development (IISD), Canada
• Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI), Georgia
• PMC Research Center, Georgia
Thus, at the moment there are a total of 10 Georgian think tanks studied by Transparify, 5 of which got the highest 5-star transparency rating.
IDFI team is proud to be recognized in this worldwide rating and hopes that while think tanks have increasing influence over public policy, more of them will commit to such values as transparency and accountability.