ქალაქ თბილისის მერიის ოფიციალური ვებ-გვერდის მონიტორინგი
2012 წლის 15 მარტს პროექტის - "საქართველოს საჯარო დაწესებულებების საინფორმაციო (ინტერნეტ) რესურსების მონიტორინგი" ფარგლებში IDFI-ს ექსპერტთა ჯგუფმა განახორციელა ქალაქ თბილისის მერიისოფიციალური ვებ-გვერდის(www.tbilisi.gov.ge) საინფორმაციო გამჭვირვალობისა და ელექტრონული მმართველობის შეფასებითი მონიტორინგი.
მონიტორინგის შედეგად გამოიკვეთა, რომ  ქ. თბილისის მერიის ოფიციალური ვებ-გვერდის მომხმარებელთა სიმრავლისა და ვებ-გვერდის განსაკუთრებული საინფორმაციო მნიშვნელობიდან გამომდინარე, უპირველეს ყოვლისა, საკადრო უზრუნველყოფის შესახებ ინფორმაცია საჭიროებს მომხმარებელთათვის თვალსაჩინო ადგილას განთავსებას. ამასთან, ვებ-გვერდზე არსებული ყველა ფინანსური მონაცემის კატეგორიებად დაყოფა და ბიუჯეტის დოკუმენტებისაგან განცალკევება ნამდვილად გაამარტივებდა ზემოთ ხსენებული ინფორმაციის მოძიება-აღქმის პროცესს. ამავე დროს, აღნიშნული ცვლილება გამჭვირვალე და ხელმისაწვდომს გახდის მოსახლეობისთვის ამ მნიშვნელოვანი ინფორმაციის მიღება-გაცნობის პროცესს.
ზოგადად შეიძლება ითქვას, რომ ქ. თბილისის მერიის ვებ-გვერდზე პროაქტიულად გამოქვეყნებული ნებისმიერი საჯარო ინფორმაციის მოძიებას საკმაოდ ართულებს სტრუქტურულად ერთი გვერდის, მაგრამ დომენის მხრივ ორი სხვადასხვა მისამართის: www.tbilisi.gov.ge და www.new.tbilisi.gov.ge არსებობა. განსაახლებელია და შესავსებია ისეთი მნიშვნელოვანი მონაცემთა ბაზები როგორც: განკარგულებები, ბრძანებები, დადგენილებები, ცნობები, კონკურსები და სხვა. ცალკე უნდა იქნეს გამოტანილი ქ. თბილისის მერიის მიერ განხორციელებული პროექტების ხარჯთაღრიცხვა. მთლიანობაში მოსაწესრიგებელია ვებ-გვერდის სტრუქტურა, შესაქმნელია ვებ-გვერდზე ატვირთული ახალი ამბების არქივი და მათი კალენდარი, დასახვეწია მოქალაქეებთან ელექტრონული კომუნიკაციის სტანდარტები, აუცილებელია საკონტაქტო განყოფილების შექმნა და სხვა.

On March 15th , 2012 IDFI expert team has conducted information transparency and e-Governance (e-Accessibility and technical operability) monitoring of official webpage of the Tbilisi City Hall (www.tbilisi.gov.ge within the framework of the project “Monitoring of Information (Internet) Resources of Public Authorities of Georgia“.
The monitoring showed that due to the large number of users of the official web-site of Tbilisi City Hall and high importance of information content of the web-site, first of all, the information about personnel recruitment (vacancies) needs to be proactively disclosed. In addition, the categorization and separation of the financial information from the budgetary documents should simplify the search process of the aforementioned information for web-site users. The action should also enhance the transparency and availability of financial information for interested persons by means of the web-site.
It is also worth mentioning that the search process of any public information proactively published on the web-site of Tbilisi City Hall is obstructed due to the fact that there are two different domain addresses for one structural web-site: www.tbilisi.gov.ge and www.new.tbilisi.gov.ge.
The following important databases should be refined and upgraded: decrees, orders, instructions, competitions etc. The project costs should be given in separate section of web-site. The structure of web-site must be ordered, the news archive and its calendar needs to be created, the communication standards with citizens need the refinement, the contact section of web-site should be created etc.