ტრენინგი ციფრული უსაფრთხოების პრაქტიკულ რჩევებზე
2024 წლის 14 ივნისს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით გამართა ტრენინგი „ციფრული უსაფრთხოება და წიგნიერება“.
ტრენინგს უძღვებოდა კიბერუსაფრთხოების სპეციალისტი და ასოცირებულ პროფესორი, ანდრო გოცირიძე.
ტრენინგის მანძილზე მონაწილეებმა მიიღეს რჩევებს, როგორ დაიცვან საკუთარი ონლაინ ანგარიშებისა (ელ-ფოსტა, სოციალური ქსელები) და მოწყობილობების (მობილური ტელეფონი, ლეპტოპი და ა.შ.) უსაფრთხოება, რა პრევენციული ზომები უნდა მიიღონ, რომ არ გახდნენ სხვადასხვა ონლაინ თაღლითობისა და თავდასხმის ობიექტები, როგორ დაიცვან პირადი მონაცემები, კომუნიკაციის რა საშუალებები გამოიყენონ უსაფრთხოებისთვის.
ტრენინგი ჩატარდა ინტერაქციულ ფორმატში. ტრენინგის მონაწილეები გაეცნენ დღეს არსებულ ციფრულ საფრთხეებს, ასევე, ჰქონდათ შესაძლებლობა დაესვათ მათთვის აქტუალური კითხვები და მიეღოთ რჩევები ექსპერტისგან. ინფორმაციული ქვიზის მეშვეობით ადგილზევე შეამოწმეს საკუთარი ციფრული უნარები და მიიღეს ინფორმაცია დამატებითი საგანმანათლებლო რესურსების შესახებ, რითაც მომავალშიც შეძლებენ კიდევ უფრო აიმაღლონ ციფრული წიგნიერება.

On June 14, 2024, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), in cooperation with Ilia State University, held a training session on "Digital Security and Literacy."
Cyber security specialist and associate professor Andro Gotsiridze led the training. During the session, participants received advice on how to protect the security of their online accounts (e-mail, social networks) and devices (mobile phones, laptops, etc.), what preventive measures they should take to avoid becoming victims of various online frauds and attacks, how to protect personal data, and what means of communication to use for security.
The training was conducted in an interactive format. The participants learned about contemporary digital threats and had the opportunity to raise questions of interest and receive advice from the expert. Through an informative quiz, they tested their digital skills and received information about additional educational resources, enabling them to further improve their digital literacy in the future.