IDFI-ის მიერ არქივებთან დაკავშირებით ჩატარებული აქტივობები 2012 წელს
2012 წლის IDFI-ის (ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი) არქივთან დაკავშირებული საქმიანობების ნუსხას შეემატა გამოფენა და სასწავლო ვიზიტი, რომელიც მიზნად ისახავდა ორგანიზაციის საქმიანობის ადგილობრივი და საერთაშორისო საზოგადოებისთვის გაცნობას;
2012 წლის მაისში ორგანიზაციის ანალიტიკოსთა ჯგუფმა მოამზადა ნაშრომი 1937-38 წლების მასობრივი დახვრეტის ადგილების შესახებ; მოკლე ისტორიულ მონაცემებთან ერთად ნაშრომს დართული ჰქონდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივში დაცული დოკუმენტები;
მოძიებული საარქივო მასალებიდან როგორც ირკვევა, დახვრეტები ხდებოდა საკმაოდ ხშირად, იხვრიტებოდა ხალხო დიდი ჯგუფებით, ხოლო ზოგიერთ პატიმარს დახვრეტაზე წაყვანამდე აღენიშნებოდა ცემის კვალი. მომავალში ორგანიზაციამ დაგეგმა დახვრეტილთა მასობრივი დამარხვის ადგილებზე ექსპერტთა ჯგუფის, რომელიც ჩაატარებს გათხრით სამუშაოებს დახვრეტილთა დამარხვის ზუსტი ადგილების აღმოსაჩენად.
აღსანიშნავია ისიც, რომ IDFI-ის ორგანიზებით პროექტის „სტალინის სიები საქართველოზე“ ფარგლებში მოეწყო გამოფენა - 1937-1938 წლების რეპრესიები: „სტალინური სიები“ საქართველოზე გაიხსნა. გამოფენაზე წარმოდგენილი იყო 1937–1938 წლებში საქართველოში განვითარებული ტრაგიკული მოვლენების ამსახველი უნიკალური დოკუმენტური და ფოტომასალა, რომელიც IDFI-იმ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, მისი ანალიტიკური დეპარტამენტის, საზოგადოება „საქართველოს მემორიალის“ არქივებში და ასევე რეპრესირებულთა ოჯახებში მოიძია.
2012 წლის 27 ივლისს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის ორგანიზებით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივს სტუმრად ეწვია საქართველოს სრულუფლებიანი ელჩი გერმანიაში. სტუმარს საშუალება ჰქონდა გაცნობოდა არქივში დაცულ მასალებს, ფოტოებს, კერძოდ, იმ გერმანელთა პირად საქმეებს, რომლებიც 1941 წელს გადაასახლეს საქართველოდან;
2012 წლის 10-15 სექტემბერს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ინიციატივით და უმცირესობათა საკითხთა ევროპული ცენტრის (ECMI Caucasus) მხარდაჭერით, ყაზახეთის ეროვნულ არქივში (ალმაატა), სამეცნიერო მივლინებით, იმყოფებოდა მკვლევართა ჯგუფი. მივლინების მიზანი იყო საბჭოურ პერიოდში, სტალინურ ეპოქაში, საქართველოდან მომხდარი დეპორტაციების ამსახველი დოკუმენტების მოძიება და შესწავლა.
როგორც ვხედავთ, IDFI-ის არქივებთან დაკავშირებულ წინა წლებში ორგანიზაციის მხრიდან ამ მიმართულებით დაწყებული მუშაობის შედეგი გახლდათ;

During 2012 IDFI (Institute for Development of Freedom of Information) carried out several activities related to archival work: exhibition and study visit, which aimed to introduce organizational work on national and international level;
In May 2012, group of analysts prepared research paper about the sites of mass execution in 1937-38; Paper included short historical data and archival documents from the Ministry of Internal Affairs; Small research in archival documents showed, that executions took place quite often, there were a big group of executed people and some prisoners had beatings on their bodies; Organization planned to bring group of experts to special sites for excavations and discovering the exact burying places;
It is worthy to highlight that IDFI organized an exhibition “Great Terror 1937-38 – Stalin Lists” in the framework of the project “Stalin Lists about Georgia”; The exhibition presented the unique documental and photo materials displaying the tragic events developed in Georgia in 1937-1938. These materials have been found by IDFI in the Archives of the Ministry of Internal Affairs, its Analytic Department, the Society “Memorial of Georgia”, as well as in the families of the repressed people.
On July 27th 2012, the Institute for Development of Freedom of Information arranged the visit of the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Georgia to Germany to the Archive of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
The guests examined the materials kept in the archive; saw the exhibition of the archival documents and photos. Ms. Ambassador also became familiar with the files kept in the archive about those German, who were deported from Georgia in 1941.
On 10-15 September 2012 a research group visited the National Archive of Kazakhstan (Almaty) on a scientific trip by the initiative of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and the support of the European Center for Minority Issues (ECMI Caucasus). The goal of the visit was to find and study the documents reflecting deportations from Georgia that occurred in the Soviet period during the reign of Stalin.
As we see, IDFI archive activities carried out throughout 2012 were the results of working in previous years in the related field;