საქართველო – ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების წარმატებული იმპლემენტაციის მაგალითი
ინფორმაციის თავისუფლება ღია მმართველობის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ნაწილია და თამაშობს საკვანძო როლს იმ მთავრობებისთვის, რომლებიც მიიწევენ მეტი ღიაობის, გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულებისაკენ ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ფარგლებში. ინიციატივაში ადგილობრივ თუ საერთაშორისო დონეზე ჩართული ბევრი ორგანიზაცია მუშაობს ინფორმაციის თავისუფლების საკითხებზე. ცოტა ხნის წინ ორმა საერთაშორისოდ აღიარებულმა ორგანიზაციამ, Access Info Europe და სამართლისა და დემოკრატიის ცენტრმა, გამოაქვეყნა ღია მმართველობის პარტნიორობის წევრი ქვეყნებისთვის შემუშავებული რეკომენდაციების სამუშაო ვარიანტი. რეკომენდაციები ძირითადად ეხება იმ ღონისძიებებს, რომელთა განხორციელება გააუმჯობესებს ინფორმაციის მიღების უფლებას (right to information – RTI).
საქართველომ ახლახან მიიღო ახალი საკანონმდებლო აქტი, დადგენილება „საჯარო ინფორმაციის ელექტრონული ფორმით მოთხოვნისა და პროაქტიულად გამოქვეყნების შესახებ“, რომელიც ძალაში შევიდა 2013 წლის 1 სექტემბერს. მთავრობის ეს პროექტი შეარჩიეს, როგორც ერთ-ერთი იმ ინიციატივებიდან, რომლებიც წარდგენილ იქნენ გამორჩეულ მიღწევათა ჯილდოზე (Bright Spots Prize) OGP-ს სამიტზე ლონდონში. ეს იყო ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი წინ გადადგმული ნაბიჯი პარტნიორობის მიზნების მისაღწევად. პროექტი შემუშავდა საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოებასთან მჭიდრო თანამშრომლობის პირობებში და მისივე რეკომენდაციების საფუძველზე, რაც კიდევ ერთი დადებითი მაგალითია პარტნიორობის წევრი ქვეყნებისთვის. საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნება მნიშვნელოვანი წინსვლაა ინფორმაციის თავისუფლების სფეროში.
ზემოთ აღნიშნული რეკომენდაციები შეადგენენ ღია მმართველობის გზამკვლევის ინფორმაციის მიღების უფლების თავს. რომელიც  გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების ინიციატივის მიერ ღია მმართველობის სხვადასხვა ასპექტებში ჩართულ ორგანიზაციებთან მჭიდრო თანამშრომლობით შემუშავდა. ღია მმართველობის გზამკვლევი საჯარო გახდა ღია მმართველობის პარტნიორობის სამიტზე, რომელიც შედგა ლონდონში (3013 წლის 31 ოქტომბერი-1 ნოემბერი). გზამკვლევში ყურადღება გამახვილებულია იმ საკითხებზე, რომლებიც ყველაზე მნიშვნელოვან როლს თამაშობენ მთავრობების გამჭვირვალობასა და ღიაობაში. ძირითადი თემები მოიცავენ ბიუჯეტს, მოქალაქეთა ჩართულობას, მამხილებელთა დაცვას, სამოქალაქო სერვისებს და სხვა.
ინფორმაციის მიღების უფლების თავი შედგება რეკომენდაციებისგან, რომელთა მიზანია დაეხმარონ მთავრობებს ინფორმაციის თავისუფლების სფეროში გაუმჯობესების მიღწევაში. მთავარი რეკომენდაცია არის ის, რომ მთავრობებმა უნდა მიიღონ  საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი კანონმდებლობა ინფორმაციის მიღების უფლების დასაცავად. თავი მოიცავს ასევე სხვა ინოვაციურ რეკომენდაციებს, რომელთა განხორციელებაც გააძლიერებს ინფორმაციის თავისუფლებას:
» კანონის იმპლემენტაციისათვის აუცილებელი ინსტიტუციონალური სტრუქტურების შექმნა;
» პროაქტიული გამოქვეყნების ფარგლების გაფართოება;
» წამახალისებელი ღონისძიებები, მათ შორის მოქალაქეთა ცნობიერების ამაღლება ინფორმაციის მიღების უფლების კუთხით;
» „გამჭვირვალობის ჩანაფიქრის მიხედვით“ იმპლემენტაცია, მათ შორის ციფრული ტექნოლოგიების გამოყენებით RTI-ს ინტეგრაციისათვის ინფორმაციის მომზადებისა და დამუშავების ყველა ეტაპზე.
განსაკუთრებით საინტერესოა რეკომენდაციების ის ნაწილი, რომელიც ეხება პროაქტიულ გამოქვეყნებას. როგორც ზემოთ აღინიშნა, საქართველომ დიდი პროგრესი განიცადა ამ მხრივ. ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნება მნიშვნელოვნად ამარტივებს ინფორმაციის მიღების პროცესს ჩვეულებრივი მოქალაქეებისთვის. მათ იმის მაგივრად, რომ გამოითხოვონ ინფორმაცია სამთავრობო უწყებებიდან და სააგენტოებიდან, შეუძლიათ პირდაპირ ნახონ აღნიშნული უწყებების მიერ თავიანთ ვებ-გვერდებზე გამოქვეყნებული ინფორმაცია. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ მოქალაქეები, ისევე როგორც სხვა დაინტერესებული მხარეები, ნაკლებ დროს დახარჯავენ ინფორმაციის მიღებისთვის, რაც თავის მხრივ საშუალებას მისცემს საჯარო მოხელეებს ნაკლები რესურსი დახარჯონ ინდივიდუალური მოთხოვნების დაკმაყოფილებაზე.
Example of Georgia
საქართველოს მთავრობის დადგენილება ღია მმართველობის გზამკვლევში პროაქტიული გამოქვეყნების იმპლემენტაციის ერთ-ერთ წარმატებულ მაგალითად არის მოყვანილი. გზამკვლევში წარმოდგენილი მოკლე აღწერა ყურადღებას ამახვილებს რამდენიმე საკითხზე, რომელიც ამ ინიციატივას მნიშვნელოვანს ხდის საქართველოსთვის და ზოგადად OGP-სთვის. როგორც მასშია აღნიშნული, დადგენილებას თან ერთვის პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი საჯარო ინფორმაციის სია. სია შეიმუშავა საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოებამ და შემდგომში მიღებულ იქნა მთავრობის მიერ რამდენიმე ცვლილების შეტანით. სია მოიცავს შემდეგ ძირითად პუნქტებს, რომლებიც თავის მხრივ უფრო კონკრეტდება: ძირითადი ინფორმაცია უწყების შესახებ, მონაცემები ინფორმაციის თავისუფლებაზე პასუხისმგებელი პირების, შესაბამისი პროცედურებისა და რეგულაციების შესახებ,  ინფორმაცია ვაკანსიების შესახებ, შესყიდვები, ბიუჯეტები, კანონები და ოფიციალური დოკუმენტები უწყების საქმიანობის შესახებ და უწყების გადასახადები და შემოსავლები.
ინიციატივა წარმატებული იყო, მაგრამ ამ დროისათვის მხოლოდ ცენტრალური მთავრობა და მისი სააგენტოები არიან ვალდებული გამოაქვეყნონ ზუსტად ის ინფორმაცია, რომელიც მოცემულია ნუსხაში. საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში შეტანილი ცვლილებების მიხედვით, ყველა საჯარო დაწესებულება ვალდებულია შეიმუშაოს პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი ინფორმაციის საკუთარი ნუსხა, მაგრამ ჯერჯერობით ყველას ეს არ გაუკეთებია. ამას გარდა, ამჟამად შემუშავების პროცესშია ინფორმაციის ელექტრონულად გამოთხოვის სისტემა, მისი იმპლემენტაციის შემდგომ ინფორმაციის გამოთხოვა კიდევ უფრო გამარტივდება, რადგან წარსულში ორგანიზაციებსა და მოქალაქეებს მოთხოვნების წერილობითი ფორმით გაგზავნა უწევდათ.
ღია მმართველობის გზამკვლევი მოუწოდებს პარტნიორობის წევრებს გაითვალისწინონ დოკუმენტში წარმოდგენილი რეკომენდაციები OGP-ს ფარგლებში მეორე სამოქმედო გეგმის შედგენისას. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველომ მნიშვნელოვანი პროგრესი განიცადა რამდენიმე საკვანძო სფეროში, ჯერ კიდევ ბევრი რჩება გასაკეთებელი.
საქართველოს მთავრობის პროგრესი  შეფასდება დამოუკიდებელი ექსპერტის მიერ დამოუკიდებელი ანგარიშგების მექანიზმის (IRM) ფარგლებში წარდგენილ ანგარიშში, რომელიც უნდა გამოქვეყნდეს 2014 წლის იანვრის ბოლოს.

Freedom of information is a very important part of open governance, and as such plays one of the key roles for the governments around the world that strive towards more openness, transparency and accountability within the frameworks of the Open Government Partnerships (OGP). Many organizations involved in the initiative, either at an international or local level, specialize in freedom of information. Recently, two internationally recognized organizations specialized in right to information, Access Info Europe and Centre for Law and Democracy, published a draft of a set of recommendations for the member countries of the Open Government Partnership. These recommendations focus on the measures that can be implemented by the governments for progressive improvements to the right to information (RTI).
Georgia has recently adopted a new legislative act, the Government Decree “about Electronic Request and Proactive Publication of Public Information”, that went into force on September 1, 2013. This project of the Government of Georgia was shortlisted for the Bright Spots Award during the OGP summit in London along with innovations from seven other countries and thus recognized as a very important step towards achieving the goals set by the Partnership. It was developed in very close cooperation with and largely based on the recommendations of the civil society of Georgia, another positive example for the members of the Partnership. It is a significant development in the RTI area.
The abovementioned recommendations form the right to information chapter of the Open Government Guide, developed by the Transparency and Accountability Initiative in close cooperation with organizations that specialize in different aspects of Open Governance. The Guide was released at the Open Government Partnership Summit, which was held on October 31-Novermber 1, 2013, in London, UK. It focuses on many topics that play an integral role in the transparency and openness of the Governments. The overarching topics include budget, citizen engagement, protection of whistleblowers, public services and others.
As mentioned above, the chapter about right to information consists of the recommendations developed with the purpose of assisting governments towards improvements in the area of freedom of information. The key recommendation is that the governments should adopt a law giving effect to the right to information which meets international standards. However, while this is one of the most important steps, the chapter also offers other, more innovative and robust recommendations that will strengthen freedom of information:
» Putting in place the required institutional structures for implementation of the law;
» Expanding the scope of proactive publication;
» Undertaking robust promotional measures, including by raising public awareness about the right to information;
» Implementing ‘transparency by design’, including by using digital technologies to integrate RTI into all stages of information preparation and processing.
Of particular interest is the part about proactive publication. As mentioned above, Georgia has made significant progress in this area. Proactive disclosure of public information greatly simplifies the process of accessing information for the general public who, instead of requesting public information from the central governmental bodies and their agencies, can instead see the information proactively published by the said institutions on their websites. This means that regular citizens, as well as other stakeholders, will spend less time on obtaining information, while in turn the civil servants spend less time satisfying individual requests for public information.
The Decree of the Government of Georgia regarding proactive disclosure is one of the examples of successful projects in the area of proactive publication in the right to information chapter of the Open Government Guide. The short description in the Guide focuses on the proactive disclosure part of the document and highlights several points that make this initiative important for both Georgia and the OGP community in general. As mentioned in the Guide, a list of information to be published proactively is attached to the Decree of the Government of Georgia. This list was also developed by the civil society of Georgia and was later revised and adopted by the Government. The list contains the following general sections that contain specific points: general information about the institution, information about the FoI officers and associated procedures and regulations, vacancy announcements and the relevant information, procurements, budgets, laws and official documents regarding the activities of the institution, and information on fees, taxes and revenues of the institution.
While the initiative has been largely successful, only the central government and its agencies are subject to the obligation to closely follow the list of information to be published proactively attached to the Government Decree. According to the amendments in the General Administrative Code of Georgia, all public authorities are obliged to come up with their own lists, but not all have done so at this point. Apart from this, an electronic request system is in development at the moment, and after its implementation the process of obtaining public information will be further simplified, as the citizens and organizations had to mail in requests in the past.
The Open Government Guide calls on the participants of the initiative to take into account the recommendations offered in the document when developing their second action plans within the frameworks of OGP. Though Georgia has made significant progress in several key areas, there is still much to be done.
The progress of the government of Georgia will be evaluated by an independent expert in the Independent Reporting Mechanism (IRM) report, to be published at the end of January 2014.