მსოფლიო მმართველობის ინდიკატორები-საქართველო მსოფლიო ბანკის 2019 წლის შეფასებით
მსოფლიო მმართველობის ინდიკატორები წარმოადგენს კვლევით მონაცემთა ბაზას, რომელიც სრულად ეფუძნება სხვადასხვა გლობალურ რეიტინგებსა და შეფასებებს (მაგ. Freedom House, IREX Media Sustainability Index, Open Budget Index, World Justice Project და ა.შ., სულ 32). ეს მონაცემები, თავის მხრივ, ეყრდნობა კვლევითი ინსტიტუტებისა და ცენტრების, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების, ისევე როგორც კერძო სექტორის წარმომადგენლების გამოკითხვის შედეგად მიღებულ მოსაზრებებსა და შეფასებებს. ამ გლობალური რეიტინგების გაერთიანების გზით ხდება ახალი ერთიანი მაჩვენებლების მიღება. გლობალური მმართველობის ინდიკატორებით მსოფლიოს მასშტაბით ფასდება 214 ქვეყანა. მონაწილე სახელმწიფოთა შეფასება ხდება ექვსი კრიტერიუმის მიხედვით: კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლა, კანონის უზენაესობა, გამოხატვის თავისუფლება, პოლიტიკური სტაბილურობა და ძალადობის/ტერორიზმის აღმოფხვრა, ეფექტური მმართველობა, რეგულირების ხარისხი. თითოეულ კრიტერიუმში ქვეყნები ფასდებიან 0%-დან 100%-მდე მაჩვენებლით.
მსოფლიო ბანკის მონაცემებზე დაყრდნობით საქართველომ მმართველობის ინდიკატორებში ყველაზე მაღალი შეფასება 2014 წელს მიიღო. ამ დრომდე საქართველოს მაჩვენებლები სტაბილურად და სწრაფი ტემპით იზრდებოდა. მოცემული პერიოდის განმავლობაში ქვეყანამ განსაკუთრებით მნიშვნელოვან პროგრესს კანონის უზენაესობისა და კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებებში მიაღწია.
2014 წლიდან ქვეყნის განვითარების ტემპი მნიშვნელოვნად შენელდა. მართალია მსოფლიო ბანკის უახლესი შეფასებით საქართველომ წინა წლებთან შედარებით ყველაზე მაღალი შედეგი აჩვენა  რეგულირების ხარისხისა და ეფექტური მმართველობის კრიტერიუმებში, თუმცა 2018 წელს  რეგრესი დაფიქსირდა გამოხატვის თავისუფლების, კანონის უზენაესობისა და პოლიტიკური სტაბილურობის მიმართულებებში. ამასთან ნაცვლად წინა წლებში განვლილი გზის გაუმჯობესებისა საქართველომ შეძლო მხოლოდ დაბრუნებოდა 2014 წელს კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით არსებულ მაჩვენებელს.
- კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლა
მოცემული ინდიკატორით ფასდება ქვყენებში მცირე ისევე, როგორც ელიტური კორუფციის მდგომარეობა. ყურადღება ექცევა მმართველი ძალების მიერ საკუთარი უფლებამოსილების გამოყენების პრაქტიკას პირადი ინტერესებისთვის.
კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლა საქართველოში სხვა კრიტერიუმებთან შედარებით ყველაზე მაღალი ქულით არის შეფასებული. მიუხედავად აღნიშნულისა 2018 წელს მოცემული მიმართულებით საქართველოს მაჩვენებელი წინა წელთან შედარებით გაუარესდა და ის დაუბრუნდა 2014 წელს დაფიქსირებულ მაჩვენებელს.
2018 წელს განცდილი რეგრესის მიუხედავად კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლა წარმოადგენს მიმართულებას, რომელშიც საქართველოს ყველაზე მაღალი შეფასება აქვს აღმოსავლეთ ევროპის მასშტაბით.
ფასდება მთავრობის მოქმედებების კანონის ნორმებთან შესაბამისობა, სასამართლო ხელისუფლების პატივისცემა, ყურადღება მახვილდება სამართალდარღვევათა და დანაშაულის სტატისტიკაზე.
შეფასების თანახმად კანონის უზენაესობის მიმართულებით საქართველოს მაჩვენებელი მნივშენლოვნად გაიზარდა 2013 წლიდან 2014 წლამდე პერიოდში, თუმცა მას შემდეგ კანონის უზენაესობის მდგომარეობა ქვეყანაში უარესდებოდა. მართალია, 2018 წელს კანონის უზენაესობის შეფასებამ მცირედით იმატა თუმცა ის კვლავაც ვერ დაუბრუნდა 2014 წლის მაჩვენებელს.
აღმოსავლეთ ევროპის მასშტაბით, კანონის უზენაესობის მდგომარეობა მსგავსი ქულით არის შეფასებული საქართველოსა და რუმინეთში.  კანონის უზენაესობა საქართველოში ჩამოუვარდება  აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების ჩეხეთის, სლოვაკეთის, პოლონეთისა და უნგრეთის მაჩვენებლებს.
გამოხატვის თავისუფლება
ფასდება ხელისუფლების მმართველობის პროცესში მოქალაქეთა ჩართულობა, სიტყვის, მედიის, შეკრებისა და მანიფესტაციის თავისუფლება.
გამოხატვის თავისუფლების მიმართულებით საქართველოს შეფასება მხოლოდ მცირედით აღემატება შესაძლო მაქსიმალური შეფასების ნახევარს  და ის 56.16%-ია.   მართალია აღნიშნული წარმოადგენს გაუმჯობესებას წინა წელთან შედარებით, თუმცა ის კვლავაც ჩამოუვარდება 2014-2015 წლის მაჩვენებლებს.
გამოხატვის თავისუფლება საქართველოში აღემატება  ევროკავშირის არაწევრი აღმოსავლეთ ევროპის და საქართველოს მეზობელი ქვეყნების მაჩვენებლებს, თუმცა საქართველოზე მაღალი მაჩვენებელი აქვს ევროკავშირის წევრ რეგიონის ყველა ქვეყანას.
პოლიტიკური სტაბილურობა და ძალადობის/ტერორიზმის აღმოფხვრა
ფასდება მმართველობის ძალადობრივი გზით შეცვლის ალბათობა, ისევე როგორც ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლისა და ძალადობის აღმოფხვრის მიზნით განხორციელებული ქმედებები.
მიუხედავად იმისა, რომ პოლიტიკური სტაბილურობის კრიტერიუმში საქართველო მაღალი ქულით არასდროს შეფასებულა, ინდექსის თანახმად ქვეყანაში ამ მხრივ მდგომარეობა კიდევ უფრო გაუარესდა და 2018 წელს მან მხოლოდ 30% შეადგინა.
მოცემულ კრიტერიუმში საქართველოს ერთ-ერთი ყველზე დაბალი შეფასება აქვს რეგიონში და ის მხოლოდ უკრაინის, რუსეთის, თურქეთისა და აზერბაიჯანის მაჩვენებლებს აღემატება.
ეფექტური მმართველობა
ფასდება სახელმწიფო სერვისების ეფექტურობა, საჯარო სამსახურის ხარისხი და პოლიტიკური დამოუკიდებლობა.
ეფექტური მმართველობა საქართველოში 2018 წელს 74%-ით არის შეფასებული. მოცემულ კრიტერიუმში საქართველოს შეფასება მნიშვნელოვნად შემცირდა 2014 წლიდან 2015 წლამდე პერიოდში, რის შემდეგაც ის სტაბილურად იზრდებოდა და 2018 წელს წინა წლებთან შედარებით ყველაზე მაღალი შეფასება მიიღო.
ეფექტური მმართველობის მხრივ, საქართველოს მაჩვენებელი აღემატება ევროპის ისეთი ქვეყნების მაჩვენებლებს როგორის არის  უნგრეთი, ბულგარეთი და რუმინეთი.
ფასდება სახელმწიფოს უნარი შეიმუშაოს და გაატაროს რეფორმები კერძო სექტორის განვითარების მიზნით.
რეგულირების ხარისხი, მმართველობის ეფექტურობასთან ერთად წარმოადგენს იმ კრიტერიუმს, რომელშიც საქართველო წინა წლებთან შედარებით ყველაზე მაღალი ქულით არის შეფასებული და 83.17%-იანი მაჩვენებელი აქვს.
საქათველოში კერძო სექტორის განვითარების მიზნით რეფორმების შემუშავებისა და გატარების უნარი ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი პროცენტული მაჩვენებლით არის შეფასებული აღმოსავლეთ ევროპის მასშტაბით და ის მხოლოდ ჩეხეთის მაჩვენებელს ჩამოუვარდება.
საქართველოში დემოკრატიული მმართველობის შემდგომი განვითარებისა და  მისი ევროკავშირის ქვეყნებთან დაახლოების მიზნით მნიშვნელოვანია, როგორც მიღწეული პროგრესის ხაზგასმა ისე იმ პრობლემებზე საუბარი, რომლებიც მსოფლიო ბანკის შეფასებამ გამოავლინა. აღნიშნული განსაკუთრებით ეხება გამოხატვისა თავისუფლებას, კანონის უზენაესობასა და პოლიტიკურ სტაბილურობას.
ვიმედოვნებთ, რომ სახელმწიფოს მხრიდან გადადგმული იქნება შესაბამისი ნაბიჯები და გატარდება ქმედითი რეფორმები, რომელთა შედეგადაც საქართველო დაუბრუნდება 2014 წლამდე არსებულ სწრაფი განვითარების ტემპს, რაც თავის მხრივ ასახვას პოვებს მსოფლიო ბანკის შემდგომ ანგარიშებში.
პოლიტიკის დოკუმენტი მომზადდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ პროექტის - სადამკვირვებლო ჯგუფების გაძლიერება მთავრობის ანგარიშვალდებულებისთვის - ფარგლებში. პროექტი დაფინანსებულია ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდის მიერ, ვიშეგრადის გრანტების პროგრამით, ჩეხეთის, უნგრეთის, პოლონეთისა და სლოვაკეთის მთავრობების თანადაფინანსებით. ფონდის მისიაა ცენტრალურ ევროპაში მდგრადი რეგიონული იდეების წახალისება. დოკუმენტის შინაარსზე პასუხისმგებელია IDFI და მასში გამოთქმული მოსაზრებები შესაძლოა არ გამოხატავდეს ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდის პოზიციას.

Worldwide Governance Indicators (WGI) constitute a research database fully based on various global rankings and assessments (e.g. Freedom House, IREX Media Sustainability Index, Open Budget Index, World Justice Project, etc., 32 in total). These ratings and assessments on their end reflect the views and evaluations stemming from surveying representatives of research institutions, CSOs, international organizations, as well as the private sector. New aggregate indicators – WGI and relevant global rating, are constructed by combining the results of various assessments and databases. WGI rating covers 214 countries worldwide and evaluates them on the scale of 0-100% based on the following six indicators: Voice and Accountability, Political Stability and Absence of Violence/Terrorism, Government Effectiveness, Regulatory Quality, Rule of Law and Control of Corruption.
According to the World Bank data, Georgia obtained the highest assessment in governance indicators in 2014. Prior to this date Indicators of Georgia had been rising steadily and rapidly. During this period Georgia achieved considerable progress in the areas of Rule of Law and Control of Corruption.
However, the pace of the county’s development significantly slowed down since 2014. Although according to the latest assessment of the World Bank, in 2018 Georgia has advanced in the indicators of Regulatory Quality and Government Effectiveness, regress was identified in the directions of Voice and Accountability, Rule of Law and Political Stability. In addition, instead of showing progress in fighting corruption Georgia was only able to receive the same evaluation within the indicator as in 2014.
- Control of Corruption
Captures the perception of both petty and elite forms of corruption and of the extent to which public power is exercised for private gain.
Based on the latest assessment in 2018 Georgia received the highest score in Control of Corruption than in any other indicator. However, there has been regress in the direction as compared to the previous years. Instead of achieving progress the country was only able to return to the same level of fighting corruption as in 2014.
Despite the regress in 2018, Georgia has the highest score in the given indicator within the region of Eastern Europe.
- Rule of Law
Captures the perceptions of the ability of the government to formulate and implement regulations that permit and promote private sector development.
According to the assessment, the state of Rule of Law in Georgia significantly increased from 2013 to 2014. However, from 2014 the picture was changed, and the level of Rule of Law in Georgia was continuously worsening. Although the evaluation slightly increased in 2018, it still has not returned to the same level of development as in 2014.
Within the region of Eastern Europe, the evaluation of Rule of Law in Georgia is closest to the one of Romania and lower than in the Czech Republic, Slovakia, Poland and Hungary.
- Voice and Accountability
Captures the extent to which a country’s citizens are able to participate in selecting their government, freedom of expression, freedom of association and free media.
The evaluation of Georgia in the indicator of Voice and Accountability is only slightly higher than the half of the maximum possible score (56.16%). Although Georgia has advanced its score compared to the previous year, the country was still unable to show the same level of Voice and Accountability as in 2014-2015.
The assessment of Voice and Accountability in Georgia exceeds those of Georgia’s neighboring countries as well as non-EU member states of Eastern Europe, however, it is lower than all those Eastern European countries which are the members of the EU.
- Political Stability and Absence of Violence/Terrorism
Regardless of the fact that Georgia has never received a high score in the indicator of Political Stability, the evaluation further in 2018 and reached only 30%.
Georgia has one of the lowest scores in the indicator of Political Stability within the region and exceeds the evaluation of Ukraine, Russia, Turkey and Azerbaijan only.
- Government Effectiveness
Evaluates the quality of public services, the quality of the civil service and the degree of its political independence.
In 2018 Government Effectiveness in Georgia was assessed with a score of 74%. The state of Government Effectiveness significantly worsened in Georgia during the period of 2014-2015. However since then the position of the country was steadily increasing and reached the highest score in 2018.
With regard to Government Effectiveness, the evaluation of Georgia exceeds those of such European countries as Hungary, Bulgaria and Romania.
- Regulatory Quality
Assesses the ability of the government to formulate and implement regulations that permit and promote private sector development.
Together with Government Effectiveness, Regulatory Quality constitutes the criteria, in which Georgia received the highest evaluation compared to previous years - 83.17%.
The commitment of Georgia to initiate and implement reforms promoting private sector development received one of the highest scores in Eastern Europe and is only lagging behind the Czech Republic.
Conlusion
For the purposes of ensuring continuous development of democratic governance in Georgia and bringing it closer to the EU states, it is crucial to emphasize progress achieved by the country and at the same time internalize the problems identified by the Worldwide Governance Indicators. This is particularly important in regards to the directions in which Georgia has shown regress in the latest assessment of 2019 - Voice and Accountability, Rule of Law and Political Stability.
We hope that the government will take appropriate measures and implement effective reforms that will return Georgia to the pace of rapid development observed in the period preceding 2014, which will also be reflecting in the future assessments of Governance Indicators by the World Bank.