სასამართლო დავის შეჯამება საქმეზე: IDFI - საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს წინააღმდეგ
სიახლეები | სასამართლო პრაქტიკა | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | IDFI-ს სასამართლო პრაქტიკა 4 მაისი 2016
საქართველოს უზენაესი სასამართლოს 2016 წლის 7 აპრილის განჩინებით დაუშვებლად იქნა ცნობილი შინაგან საქმეთა სამინისტროს საკასაციო საჩივარი. უწყების მოთხოვნას წარმოადგენდა თბილისის საქალაქო და სააპელაციო სასამართლოების იმ გადაწყვეტილებების გაუქმება, რომლითაც შსს-ს დაეკისრა ვალდებულება გაეცა ინფორმაცია 2013 წელს მინისტრის, მინისტრის მოადგილეებსა და დეპარტამენტის უფროსებზე დარიცხული პრემიებისა და დანამატების შესახებ თვეების მიხედვით, ცალ–ცალკე სახელისა და გვარის მითითებით.
საქართველოს უზენაესი სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა პალატამ მოსამართლე ნუგზარ სხირტლაძის თავმჯდომარეობით დაადგინა, რომ „შინაგან საქმეთა სამინისტროს საჩივარს არ გააჩნდა წარმატების პერსპექტივა, ხოლო საქალაქო და სააპელაციო სასამართლოების მიერ კი საქმეზე მიღებული იყო არსებითად სწორი გადაწვეტილება“. ქვემოთ წარმოგიდგენთ დავის მოკლე ქრონოლოგიას:
- თბილისის საქალაქო სასამართლო
2014 წლის 13 ივნისს IDFI- მ შინაგან საქმეთა სამინისტროს საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნით მიმართა, თუმცა უწყებამ უპასუხოდ დატოვა ჩვენი განცხადება და შესაბამისი ადმინისტრაციული საჩივარი, რის შემდეგაც ინსტიტუტმა საკუთარი უფლებებისა და ინტერესების დასაცავად მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს.
თბილისის საქალაქო სასამართლოში საქმის განხილვის მიმდინარეობის პროცესში სამინისტრო სხვადასხვა ხერხით ცდილობდა გაეჭიანურებინა საქმის პროცესი. რამდენიმე შემთხვევაში სამინისტროს წარმომადგენელი არ გამოცხადდა პროცესზე, ამასთან საქმის მოსმენა არა ერთხელ გადაიდო შსს–ს წარმომადგენლების მიერ სხდომაზე გაკეთებული განცხადების შემდეგ, რომ ისინი უახლოეს პერიოდში უზრუნველყოფდნენ მოთხოვნილი ინფორმაციის მიწოდებას სრულყოფილი სახით. მიუხედავად ამისა, საქმის მოსმენის რამდენჯერმე გადადების შემდეგაც, სამინისტრომ სასარჩელო მოთხოვნით გათვალისწინებული ინფორმაცია მხოლოდ ნაწილობრივ და ამასთან არასრულყოფილი სახით გასცა. კერძოდ, მიუხედავად იმისა, რომ IDFI-ი ითხოვდა დეტალურ მონაცემებს თანამდებობის პირებზე (მხოლოდ მინისტრი, მინისტრის მოადგილეები, დეპარტამენტის ხელმძღვანელები) ინდივიდუალურად გაცემული პრემიებისა და დანამატების შესახებ, სამინისტრომ მოგვაწოდა ინფორმაცია სამინისტროს ყველა თანამდებობის პირზე (შსს ორგანოები და სასაზღვრო პოლიცია) ჯამურად გაცემული შრომის ანაზღაურების (დარიცხული ხელფასი, პრემია, დანამატი) შესახებ, რითაც შეუძლებელი იყო ჩვენს მიერ მოთხოვნილი ინფორმაციის იდენტიფიცირება. შესაბამისად, ინსტიტუტმა განაგრძო დავა, თანამდებობის პირების მიერ მიღებული პრემიებისა და დანამატების შესახებ ინფორმაციის სრულყოფილი სახით (სახელისა და გვარის მითითებით თვეების მიხედვით) მიღების მიზნით.
საქმეში მოსამართლემ გაიზიარა ინსტიტუტის პოზიცია და სრულად დააკმაყოფილა ჩვენი სარჩელი. სასამართლომ მიუთითა ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის, ისევე როგროც საქართველოს კონსტიტუციითა და სხვა შიდა სახელმწიფოებრივი ნორმატიული აქტებით დადგენილ რეგულაციებზე და მნიშვნელოვანი განმარტება გააკეთა რამდენიმე საყურადღებო საკითხთან დაკავშირებით, კერძოდ:
სასამართლომ ხაზი გაუსვა „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის ჩანაწერს, რომლის თანახმადაც პერსონალური მონაცემების დამუშავება შესაძლებელია კონკრეტული, მკაფიოდ განსაზღვრული კანონიერი მიზნებისთვის თუ ეს გათვალისწინებულია კანონით, აუცილებელია მესამე პირის კანონიერი ინტერესების დასაცავად ან ეს აუცილებელია კანონის შესაბამისად მნიშვნელოვანი საჯარო ინტერესის დასაცავად;
სასამართლოს განმარტებით, საზოგადოება უფლებამოსილია გაიგოს თუ რა თანხით აანაზღაურა ამა თუ იმ თანამდებობის პირის საქმიანობა საჯარო დაწესებულებამ. აღნიშნული ინფორმაცია საზოგადოების მაღალი ინტერესის მატარებელია. სწორედ აქედან გამოდინარე თანამდებობის პირებს ეკისრებათ ვალდებულება შეავსონ ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციები, ხოლო სზაკ–ის 44.1 მუხლი კი ხაზგასმით მიუთითებს, რომ საჯარო დაწესებულებებს ეკისრებათ ვალდებულება არ გასცენ პერსონალური მონაცემების შემცველი ინფორმაცია, გარდა თანამდებობის პირთა პერსონალური მონაცემებისა;
მოსამართლის განმარტებით, იქიდან გამომდინარე, რომ მინისტრი, მისი მოადგილეები და დეპარტამენტის თავმჯდომარეები ითვლებიან თანამდებობის პირებად და ავსებენ ქონებრივი მდგომარეობის შესახებ დეკლარაციას, უდავოა, რომ მათ მიერ საანგარიშო პერიოდში სამუშაოს შესრულებით მიღებული შემოსავალი საჯარო ინფორმაციის კატეგორიას განეკუთვნება და მისი გაცნობა უნდა შეეძლოს ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს;
ამასთან გადაწყვეტილებაში ხაზგასმულია, რომ სამუშაოს შესრულებით მიღებული შემოსავალი გულისხმობს, თანამდებობრივი სარგოს გარდა, პრემიასა თუ კანონით გათვალისწინებულ სხვა ქონებრივ სარგებელს რომლის გაცემის უფლებამოსილება საჯარო დაწესებულებას გააჩნია. შესაბამისად ინფორმაცია თანამდებობის პირთა თანამდებობრივი სარგოს, ისევე როგორც მათ მიერ მიღებული პრემიებისა და დანამატების შესახებ ხელმისაწვდომი უნდა იყოს ნებისმიერი დაინტერესებული პირისთვის.
- თბილისის სააპელაციო სასამართლო
2015 წლის 2 თებერვალს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ სააპელაციო წესით გაასაჩივრა თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება და მოითხოვა მისი გაუქმება. სააპელაციო სასამართლოს 2015 წლის 29 მაისის განჩინებით არ დაკმაყოფილდა შსს-ს სააპელაციო საჩივარი IDFI-ის წინააღმდეგ. სააპელაციო სასამართლომ უცვლელად დატოვა პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილება, რომლითაც შინაგან საქმეთა სამინისტროს დაეკისრა ვალდებულება სრულყოფილი სახით გაეცა ინფორმაცია 2013 წელს მინისტრის, მინისტრის მოადგილეებსა და დეპარტამენტის უფროსებზე დარიცხული პრემიებისა და დანამატების შესახებ თვეების მიხედვით, ცალ–ცალკე სახელებისა და გვარების მითითებით.
თბილისის სააპელაციო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის მოსამართლემ სრულად გაიზიარა პირველი ინსტანციის სასამართლოს შეფასებები და სამართლებრივი დასკვნები, ამასთან სააპელაციო სასამართლომ დამატებით ხაზი გაუსვა ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა ევროპული კონვენციით გარანტირებულ მონაცემთა დაცვისა და ინფორმაციის თავისუფლებას შორის ბალანსის დაცვის მნიშვნელობას. მოსამართლემ განმარტა, რომ მონაცემთა დაცვის უფლება არ არის აბსოლუტური უფლება და კონვენციის საფუძველზე სახელმწიფოს ეძლევა შესაძლებლობა საჯარო ინტერესის გათვალიწინებით დაადგინოს ბალანსი აღნიშნულ უფლებასა და ინფორმაციის თავისუფლებას შორის.
მოსამართლე ნინო ქადაგიძის განმარტებით საერთაშორისო აქტები, ისევე როგორც შიდა კანონმდებლობა, ადგენს არა მხოლოდ ინფორმაციის დაცულობის, არამედ ინფორმაციის მიღების უფლებას, რომლისადმი მზარდი მოთხოვნის დაკმაყოფილება წარმოადგენს დემოკრატიული საზოგადოების უმნიშვნელოვანეს ნაწილს.
სასამართლომ სრულად გაიზიარა IDFI-ის არგუმენტაცია და აგრეთვე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ყველა სხვა ფიზიკური პირისგან განსხვავებით თანამდებობის პირი არ არის უფლებამოსილი მოითხოვოს პერსონალური ინფორმაციის სრული მოცულობით დაცვა. იმ ვითარებაში, როდესაც პირი აცხადებს მზაობას დაიკავოს შესაბამისი თანამდებობა, ამით ის ადასტურებს საკუთარ ნებას ხელმისაწვდომი გახადოს ის ინფორმაცია, რომელიც სხვა პირთან მიმართებაში ექვემდებარება საკანონმდებლო დაცვას.
- საქართველოს უზენაესი სასამართლო
სამწუხაროდ შსს-მ ჩვენს მეირ მოთხოვნილი ინფორმაცია არც სააპელაციო სასამართლოს გადაწვეტილების ძალით გასცა. ნაცვლად ამისა 2015 წლის 7 აგვისტოს შსს-მ თბილისის სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება საკასაცო წესით გასაჩივრა საქართველოს უზენაეს სასამართლოში. უწყების მოთხოვნას წარმოადგენდა თბილისის საქალაქო და სააპელაციო სასამართლოების იმ გადაწყვეტილებების გაუქმება, რომლითაც შსს-ს დაეკისრა ვალდებულება გაეცა ინფორმაცია 2013 წელს მინისტრის, მინისტრის მოადგილეებსა და დეპარტამენტის უფროსებზე დარიცხული პრემიებისა და დანამატების შესახებ თვეების მიხედვით, ცალ–ცალკე სახელისა და გვარის მითითებით.
ვფიქრობთ აღნიშნული ემსახურებოდა პროცესის კიდევ უფრო მეტად გაჭიანურების მიზანს, იქიდან გამომდინარე საქართველოს კანონმდებლობა და არსებული პრაქტიკა (მათ შორის IDFI-ს არაერთი დავა) ცალსახად მიუთითებს იმაზე, რომ თანამდებობის პირთა პრემიებისა და დანამატების შესახებ ინფორმაცია არის ღია საჯაო მონაცემები, რომლის შეუფერხებლად გაცემის ვალდებულებაც აქვს ყველა საჯარო უწყებას.
საქართველოს უზენაესი სასამართლოს 2016 წლის 7 აპრილის განჩინებით დაუშვებლად იქნა ცნობილი შინაგან საქმეთა სამინისტროს საკასაციო საჩივარი. საქართველოს უზენაესი სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა პალატამ მოსამართლე ნუგზარ სხირტლაძის თავმჯდომარეობით დაადგინა, რომ „შინაგან საქმეთა სამინისტროს საჩივარს არ გააჩნდა წარმატების პერსპექტივა, ხოლო საქალაქო და სააპელაციო სასამართლოების მიერ კი საქმეზე მიღებული იყო არსებითად სწორი გადაწვეტილება“.
ვიმედოვნებთ, რომ მოცემული დავის მაგალითზე საბოლოოდ დაესმევა წერტილი იმ მანკიერ პრაქტიკას, როდესაც საჯარო დაწესებულებები უარს აცხადებენ გასცენ ინფორმაცია თანამდებობის პირთა მიერ მიღებული პრემიებისა და დანამატების შესახებ დეტალური სახით სახელებისა და გვარების მითითებით და ნაცვლად ამისა განმცხადებლებს მიუთითებენ მოიძიონ ინფორმაცია თანამდებობის პირთა ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციებში სადაც მონაცემები მხოლოდ ჯამური სახით არის გამოქვეყნებული.
ვიმედოვნებთ, რომ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო სრულად აღასრულებს სასამართლო გადაწყვეტილებას და მოგვაწვდის ინფორმაციას თანამდებობის პირების მიერ მიღებული პრემიებისა და დანამატების შესახებ, სრულყოფილი სახით, როგორც ამას ინტიტუტი ითხოვდა. ასევე ვიმედოვნებთ, რომ აღნიშნული გადაწყვეტილება საბოლოოდ დაამკვიდრებს თანამდებობის პირთა შემოსავლების შესახებ ინფორმაციის საჯაროობის და ხელმისაწვდომობის მაღალ სტანდარტს საქართველოში, რადგანაც აღნიშნული წლების განმავლობაში ერთ-ერთ ყველაზე პრობლემურ საკითხად მიიჩნეოდა.
IDFI მოუწოდებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს პროცესის შემდგომი გაჭიანურების გარეშე საქართველოს კანონმდებლებით გათვალისწინებული წესით გასცეს ჩვენს მიერ 2014 წლის 13 ივნისს მოთხოვნილი ინფომრაცია თანამდებობის პირთა მიერ მიღებული პრემიებისა და დანამატების შესახებ დეტალური სახით (თვეების მიხედვით სახელებისა და გვარების მითითებით).

On April 7, 2016, the Supreme Court of Georgia declared the appeal of the Ministry of Internal Affairs (MIA) inadmissible. The ministry was appealing the decision of the first and second instances of court that obligated MIA to provide IDFI with complete information on salary supplements and bonuses of high ranking public officials.
The Administrative Cases Chamber of the Supreme Court of Georgia chaired by Nugzar Skhirtladze held that “The appeal of MIA had no prospect of success and the decision of Tbilisi City Court and Tbilisi Court of Appeals was in accordance with law”. Below we present a brief chronology of the case.
- Tbilisi City Court
IDFI requested the information from the Ministry of Internal Affairs on 13th of June, 2014, however, the entity failed to respond to our freedom of information (FOI) request and ignored the administrative appeal, after which the Institute referred to Tbilisi City Court with the aim of protecting its rights and freedoms.
While the case was under consideration at Tbilisi City Court, the ministry tried to lengthen the duration of the trial through various ways. In several cases, ministry representatives were absent from hearings. In others, hearings were postponed, based on the motion of the ministry according to which the defendant was ready to provide requested information in complete form in the nearest future. In spite of postponing the hearing several times, the Ministry provided the information indicated in the appeal only partially and in incomplete form.
More specifically, even though IDFI had requested information on salary supplements and bonuses received by the Minister, Deputy Ministers and Heads of Departments only, the ministry provided us with aggregate information on the remuneration (salaries, salary supplements and bonuses) received by all high ranking officials at the ministry (including heads of ministry sub-entities and the Border Police). This made it impossible to separate out the information we had requested. Therefore, IDFI decided to continue pursuing its claim.
In the end Tbilisi City Court fully granted IDFI’s appeal by referring to the European Convention on Human Rights, provisions of the Constitution of Georgia and other domestic legislation, and made several important rulings:
The court emphasized a regulation enshrined by the law of Georgia on Personal Data Protection, according to which, personal data processing is possible for specific, clearly defined legal purposes, in cases when it is provided by law, is necessary for the protection of the legitimate interests of a third party, or is essential to protect significant public interest under law.
According to the rationale of the court, the society has the right to be informed on the amount of remuneration paid by public institutions to civil servants. This is an information of high public interest, therefore, public officials have the obligation to submit asset declarations. In addition, Article 41,1 of General Administrative Code of Georgia highlights that public bodies have the obligation not to make public information containing personal data, except for the personal data of high ranking officials.
The court ruling highlighted that since the Minister, Deputy Ministers and Heads of Department are high ranking officials and submit asset declaration, it is undisputable that the remuneration received by them for carrying out public duties constitutes open public information and must be available to any interested person.
In addition, the court decision emphasized that job related income includes not only salary, but also bonuses and other economic benefits provided by law. Therefore, information on salaries, as well as salary supplements and bonuses received by public officials should also be publicly available.
- Tbilisi Court of Appeals
On February 2, 2015, the MIA appealed against the decision of Tbilisi City Court and took the case to Tbilisi Court of Appeals. Based on the decision of May 29, 2015, the appeal of MIA was not granted and the Tbilisi City Court decision was left in force. Based on the decision, the ministry was held responsible to provide IDFI with the requested information.
Tbilisi Court of Appeals fully agreed with the rationale of the first instance court. The Court of Appeals in addition emphasized the need of balancing the interests of personal data protection and freedom of information as indicated in the European Convention of Human Rights and Basic Freedoms. The court highlighted that the right to private life is not an absolute right and based on the Convention state parties are given the discretion to strike the balance between the right to private life and freedom of information, taking into consideration high public interest.
Judge Nino Kadagidze clarified that International Legal Acts as well as domestic legislation enshrine not only the obligation of states to protect personal data, but also the right to receive information. Increasing demand on public information constitutes an important part of a democratic society.
The court fully took into consideration the arguments presented by IDFI and emphasized that, in contrast with other persons, high ranking officials are not entitled to request full protection of their personal data. When agreeing to hold a high ranking position, public officials confirm their willingness to grant wider public access to the type of information that would be subject to legal protection in case of other public officials.
- The Supreme Court of Georgia
Unfortunately, even after the judgement of the Court of Appeals the MIA still refused to provide IDFI with the requested information. On the August 7, 2015, the ministry appealed the decision to the Supreme Court of Georgia. The MIA argued that the decisions of the first and the second instance courts was not in accordance with law.
IDFI believes that the sole purpose of appealing the decision to the Supreme Court of Georgia was to further delay the disclosure of requested information. The Georgian legislation as well as existing practice (including IDFI’s other court disputes) unambiguously highlight that information on salary supplements and bonuses of high ranking public officials constitutes open public information and each public entity has the obligation to disclose this data.
On April 7, 2016, the Supreme Court of Georgia found the appeal of MIA inadmissible. The Administrative Cases Chamber of the Supreme Court of Georgia chaired by Nugzar Skhirtladze held that “The appeal of MIA had no prospect of success and the decision of Tbilisi City Court and Tbilisi Court of Appeals was in accordance with law”.
We hope that this case will bring an end to the malpractice of public entities, when they refuse to disclose detailed information on salary supplements and bonuses of high ranking public officials and instead direct interested parties to seek information in asset declarations that only contain yearly aggregate data on income.
We hope that the Ministry of Internal Affairs will fully enforce the court decision and provide us with complete information on salary supplements and bonuses received by high ranking officials. We would also like to express our hope that this court decision will finally set a high standard for the openness and accessibility of information on incomes received by high ranking public officials in Georgia.
IDFI calls on the Ministry of Internal Affairs to disclose detailed (by month) information on salary supplements and bonuses of high ranking officials indicating their names and surnames requested on June 13,2014, without any further delay.