სიახლეები | კვლევები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა 16 სექტემბერი 2015
საკითხისადმი არსებული მაღალი საჯარო ინტერესის გამო ინსტიტუტი უკვე მეორე წელია იკვლევს გენდერულ სტატისტიკას, რომელიც ასახავს გენდერული თანასწორობის ვითარებას საჯარო სექტორში. კვლევის ფარგლებში IDFI შეეცადა გაერკვია რამდენად უზრუნველყოფილია გენდერული თანასწორობა საქართველოს საჯარო დაწესებულებებში. კვლევაში ცალ-ცალკე არის წარმოდგენილი მონაცემები სამინისტროებსა და მათ დაქვემდებარებულ სსიპ-ებში, დამოუკიდებელ სსიპ-ებსა და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებში დასაქმებულ თანამშრომელთა გენდერული თანაფარდობის შესახებ.
კვლევაში არსებული სტატისტიკა ასახავს 2015 წლის მარტის თვის მონაცემებით საჯარო სექტორში არსებულ გენდერულ ასპექტებს.
ინსტიტუტისთვის მოწოდებული ინფორმაციისა და ვებ-გვერდებიდან დამუშავებული მონაცემების საფუძველზე ირკვევა, რომ საქართველოს 141 საჯარო დაწესებულებაში ფაქტობრივად დასაქმებულ თანამშრომელთა რაოდენობა ჯამში შეადგენს 72 726 ადამიანს (მათ შორის შესულია ძალოვან სტრუქტურებში დასაქმებულთა მონაცემებიც). 141 საჯარო დაწესებულებაში დასაქმებულ საჯარო მოსამსახურეთა შორის 27 383 დასაქმებულია მთავრობის ადმინისტრაციასა და სამინისტროებში (სახელმწიფო მინისტრების აპარატების ჩათვლით), 407 აჭარის ა/რ-ის მთავრობის აპარატსა და სამინისტროებში, 33 117 სამინისტროების დაქვემდებარებულ საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებსა და საქვეუწყებო დაწესებულებებში (56 დაწესებულება), 5 174 ადგილობრივ თვითმმართველობებში (42 მერია და გამგეობა), 5 488 დამოუკიდებელ სსიპ-ებსა და კომისიებში (17 დაწესებულება), ხოლო 1 157 პარლამენტის აპარატსა და მაჟორიტარი დეპუტატების ბიუროებში. ამასთან, ხაზი უნდა გავუსვათ იმასაც რომ წინამდებარე მასალაში წარმოდგენილი ნებისმიერი მონაცემი ასახავს მხოლოდ 141 საჯარო დაწესებულებაში (ძალოვანი სტრუქტურების ჩათვლით) 2015 წლის მარტის მდგომარეობით არსებულ სურათს.
კვლევამ აჩვენა, რომ საქართველოს საჯარო დაწესებულებებში, რომლებიც არ მიეკუთვნება სპეციფიკურ ძალოვან სტრუქტურებს, დასაქმებულ მამაკაცთა და ქალთა რაოდენობა თითქმის თანაბარია. აქვე უნდა ითქვას, რომ IDFI-ის მიერ 1 წლის წინ „საჯარო მოსამსახურეთა სტატისტიკის გენდერულ ჭრილში“ ჩატარებული კვლევის მონაცემების ცვლილება მკვეთრად არ მომხდარა. განსხვავებული მდგომარეობაა ხელმძღვანელ პოზიციებზე დასაქმებულების შემთხვევაში, სადაც მამაკაცთა წარმომადგენლობა გაცილებთ მაღალია ვიდრე ქალების. კერძოდ, მთავრობის ადმინისტრაციასა სამინისტროებში ხელმძღვანელ პოზიციებზე დასაქმებული 773 საჯარო მოსამსახურიდან 300 ქალია, ხოლო 473 მამაკაცი, სამინისტროების დაქვემდებარებაში მყოფ სსიპ-ებსა და საქვეუწყებო დაწესებულებებში ხელმძღვანელ პოზიციებზე დასაქმებულ 1 440 საჯარო მოსამსახურეს შორის ქალები წარმოდგენილნი არიან 571-ით, ხოლო მამაკაცები 869-ით. 348 საჯარო მოსამსახურეა დასაქმებული დამოუკიდებელი სსიპების ხელმძღვანელ პოზიციებზე, რომელთაგან 127 ქალია და 221 მამაკაცი. ადგილობრივ თვითმმართველობებში (მერია, გამგეობა) ხელმძღვანელ პოზიციებზე (განყოფილების უფროსი და ზემოთ) დასაქმებულ 1 049 პირს შორის, მხოლოდ 303 ქალია, ხოლო აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის აპარატსა და სამინისტროებში ხელმძღვანელ პოზიციებზე მყოფ 116 პირს შორის ქალთა რაოდენობა შეადგენს მხოლოდ 30-ს.
კვლევის მიხედვით, მთელი რიგი უწყებების შემთხვევაში შარშანდელ მონაცემთან შედარებით, ვითარება გაუარესებულია.
აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ 24 სექტემბერს საქართველოს ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტმა მხარი დაუჭირა მოქალაქეთა საინიციატივო ჯგუფის საკანონმდებლო წინადადებას პარტიულ სიებში სავალდებულო კვოტირების დაწესების თაობაზე.

Due to high public interest, IDFI has been researching statistics reflecting the picture of gender equality in civil service for two years. Within the auspices of the research, the institute aimed at ascertaining to what degree gender equality is observed in civil service. The report presents detailed data on gender ratio of civil servants employed at the ministries, ministry sub-entities, independent legal entities of public law (LEPLs) and local self-government institutions.
The survey reflects statistical data on gender equality in civil service for March 2015.
Data received from public institutions and information processed from their official web-pages highlights that total number of 72 726 servants are employed in 141 public institutions (including law enforcement agencies). Out of the civil servants employed by 142 public institutions, 27 383 work for Government Administration and Ministries (including state ministries); 407 are employed at the Government and ministries of Autonomous Republic of Ajara; 33 117 work in ministry sub-entities (56 institutions); 5 174 – at local self-government institutions (42 at city hall and city council); 5 488 – at LEPLs and independent commissions (17 institutions); 1 157 are employed as the staff of the Parliament, or work for the offices of Majority MPs. In addition, it should be emphasized that, the data presented reflects the picture of gender equality in 141 public entities only (including Law enforcement agencies) for March 2015.
The research showed that the number of male and female civil servants in Georgia, excluding law enforcement agencies, is nearly equal. It should also be mentioned that the picture on gender equality observed in the report of IDFI “Gender Equality at Civil Service” almost a year ago has not undergone any considerable changes. Different is the observation in case of servants employed at managerial positions, where the representation of men is higher than the women. Particularly, out of 773 employees working in Government Administration and ministries on managerial positions, 333 are female while 473 are male. Out of 1 440 employees working on managerial positions in ministry sub-entities 571 are women and 869 - men. 348 civil servants hold managerial positions at LEPLs, out of which 127 are women and 221 are men. In local self-government (city hall, city council) out of 1049 managerial positions, only 303 are held by females. Number of female workers employed at managerial positions at the government and ministries of Autonomous Republic of Ajara equals to 30 out of 116 managerial positions.
According to the study the picture of gender equality has worsened in a number of public institutions.
Notably, on September 24, 2015 Human Rights and Civil Integration Committee supported the initiative of imposing mandatory quotas in party lists.