სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება 10 აპრილი 2025
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) და უფლებები საქართველომ ეუთოს ვენის მექანიზმს ალტერნატიული ანგარიში წარუდგინეს, რომელიც 2024 წლის ნოემბრიდან საქართველოში პროტესტის მონაწილეთა მიმართ წამებისა და არასათანადო მოპყრობის გამოძიებასთან დაკავშირებულ გამოწვევებს შეეხება.
ვენის მექანიზმი  ეუთოს წევრ სახელმწიფოებს საშუალებას აძლევს სხვა წევრ სახელმწიფოს დაუსვან შეკითხვები ადამიანის უფლებების დაცვის საკითხებზე. აღნიშნული მექანიზმი ეუთოს 38-მა წევრმა სახელმწიფომ საქართველოში ადამიანის უფლებების საგანგაშო დარღვევებთან დაკავშირებით გაააქტიურა.  საქართველოსთვის დასმული შეკითხვები შეეხება აქციებთან დაკავშირებული უფლებების დარღვევების გამოძიების ეფექტიანობას და მსგავსი შემთხვევების თავიდან ასაცილებლად გადადგმულ ნაბიჯებს. საიამ ვენის მექანიზმს ალტერნატიული ანგარიში 2025 წლის 21 იანვარსაც წარუდგინა. ანგარიშში ყურადღება გამახვილებული იყო გამოძიების გამოწვევებზე ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მიერ 2019 წლის 20 ივნისის საქმეში დადგენილი სტანდარტების შუქზე.
ალტერნატიული ანგარიში მოიცავს გამოძიების სანდოობას და ეფექტიანობასთან დაკავშირებულ ძირითად საკითხებს და გამოწვევებს. მასში მიმოხილულია სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის მიერ საჯარო კომუნიკაციებში, წლიურ ანგარიშში და ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებების კომისრის მემორანდუმზე გაცემულ პასუხში ასახული ინფორმაცია, რომელშიც სპეციალური საგამოძიებო სამსახური, ცალკეული საგამოძიებო მოქმედებების რაოდენობაზე მითითებით, ცდილობს ეფექტიანი გამოძიების ილუზია შექმნას.
ანგარიში მიმოიხილავს ისეთ მნიშვნელოვან გამოწვევებს, როგორიცაა საქმეების არასწორი სამართლებრივი კვალიფიკაცია, დიდი რაოდენობით საქმეების ერთ საქმეში გაერთიანება, მნიშვნელოვანი მტკიცებულებების განადგურების შესაძლო შემთხვევებზე უმოქმედობა,  აქციების დარბევებში მონაწილე პერსონალის იდენტიფიკაციისთვის საჭირო საგამოძიებო მოქმედებების ჩაუტარებლობა. ამასთან, კვლავ უცნობია, სპეციალურმა საგამოძიებო სამსახურმა გამოკითხა თუ არა შსს-ს რომელიმე მაღალჩინოსანი განხორციელებულ ძალადობასთან დაკავშირებით.
აღსანიშნავია, რომ ეფექტიანი რეაგირება დღემდე არ მოჰყოლია  იმ შემთხვევებსაც კი, როდესაც მოძალადეთა ვინაობა მარტივად იდენტიფიცირებადი იყო. მაგალითად, 2025 წლის 2 თებერვალს, შსს-ს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის ხელმძღვანელის, ზვიად ხარაზიშვილის მიერ აქციის მონაწილის ცემის კადრები საჯაროდ გავრცელდა მედიის საშუალებით. საიამ გენერალურ პროკურორს მოუწოდა, ზვიად ხარაზიშვილის მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნის დაწყებისა და მისი უფლებამოსლების შეჩერებისკენ, თუმცა აღნიშნული ზომები დღემდე არ გატარებულა.
მიუხედავად იმისა, რომ სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის ინფორმაციით, 85 პირს მიენიჭა დაზარალებულის სტატუსი, აღსანიშნავია, რომ ეს რაოდენობა არ შეესაბამება ძალადობის რეალურ მასშტაბს: არასათანადო მოპყრობის მსხვერპლებს დაზარალებულის სტატუსი მიენიჭათ მათი ან მათი ადვოკატის მიმართვის საფუძველზე, ხოლო იმ პირებისთვის, რომლებსაც არ მიუმართავთ პროკურატურისთვის დაზარალებულის სტატუსის მინიჭების მოთხოვნით, პროკურატურას ამ დრომდე არ მიუნიჭებია სტატუსი.
ანგარიშის ავტორი ორგანიზაციები მოუწოდებენ ეუთოს წევრ სახელმწიფოებს, გააგრძელონ საქართველოში ადამიანის უფლებების მძიმე დარღვევების და მათი გამოძიების მონიტორინგი.
ალტერნატიული ანგარიში ეყრდნობა საჯაროდ ხელმისაწვდომ მონაცემებს, ანგარიშის ავტორი ორგანიზაციების მიერ გამოთხოვილ ინფორმაციას და სახალხო დამცველის 2024 წლის ანგარიშს.

The Georgian Young Lawyers’ Association, the Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI), and Rights Georgia have submitted an alternative report under the OSCE Vienna Mechanism, addressing challenges related to the investigation of torture and ill-treatment of protest participants in Georgia since November 2024.
The Vienna Mechanism allows OSCE participating States to raise questions about human rights issues with other participating States. The mechanism was activated by 38 OSCE participating States in response to alarming human rights violations in Georgia. The questions directed to Georgia concern the effectiveness of investigations into rights violations related to protests and the measures taken to prevent similar incidents. GYLA also submitted an alternative report to the Vienna Mechanism on 21th January of 2025. The report focused on the shortcomings of investigations in light of the standards established by the European Court of Human Rights in relation to the events of 20th June, 2019.
The alternative report highlights key issues and challenges related to the credibility and effectiveness of the investigation. It examines the information disclosed by the Special Investigation Service in its public communications, annual report, and response to the memorandum of the Council of Europe Commissioner for Human Rights. The report notes that the Special Investigation Service, by referring to the number of individual investigative actions, seeks to create the illusion of an effective investigation.
The report highlights significant challenges, including the incorrect legal qualification of cases, the consolidation of numerous cases into a single proceeding, the failure to act on possible instances of destruction of important evidence, and the failure to carry out necessary investigative actions to identify personnel involved in the crackdowns on protests. It also remains unclear whether the Special Investigation Service has questioned any senior officials of the Ministry of Internal Affairs in connection with the violence.
It is noteworthy that an effective response has not been taken even in cases where the perpetrators were easily identifiable. For example, on 2 February 2025, footage showing Zviad Kharazishvili, the head of the Special Tasks Department of the Ministry of Internal Affairs, beating a protester was publicly disseminated by the media. GYLA called on the General Prosecutor to initiate criminal proceedings against Zviad Kharazishvili and to suspend him from his duties, however, these measures have not been taken to date.
Although, according to the Special Investigation Service, 85 individuals were granted victim status, it is noteworthy that this number does not reflect the true scale of the violence. Victim status was granted only to those who applied personally or through their lawyer, while individuals who did not submit such applications to the Prosecutor’s Office have not been granted victim status to date.
The author organizations of the report call on OSCE participating States to continue monitoring and investigating serious human rights violations in Georgia.
The alternative report is based on publicly available data, information obtained through the information requested by the reporting organizations, and the 2024 report of the Public Defender.