IDFI-ის მკვლევართა ჯგუფის ვიზიტი ყაზახეთის ეროვნულ არქივში
2012 წლის 10-15 სექტემბერს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ინიციატივით და უმცირესობათა საკითხთა ევროპული ცენტრის (ECMI Caucass) მხარდაჭერით, ყაზახეთის ეროვნულ არქივში (ალმაატა), სამეცნიერო მივლინებით, იმყოფებოდა მკვლევართა ჯგუფი. მივლინების მიზანი იყო საბჭოურ პერიოდში, სტალინურ ეპოქაში, საქართველოდან მომხდარი დეპორტაციების ამსახველი დოკუმენტების მოძიება და შესწავლა.
ცენტრალური აზიის არქივებში დაცულია დიდი მოცულობის დოკუმენტები რომლებიც ეხება საბჭოთა კავშირის სხვადსხვა რესპუბლიკიდან ყაზახეთში სტალინურ პერიოდში მომხდარი გადასახლების დეტალებს და დეპორტირებული მოსახლეობის ყოფის სხვადსხვა ასპექტებს. აღნიშნული დოკუმენტები შესწავლილია ძირითადად ცენტრალური აზიის მეცნიერების მიერ და სამწუხაროდ, დღემდე, ქართველ სპეციალისტებს არ ჰქონიათ წვდომა აღნიშნულ საარქივო მასალასთან. ყაზახეთში მივლინებულ მკვლევართა ჯგუფში შედიოდნენ დავით ჯიშკარიანი (ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი, IDFI) და გიორგი სორდია (უმცირესობათა საკითხთა ევროპული ცენტრი, ECMI Caucasus).
მკვლევართა ჯგუფს ყაზახეთში მივლინების ორგანიზებასა და ეროვნულ არქივში დაშვების მიღებაში მნიშვნელოვანი დახმარება გაუწია საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრომ და საქართველოს საელჩომ ყაზახეთში.
ყაზახეთის რესპუბლიკის ეროვნულ არქივში მუშაობისას მოძიებულ იქნა მნიშვნელოვანი და ღირებული მასალა: ყაზახეთის ცენტრალური კომიტეტის ბრძანებები გადასახლებულთა შესახებ, რომელიც მოიცავს  1930-იან და 1940-იან წლებს.  ეს დოკუმენტები ეხება დეპორტირებულ ხალხთა შესახებ სახელმწიფოს ახალ რეგულაციებს, აგრეთვე, გადასახლებულთა ყოველდღიურ ცხოვრებას, მათ ურთიერთობას ადგილობრივ მოსახლეობასთან. ასევე, საარქივო მასალებში მოძიებულ იქნა რამდენიმე საიდუმლო აქტი, რომელიც თვალნათელს ხდის გადასახლებულთა ჯგუფების მიმართ სახელმწიფოს მხრიდან განსხვავებულ მიდგომებს.
არქივში მუშაობის პარალელურად  მკვლევართა ჯგუფმა საკონსულტაციო შეხვედრები გამართა ყაზახ პარტნიორებთან: ყაზახეთის ეროვნული არქივის დირექტორთან და მეცნიერ-თანამშრომლებთან, ყაზახეთის პედაგოგიური უნივერსიტეტის პროფესორებთან, რომლებიც მუშაობენ დეპორტაციების საკითხებზე. შეხვედრის შემდგომ მოხდა შეთანხმება, რომ დეპორტაციების თემაზე მომავალშიც გაგრძელდება ორმხრივი თანამშრომლობა.
უახლოეს მომავალში ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი პარტნიორ ორგანიზაციასთან -  უმცირესობათა საკითხთა ევროპული ცენტრი, ECMI Caucasus, გეგმავს დაიწყოს რამდენიმე წლიანი კვლევითი პროექტი 1940-1951 წლებში საქართველოდან დეპორტაციების ისტორიის შესახებ, რომელიც მოიცავს სტალინურ პერიოდში საქართველოდან მომხდარი გადასახლებების რამდენიმე ტალღის აღწერას (- გერმანელების, მესხების, ბერძნების სხვა ეთნიკური ჯგუფების დეპორტაციები. დეპორტაციების თითოეულ ტალღას მიეძღვნება ცალკეული გამოცემა, რომელიც დაფუძნებული იქნება  საარქივო დოკუმენტებზე, როგორც საქართველოს ცენტრალური და რეგიონული არქივებიდან, ასევე საქართველოს საზღვარგარეთ (ძირითადად ცენტრალური აზიის და რუსეთის არქივები) არსებულ საარქივო მასალებს.
პროექტის ფარგლებში იგეგმება მკვლევართა ჯგუფისა და პროექტის საკონსულტაციო საბჭოს კიდევ რამდენიმე ვიზიტი ცენტრალური აზიის სხვადასხვა არქივში.

On 10-15 September 2012 a research group visited the National Archive of Kazakhstan (Almaty) on a scientific trip by the initiative of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and the support of the European Center for Minority Issues (ECMI Caucasus). The goal of the visit was to find and study the documents reflecting deportations from Georgia that occurred in the Soviet period during the reign of Stalin.
A large volume of documents related to the details of deportations that occurred during the Stalin period and different aspects of the life of the deported population are preserved in the archives of Central Asia. The mentioned documents are have mostly been studied by Asian scientists and unfortunately up to this day Georgian sp
ecialists have not had access to these archive materials. The group that visited Republic of Kazakhstan included David Jishkariani (Institute for Development of Freedom of Information, IDFI) and Giorgi Sordia (European Center for Minority Issues, ECMI Caucasus).
During the research work at the National Archive of the Republic of Kazakhstan number of important and valuable archival materials have been revealed, particularly decrees and orders of the Kazakhstan Central Committee of Resettlement regarding deportation policy of 1930s and 1940s. The revealed documents describe different state regulations in new settlements of deported population. Materials also include information on everyday life of deportees, their relationships with local communities and some secret documents highlighting different aspects of state policy on resettlement of population.
In addition to archival work in Almaty, the research team conducted consultation meetings with different Kazakh partners and stakeholders, particularly with the director and other staff of the National Archival Department of the Republic of Kazakhstan, Kazakh professors and researchers in the field of population resettlement and deportation and the administration of the Kazakh National Pedagogical University. It was agreed with the Kazakh partners that cooperation on study of deported people will be continued.
In the near future Institute for Development of Freedom of Information, along with its partner organization - European Center for Minority Issues ECMI, plans to start a research project spanning several years about the history of deportations in 1940-1951, which includes the description of several waves of deportation on ethnic grounds in the Stalin period - Germans, Meskhetians, Greeks and also other groups. A separate publication will be dedicated to each wave of deportations, which will be based on archival documents from both Georgian central and regional archives and archival materials found in foreign countries (mainly archives of Russia and Central Asia).
Several new visits to different archives by the research group and the Consultation Board of the project are planned in the frameworks of the project.