აჭარის უმაღლესმა საბჭომ დაიწყო ღია მმართველობის 2020-2021 წლების სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესრულება.
2020 წლის 25 დეკემბერს უმაღლესმა საბჭომ დაამტკიცა ცვლილებები აჭარის უმაღლესი საბჭოს რეგლამენტში, რომლის თანახმადაც სამართლებრივი საფუძველი შეექმნა აჭარის უმაღლეს საბჭოში პეტიციის ინსტიტუტის არსებობას. პეტიციისწარდგენამნიშვნელოვანია გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში მოქალა ქეთაჩართულობისთვის და ღია მმართველობის პრინციპების განვითარებისთვის. ელექტრონული და წერილობითი პეტიციის დანერგვა გათვალისწინებულია უმაღლესი საბჭოს 2020-2021 წლების ღია მმართველობის სამოქმედო გეგმის მეოთხე ვალდებულებით. სახელმწიფოებრივიან/დასაზოგადოებრივი საკითხების გადასაწყვეტად უმაღლესი საბჭოსთვის წერილობითი პეტიციით მიმართვა მოქალაქეებს 2021 წლის 1 მაისიდან შეეძლებათ. 200 მხარდამჭერის შეგროვების შემთხვევაში, პეტიციის განაცხადის ავტორის მიმართვის საფუძველზე პეტიციას უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე წარუდგენს უმაღლესი საბჭოს ბიუროს სხდომას. ელექტრონული პეტიციის დანერგვა გათვალისწინებულია 2022 წლის 1 იანვრიდან.
კიდევ ერთი ცვლილება, რომელიც რეგლამენტში შევიდა, უმაღლესი საბჭოს კომიტეტების მიერ სამოქმედო გეგმის შემუშავებაა. აღნიშნული ცვლილება ხორციელდება ღია მმართველობის სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული მე-13 ვალდებულების თანახმად და მიზნად ისახავს კომიტეტების მიერ სამოქმედო გეგმის შემუშავებას და გამოქვეყნებას. სამოქმედო გეგმების გამოქვეყნება შესაძლებლობას მისცემს საზოგადოებას მიიღოს ინფორმაცია კომიტეტების მიერ საზედამხედველო და კანონშემოქმედებითი ფუნქციების შესრულების მიზნით განსახორციელებელი აქტივობების შესახებ. ვალდებულების შესრულება უზრუნველყოფს კომიტეტების მიერ სამოქმედო გეგმის შემუშავებაში სამოქალაქო სექტორის ჩართულობას, კომიტეტების ანგარიშვალდებულებისა და გამჭვირვალობის ზრდას.
აჭარის უმაღლესი საბჭოს 2020-2021 წლების ღია მმართველობის სამოქმედო გეგმა შემუშავდა ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტის - „საპარლამენტო დემოკრატიის კონსოლიდაცია საქართველოში“ ფარგლებში. პროექტი მჭიდროდ თანამშრომლობს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან (IDFI), საქართველოს პარლამენტსა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლეს საბჭოში ღია მმართველობის პრინციპების დანერგვის ხელშეწყობის მიზნით.

The Supreme Council of Ajara (SCA) started fulfilment of its obligations in accordance to the 2020-2021 Open Governance Action Plan.
On December 25, 2020, the SCA approved amendments to the Rules of Procedure. According to the amendments the legal institute of petition in the Supreme Council of Ajara has been established. The submission of a petition is important for citizen engagement in the decision-making process and the implementation of the open governance principles. The submission of the electronic and written petitions is envisaged by the Fourth Commitment of the 2020-2021Open Governance Action Plan of the SCA. Citizens will be able to submit written petitionsto SCA regarding state and/or public issues from May 1, 2021. After collecting 200 signatures, and based on the request from the author of the petition, the Chairpeson of the SCA will be able to present the petition to the Bureau of the SCA. The enactment of the electronic petition will be stipulated from the January 1, 2022.
Another amendment to theRules of Procedure envisages the requirementfor the committees of the SCA to develop action plans. The development and publication of the committees’ action plans is incorporated in the 13th Commitment of the Open Governance Action Plan. The adoption of the committees’ action plans will raise the awareness of the public about the oversight and legislative activities of the committees. Execution of this commitment ensures the involvement of civil sector in the development of committees’ action plans, which will increase committees’ accountability and transparency.
The 2020-2021 Open Governance Action Plan of the Supreme Council of Ajara was developed within the framework of the EU-UNDP project “Consolidating Parliamentary Democracy in Georgia”. The project is closely cooperating with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), to promote Open Governance Principles at the Parliament of Georgia and the Supreme Council of Ajara (SCA).